Nf°. 34. Woensdag 29 April. 1863 WOENSDAG EH! ZATURDAG. Besturen en Administratiën (ieburen-Verhoor. Kennisgeving. Staats-Loterij. Binnenlandsche Tijdingen IJuitenlandsehe Tijdingen E. C. 1111 f" E3 1 75%, 1 D9 i f-'i'/s 1 'tot, 1 «0% !«3'M «9'Vib 1 67% |S9% 75% 76% 633, 76% 200 62% 31 "'li 82% 07%, aio 48» «Vs 52'%, rtike'en PRJJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'/« cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels dfl, behalve hel zegclregt. VERS C HIJ NT. ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlcnliën daags tevoren, voor 1 Dure' smorg I', KGkMKKSTKK en W'KTIIOUDKItS van Zie* rikzee roepen al diegenen op, welke eenig be zwaar moiten heb' en tegen de stichting van een' oven in het huis wijk-D, no. 466, Korte (iroendal alhier, waar-u t de Banketbakker. A. P. K. van KLUIJVE, zijn bedrijf wenscht uit te o°fe,nen om op ioe.nvdog dun 29 dezer mnanddes middags, ten Raadhuize te verschij nen en het gebnren-verhoor.daartoe bij te wonen. '/uie'ïkzee, den 22 April 18(53. De Burgemeester B. C: CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERIN'S. JU/RGJ.M EKSTEI? en I THOUD!- RS van Z?6- r ik zee brengen ter openbare keunis dat door hoeren Gedeputeerde Staten dezer provincie hij besluit van den 4 dezer maand, no. 77, is vastgesteld de lijst der bevoegd, erkende beoefena ren run de onderscheidene takken der geneeskunst in deze provincievoor het jaar 1863, die van heden af ter visie ligtter Secretarie dezer gemeente V.Urikzeeden 22 April I c863. De Burgemeester. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ER ME RINS. Bukgkmkkstbk en Wethouders van Tie- rikzee mak\n bekend dat door Z. E den Minister van Financiën op 'sKonings magtiging is vastgesteld de 25 lste loterij welke bestaan zal uit 20,000 loten 10.000, prijzen en 2'pre- miën verdeeld in 5 klassen dat de collecte zal worden geopend op Maandag den 4 Mei en ge sloten op 7.aturdag den 16 dier maand en dat de trekkingen plaats hebben te G> avenhage te weten die voor de lste klas'eop den 1,2,3 en 4 Junij eerstkomende. Die der 2de klasse, op den 15 16 17 en 18 dier maand. Die der 3de klasseop den 29 en 30 Juw'j en 1 en 2 Jttlij. Die der 4de klasse, op den 13, 14, 15 en 16 dier maand Die der 5de klasseop den 27 28 29 en 30 Julijden 4, 5, 6, 7 11, 12,13,14, 18, 19, 20 en 21 Augustus, terwijl de laatste 100 nummers op Zaturdag den 22 Augustas 1863 zullén getrokken worden. Eindelijk dat de prijzen de uitgifte en trek king der loten dezelfde zijn als bij voorgaande loterijen De loten en gedeelten daarvan zullen echter voor de 4de en 5de klasse alleen in koop verkrijgbaar zijn. Zierikzeeden 22 April 1863. J)e Burgemeester B. O! CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. ZreittKZKE, 28 April Bij Zr. Ms. besluit is toegelaten als Britsch consulair agent te Brou wershaven de heer J. de Kater, Jz. Naar men verneemt is, niet lang geleden te Oosterland een valsch 25 centstuk ontvangen, vrij goed nagemaakt, doch kenbaar aan der. doffen klank bij het vallen op steen en aan het te ligte gewigt. Uit Vlissingen schrijft men dat zich aldaar een vijftal werklieden van 's rijks marinewerf hel)hen geëngageerd om door tusschenkomst der N'ederlandsche Handel-Maatschappij naar Japan te vertrekken, ten einde aldaar in dienst van het gouvernement werkzaam te zijn. De voorwaarden daaraan verbonden schijnen zoo voordeelig te zijn, dat de gevraagde personen zich zonder veel bezwaar te maken d iartoe wel hebben willen verbinden. Naar men met zekerheid verneemt zal ook Z. K. 11 de prins van Oranje de vorstelijke familie op hare reis naar de hoofdstad verge zellen. De vorstelijke personen zullen zaturclag 2 Mei de voorstelling in den grooten schouw burg bijwonen. Men schrijft- uit 's'Hage van 23 April nan de Middel- burgsche courant „De beroemde Rnkelsche predikant Spnrgeon trad beden voor eeu