N°. 31. Zaturdag IS April. 1863 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en Administratiën Schouwing op de Rijtuigen. Kennisgeving. Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen OlIRANT PRIJS DER ADV ERTENTI EN. GetOone 12'/, tents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERS C HIJ NT. A B O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertentiëndaagstevoren, voor lOure'smorg Burgemeester en Wethouders vair £te- rik zee. Gezien art. 56 van-hit reglement van policie voor deze gemeente. Hebben goedgevonden te bepalen Dat op Maandag den 20 dezerdes namiddags ten half vier ure, aan de BalieVarre.marktal hier, eene schouwing zal worden gehouden op de verhuurd wordende rijtuigenvoertuigen en sledenwordende mitsdien alle verhuurders op geroepen om ten bepaalden dage, ure en plaatse met hunne rijtuigen enz. te verschijnen teneinde de noodige keuring te ondergaan, ter voorko ming van boete en straf bij het policie-reglement bedreigd. 'Zierikzeeden 8 April 1863. De Burgemeester B. C. CALL De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Elkgkmeester van Zierikzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, flat er op Maandag den 20 dezer maand, des namiddags ten zeven ore op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden Zierikzeeden 16 April 1863. B. C. CAU. De Voorzitter van den Gemeenteraad van Zie- rikzeebrengt ter openbare kennisdat de lijsten der Kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaalde Provinciale Staten en der le den van den Raad dezer Gemeenteop heden door hem zijn gesloten aangeplakt en op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage nederge legdovereenkomstig artikel 31 der Kieswet. Zierikzeeden 17 April 1863. B. C. CAU. Dezer dagen zijn te Middelburg geëxami neerd 4 personen als hoofdonderwijzer1 als hoofdonderwijzeres, 12 als hulponderwijzer, 2 als hulponderwijzeres 1 als onderwijzer in de Fransche ,3 in de Kugelsche en 1 in de hoog- duitsche taal, 4 inde wiskunde, 1 in de land bouwkunde, 2 als onderwijzeres in de Fran sche en 1 in de hoogduitsche taal en 4 in de handwerken voor meisjes waarvan zijn toe gelaten 2 als hoofdonderwijzer, 6 als hulpon derwijzer, 2 als hulponderwijzeres, 3 als onder wijzer in de Engelsche taal (1 volgens artikel 72 der wet), 2 in de wiskunde, 1 in de land bouwkunde, 1 als onderw ijzeres in de hoogduit sche taal en 4 in de handwerken voor meisjes. Men schrijft uit Hansweert: Verleden zaturdag is in den sasput alhieronder anderen in tegenwoordigheid van den hoofdingenieur van den waterstaat, een proefpaal geheid, die echter ondanks zijne lengte (1250 el houtmaat) niet geheel is goedgekeurddaar hij bij de laatste slagen van het heiblok van 1000 pond gewigt te veel zakte. Het schuijeren wordt sedert eenige dagen geregeld voortgezet. Uit Bergen-op-Zoom schrijft men Met genoegen kunnen wij melden dat door gedep. staten dezer provincie aan den heer F. G. Wit- touekfabriekant te Leeuw Saint Pierre bij Brusselvergunning is verleend tot oprigting binnen deze gemeente van eene beetwortel suiker-fabriek voorzien van zeven stoomwerk tuigen Als bewijs van den vooruitgang van dit fabriekaat kan strekken, dat er in een tijds verloop van vier jaren in deze streek drie ver gunningen tot stichting van soortgelijke fabrie ken zijn verleend, in ivelke honderde inenschen hun levensonderhoud vinden. Dezer dagen zag men in de gemeente Oude Tonge een vreemd en schoon natuurver schijnsel Een vuurbol,minstens twee maal grooter en helderder dan Venus in haren schoon ste» glans, en overigens niet ongelijk aan eene zoogenoemde vallende ster, bewoog zich in eene rigting van het N. O. naar het Z. W. beginnende ongeveer op 30 gr. boven den hori zon op eenigen afstand van Herculesdwars door de Draak loopendetot omstreeks 15 gr. voorbij de ster Kochab van de Kleine Beer, alwaar hij verdween. De lichtende staart die men gewoonlijk bij de vallende sterren ziet, vertoonde zich ook hier, maar oneindig hel derder en prachtiger; hij bleef, nadat de vuur bol reeds lang verdwenen was, zeer helder aan den hemel in eene regte lijn die in de aange duide rigting dwars over