N°. 36. Woensdag 6 Mei. 1863 WOENSDAGENZATURDAG. Besturen en Administratiên Bekendmaking. Publicatie. Binnenlandsche Tijdingen Biiitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADV ERIE NT IE JV. Gewone 12cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af I behalve het zegelregt. VERSCHIJNT. A B O NN E M E N TS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlentiëndaagstevoren, voor 10ure'smorg Burgemeester en Wethouders van 7.ie~ rikzeebrengen ter kennis van de ingezetenen dat het kohier van dm hoofdelij ken omslag dezer gemeenteover het loopend dienstjaar, voor- loopig is vastgesteld en van Maandag den Aden Mei e. k. gedurende veertien dagen op de secreta rie dezer gemeentevoor een ieder ter iuzage zal voorliggen kunnende de reclames daar tegenop ongezegeld papier, aan den raad ge- rigt, in eene daarvoor bestemde bus aldaar wor den ingeleverd. Afgekondigd van het Raadhuis te 'Lierikzee den 29 Apiil 1863. De Burgemeester. B. C. CA U. J)e Secretaris J. P. N. ERMERINS. Biiiielirijviaig voor de Schutterif. Kukgp.mkfsti r en Wethoudkks der gemeente Zierikzee. Gezien de wet op de Schutterijen van den 11 den April 1827 en speciaal gelet hebbende op die artikelen derzelve wetdie in betrekking staan tot. de jaarlijksehe inschrijving zoo tot de bereids daar>:estel(ie registers van vroegere jaren als tot de in schrijving die gedurende de laatste helft dezer loopende maand moet geschieden, brengen bij deze ter kennis van de belang hebbenden Pat de registers ter inschrijving voor de Schutterij, van de geborenen in de jaren 1829 tot lü'.iS ingesloten zuilen worden geopend tot de inschrijving van alle mannelijke Ingezeteneu welke tot het laatstgemclde jaar behooren alsmede van beu, welke in de vorige jaren geboren zijnde sedert de laatst vorige inschrijvingzich alhier meter aoon hebben uedergezet waaronder ook begrepen zijn de militairen welken na dien tijd gepasporteerd en de vreemdelingen welken sedert dezen tijd van builen het Rijk zijn gekomen en zich alhier hebben geves tigd voor zoo verre deze laatste hun voornemen om zich in dit Rijk neder te zetten hebben aan den dag gelegd het zij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door de werkelijke overbren gingvan den zetel van hun vermogen en de hoof dim ddeten van hun bestaannaar herwaarts zonder dal de tijdelijke uitoef e* ning van eenig bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking als zoodanig voornemen wordt aangemerkt. Allen zollen worden i ngeschreven in dat registerwaartoe zij volgens kunnen ouderdom behooren. Pat vau de inschrijving niemand der vorenstaande personen is uitgezonderd maar dat allen zonder onderscheid daarin begrepen zijn al ware het ook dat zij zouden mogen ver- ineeneu volgens de wet tot de vrijgestelden of uitgestotenen te behooren en dien ten gevolge ook zij niet die hun ont slag uit de schuttcrlijke dienst reeds hebben bekomen zullen derhalve al de bovengemeldeu als daartoe bij deze wordende opgeroepen moeten verschijnen teu Raadhutze dezer ge meenteop Vrijdag den 15 Mei e k en volgende dagen, teu einde zich te laten inschrijveu ieder in dat register waartoe hij volgens zijnen ouderdom behoort. Deze registers zullen op den Isten Junij 1863 finaal worden Dat de studenten geëmploijeerdcu in huizen van negotie klerken van notarissen advokaten enz. bedienden en werk- boden moeten worden ingeschreven in de gemeente alwaar zij hunne studiën houden werkzaamheden uitoefenen of dienst baar zijn de ambtenaren en geemplooijeerden bij het gewes telijk bestuur en alle anderen, at wonen zij ook elders, in de plaats alwaar zij hunne ambtsbetrekking moeten uitoefenen; die buiten '9 lands studeren of werkzaam zijn in de gemeenten hunner vorige woonplaatsde buitenlandsebe zeevarende in de plaatsen waar zij hun wettig