Woensdag 22 April, WOENSDAGENZATURDAG. Buitenlandsche Tijdingen 1863 PRIJS DHR AVV ERTENTIEN. Gewone 12'/, cenls de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve liet zegelregl. VERSCHIJNT. ARONNE M E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiendaagslevoren, voor 1 Oure'smorg - Strejj, _====ra=====================__ jiercq, Bin nenlandsche Tijdingen Zierikzf.k 18 April. Heden namiddag had alhier liet volgende treurige voorval plaats. He knecht van den rijtuigverhuurder B de Jonge, met een rijtuig waarin zich nog twee personen bevonden van Zijpe terugkerende lnd reeds hijna zijne reis volbragt, t<»en op den Visschers- dijk het paard schrikte, met dat ongelukkig ge volg dat het paard -nchtei waarts deinsde en met 1011,-4 liet rijtuig, den voerman en een meisje in het water viel; terwijl de andere persoon, een.rei ziger met liet uitspringen zijn been erg heeft bezeerd liet mei-je, zijn le J. M. de Loo.ze ou 1 20 jaar, in jissingen dienende en die hare ouders een bezoek kwam brengen, is verdronken. De voerman is gered en met den schrik vrij gekomen. Men schrijft uit het voormalig 4do district van Zeeland „Na dat in den morgen van 13 April jhhij deurwaarders exploit aan de erven van den generaal van Damme, aanzegging ge daan was om zich krachtens het eii d arrest van d n Imogen raad der Nederlanden van 5 Dec 18(12, van alle vertier gebruik en administratie i 50,/ te onthouden van de bij hen in concé-sie geweest 147 zijnde bedijkte en on bedijkte gronden uitliet Zwi'n afkomstig, is in den namiddag van dien dag'naméns den staat der Nederlandendoor den ontvanger der registratie en domeinen te Sluisde in 1813 bedijkte Anrdenburgsche havenpolder feitelijk in bezit genomen door in tegenwoordigheid van vele omstanders, een partij bezaaide en onhezaaide landen met haver te bezaaijen terwijl een e gelijke in bezitneming en behandeling den 1 4. dezer heeft plaatsgehad niet d-ii in 1827 bedijkten Dbmiede polder. „Hoezeer men van geen werkdadige tegen stand gehoor heeft, meent men echter uit ver schillende handelingen te mogen afleiden dat de concessionarissende erven van Damme nóg weinig lust hebben hunne zoo productieve ex ploitatie te verlaten. Naast en nabij de van weg'e het domeinbestuur ploegende paarden zag men tevei s vele van hunne zijde rustig aan het werk j terwijl groote scharen arbeiders voortgaan iïie;t de veldvruchten te zuiveren en te bearbeiden. „Sedert het einde der concessie op 23 Sept' 1857, is dit hier de eerst z-gtbare krachtige handeling van wegehet domeinbestuur gepleegd, en zeer nieuwsgierig is men over het algemeen of het nu op den weg van handelen zal blijven voortgaan dan wel of voortdurend de langwijlige regtsgedingen het volle genot dier zoo rijke in komsten nog steeds aan den staat zullen ont houden. „Voor zoo veel men weetzijn op de onbe- dijkte schorren in het Zwin nog'geenerlei daden van in bezitneming gepleegd men -.blijft echter de hoop koesteren dat eene zoo wenschelijke bedijkingen dier uitmuntende rijksgronden thans spoedig zal kunnen aanvangen." Nader verneemt men dat hetgeen van wege het domein-bestuur op 14 dezer in den Diomede polder bezaaid geworden isreeds den volgenden dag op last van de concessionarissen de erven van Damme wederom uit- of omgewerkt is. De belangstelling in den afloop dezer zaak schijnt meer en meer te klimmen. 5,75 0,50 7 00 0,00 0,50 0,00 0,00 o.oo 0,00 De gezondheids-commissie t,e Brussel geeft in een door haar uitgehragt rapport over de aardolie (petroleum) de volgende wenken aan de gebruikers 1. De olie moet kleurloos en zorgvuldig van het koolwaterstof, naphta genaamd, gezuiverd zijn. Men herkent de naphta gehalte van de aardolie aan den meer doordringenden scher pen reuk; gelijk die bij de gewone mineraal oliën wordt waargenomen, 'ken einde de ont vlambaarheid te beproeven giete men eenige olie ongeveer een duim hoog in een scho'eltje, houdt d.in digt bij de oppervlakte een branden den fidibus en laat die vervolgens brandend in de olio vallen. Hoed van naphta gezuiverde mineraalolie mag geen vuur vatten. De fidibus moet, nadat hij eenigen tijd brandende op de olie gedreven heeft, uitdooven. Alle olie, die bij dusdanige proef ontbrandt, moet als ge vaarlijk beschouwd en niet gebruikt worden. 2 De lamp moet van welk constructie ook steeds goed gesloten zijn. Wanneer door het ge bruik ergens eenige opening kómt die den olie houder in directe verbinding met de vlam brengt, mag de lamp niet gebruikt worden. In den hou der kan meer olie aanwezig zijn dan voor eenmaal bepaald noodigis. De oliehouders moeten zooveel mógelijk uit doorzigtige stoffen vervaardigd zijn, opdat men immer de kwantiteit olie daarin aan wezig kunne zien. De voet moet steeds zoo zwaar mogelijk en breed z jn om het omvallen te voorkomen. 