niet overtalrijk doch uitgelezen gehoor tvaartoe ook prins en prinses Hendrik en prinses Maria, de dochter van prins Frederik behoorden ,in de Willemskerk alhier op. Vooraf betrad dé predikant Gunning den kanselom de gemeente te vermanen niet te uitsluitend op dezen voorganger uit den Vreemde te letten, niet al hare aandacht te vestigen op den medezondaar die tot haarspreken zou, maar zich te herinneren dat het Gods woord was hetwelk hij kwam verkondigen. Indien sommigen onder het gehoor.gelijk waarschijnlijk was zijne taal niet verstonden gaf de lieer Gunning hun den raad, om dien* tijd te besteden in deu gebede voor den heer Spurgeon opdat hem de kracht geschonken worde tot het volvoeren der veel omvattende taak van bekeeriitg die hij op zich genomen heeft. „Hierna kwam de heer Spurgeon op den knnsel en ving zijne taak bij wijze van inleiding aan met het voorlezen van Fsalm 103, hier en daar tusschen de verschillende verzen eeni^e toepasselijke opmerkingen makende ,die riet van de gewone kanselwelspre kendheid afweken behalve hij het laatste vers: „Looft den Heer, al zijne werken aan alle plaatsen Zijner heerschappij waar de redenaar mteeuzfcltedat degeloovigcn den lof van God door het gansche heelal zoudèn willeu verkondigen als door middel van één'reusachtig speeltuig waarvan zij overal de snaren zouden kunnen aans.laan. "„De eigenlijke predikatie had tot tekst dé laatste woorden van 1 Petrus V ,'vers 12 „vermanende en betuigende, dat deze is de waarachtige genade Go.ds in welke gij staat De genade was du3 volkomen beantwourdende aan Spargeons rigting he'fc hoofdondei werp. Hij enleeldc dit in drie onderdeel'en de soort van geloofde genade van God en het beproeven van ieders eigen geest. In eene geïmproviseerde rede die hijna twee uren duurde bezag de redenaar die onderdeden uit de strengst orthodoxe oogpunten. Hij drong met. kracht van laai aan op. bekeering, daar hij, gelijk hij in zijne inleiding gezegd had zóó wenschte te prediken alsof dit de laatste preek ware die hij ooit houden,zóu. In gebaren en beelden is hij te vergelijken 'met da Costa wiens levendige geest zich in zijne snelle bewegingen uitte terwijl hij zich ten wille van de dui delijkheid en. verstaanbaarheid niét ontzag, vergelijkingen te bezigen, die in. iederen anderen mond beneden de waardigheid van het onderwerp zouden zijn geweest. Sprekende over de laauwheid der Christenen die zich er misschien op verlaten dat zij van Christelijke ouders afstammen, vroeg Spurgeon of het iemand, die meteen schip in den oceaan zonk iets baatte dat zijn'vader in de reddingsboot zat? Entoen hij over het ware geloof handelde koos hij het beeld van een essayeur wien men eeue baar brengt met dc vraag. „Is dit goud?" waarop deze autwoord „het gelijkt er wel op maar het kan mijne proef niet doorstaan." Aldus, zeide Spurgeon is het inet het geloof van velen. Doch dat geloof kau de natuurlijke menschzich zeiven niet schenken het is eene zaak van genade. Van het begin tol héteinde onzes levens is alles genade. Die genade moet echter, gelijk de tekst zegt„waarachtige"genade zijn. En waar is die ie verkrijgen .Op die vraag nam Spur geon den bijbel van den kansel op sloeg er herhaalde malen zoo luidde op dat het. door de kerk weergalmde, en zeide: „Mieris zij; hierin is de waarachtige genade besloten." Hierin moet het gelo.of. .wortelen en daarop volgt de genadewant een geloof dal geen wortel heeft kan evenmin wezenlijk bloei - jen als bloemen die men van den wortel heeft afgesneden. Drie dingen zijn dus tot behoud noodigdat er genade zij, dat het waarachtige genade zij en dat zij uit God zij. „Üwe ziel staat op het spel vervolgde Spurgeon 'bekeert u dus nu of nooit. - (En dit „nu of nooit". Herhaalde hij vijf malen achtereen) gij zijt thans verloren en voor eeuwig ver loren-, of thans aangenomen en voor eeuwig aangenomen, flat