W°. 39 Zaturdag 16 Mei. 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administration Publicatie. Bekendmaking. AANBESTEDING. Inspectie op de Straten. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSC HUNT. ABONNEMENTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlentiën daags tevoren, voor lOure'smorg Provinciale geldleeniiig van ƒ525,000. De Griffier der Staten van Zeeland herinnert bij deze voorzoo veel noodig, belanghebbenden aan het besluit van heeren Gedeputeerde Staten van den 6 Maart 1863, no 92, waarbij onder meerder de termijn voor het inleveren van dein- schrijnings 1 Wetten op de eerste serie der boven genoemde geldleening is vastgesteld van Vrijdag den 15 M i 1863 tot en met viijdag den 22 daaraanvolgende dagelijks (de zondag uitge zonderd) des voormiddags van 9 tot 12 en van 1 t*>t 4 ure De Griffier der Staten van Zeeland, S. VAN DER S WAL ME. Inschrijving voor de Schutterij. Hukgemei-stkr en Wethouders der gemeente Lienkzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 den April 1827, en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wet die in heirekking staan tot de jaarlijksche inschrijving zoo tot de bereids daargestelde registers van vroegere jaren als tot de in schrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand inojet. ueschieden brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden Dat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1829 tot. 1838 ingesloten zullen worden geopend tot- de inschrijving van alle mannelijke Ingezetenen welke tot het. laatstgeim Ide jaar behooren alsmede van hen welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de lant6t vorige inschrijving, zich alhier meter ivoon hebben nedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van builen het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben geves tigd voor zoo verre deze laolste hun voornemen om zich in dit Rij/c neder te zetten hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door de werkelijke overbren gt ngvan den zetel van hun vermogen en de hoofdmiddelen van hun bestaan vaar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefe ning van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerktAllen zullen worden ingeschreven in dat register, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren. Dat van de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zonden mogen ver- meenen volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij niet die hun ont slag uil de schulterlijke dienst reed9 hebben bekomen zullen derhalve al de bovengemelden als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen teu Raadhui ze dezer ge meenteop Vrijdag den 15 Mei e. k. en volgende dagen, ten einde zich te laten inschrijven ieder in dat register waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den Isten Junij 1863 finaal worden gesloten Dat de studenten geëmployeerden in huizeu van negotie f klerken van notarissen advokaten enz. bedienden en werk- bodeu moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën honden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn de ambtenaren en geemplooijeerden bij het gewes telijk bestuur en alle anderen, al wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen); die buiten 's lands studereu of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaats de buitenlandsche zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord tvunende schippers in de gemeenten ahvaarzij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad 'of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende, daar, waar zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepenen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor-en bijna men van de plaatsen den tijd hunner geboorte hunne woon plaats met aanduiding van wijk en nommcr, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwnaars, vau het getal zijner kinderen van beider sekse (welke laatste opgaven zullen moeien worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambteuaar van den Burgelijken stand) sedert wanneer zij Ingezeteoen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeenen, dat hen van de Schutlerlijke dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordende voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekereu ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om voor te komen dat niemand door eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrok ken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligtins