1863 W°. 38. Woensdag 13 Mei, WOENSDAG ENZATURDAG. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/i cenls de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigtcn ven 1 (5 regels a f 1 behalve het zegelregl. VERSCHIJNT. AB ONNEME N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Adv er lenliën daags tevorenvoor 1 Oure'srnnrn iKesturenen Administratie» Geburen-V erhoor Burgemeester en Wethouders van V.ie- rikzee roepen bij deze op al diegenen welke eenig bezwaar mogten hebben tegen de daar- stelling van eene KUIPKRIJ in het huis wijk B. no. 428a aan de noordzijde van het Kerkhof alhier, waartoe JAN van HIELE vergunning verzoekt, om op aanstaanden Woensdag den 13 dezer, des middagsten raadhnize dezer gemeente voor het bestuur te verschijnen wanneer het geburen-verhoor is belegd. Zierikzeeden 6 Mei 1863. De Buroemeester C J. FOKKER, Wells. I B., De Secretaris J. P. N. ERMEBINS. Kennisgeving. De Burgemeester van Tïierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Vrijdag den 15 dezer maand, des namiddags ten zes ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden Zierikzeeden 11 Mei 1863. B. C. CAU. Binnenlandsche Tijdingen Zierikzee, 11 Mei. De 17de algemeene vergadering der gewestelijke vereeniging Zee land van het Nederlandse!) onderwijzers-gezel schap zal te Middelburg gehouden worden op zaturdag 30 dezer. 'l'er bijwoning zijn uitgenoodigd alle heeren leden der gewestelijke vereeniging, inzonder heid de bestuursleden der verschillende, districts- vereenigingen, de heeren donateurs en voor standers van ons vdlks-ondervi ijs. De redevoering bij deze gelegenheid zal ge houden worden door den heer H. »J. Sastmeijer, hoofdonderwijzer alhier. Men verneemt dat de eerstvolgende vergadering der provinciale staten van Zeeland zal worden gehouden op maandag den 18 dezer, des avonds ten 7 ]/2 ure* Woensdag en donderdag zijn de staten in de afdeelingen werkzaam geweest tot het voorloopig onderzoek van liet ontwerp van wijzigingen van het reglement van administratie der polders in Zeeland. Zij hebben tot hunne rapporteurs gekozen: in de eerste af leeling den lieer :i. O. llammacher, in de tweede den beer mr. T. Lambreclitsenin de derde den heer mi'. F. van Deinse; terwijl de zamenstelling van het alge meen rapport aan den heer Lambreclitsen is opgedragen. M ij vernemen dat Z. M. de koning den minister van binnenlandsche zaken mr. J. R. Tliorbecke, heeft bevorderd tot grootkruis der orde van den Nederlandschen leeuw. Naar men verneemt zijn van wege het departement van finantiën aan de tweede kamer ingezonden de wetsontwerpen tot afschaffing van den accijns op de brandstoffen tot verhoo ging van den accijns op het binnenlandsch gedis tilleerd tot wijziging der wet op het personeel en van den accijns op dezeep. Al die ontwerpen zijn vergezeld van memoriën van toelichting terwij! eene algemene memorie van toe-lichting het geheel plan van herziening van het belasting stelsel nader uiteen zet met opgave van de nog nader aan te biedën ontwerpen. Men verwacht dat al de/e stukken spoedig na de bijeenkomst der tweede kamer op aanstaanden dingsdag zullen gedrukt en rondgedeeld worden. Naar men vei neemt bestaat het plan om bij de regering te verzoeken dat er voor Bath een nieuw vaarwat'T worde afgebakend en wel langs den Thige'schen polder. Reeds nu wordt het veel bevaren en de schippers prijzen het om dat zij als de wind west is altijd te Bath kunnen komen liet vaarwater is zooveel' verbeterd dat de diepgaande schepen er nu door zouden kunnen komen en bij ruw weder eene goéde leg plaats vinden. Men schrijft uit Hansweert, dat de werk zaamheden aan bet kanaal aldaar en te Wemel- dinge hoewel niet op groote schaaltoch ge regeld worden voortgezet. Het besteedde uit baggeren van een gedeelte bij den postweg, is dezer dagen goed. ekeurd. Het graven der waterleidingen voor de suatiesluis onder Schore, en de werkzaamheden bij die sluis 'bestaande aan de eene zijde in bet uitbaggeren en aan den anderen kant in het aanvullen der gegraven kist met zand om meer stevigheid voor de sluis te erlangen, gaan insgelijks goed vooru't. Men sclirijft uit Alkmaar van 8 dezer. Naar men verneemt bestaat het plan om den jongen Spanjaard den zoon van Matamoros die hier kortelings is gearriveerd voorloopig de