Christus toch niet eenmaal tegen u zeggen moge Ik heb de hand naar u uitgestoken, en gij hebt die geweigerd. „Naar mate'Spargcon het ejnde zijner rede naderde, geraakte hij meer en meer in geestvervoering. „Mij duuktriep hij uit ik zie onzen Verlosser zijn oog rust op ons hij houdt zijne rmen geopend opdat wij aan zijnen bpezem ;korhen. En wij hebben hem rced9 zoo lang laten- wachten 1 Wij zijn als een kind, dat ran eene hoogte zal nedervallen maar een sterke man snelt toe en roept Ik zal n vasthoudenik zal n redden Vestigen' wij dus onze vaste hoop op Christus', die nu en altoos dezelfde is." „Ik heb hier niets meer dan een vlugtig overzigt kun -en geven van eene-rede, die uit meer dan één oogpunt zeer merkwaardig jsen.van treffende gezegden overvloeit. Doch de ongelukkige eigenschap der Willemskerk, die zulk een sleiken galm bezit, dat de woorden des redenaars zich zelven verdooven heeft 7oor uwen verslaggever en zclfer ook voor menig ander, het verband van helgrootste gedeelte der rede doen verloren gaan. Genoeg bleef er echter over om dé overtuiging te vestigen-, dat de' pas 29jnrige Spurgeon een man vangroofe gaven is. Hij bezit eene sterke en luide stem eene groote vnnrdigheid van spreken een rijkdom van denkbeelden en eéue levendigheid van gebnren die wij op den kansel niet gewoon zijn In zijne drift wierp hij den bijbel open en toe, hief hem op, legde hem weder neder overschreeuwde zich sloeg op den kansel enz. Wanneer men hem vah woord tot woord verstaan kan acht men hem zeer zpker een redenaar die zijne toehoorders boeit en onweerstaanbaar inedesleept. Na hein zoo gebiekkig als heden gehoord te heb ben is hot echter voor mij geen raadsel meerdat zijn audi torium in Pingeland dikwijls uit duizenden bestaat." Men schrijft uit Amsterdam van 25 dezer-. Heden namiddag ten een ure trad ds Spurgqoiï alhier op in de kerk der doop^gezindegemeente, Eene zeer talrijke vergadering had zich aldaar vereenigdzeker een, groot deel nieuwsgierigen om den zooveel besproken man te zien en te hóorenvoor liet meerendeel echter deugdelijker belangstellenden als bij het volle gezang reeds duidelijk merkbaar was. Na kort gebed en gezang en enkele woorden tot inleiding, gaf de leeraar als zijnetekst aan het 1 5dehoofdstuk, van Johannes Evangelienaar aanleiding van hetwelk hij, éenïgmato in vorm van bijbellezing, behandelde: „de ware, voortdurende, eenig. vruchtbare vereniging van den Christen met Christus." Blijkbaar maakten zijne woorden op de hem eigene, zoo voor het gros der hoorders geschikte manier voorgedragen, grooten indruk op de vergaderden !)s. C. H. Spurgeon van Londen hield ook te Leiden den 25 dezer, even als elders, eene predikatieen wel in de Pieterskerk. Na door den oudsten leeraar der N'ed. Hervormde gemeente alhier ds. Fangman met eene korte voorafspraak bij de toehoorders te zijn ingeleid, hield de bognafie en talentvolle redenaar eerst eene toespraak, daarbij tot tekst kiezende: Joh. 15: 1-3 en vervolgens eène leerrede naar aanleiding van Joh. 14: 6, al leen de woorden „lk ben de weg," en rigtte daarbij verscheidene malen het woord tot de hoogleerarenpredi kanten en studenten die in grooten getale waren opgi komen; ook behalve deze bleven velen de godsdienstoefening tot het einde bijwonen. LI. dihgsdag avond is de stad Enschedé weder dooreen hevigen brand geteisterd waarbij niet minder dan zeventien huizen welke door den jongsten brand gespaard werden zijn in de asch gelegd. De brand barstte uit des avonds ten 9 ure, terwijl men bet vuur ten 11 ure meester was. De zeventien huizen werden deels door de vlammen deels door de brandweer vernield die sommige huizen omver haalde om den brand te stuiten. De ontsteltenis onder de inwoners was onbe schrijfelijk en terwijl de gedachte aan de ramp, welke Enschedé onlangs trof nog bij ieder le vendig washad zicli ieder reeds