in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wot en art. 6 van .Zijner MajesteitB besluit van 21 Maart 1828 al degenen die zich voor het slui'en der registers op 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelve dien ten gevolgezullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het Zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene re denen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunneaanzien bestonden. En opdat, niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden ,zal deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulks te doen gebruikelijk is. Te Zterikzee den 4 Mei 1863. En is hiervan afkondiging geschiedt ter plaatse waar het behoort den 4 Mei 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. J P. N. ERMEP.INS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zig- rikzee verwittigen de ingezetenen dat het jaarlijksch verslag van den toestand der gemeente over 1862 thans in druk verkrijgbaar is ge steld tegen 40 cent per exemplaar ter Secretarie dezer gemeente. Zienkzeeden 12 Mei 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee zijn voornemens op Woensdag den 27 dezer maand, des middags ten Raadhuize in het openbaar aan de minste inschrijvers aan te besteden l)e noodlge vernieuwingen en lieraiellingen met hetgewoon faarli jhsch onderhoud der ge meentewerken <*n gebouwen ingevolge het bestek en de voorwaarden waar van exemplaren verkrijgbaar zijn ter Secretarie van den 16 dezer af, terwijl de aanwijzing door den Gemeente-Bouwmeester geschieden zal op Vrijdag den 22 dezer maand, des voormiddags ten 11 ure te beginnen. Tiierikzeeden 12 Mei 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeemaken bekend dat op Zaturdag den 23 dezer maandeene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal gehouden worden en noodigen de ingezetenen uit om ieder voor zijne woning of erf, de straten, paden, stoepen en goten rein en zindelijk te houden en alzoo de bepalingen van het policie-reglement behoor lijk na te leven opdat de strafbepalingen niet zouden behoeven te worden toegepast. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwendezal deze worden afgekondigd omgeroepen en in de courant geplaatst. 7Aerikzeeden 12 Mei 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzek, 15 Mei. De arrondissements- regtbank te Amsterdam heeft in eene algemeene vergadering ter voorziening van de vacature als procureur ten gevolge van het bedanken van den heer mr. D. E. N ij kerkeene voordragt ge maakt van drie pei sonen bestaande uit de heeren H. P. Loggere, W. C. 11. Ie Jay, beiden can- didaten procureurs te Amsterdam en II. J. de Blaauwprocureur alhier. Brouwershaven 15 Mei. Heden heeft alhier de vroeger aangekondigde aanbesteding, ter verbetering der haven en het bouwen eener nieuwe sluisplaats gehad. De minste inschrij ver was de heer Joh. Kwakelaar te Vlissingen voor 56,900. Aannemer de heer Joh. Kwake- laar voor ƒ53,800. De tweede kamer der staten-generaal heeft jl. dingsdag hare werkzaamheden hervat. De minister van koloniën heeft vergunning verleend om in de afdeelingen en het verslag gebruik te maken van de stukken betrekkelijk de Indische spoorwegen. De heer Groen van Prinsterer heeft verlof bekomen om den minister van buiten landsche zaken te interpelleren over den inhoud en de strekking der aan Rusland gerigte nota betrekkelijk Polen. Bij het ontwerp van wet op de personele be lasting, thans bij de tweede kamer ingediend zijn de grondslagen dienstboden en paarden weg gelaten en wordt voorgesteld van de huurwaarde 6 percentvan iedere deur of venster 68 cent van iedere stookplaats ƒ4, en van het mobilair een percent te heffen. De verdragen tusschen Belgie en Neder land behoudens de goedkeuring der wetgevende magt en de bekrachtiging der beide vorsten tot stand gekomen zijn te 's Gravenhage door de vertegenwoordigers der beide mogendheden ge- teekend. In de afgeloopene week is door een ar beider onder de gemeente Biggekerke hij het omspitten van een stuk bouwland, een zware gouden ring gevondendie diep in den grond lag en al de kenteekenen draagt van de Ro- meinsche tijden afkomstig te zijn; bij verkoop heeft hij tien gulden opgebragt. De voorjaarsvergadering van de alge meene synodale commissie der Nederlandsche Hervormde kerk is onder voorzitterschap van den heer J. Witkop te 's Hage geopend. Uit Dordrecht meldt men van 11 dezer. Men verneemt dat door de Nederlandsche Handel-Maatschappij aan de scheepsbouwmees ters C. Gips en Zonen alhier, is opgedragen