Hollaudsche taal te doen leereu hein vervolgens de noodige opleiding daartoe te geven en als zendeling te doen werkzaam zijn in Spanje. Men schrijft uit 's Hage aan het U. D. Op de Haagsche kennis Welke' eerlang een aanvang neemtzal naar men ons mededeelt werkzaam wezen de beroemde dierentemmer Hermann van wiens uitdaging aan dén beken den dierentemmer uit het cirque te Parijs alle dagbladen onlangs gesproken hebben. De kunst- verrigtingen toch welke die man met de wilde en meest verscheuren Ie dieren uitvoert, grenzen aan het wonderdadige en doen den toeschouwer rillen van ontzetting, terwijl hij de kracht be wondert van den menschelijken wil op het woeste dier. Hermann is werkzaam in de groote me nagerie van den heer Schmidt uit Bremen die dit jaar voor de eerste maal onze kermissen be zoekt. liet is de grootste menagerie tot heden in Furopa bijeengebragt zoo grootdat hare opsteliing te Amsterdam de geheele breedte der Nieuwe markt zal v<-rei chen De menage» ie bevat de zeldzaamste en schoonste dieren doch inzonderheid' een wonderlijk goed afgerigte olifant wiens kunstverrigtingen gedurende den afgeloopen winter te Biussel iedëren avond door een talrijk publiek werden bezocht. De lieer Schmidt zal gewis bij ons te lande op niet min der bijval mogen rekenen. LI donderdag avond bij gelegenheid der kennis te Krimpen a/d Lek had een meisje van omstreeks 18 a 20 jaar woonachtig aan den Kind' rdijk zich 'haar een van de malle molens hegoven en zich op een paard gezet toen de molen in vollen gang was werd zij duizelig, viel er af en werd nog een weinig medegesleept. Volgens den geneesheer moet zij zich inwendig bezeerd hebben. Jl. vrijdag'ts 'het eerste mandje nieuwe aardappelen uit het Westland naar Amsterdam verzonden. Daarentegen zijn, naar gemeld wordt, in het. Westland grootendeels de latere aardappelen afgevroren terwijl wegens de droogte het. vervoer van aspergies nog traag is. Uit Deventer meldt men De aardappelen waren voor eenigen tijd l-ijna onverkoopbaar thans echter is de aftrek van dit artikel zeer groot Tegen f 1,40 a f 1,50 worden ze bij hon derden mudden van de hanri gezet. Ten gevolge van den buitengewoon groe ten aanvoer van boter te Londen zijn de prijzen van dit artikel op de weekmarkten in deze pro vincie buitengewoon gedaa'd Uit Kaarden meldt men van 8 dezer, (leden avond ten 7 ure ongeveerhad alhier een aanslag opliet leven van meerdere per-onen plaats door een der manschappen van het alge meen depot van discipline. Bij het terugkeeren van de namiddag-exercitie namelijk trad plot seling een der manschappen van de 1st categorie der gestraften uit het gelid en hragt met een scherp mes achtervolgens aan drie korporaals van het kader vrij ernstige en aan een der man schappen minder belangrijke wouden toe ter wijl den Isten luitenant adjudant Dorre de wapenrok van den hals tot aan den sabelkoppel werd opengesneden De tegenwoordigheid van geest van genoemden adjudant en de bedaarde orders die hij uitvaardigde verdienen allen lof. Flij deed alle manschappen in do beste orde in "de kazerne rukken terwijl enkele personen van liet kader zich met den delinquent bezighielden en in verzekerde bewaring stelden. Zonder-het bedaarde overleg van den luitenant-adjudant Dorrehadden groote ongelukken kunnen plaats hebben daar In t voorloopig onderzoek moet hebben bewezen dat verscheidene per sonen aan een complot hadden deelgenomen. Uit Zandberg meldt men van 5 dezer. Heden trof alhier een oppassend echtpaar eene allerdroevigste ramp De vrouw van J. [jam mers, in het Valth-t/een (gemeente Odoorn) was uitgegaan om eene boodschap te verrigten op de naburige Zandberg Terugkomende be vond zij dat haar huisje eene prooi der vlam men was geworden. Maar dit is niet alles; ook hunne drie kinderen zijn verbrand benevens eene koe kalf, drie Friesche schapen en twee lammeren. Uit Assen schrijft men: Ken belangrijk proces, dat eenige jaren tusschen twee stijf hoofdige boeren L. L. en J. t. O. gevoerd is en zekerlijk eenige Huizende guldens gekost heeft is nu geëindigdten minste het provin ciaal geregtshof van Drenthe heeft het arrest gewezen en aan den eischer L. L. zijne vorde ring namelijk een overweg over den eigendom van partij -Kt. O. ontzegd met veroordeeling in de kosten Hel gold hier het regt van een