domicilie hebben, en de aan boord Wonende schippers in de gemeenten alwaar zij het laatst hunne vaste woonplaats hebben gehad of wel personeel en mobilair of wegens hun vaartuig belasting betalende daar wnnr zij voor deze belasting zijn aangeslagen. De vorenstaande opgeroepeuen zullen verpligt zijn bij hunne inschrijving opgave te doen van hunne namen voor-en bijna men van de plaats en den tijd hunner geboorte hunne woon plaats met aanduiding van wijk en nommer, het beroep hunner ouders en dat van hen zelf of zij zijn gehuwd ongehuwd of weduwnaars, van het getal zijner kinderen van beider sekse t (welke laatste opgaven zullen moeten worden geconstateerd met een schriftelijk bewijs, afgegeven door den Burgemeester of Ambtenaar van den Burgelijken stand) sedert wanneer zij Ingezetenen der gemeente zijn en van waar zij alhier zijn komen inwonen en eindelijk van de redenen die zij zouden vermeeuen, dat hen van de Schutterlijke dienst zouden vrijstellenof daartoe onbevoegd maken naar aanleiding van art. 3 en 4 der wet, met opgave van het artikel en het onderdeel van hetzelve, waarop zij zich beroepen. Wordeude voorts een iegelijk buiten deze gemeente geboren, aangemaand om zich tijdig van eene geboorte-acte te voorzien, en zich alzoo van zijnen ouderdom te verzekereu ten einde de inschrijving behoorlijk kunne geschiede en om voor te komen dat niemand doör eene verkeerde opgaaf van zijnen ouderdom, vervalle in de straf bij de wet bepaald. Terwijl Burgemeester en Wethouders een ieder hierin betrok ken willen hebben vermaand en gewaarschuwd om zich van deszelfs verpligtine in deze te kwijten vermits uit krachte van art. 9 der wet en art. 6 van Zijner Majesteitg besluit van 21 Maart 1828 al degenen die zich voor het slui'en der registers óp 1 Junij eerstkomende niet hebben laten inschrijven, alsnog ambtshalve zullen worden ingeschreven en dat dezelve dien ten gevolge, zullen worden verwezen tot eene geldboete en daarenboven zonder loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving, geene re denen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunne aanzien bestonden. En opdat niemand hieromtrent eenige onwetendheid zoude kunnen voorwenden ,/.al deze worden afgekondigd en aangeplakt, daar waar zulk te doen gebruikelijk is. Te Zier ik zee den 4 Mei 1863 En is hiervan afkondiging geschiedt ter plaatse waar het behoort den 4 Mei 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Voorzitter. J P. N ERMERINS, Secretaris. Maandag avond heeft de soiree van Z. K. H- den prins van Oranje in 't paleis op den Kneuterdijk te 's Hage plaats gehad. Deze soiree moet in luisteren pracht alles hebben overtroffen wat tot dusverre in de residentie aanschouwd was. Zij werd bijgewoond door Z. M. den koning, II. M. de koningin, die echter wegens ligte ongesteldheid eerst later aan het fee-t deelnam en spoedig weder ver- tr"k, HH. KK. Hl I prins Hendrikprinsen prinses Frederik, prinses Marie, het corps diplomatique, de ministers en verdere genoo- digden. Zoo wel het diner als het bal waren z"er geanimeerd. Uit Amsterdam meldt men van 3 dezer. He vorstelijke familie heeft heden ochtend de godsdienstoefening in de Nieuwe Kerk bijge woond onder het gehoor van den predikant J. G. Schuuring die tot tekst had gekozen Joh 14 4 Waar ik henen gaweet gijen den weg weet gij. Het ruime kerkgebouw was te klein om het groote aantal toehoorders te kunnen bevatten Z. M. de koning en Z. K. II. de prins van Oranje lubben zich te voet kerkwaarts hegeven en zijn op gelijke wijze van daar naar het paleis teruggekeerd. H. M. de koningin heefc van een rijtuig gebruik gemaakt. De vorstelijke familie is heden middag na het tweede ontbijt op het paleis te hebben gebruikt, ten 2 ure naar de Zoölogische tuinen Natura Artis Magistra gereden en was gezeten