de bouw van een houten schroef-stoom-oorlogschip bestemd voor het Japansch gouvernement. Ofschoon het weder den 12 dezer des avonds gansch niet gunstig stondzag men echter te Scheveningen drie visschersbooten afvarenmet het voornemen om voor Egmond en Zandvoort schelvisch te gaan visschen die men zegt dat thans op die hoogte ruimschoots aangetroffen wordt. Twee booten gelukte het in zee te komen. De derde toebehoorende aan den heer G. de Jager, verloor haar roer, dat er door een kabel van eene pink af was gerukt. Terwijl men met veel inspanning het roer trachtte terug te krijgen liep de boot eensklaps zoo vol waterdat de bemanning geen oogenblik langer aan boord konde blijven. Met groot levens gevaar hadden de vier bootslieden en de jongen, tot verbazing van allen die op strand stonden het geluk langs een kabel nog in lijds eene in de nabijheid liggende pink te bereiken. Eerst heden morgen is de boot zeer beschadigd uit den grond op het drooge kunnen worden ge haald. De visschers zien zich jammerlijk te leur gesteld zij hadden zich toch vo^tjg^steld om, in strijd met hunne gewoonte, die in den regel medebrengt vóór den nacht aan te z ?tten eene reis van twee of drie dagen te ondernemen. Nu zijn zij weder voor eenen geruimen tij 1 buiten staat brood voor hunne gezinnen te ver dienen. Uit Amsterdam meldt men het volgende: Is in andere werelddeelen de handel in ijs men denke b. v eens aan den aanzienlijken uit voer van dat artikel uit Amerika, een belangrijke tak van exploitatie in Europa is de behoefte aan ijs tot velerlei gebruik niet minder groot en dikwijls zeer moeijelijk te voldoen. Hoe menige stad b v. heeft geene ijskelders en op hoe vele plaatsen ten platten lande ofschoon er zich, des zomers verbruikers in overvloed zouden bevin den is de begeerte naar ijs moeijelijk of in het geheel niet te voldoen. Dikwijls ook doet zich dit gemis bij zieken ernstig gevoelen. Uit menig oogpunt derhalve is een eenvoudig en allezins doeltreffend werktuigom overal en ten allen tijde, met het grootste gemak en voor niet noe menswaarde kosten in weinige oogenblikken ijs te.maken aanbevelenswaardig. De „metaal waren-fabriek" van den heer J T. Schol ten, in de Plantaadje alhier, levert thans een zoodanig werktuig dat de bestaande in allen deele over treft en een volkomen resultaat levert. De om- slagtige toestellen tot heden gebruiktof boter gezegd alleen bekend en door hun we'nig praktische inrigting niet tot algemeen gebruik gekomen of geschikt, worden door de ijsmachine hier thans door den heer Scholten aangeboden geheel ter zijde gesteld. Eenvoudiger toestel is niet denkbaar. Een bus van aangenamen vorm voor de vloeistof die men wil doen bevriezen de crèmebet water enz., of waarin een draad werk om de flesch champagne die men frap peren wil vast te zetten geplaatst wordtbe sloten in eene andere, waarin het eenvoudig chemisch mengsel gedaan wordt, dat de koude voortbrengteen en ander weder omgeven door een groote ijzeren bus, meteen krachtige schroef gesloten, en dat alles, of liever dat weinige, geplaatst in een paar ijzeren half-cirkelswaar door'men met de hand, zonder eenige moeite, de gevorderde schommelende beweging voort brengt, bij het proces onontbeerlijk, en in slechts 7 minuten is het gewone duinwater, in 14 mi nuten de crème tot een sierlijke ijsmassa bevro ren. Dagelijks in het fraaije magazijn van den heer Scholten in de Plantaadje alhier in wer king te bezigtigen hebben ook de heeren H. Wille en Co op den Nieuwendijk in wier rijke magazijnen men steeds verzekerd kan zijn het nieuwste en beste in hun vak niet vergeefs te zoeken, zich geneigd betoond deze kleine maar volkomen doeltreffende machine ten toon te stellen. Uit Oisterwijk meldt men van 7 dezer. Eergisteren werd alhier een prachtige lioog- stammige eik, die in de opgewonden dagen van 1794 in vol blad voor het gemeentehuis geplant en door onze vaderen zeer in eere werd gehouden, publiek vei kocht. Om dit historisch gedenk- teeken te behoeden onderteekenden de voor naamste ingezetenen een verzoek aan het ge meentebestuur doch te vergeefs. Bij de veiling echter deed niemand een bodslechts een spot vogel riep 10 cents. Dezer dagen woedde te Amerzoden een hevige brand, die in korten tijd 14 huizen in de ascli legden. Eene kraamvrouw moest met haar kindje in het open veld nedergelegd worden een zieke grijsaard werd met moeite uit de vlammen gered; men mist nog 3 kinderen. De verwarring was algemeen.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1