overweg over een stukje land van J. t. O. hetwelk onheugelijke jaren en welligt meer dan twee eeuwen bestaan heeft; evenwel voldoende schriftelijke bewijzen daarvoor ontbraken, (n deze provincie en zeer waarschijnlijk ook in andere gedeelten van het rijk, bestaan derge lijke regten welke, slechts door het langdurig en ongehinderd gebruik gewettigd zijndoch d:t schijnt door de regterlijke magt niet als geldig aangenomen te worden. Deze uitleg der wet zal ongetwijfeld tot vee! andere processen van dien aard aanleiding geven. Uit Meppel schrijft men van 8 dezer. Heden morgen had hier het volgende treffende geval plaats. De lGjarige dochter van den smidsknecht v. O. die dingsdag jl was over leden zou worden begraven. De lijkwagen stond daartoe reeds, voor de woning. Toen echter de kist voor de familie werd geopend zag nien met verbazingdat de kleur van het op en aangezigt rood was, en dat bet ligchamVzibli bewoog. De doctor werd gehaald do de be grafenis niet toestond, daar het meisje slechts schijndood was. Of /ij weder herstellen zal ii nog onz km\ I it. Hoorn imldt men van 7 dezer. Ken onzer vis>ehers had gisteren eene bijzondere vangst. Zijn net waarmede hij gewoonlijk bot lusschen hier en Knkhuizen vangt halende, zag hij daarin ie's g|inst«uvn ontdekte een zwaren a tieken gouden ring, dien liij voor ruim [20 bij een goudsmid verkocht. Omtrent den opgeviscliten ring wordt ge meld dat hij voorzien is van h t beeld eens keizers gekroond met de keizerlijke kroon aan elke zijde be\indt zich voorts een hart. Deze beide harten zijn door eene slang aan elkander verbonden. Vermoedelijk is het beeld dat van keizer Karei den Vijfden Bij het steeds toenemend gebruik .van petroleum h-bbe wij het van genoegzaam be lang geacht een eenvoudig middel op te geven om gezuiverde aardolie van "de ongezuiverde te onderkennen. Hierin bestaande Men vult een proefglas voor een derde nipt olD en giet er dan eene gelijke hoeveelheid water op van 70 a 80 graden warmte. Is de olie niet gezuiverd dan zal zich, door de warmte van het water, gaz ont wikkelen datin de nabijheid van eene vlam gebragtvan zelf zal ontbranden. Bij gezui verde olie heeft daarentegen dit niet plaats. Stoompost,) Het schip Ary Scheffer kapitein Kunst, dat dezer dagen mt Nederland te Ba'avia is aangekomen heeft op het einde zijner reis een vrij zonderling avontuur gehad dat wel der opmerkzaamheid verdient. 'hoen men nu enkele dagen geleden hij het passeren van Straat S.undabij het eiland Dwars in den Weg ankerde., omdat men di m dag Batavia's reede niet meer kon halen gingen een zestal passa giers en vier matrozen in eene sloep een bezoek brengen aan genoemd eiland, hoofdzakelijk met het doel om vogels te schieten Toen he* klein gezelschap geland was' en zich verspreid had stootte men eensklaps op een vrij aanzienlijk getal inlandersdie zich allerwaarschijnlijkst aldaar bevonden om hout te kappen. Deze pakten zich wegverscholen zich in 't digte" bosch en lieten zich niet meer zien. Onze be zoekers merkten dit ter naauwernood op ver maakten zich met vogels te schieten keerden daarna naar boord terug, en men dacht niet meer om de inlanders. Toen alles schijnbaar aan boord in diepe rust lag en de nacht reed* ge vorderd was, kwam in het duister met alle be hoedzaamheid eon zevental vaartuigen opzetten waarin zich naar gissing ruim zestig personen bevonden. Deze omringden het schip en men begon het te beklimmen. Gelukkig waren de lste stuurman en een passagier, door het schoone weder verloktop liet dek gebleven en onder ling in gesprek. Zoodra werd er iets van deze nachtelijke escalade bemerkt of de stuurman snelt naar heneden en grijpt een geweer dat gelukkig nog van dejagt des vorigen daags.ge laden is gebleven. Op het dek komen Ie had er reeds eene worsteling plaats tusschen de indringers en de wach:doende manschappen. De stuurman lost een schot, men hoort een gil; de kapitein springt op het dekworsteling al gemeen de bezoekers deinzen afmen zendt hun nog een kanonschot achterna waarna eindelijk de vaartuigen in het duister verdwijnen. Na een tweede kanonschot in den blinde «e hebben gedaan liet de kapitein de wacht ver dubbelen doch men heeft verder niets meer van die heeren bezoekers gehoord.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1