41 Zaturdag 23 Mei. WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiên AANBESTEDING. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen PR IJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEMENT S-P P. IJ S. Per drie maanden 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 10ure*sm.org Burgemeester en Wethouders van 7Ae- rikzee zijn voornemens op Woensdag den 27 d"zer maanddes middags ten Raadhuize, in het openhaar aan de minste inschrijvers aan te besteden fi)e uoodige veriiieuwingen en herstellingen met Biet gewoon faarlifkscli onderhoud der ge* meentewerken en gehouwen ingevolge liet bestek en de voorwaarden waar van exemplaren verkrijgbaar zijn ter Secretarie van den 16 dezer af, terwijl de aanwijzing door den Gemeente-Bouwmeester geschieden zal op Vrijdag den 22 dezer maanddes voormiddags ten 1 1 ure te beginnen. Téierikzeeden 12 Mei 1863. De Burgemeester 'B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMEKJXS. AFKONDIGING. Be Burgemeester en Wethouders van VjieriJczee, doen te weten: dat door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van 15 Mei 1863 is genomen het navolgende besluit: De Raad der gemeente Zierikzee Gelet op de voordragt van Burgemeester en Wethouders-gedaan op voorstel van de com missie voor de gas-fabriek en straatverlichting. Gelet op art. 11 der verordening van den 22 September 1857 houdende regeling der werk zaamheden van de commissie voor de gas-fabrïek i en straatverlichting besluit: Art. 8 der voorwaarden omtrent het gebruik van gas door particulieren, gewijzigd bij beslui ten van den 7 December 1857 no. 11en den 31 Maart 3860, no. 9, wordt aldus gewijzigd: bet eerste lid zal worden gelezen Bij bet begin van iedere maand zal van wege de gemeente desverkiezende in tegenwoordig heid van den verbruiker op den nieter worden opgenomen de verbruikte hoeveelheid gas en deze worden berekend tegen zestien cent pér kubieke el. Deze wijziging treedt in werking den eersten Julij aanstaande. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 18 Mei 1863. De Burgemeester B. O. CAÜ De fung. Secretaris LOEWER. Inspectie Verlofg-an^ers. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee. Gezien het besluit van den Commissaris des Konings in deze provincie dato 16 dezer maand (Provinciaal blad no. 70.) Brengen ter kennis der verlofgangers van de militie te land, die zich in deze gemeente be* vinden en behooren tot de ligtingenvan 1859, 1860, 1861 en 1862 voor zoover zij vóór den lsten April jongstleden in het genot van onbe paald verlof zijn gesteld flat het onderzoek van hen, te houden door den Militie-commissaris al- bier, zal plaats hebben op vrijdag den 12 Juni) 1863 des voormiddag» ten 10 ure vóór het Stadhuis en roepen hen mitsdien op, om op gezegden dag en uur ter aangewezen plaats tegenwoordig te zijn, met herinnering aan de volgende bepalin gen der wet op de nationale militie van 19 Au* gustus 1861 (Staatsblad no. 72) 1. de verlofganger meldt zich binnen dertig dagen na den dag, waarop hem de verlofpas is'uitgereiktbij den Bnrgemees- ter zijner woonplaats aa.n leu', einde deze zijn verlofpas voorgezien leekene. (Art 133); 2. de verlofganger die zich in eeoe andere gemeente gaat vestigen geeft daarvan keunis aan den Burgemeester zijher woonplaats. Binnen dertig dagen na den dag waarop hij komt ia de gemeente waarin hij zich vestigt meldt hij zich aau hij den Burgemeester dier gemeente ten einde deze zijn verlofpa's voor gezien teekene. (Art. 134); 3. de verlofganger van de militie te land mag zich zonder toestemming van den Minister van Oorlog niet langer dan gedurende vier weken buiten 's lands begeven .(Art. 136 4. de verlofganger die art. 133, 134 en J36 niet naleeft, wordt iu werkelijke dienst geroepen en gedurende drie maanden gehouden. (Art. 137); 5. de verlofganger van de militie te land, die bij openbare kennisgeving is opgeroepen om door den Militie-commis saris te worden onderzochtverschijnt bij het onderzoek ju uniform geklqed, en voorzien van de kleeding- en uitrus tingstukken hom bijzijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. (Art. 138, 139 en 140) 6. de verlofganger van de militie te land is aan de militaire regtspleging en tucht onderworpen onder anderen gedu rende den tijd, dien het onderzoek voor den Militie-corii- miasaris duurt ,en ,.in hetalgemeen wanneer hij in uniform gekleed is. (Art. 130) 7. behoudens het bepaalde hij art -130 kan een arrest van twee tot zes