in eem gesloten rijtuig bespannen met vier paarden en werd voorafgegaan do« r een voorrijder. Onder het gevolg merkte men op den burgemeester den kolonel der stedelijke schutterij enz. Op den weg, langs welken de stoet passeerde stond eene groote menigte geschaard. Voor het paleis werd heden groote wacht parade gehouden op geluisterd door de muziek der stedelijke schutterij. Heden nami Idag heeft ten hove in de groote zaal een diner plaats gehad van ruim 60 couverts. Onder de genoodigden bevonden zich de commissaris des konings in deze provin cie, de burgemeester, de leden van den ge meenteraad de leden .der regtbank de plaatse lijke commandant, de kolonel der stedelijke schutterijcfe predikant Schuuring enz. Het muzijkkorps der dienstdoende schutterij deed zich hooren. Men verneemtdat al de vestingwerken der gemeente Veere, eerstdaags publiek ter slooping gullen worden verkocht. Tijdens het Japansche gezantschap hier te lande vertoefde hoorde men allerlei sombere voorspellingen over het lot dat die heeren bij hunne terugkomst in hun vaderland te wachten stond. Ten deele zijn die voorspellingen reeds bewaarheid Wel hebben zij tot dusver de zoo beruchte buik-operatien niet moeten ondergaan, maar volgens officiële berigten van het Zwitser- sche gezantschap in Japan ontvangen, zijn zij reeds van al hunne waardigheden en ambten ontzet. Men schrijft uit Enschedé van 2 dezer. Een jongeling en een meisje uit de gemeente Lonneke, van eene jaarmarkt terugkomende werden vervolgd door een ambtenaar bij 's rijks belastingen die opgewonden door sterken drank en waarschijnlijk door jalousie gedreven, den jongeling met de kolf van zijn geweer zoo vreeselijk mishandelde dat men voor diens leven vreestterwijl hij het mei-je door de hand schoot. Deze zal welligt nimmer het gebruik van die hand terugbekomen. Men schrijft uit 's Hertogen1 osch van 28 April. De volgende comisch-tragische vecht partij had dezer dagen in de gemeente Vlijmen plaats. Zekere E. die zich onlangs reeds naam maakte door het opeten van een bierglas en alzoo zich den naam van glasvreter verwierf, kreeg twist met den dorpssmid weldra waren zij handgemeen en kruisten zich hunne messen. Al vechtende waren zij eenen boom genaderd waar de op krukken springende broeder van den smid zich in het gevecht mengde. De lamme klemde zich met de eene hand aan den boom vast en takelde de beide vechtenden met zijne kruk zoo deerlijk toe, dat beiden zoo ten gevolge der ontvangen krukslagen als der we- derzijdsche toegebragte verwondingen, in le vensgevaar verkeeren. Uit Drongelen schrijft men van l dezer. Tot waarschuwing voor de gebruikers van de petroleum (hronolie) om cr met de meeste voor/.igtigheid mede om te gaandient het volgende. Bij den heer A. Millenaar had een groot ongeluk kunnen voorvallen. Men had des avonds de groote lamp met deze olie volge goten endaar er in de kan nog een weinig overbleef, had men dit in de kan van de patent olie gegoten. Nanuwelijks waren die olieën bij elkander, of het begon te gisten zoodanig dat de kamer vervuld werd met een soort van gas- damp die ontvlamde, waarschijnlijk doordien er een klein keukenlampje in de kamer brandde. Met veel kracht en inspanning is liet gelukt de vlam meester te worden en kwam men gelukkig met den schrik en eenige ligte brandwonden vrij. Ook de schade aan huisraad is bijna niet noemenswaardig. Uit Zutphen meldt men van 1 dezer. Twee boeren uit de gemeente Brummendie gisteren avond omstreeks half tien ure van de kermis alhier huiswaarts keerden, geraakten met elkander in twist; op de paalbrug gekomen, stortte de een plotseling met den uitroep: „help mij, ik bloed dood" ter aarde; toen men toe schoot om hem te helpen, gudste het bloed uit eene diepe wonde in den hals door den ander hem onverwachts van