Kochab liep. Weldra begon deze lijn in 't. middennabij genoemde ster te buigen, en werd na eenige oogenblikken een scherpen hoek, waarvan de beenen zich naar het O. Z. O. en Z. ten W. uitstrekten. Aan den tophoek vormde zich alstoen een kern, zoodat liet geheel gedurende ongeveer twee minuten zich vertoonde als een komeet met twee staarten. Daarop trokken zich de beenen langzamerhand zamen en het verschijnsel deed zich toen als een nevel Gek voor, waarop het na vier of vijf minuten verdween. Naar men verneemt zullen eerlang van regeringswege aan de tweede kamer der staten- gerieraal worden aangeboden sommige der vroeger aangekondigde wetsontwerpen betrekke lijk de herziening van het belastingstelsel. Tot hiertoe zijn wel eenige maar geénzins alle de ontwerpentot die herziening in verband staande, aan het oordeel van den raad van state onderworpen; zoodat dat collegie, uit den aard der zaakgeen afkeurend of ongunstig gevoelen over het geheel der' ontwerpen had kunnen vellen. Van de manschap van de Haagsche Oranje-garde, welke, 250 man sterk, in Novem ber 1813 naar Woerden trok en daaruit den volgenden dag door 1600 man Franschen werd verjaagd, die er den berucliten moord pleeg den zijn nog slechts over de hit. Havelaar 88 en Behr 84 jaar oud. Men leest in de Amsterdamsche courant het volgendeWij hebben reeds vroeger mede gedeeld, dat bij de regthank te Amsterdam eene actie aanhangig was tot nietigverklaring van een testamentop grond dat de verklaring des testateurs dat hij wegens ligchaainszwakte den uitersten wil niet kon teekenenonwaarheid zou behelzen. De vraag was: mag de eischer de valschhéid dier verklaring bewijzen en is de valschhéidzoo zij bewezen ware, genoegzaam tot vervallen-verklaring van het testament De regtbank heeft in der tijd het testament gehand haafd van daar appél. Mr. S. <1. Cohen lichtte voor de appellante, de wed W.de gronden van het hooger beroep toe, welke gronden door mr. A. S. van Nierop voorden geïntimeerde den geestelijke P. alhier werden bestreden. Het arrest zal op 21 Mei in deze zaak worden ge wezen. - Dezer dagen heeft een jongen te's Graven- hagedie zich met het afsteken van vuurwerk vermaakte, het ongeluk gehad zich daardoor verschrikkelijke brandwonden te veroorzaken. Men vreest voor het behoud van zijn gezigt. Men schrijft uit Arnhem van 13 dezer. Pe sedert den 8sten dezer vermiste Anna Too- man is, ten gevolge der genomen maatregelen den 11 den dezer werkelijk in gezelschap van M. M. Buurma, door de politie te Deventer waar zij zich aan bedelarij overgaven aange houden, herwaarts overgebragt en aan hare moeder teruggegeven. rii den nacht van 8 op 9 dezer is de geheele behuizing van den landbouwer H. B. Oostindiëraan den Damsterweg te Siddeburen, afgebrand. Bij deze ramp zijn 2 paarden, 8 koeijen, 3 kalveren, een mot met 4 biggen omgekomen. Uit Soerabaija meldt men van 17 Febr. Nadat gisteren dooreen Javaan bij de policie aangifte was gedaan, dat zijne vrouw eene zoogenaamde velidja den vorigen dag met hare goederen ter verkoop was rondgegaan en niet was teruggekeerdwerd door den hoofd schout v. S. een onderzoek ter opsporing inge steld. Aile hare gangen nagegaan zijnde, rustte er zwaar vermoeden op eenen Chinees bij wien zij hare koopwaar had aangeboden en door wien zij naar het achterhuis was verwezen. Een onderzoek in het huis toonde enkele bloed sporen, die echter door den Chinees werden ge zegd ontstaan te zijn door het slagten van eene kip welk beweren evenwelin stede van de verdenking op te heffen een zwaarder vermoe den op hetn deed rusten, wijf toch bij voorkeur kippen niet binnenskamers worden geslagt. Den Chinees in hechtenis genomen hebbende begon genoemde hoofdschout zijn verhoormét dat gevolgdat hij bekende de verslagene met behulp van een Madurees en door middel vait het toedienen van twee slagen met een ijzeren koevoet in de slapen te hebben gedood, en haar vervolgens in een suikerkrandjang naar de ri vier Pegirian te hebben getransporteerd en al daar in hef water te hebben geworpen. Op zijne aanwijzing zijn alle ontvreemde goederen ter waarde van circa 15 mille aan diamanten en "andere kostbaarheden welke bereids iii andere phineesche handen waren overgegaan zoomede het moordtuig, door de policie achterhaald. De ijver door den hoofdschout v. S. in dezen be toond, als oorzaak van den spoed waarmede deze misdaad is aan het licht gebragt, verdienen grooten lof. Van Manilla meldt men van 8 Febr. De geheele inlandsche voorstad aan den ingang der rivier, uit duizende bamboezen hutten niet nipa daken bestaande is door een brand ver nield. Nog is de stad Taal, 70,000 inwoners tel lende, bijna geheel afgebrand. DUITSCHLAND. De hoofdinhoud van nota'sdoor Enge land Frankrijk en Oostenrijk aan het kabinet van St.