3. Vóór liet aansteken der lamp moet zij vol doende met olie gevuld en zorgvuldig gesloten worden. Wanneer d>* olie te ongelegener tijd is o 'gebrand mag men de lamp niet. weder vullen dan na haar uitgebhi-cht te hebben en eenigen tijd te hebben laten staan. Men schrijft uit i 'elft van 17 dezer. De tentoonstelling van oudheden en merkwaardig heden alhier te houden, zal den 2 Julij a. s. plegtig worden geopend en van den 3 Julijjtot den 8 Nugu-tu^ dagelijks voor Imt publiek open gesteld woideïi, van 1 0 tot 4 ure en des zon dags van 12 lot.ff ure. I >e entree-kosten zullen bedragen op'den 3 4 en 5 .Julij 1 per per soon; op zondag, maandag, woensdagdon derdag, én zanirdag, 25 cents, en op dingsdag en vrijdag 50 eënts per persoon. Op de twee laatstgenoemde dagen zal er meer bijzonder gelegenheid'zijn tot de bezigtiging van boek- en plaatwerkenhandschriften enz. Wij vernemen nader dat het getal der nog in leven zijnde Oranje-gardes die het bloed bad te Woerden hebben bijgewoond nog ver meerderd moet worden met de namen van de heèren J. J. en M. J. Enthoven en W. F. Hey- mans allen te 's Graveuhage woonachtig. De beide heeren Ent hoven hebben respectively^ den ouderdom an 85 en 69 jaren bereikt. Ken bij t.et departement van koloniën ont vangen regeringstelegram, gedagteekend Buiten zorg, 14 Maartlui it „in Madioén en Soerabaija hebben overstro mingen plaais gehad. Overigens niets huiten- gewoons." J1 woensdag besliste de regtbank te Amsterdam eene voor den handelsstand in dubbelen zin gewigtige quaestie. Zekere per sonen hadden goederen bij liet gewigt verkocht té Amst u-dam aan iemand in de nabijheid van Maastricht woonachtig. Zij scheepten nu die goederen in eene stoomboot en zonden die af, doch gaven bij de toezending van de factuur aan den kooper, welke afzonderlijk per post geschiedde, niet op door welke gelegenheid het goed werd geëxpedieerd. Veertien dagen daarna gaven zij berigt dat de boot was gezon ken. De kooper weigerde de betalingop grond dat naar zijn oordeel d* levering (vooral door de niet-opgave van de wijze van verzen ding) niet was geschied, en dat, al had <lie plaats gehad goederen bij het gewigt verkocht., zijn voor rè'k'enuig van dn verkooper tot dat zij gewog-n zijn, hetgeen hier niet heeft plaats gehad. Voor den verl ooper werd daartegen aangevoerd dat de wijze van verzending dezelfde geweest zou zijn van eene vroegere affaire, en dat hij de goederen had gewogen alvorens die op factuur testellen; ontkennende hij ook dat de wet bedoelt toeweging. De p-gtbank heeft zich tegen d^n verkooper verklaard en d ui kooper in het gelijk gesteld Gepleit voor den verkooper mr. A. S van Nierop en voor den kooper mr. T. van S. Muid r. Uit Utrecht schrijft men van 15 dezer: „De bekende Engelsche prediker Spnrgeon is voornemens binnen kort in Ne Ierland te ko men en ook Utr"chtfe bezoeken, waarde baron van Boetzelaar van Dubbeldam die reeds z'c o menig buitenlanrNch bezoeker van ons vader land gastvrij ontving zijn huis voor hem heeft opengesteld. Op den 28 April- den dag waarop de Utrechtsche zending-vereeniging alhier hare jaarlijkschealgemeen'e vergadering zal houden zal de heer Spurgeon ten twee ure in de Dom kerk openlijk optreden. Met groote verwachting zien velen het oogenb'ik te ge-moetwaarop zij zich persoonlijk zullen kunmui overtuigen van de buitengewone wel-prekendheid van een man die me u* dan één werelddeel met zijn roem te dien opzigte heeft vervuld." Uit Ti»*] meldt mén van 15 dezer. In de meeste dagbladen der vorige week werd een berigt opgenomen van den volgenden inhoud: „Onlangs heeft de burgemeester te Tiel in naam des konings, met keten en slot een parti culier gebouw doen verzegelen bestemd voor bijbellezing en evangeliesade. Naar aanleiding daarvan werd een request ingediend aan den minister van justitie l'haiis deelt men mede, dat door z. exc. na gedaan onderzoek aan den burgemeester is gelast, de. gedotene zaal te ontsluiten." Als een vervolg op bovenstaande kunnen wij mededeelen flat tot heden aan den gegeven last, tot ontsluiting van genoemd ge bouw door onzen burgemeester nog niet is voldaan en naar wij vernemen maakt ons ge- 'meente-bestuur zwarigheid oin daaraan gevolg te geven zoo lang in deze zaak niet door het nvettig gezag beslist zal zijn. Uit