ter zijde toegebragt. De dader is heden gevankelijk in het huis van arrest o verg eb ragt. 1Een blad van Charleroi verhaalt het vol gende M. Z. ontving voor eenige .dagen, door middel van een bediende van G eén paar uitmuntende konijnen. Na het geschenk in ontvangstte hebben genomennoodigde hij den bediende uit om zich wat te verpozen van de groote wandeling die hij gemaakt had ter wijl hij hem bier, brood, boteren eene kolossale Hollandschekaas deed voorzetten. De bediende liet zich geen twee malen noodi- gen en in een ommezien was het vier vijfde ge deelte der kaas verdwenen. Mevrouw Z kwam bij toeval de keuken binnen en bemerkte tot haren schrik dat de kaas bijna verzwolgen was. Onmiddelijk waarschuwt zij haar man en verwijt hem zijne onvoorzigtige gastvrijheid. „YVan- neer er nu iemand komt eindigde zij kun nen wij geen kaas voorzetten." Dat is waar r antwoordde M. Z.maar laat mij begaanik zal het overschot trachten te redden. Z. loopt naar de keuken en staat weldra tegen over den verslinder „Wel vriendje, dat schijnt je goed te smaken Uitmuntend mijn heer, zoo als gij ziet. Nogtans moet ik u voor iets waarschuwennl. dat.... wanneer men vpöI van die kaas eetmen niet meer kan spre ken Is het waar, mijnheer Zeer zeker O! duizendmaal dank mijnheer, wat een geluk: De boer steekt, dit zeggende, het overschot in zijn zak, en voegt erbij: „Dat zal ik mijne vrouw voorzetten, die met geene mogelijkheid tot zwijgen is te brengen." DU1TSCHL A.ND. Weeken 29 April. Bij het vooruitzigt op zeer ernstige gebeurtenissen in de Turksch- Slavische laudenkan het niet onbelangrijk geacht worden den hoofdinhoud eener hier ontvangen proclamatie te kennen die tot op schrift heeft„Stem uit het Balkan-Schier eiland aan Europa." Zij is in wel eenigzins gezwollenma.tr toch krachtigen en vurigen stijl gesteld, en vangt aan met deze woorden: „Verhef uw hoofd niet zoo hoog, verlicht Europa, roem niet zoo zeer op uwe beschaving en uw Christendom, indien u een rein hart en een rein geweten ontbreekt. De zelfzucht heeft uwe oogen beneveldzoodat gij met geen na tuurlijken blik ziet en de volken met een rein hart niet hoort. Gij ziet onzen jammer niet gij ziet niet dat de Turksche beloften met lucht in de lucht geschreven zijn. Blik van de Zwarte naar de Adriatische zee rond en overtu'g u hoe ver ons het woedend geweld en liet despotismus gebragt hebben. Maar gij zijt tevreden omdat ons de hathumaium gegeven is, en wilt niet zien dat geen spoor daarvan bestaat. Zie op onze nationale wondenen gij zult vinden dat zij niet genezen maar langs hoe dieper worden. Gij hoort van ons maar schaamt u niet dat in een der hoeken van uw werelddeel redelijke schep selen levenin welke de tirannen het beeld Gods, de menscheiijke zielverstikt hebben." Iets verder heet„Weet dat wij nog de kracht in ons voelen om de ijzeren deuren onzer sla vernij uit de verroeste hengsels te ligtenen het volk uit den grafmodder der slavernij tot het licht der vrijheid te brengen. Of meent gij dat alleen de Slavoniërs van dit Schiereiland het regt niet hebben om het juk der slavernij en dwingelandij af te schuddeneven als ieder tiran het regt heeft het ons op te leggen Moeten dan alleen de ServiërsBulgaren, Bos- niërs en Herzegowiners eeuwig in den donkeren wiüternacht leven, en nooit het helder daglicht aanschouwen Zullen wij slechts de slaven ketenen vervloeken en nooit eene poging aan wenden om die te vernielen en af te schudden r" En na nog lang op denzelfden toon te zijn voort gegaan, kondigt de proclamatie liet voornemen aan om in Gods naam den kamp voor de vrij heid te wagen. Van het onregtvaardig Europa worden geene gunst en genademaar alleen regt en geregtigheid gevorderd. Alles wat men verlangt is dat Europa deze

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1