gereed gemaakt pm de stad te ontvlugten Eergisteren ontstond er op nieuw brand waardoor een blok van 8 woningen voor werklieden een prooi der vlam men werd. Uit Harderwijk schrijft men 21 dezer. Heden werd in de kérkeraadsvergadering der Nederd. Herv. gemeente, ter vervulling der vakature, het vorige tweetal bestaande uit ds. Osti te Delfshaven en ds. Vermeer te Gene- muiden, aangevuld met ds. Rademaker te Haltem en daaruit aanstonds met algemeene stemmen beroepen ds. Osti te Delfshaven. In de vorige week verloor een goudsmid te Rijssel een paket waarin zich voor 10,000 fr. aan spoorweg-actien bevonden. Naauwelijks had hij daarvan aangifte gedaan of, voor er eenige nasporing was ingesteld, kwam een'e arme vrouw in zijnen winkel en bragt hem het paket terug, dat door haar man, werkzaam «aan den spoorweg, gevonden was in de Dootnik- sclie straat. Hij had het paket geopend, daarin het adres van den eigenaar gevonden en liet het nu door zijne vrouw terugbrengen omdat hij geenen tijd had, zeggende: dat zij zich haasten zou, omdat de eigenaar zeer on gerust zoude zijn. De eigenaar getroffen door zoo groote eérlykheid nam dadelijk zijn goud horologie uit den »ik, en gaf het de vrouw tot een geschenk voor baren man vervolgens opende hij eene kast waarin allerlei kostbaar beden waren en. noodigde de vrouw uit om daar uit voor zich een paar oorringen te kiezen. Zij nam de eerste de beste en verwijderdé zich onder vele dankbetuigingen. Wéinige oogenblikken daarna toonde de gelukkige werkman het gou den horologie aan zijne kameraden en verze kerde, dat dat voor hem meer waarde had dan de door hern gevonden 10,000 fr. De volgende statistiek van liet Joodsclie volk, wordt gevonden in de Archives, du Ohristi'anisme. Onder de 1300 millioen men- schen die onzen aardbol bevolken, telt men 800 millioen Heidenen, 337 millioen Christenen, 156 millioen Mahomëdanen en slechts 7 mil lioen Joden, waarvan er 3'/a millioen in Europa wonen. De meesfen van deze kaatsten bewonen Rusland en wel 1,220,000. In Oostenrijk telt men er 853,300; in Pruissen 284,500 en in het overige van Duitschland 192,000. Te Frankfort aan de Main is 1 Jood tegen 16 Christenen; in PruEsen 1 tegen 73Christenen en in Saksen zijn er zner weinig. In Zweden en in Noorwegen is hun aantal ook zeer onbedui dend (1 tegen 6000 Christenen). Het is eene merkwaardige zaak dat in Frankrijk, Engeland en Belgie, waar de Joden alle vrijheid hebbenbun getal schijnt te verminderen terwijl het vermeerdert in de landen waar zij minder vrij en zelfs veracht worden. Volgens een rapport van den zendeling Krüger, zijn er 33 zendingsgenootschappen die zich alleen bezighouden met debekeering der Joden. Zij gebruiken 200 zendelingen waarvan de Helft bekeerde Joden zijn. 'Sedert het begin dezer eeuw zijn 20,000 Israëliten gedoopt geworden. DUITSCHLAND. Uit Warschau schrijft men het volgende Grootvorst Constantijn had een streng verbod uitgevaardigd tegen het zingen van liet Poolsche volkslied Donibrowskis Mazurek. Lenigen tijd geleden reed bij door de stratentoen hij eensklaps liet verboden lied hoorde fluiten. Dadelijk liet hij zijn rijtuig stilhouden en gaf zijn adjudant bevelden verinetelen fluiter te ar resteren. De adjudant opperde hiertegen eenig bezwaar, omdat de fluiter niemand anders was dan een vogel. „Dat doet er niet toe", her nam de grootvorst-stadhouder„de wetten moeten nageleefd worden. Laat het dier naar het wachthuis brengen en het daar den kop af slaan dat zal voor anderen tot een afschrik wekkend voorbeeld strekken." Voor eenige dagen zag men een koopman in linten uitzijn winkel vlugten en om bulp roepen. Op de vraag wat er gaande was verhaalde hij dat twee Russische onder-officieren zijn maga zijn waren binnengetreden en onder voorwend sel, dat er linten met de Poolsche nationale

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1