dagen, te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het. naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den Militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger 1. die zonder geldige redeucn niet bij het onderzoek ver schijnt 2. die daarbij verschenen zijnde, zonder geldige redenen niet voorzien is van de bij art- 140 vermelde voorwerpen 3. wiens kleeding- en uitrustingstukken bij het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4 die kleeding- of uilrustingstukken, aaneen ander be- hóor'ende als de zijne vertoont. (Art. 141); 8. onverminderd de straf, in het voorgaand artikel vermeld, is de verlofganger verpligtop den daartoe door den Mi litie-commissaris te bepalen tijd, en plaats en op de in art. 140 voorgeschreven wijze, voor hem te verschijnen ora te worden onderzocht. (Art 143) 9 de verlofganger die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feit, sub 4. van art. 141 bedoeld of niet overeen komstig art. 143 voor den Militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijnde, in het geval verkeert sub 2. en 3. van art. 14'. vermeld, wordt ouder de wapeneu geroepen en van drie tot zes maanden gehoudeu. (Art. 144); 10. de verlofganger, die niet voldoet aan eene oproeping voor de werkèfijke diénst w.ordt als deserteur behandeld. (Art. 145) 11. elk, die voor de militie is ingeschreven, en ieder, die daarbij is ingelijfd kan overeenkomstig de daaromtrent bestaande voorschriften tot eene vrijwillige verbindtenis voor den tijd van zes jaren of langer worden toegelaten bij de zeemagthet korps mariniers hieronder begrepen bij het leger hier te lande of bij het krijgsvolk in 's Rijks over- zeésche bezittingen, plaatsvervangers echter niet bij de zeemagt of het korps mariniers gedurende het eerste jaar van hunnen diensttijd. (Art. 9 en 74); 12. aan de hij de militie te land ingelijfdendie verlansen na volbragte oefeningstijd minstens voor zes maanden onder de wapenen te blijven of te komen zonder zich als vrijwilliger te verbinden wordt zulks vergund (Art. 126.) En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze wordvn afgekondigd, aan geplakt en in de courant geplaatst. Zierikzee, den 22 Mei 1863. Dé Burgemeester O. *1. FOKKER, Weth.l. B. De fung. Secretaris LOEWER. Men schrijft uit Middelburg van 20 dezer. Op heden is bij de arrondissements regtbank alhier de zaak van het bestuur der domeinen tegen de erven van den generaal van Damme aaogebragt, strekkende tot ontruiming door die erven van de gronden, in 1805 aandien ge neraal door Napoleon I in pacht gegeven en welke pacht, volgens twee arresten van den hoogen raad reeds met den 23 September 1857 was geëindigd, voor zoover die gronden zijn gelegen in de Aardenburgsche haven- en Dio- medepolders en in liet nog onbedijkte gedeelte van den zeearm het Zwin. Op de gedane dagvaarding is slechts ééne dier erven in regten verschenenten gevolge waarvan de procureur Piet-er Rekker, als pro cureur van voornoemd domeinbestuur heeft ver zocht dat de regtbank mogt verleen en verstek tegen de niet-verschenen gedaagden met aan houding der zaak ten opzrgte der verschenen gedaagdeten einde, na vernieuwde dagvaar ding der eerstgenoemde», overeenkomstig art. 79 van liet wetboek van burgerlijke legtsvorde ring tusschen al de partijen hij een en het zelfde vonnis worde uitspraak gedaan. Dienovereenkomstig heeft de regtbank, in overeenstemming met Int openbaar ministerie beslist Uit het voormalig 4de district dezer pro vincie schrijft men Naar men verneemt zijn de commissiën uit verschillende gemeenten en andere besturen welke dezer dagen bij de ministers van financiën en binnenlandsche zaken ten gehoore zijn toe gelaten, hoogst tevreden van hunne reis terug gekeerd. Zij hebben namelijk van beide mi nisters de verzekering ontvangen, dat de van vele zijden aangeheven bezwaren tegen een ver koop in één perceel en in onbedijkten toes'and der Zwingronden, even als de belangen van den daarbij in zoo naauw verband staanden coinmu- nicatieweg van Nieuwvliet naar Sluiswaarin de belangen van zes gemeenten betrokken zijn door hunne exc nader in gezette overweging zullen genomen worden. „Nog kan men met zekerheid berigtendat de minister/van binnenlandsche zaken voorne mens is bij zijne aanstaande komst naar de pro vincie Zeeland, ook deze streken te bezoeken." Wij zien ons thans in staat gesteld den woordelijken inhoud mede te deelen van het dezer dagen tusschen Nederland en. België ge sloten tractaat, betrekkelijk don afkoop van den