-Petersburg gezonden is door 1'Europe het te Frankfort verschijnende blad van den heer Ganesco, openbaar gemaakt, en daaruit blijkt dat de drie mogendheden hare diploma tieke interventie in de Poolschekwestie gronden op algemeene politieke beginselen en op het belang dat Europa bij de zaak heeft. Zij doen uitkomen dat de Poolsehe kwestie sedert zeventig jaren hij tusschenpoozen ter sprake is gebragt, en telkens om de goede betrekkingen tusschen de mogendheden onderling te verstoren en den vrede van Europa te bedreigen. De drie hoven dringen voortselk van zijn bijzonder standpunt, bij den czar er op aan om afdoende middelen ta nemen, ten einde Polen te bevredigenenalzoo eene oorzaak van algemeene rustverstoring te doen ophouden. De Oostenrijksche nota onder scheidt zich van de twee andere door een karak ter van algemeenheid en doet een beroep op de edelmoedigheid van keizer Alexander opdat hij verbetering brenge in het treurig lot van Polea en van zijne overige Poolsche provinciën. Met belangstelling ziet men tegemoet den indruk, welke het keizerlijk manifest op de drie iutervenierende mogendheden heeft gemaakt. Het komt bijna ong•loofelijk voor, dat Fin- geland en Frankrijk zich zouden bevredigd ach ten maar het is hoogst waarschijnlijk dat Oos tenrijk zich zal haasten om Rusland zijne volko- mene goedkeuring te doen kennen verheugd datzicli zoo onverwacht eene gelegenheid opdoet om zich uit den knellenden band der alliantie met de Westersche mogendheden los te maken. Welk gewigt mén overigens aan de nota's der mogendheden hij het kabinet van St. Peters burg heeft gehechtblijkt duidelijk uit de woor den dezer dagendoor den grootvorst Konstantijn geuit „Europa wil geen oorlog voeren en om nota's bekommeren wij ons weinig." Alle pogin gen dus om aan de Poolsehe questie eene ge- wenschte oplossing te gevenzullen weldra blijken ijdel te zijn geweest. FRANKRIJK. De oudste der boomen te Parijs is zooals de Kosmos zegteen kolossale olm op liet plein van het keizerlijke doofstommen-instituut. Dit plantenwonder is 50 Ned. el hoogen boven den beganen grond heeft hst 5 Ned. el omvang. Zijn stam regt en onverdeeld is gekroond door een bundel van breede takkenin de verte ge lijkende op de kroon van een oranjeboom. De boom is in de omstreken van Parijs te zien als men de hoogste daken beklimt. Hij iszegt men, de laatste overgeblevene van de boomen, die deel uitmaakten vandegroote aanplantingen door Sully, onder Hendrik IV, omstreeks 1605 bevolen; hij zou dus thans meer dan 2'/« eeuw oud zijn. Sedert 14 dagen bevindt zich te Béthune de menagerie van Mme. Chevrier en den heer Uppaly Faimali, en wordt druk bezocht, daar de exercitiën met de wilde dieren de belangstel ling van velen wekken Onder de dieren be vindt zich een koningstijgerdie nog niet lang in de menagerie aanwezig was en dien men nog niet aan de werkzaamheden der andere dieren durfde te doen deelnemen. Dingsdag jl. werd aangekondigd dat Faimali zich in het hok van den tijger zou bpgeven. Dit had eene groofe menigte bezoekers gelokt. Toen de dierentem mer het hok binnentrad ondervonden de toe schouwers een gevoel van beklemdheid. Fai mali slaagde er in den tijger te doen gehoorza men en bet publiek riep hem toe: „genoeg, verwijder maar hij waarschijnlijk door den goeden uitslag zijner proefneming aangemoedigd, wilde de exercitiën voortzetten. De tijger ech ter weigerde te gehoorzamenging dwars voor de deur van het hok liggen en zag den man met

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1