Arnhem meldt men van 16 dezer. Gisteren namiddag gebeurde hier een treurig ongeluk. Terwijl de vrouw van den arbeider H. de FI., in de Boèkhorsterstraat alhier zich een oogenblik had verwijderd om uit de naburige beek water te scheppen, vatte het kleed der wieg waarin zich een kind van 10 maanden bevond waarschijnlijk door het springen van een vonk uit den vuurpot, in welks nabijheid die wieg was geplaatst, vuur, ten gevolge waarvan het kind belangrijke brandwonden voornamelijk aan het hoofd bekwam welke van dien aard-zijn dat het in levensgevaar verkeert. DU1TSCHLAN D. Uit Szegedin wordt de volgende bijzon derheid medegedeeld Ken nldnar gevestigd' handelaar B. had voor eenige maanden het leven van zekeren Z. K hij eene maatschappij van levensverzekering voor 5000 fl. geassu reerd. Voor eenige dagen overlijdt plotseling de verzekerde en de eerstgenoemde poogt zich de verzekerde som te doen uitbetalen. Alvorens dit echter geschied wordt door het bestuur der maatschappij onderzoek gedaan en ontdekt dat er twee personen van gelijken naam te Szegedin worden gevonden van welke een is gestorven terwijl de overblijf ende juist is degeen op ivic m leven de polis niet is gesloten Laatstee- noemde was door den handelaar voor 25 fl. overgehaald om zich door den geneesheer der maatschappij te doen onderzoeken. Hij ge zond en sterk en zijn naamgenoot teringachtig. Behalve dat B. door de maatschappij is aange klaagd van bedriegerij, heeft het openbaar mi nisterie last gegeven om het lijk op te graven en te onderzoeken men wil zich overtuigen of het vermoeden, hetwelk zich tog n den be Irieger heeft geopenbaard als zou hij daarenboven een moord hebben gepleegd gegrond is of niet. De fortuin aan Madeleine Brohan floor een Kngelsch officier vermaaktdie zich van het leven beroofd heeft, omdat zij weigerde zijne liefde te beantwoorden is door het gerucht sterk overdreven, en bedraagt geen vijf millioen, maar slechts 50,000 francs Verder verneemt men dat het weeshuis van den keizerlijken prirs die erfon's ook nog niet aanvaard heeft, het zij omdat de bron waaruit die voortvloeide niet zeer eerlijk was, het zij omdat de som het bestuur van dat gesticht te onbeduidend toescheen. Voor eenige dagen heeft te Berlijn een duel met de pistool plaats gehad tusschen den heer von Schleinitz, minister van het liu's des konings, en een militair van hoogen rang. De aanleidende oorzaak is naar men verneemteen dik werf herhaald bezoek door eerstgenoemde hij eene dame afgelegd De officier is met eene bijzon dere zending naar Parijs vertrokken, alwaar hij vooreerst verblijf moet houden. Volgens de jongste berigten uit, Warschau, is de kolonel Cieszkowskiaanvoerder van eene aldeeling opstandelingen te Lenianskiop het kasteel aldaar, door de Kussen gevat en gefusi- leerd. Men schrijft uit Krakau van 17 dézer. Bij verschillende ontmoetingen hebben de insur- genten voordeelen behaald. Volgens tijdingen uit Wilna van 15 dezer had de opstand zeer toegenomen sedert de .am nestie bekendwerd. FRANKRIJK. Parijs, 17 April Even als de finantiële verkeert de staatkundige wereld alhier in afwachting. Beide zien het antwoord van Rus land te gemoet, waarvan de vorm 'inzonderheid over vrede of oorlog zal moeten beslissen want wat den hoofdinhoud aangaathet is vooraf te voorzien waartoe deze zich bepalen zal. Men schrijft uit Madrid van 16 dezer. Men verzekert dat de koningin een eigenhandig schrijven van keizer Napoleon heeft ontvangen waarin voor de wegens bijbelverspreiding ver oordeelde Spanjaarden genade gevraagd zou zijn.' Men verhaalt dat dezer dagen nabij het Bois de Boulogne niet ver van Anteuil een tweegevecht met den degen tusschen den heer de Villemessant en den heer Francisque Sarcey, redacteur van het toon eel feuilleton der opinion nationale, heeft plaats gehad, en wel naar aan leiding van een artikel in den Figarodie liet zich sedert verscheiden jaren tot gewoonte ge maakt heeft den draak met den heer Sarcey te steken. -Men meldt dat de réis van prins Napoleon naar Egypte inderdaad.een politiek doel schijnt te hebben en langer zal duren dan men aan vankelijk dacht. De prins heeft afscheid genomen van den keizer met wienhij een onderhoud van twéé uren had. Prinses Clotilde vergezeld haren gemaal niet. De Mexicaansche generaal-Ortega heeft bij proclamatie de Fransche soldaten aange spoord hunne,vaandels te verlaten. Hij belooft hun eene gulle ontvangst bij de Mexicanen die hun alle mogelijke ondersteuning zullen ver-

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1