ScheldetoL Het luidt als volgt: Art. I. Z. M. de koning der Nederlanden doet, tegen vergoeding van zeventien millioen honderd een en veertig duizend zes honderd veer tig gulden Nederlandsch courant, voor altoos afstand van het regt., geheven op de vairt op de Schelde en hare mondingen krachtens 3 van art. 9 van het tractaat van 19 April 1839. Art. 2. Deze som zal door de Belgische re gering betaald worden aan de Noderlandsche regering, te Antwerpen of te Amsterdam, ter keuze van laatstgenoemde, de franc gerekend op 47 Vi cent Nederlandsch te weten Een (ferde dadelijk na de uitwisseling der ratificatiën, en de twee andere derde gedeelten in drie gelijke termijnen, die vervallen 1 Mei 1864, 1 Mei 1865 en 1 Mei 1866 Het staat aan de Belgische regering vrij bovengenoemde vervaltijdstippen te vervroegen. Art. 3 Zoodra het eerste derde gedeelte betaald is houdt de heffing door de Neder- landsche regering op. De niet onmiddelijk voldane sommen dragen eene rente van 4 pet. 's jaars ten bate der Nederlandsche schatkist. Art. 4. De kapitalisatie van den tol mankt geen inbreuk op de verbindtenissendie voor de twee Staten voortvloeijen uit de van kracht zijnde tractaten wat de Schelde betreft. - V.. Art. 5. De loodsgelden thans op de Schelde geheven worden verminderd met 20 net. voor de zeilschepenmet 25 pet. voor de gesleepte schepen en met 30 pet. voor de stoomschepen. Voorts is overeengekomen dat de loodsgelden op de Schelde nooit tot hooger bedrag kunnen geheven worden dan dat der loodsgelden aan de monden van de Maas geheven. Art. 6. Dit tractaat zal geratffieerd en de ratificatiën zullen uitgewisseld worden te 's Gra- venhage, binnen den tijd van vier maanden of zoo mogelijk vroeger. Door de Nederlandsche Handel-Maat schappij zijn bevracht 25 schepen als voor Amsterdam 11 voor Rotterdam 7 voor Schie dam 1 voor Dordrecht 1 voor Vliddelburg 5 waaronder Schelde, kapt. A. L. Hoffman. Zr. Ms. stoomschip Cornells Dirks is zoo als reeds gemeld werd, den 21 April te Paramaribo aangekomen. Het was daar zeer stil en men vreesde dat het er na de emancipatie nog veel stiller zou worden de scheepvaart z d grootendeels te niet gaan want schrijft de berigtgever 7/s gedeelte der plantaadjeszou naar hem verzekerd was bedankt worden dus dan kunnen de schepen geene lading m,jer krij gen. Dan zal hier -vervolgt hij niet veel te eten vallen want als het wat lang duurt dat een schip uit het moederland zich laat wachten dan kan men hier nagenoeg niets krijgen. (A.C) Men schrijft uit Delft van 19 dezer. Dagelijks komen er bezendingen oudheden en merkwaardigheden aan voor de tentoonstelling zij worden met zorg en smaak onder directie van de bekwame decorateurs F. v. d. YViel en Zn uit Rotterdam in de uitmuntend ingerigte lokalen gerangschikt. Aan de deur van het brandspuithuis no. 1 die tot hoofdingang dient, is een secuur (antiek) kunstslot gemaakt#en liet gebouw wordt des nachts door eene schildwacht bewaakt. Het schilderhuis draagt het jaartal 1508 ofschoon dat «vel wat apocrief voorkomt. Met het oog op het gebeurde iu de Teeken- Academie te 's Hageheeft de commissie besloten de voorwerpen tegen brandschade te verzekeren Men schrijft uit Leiden van 19 dezer. Met iederen dag wórdt de verzending van nieuwe aardappelen wet de vrachten aspergies uitliet Westland naar onderscheidene plaatsen grooter. Door het groeizame weder der laatste dagen zijn de aardappelen in liet Westland, die door de vorst geleden hebben, veel verkwikt, zoodat zij volgens verklaring der tuiniers luttel ten achteren zijn. In de volgende maand zal de verzending van aardappelen stellig niet min der bedragen dan het vorige jaar. Men schrijft uit Wonseradeel van 16 dezer. Verleden zaturdag was het te Bolsward groote trouwdaguit deze gemeente werden er 33 paren en uit de stad 3 2 paren in den echt ver- eenigd te zamen op één dag dus 90 gelukkige menschen. Onder den sleep getuigen die de trouwlustigen vergezelde, was eer, vrouw uit Makkumdie het huwelijk zou helpen in orde brengen. Doch ten raadhuize gekomentrof zij ook hare dochter aangesterkt door haren galantdie evenzeer voornemens waren onder inwachting der noodige formaliieiten en onmis bare zegeningen een wettig huwelijk aan te gaan. Dit frappeerde de moeder, en daar zij „nergens in gekend waszoo weigerde zij hare toestemming. Nadat de aanwezigen de vertoornde moeder hadden aangemaand om toch geen spui te maken om zulk een bagatel"

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1