W°. 29» üaturdag 11 April, 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. en Besturen en Administratiën Kennisgeving. Bekendmaking. Bekendmaking. Schouwing op de Vroonen. Schouwing op de Rijtuigen. Birineulandsche Tijdingen Bultenlandsche Tijdingen New- C. H. ;apore llevoet. [dreckt. Callao, Dordr. sang falbaai. anilla ;63'/2 t 64 <ti mi,. 013 10,30 10,16 10,13 10,15 lart der delburg rijden erdags 10 ure. voor 3 ten PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/s cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het zegclregl. VERSCHIJNT ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdverlenliëndaagstevoren, voor 10ure'smorg De Commissaris des Konings i» de Provincie Zeeland Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 Staatsblad no. 87). Maakt bekend dat, volgens liet daartoe door Heeren Gedeputeerde Staten genomen besluit van den 27 dezer, no. 94 1. de jagt op houtsnippen en waterwild op den 10 April van dit jaar zal gesloten zijn 2. het weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3 de Visscherij van den 10 April tot en met den 10 Mei 1863 zal gesloten wezenen eindelijk 4. dat gedurende den gesloten vischtijd, het visschen van palingdoch alleen met aallcorven van wisschen of teenen gevlochtenzal mo gen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in liet Provinciaalblad geplaatst en zullen afdrukken in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 28 Maart 1863. De Commissaris des Konings voornoemd R. W. van LIJNDEN. Wationale Militie* Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsbl no. 72) en art. 26 van het Koninkl. besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsbl. no. 46) brengen ter openbare kennis dat de tweede zitting van den Militieraad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op dingsdag den 14 April e. k.des morgens ten half tien urein het gewone lokaal in de abdij te Middelburg, en datin die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hendie als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te treden. Zierikzeeden 4 April 1863. B. O. OAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het Z. M. den Koning heeft behaagd bij Hoogstdeszelfs besluit van den 10 Maart jl. no. 78 de voor dit jaar vastgestelde werfkos- ten voor het 5de Regement Dragonders in dier voege te vevboogen dat aan ingelijfde miliciens van alle wapens, die met eene verbindtenis van zes jaren bij de vrijwillig aangeworvenen van voormeld regement overgaan eene premie van hoogstens honderd gulden kan worden uitbetaald. Zierikzeeden 4 April 1863. De Burgemeester. B. C. CAÜ. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee. Gezien art. 13 der verordening op de riolen en vroonen in deze gemeente maken bekend, dat op den 20sten April e. k. en volgende dagen eene algemeene schouwing zal worden gehouden op den staat der vroonen en der muren of beschoeiingen van de aangren zende erven waarbij de belanghebbenden in zonderheid indachtig worden gemaakt op de navolgende bepalingen der verordening dat de eigenaars der pereeelen die aan de vroonen grenzenverpligt zijn hunne erven door muren of beschoeijingen van deze gescheiden te houden dat deze murer. of beschoeijingen steeds in de rooijinglijn der vroonen gesteld en gehouden moeten wordenen zoo hecht en digt moeten zijndat zij den druk derhooger liggende erven kunnen wederstaan en dat geen grond in de vroonen kan af-of uitstorten dat de waterloopen uit de woningen of erven op de riolen of vroonen afloopende steeds voor zien moeten zijn van behoorlijke zinkputten en roosters waarvoor de eigenaars der perceelen aansprakelijk zijn, terwijl de gebruikers verpligt zijn die zinkputten voortdurend schoon te houden. 7Aerikzee, den 8 April 1863 De Burgemeester B'. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee. Gezien art. 56 van het reglement van policie voor deze gemeente. Hebben goedgevonden te bepalen Hat op Maandag den 20 dezer, des namiddags ten half vier ureaan de Balie Varremarlctal hier eene schouwing zal worden gehouden op de verhuurd wordende rijtuigen, voertuigen en sleden, wordende mitsdien alle verhuurders op geroepen om ten bepaalden dage, ure en plaatse met hunne rijtuigen enz. te verschijnen teneinde de noodige keuring te ondergaanter voorko ming van boete en straf bij hel policie-reglement bedreigd. Zierikzee, den 8 April 1863. De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De PLAATSELIJKE COMMISSIE van GENEESKUNDIG TOEVOORZIGTte Zie rikzee, berigt aan belanghebbenden, dat zij eenige monsters Koffij of gebrande Syroop van verschillende Fabriekanten heeft onderzocht en bevonden dat deze met35 a40 °/0 krijt, kool en zand vermengd waren. Zimkzee, 10 April 1863. F. KELLER, Voi.rziter. S. G. NA UT A van der GRIJP Lil en Secretaris. Zierikzee 7 April. Onze.i hooggeachten oud burgemeester den heer M. C. de Craneviel heden het groote voorregt te beurt in goeden wel stand zijn 80sten verjaardag te mogen vieren. Gaf de Zierikzeesche burgerij steeds blijken van wai me belangstellingals aan z. ed. of zijne fa milie feestvreugde was bereid, ook thans bleef zij niet achter en gaf zij de duidelijkste bewijzen van onverflaauwde genegenheid en vereering. Uit zeer vele woningen toch was het vlaggedoek uitgestoken. Eene fraaije eerepoort had men voor zijne woning opgerigt, welke des avonds smaakvol was verlicht. Het corps muziekanten, begeleid door eene eerewacht der schutterij bragt z. ed. des avonds eene serenade met fak kellicht. Werd zoo aan den waardigen jubilaris op velerlei wijze hulde gebragt, deze had ge zorgd dat het voor armen en weezen ook een feestdag zou zijn. Z. ed. had aan de verschil lende armbesturen en het weeshuis een onbe krompenegift gezonden, om eene extra bedeeling te doen Moge het dierbare leven van den al gemeen beminden jubilaris nog lang gespaard worden en zijn levensavond door menige ster worden opgeluisterden door geen krankheid of leed worden gestoord. In eene plegtige openbare zitting der ar- rondissenients-regtbank alhierwerd op heden geïnstalleerd de heer mr. J. A. Haakman als substituut-officier bij gemelde regtbank. Zierikzee 9 April. Gedurende het eerste kwartaal 1863, zijn bij bet kanton-geregt al hier veroordeeld of hebben het maximum der boete betaald S personen wegens maken van nachtgerechten1 wegens niet branden van licht ter nachtelijke tijde, hij een op straat ge plaatsten mesthoop1 wegens niet behoorlijk uitwijken voor een te gemoet komend rijtuig; 2 wegens te koop stellen van boter minder dan vijf oneen wegende 1 wegens het werpen van handvoorwerpen 2 wegens schieten met pisto len op straat; 2 wegens rijden met een kruiwa gen op een voet- of klinkerpad 1 wegens uit storten van vuilnis in de haven 2 wegens niet tijdig sluiten der tapperijen 4 wegens niet tijdig verlaten eener tapperij 3 wegens belee- diging met woorden 1 wegens spelen met teer lingen op de straat; 2 wegens het in harden draf rijden te paard 2 wegens schennis van boom gewas in stads wandeling. De minister van binnenl. zaken heeft den 31 Maart jl.67 eerepenningen en 79 eervolle vermeldingen uitgereikt aan de Nederlandsche industriëlen, door de jury van de in het vorige jaar te Londen gehouden internationale tentoon stelling, aan hen toegekend. Onderde Zeeuw- sche bekroonden kwamen voorde heeren Ocht- man, van der Vliet Co., te Zierikzee; J. H. C. Kabebeeke, Jz.te Goes; C. A. van Ren- terghem Co., te Goes; Verhagen &Co., te Goes; A. Geluk, JAz.te Tholen, en mevr. A. S. Renier-van Willes te Sluis. De eerste kamer der staten-generaal is tot hervatting van hare werkzaamheden bijeenge roepen tegen woensdag den 22 dezer. Jl. zondag avond is de huisvrouw van J. V. O. werkman te Oudewater, voor de derde maal van tweelingen bevallen. Nog niet ten volle zes jaren gehuwd schonk zij in dien tijd haren man acht kinderen zes jongens (de drie tweelingen) en twee meisjes. De vrouw van Tjalling Sjoerds de Boer, landbouwer te Rinsumageestis den 1 April bevallen van drie welgeschapen zonen. De moeder en de drie kinderen zijn allen wel. In de Midaelburgsche Courant van jl. donderdag leest men bet volgendeMen zal zich herinneren dat wij eenigen tijd geleden mededeelden hoe in eene Fransche gemeente zinsverbijsteringen van godsdienstigen aard en aanvallen van ziekelijke verrukkingen door de wegzending van den geestelijke en de toezending van een detachement dragonders werden ge nezen. Men zou zich bedriegen als men meende dat dergelijke verschijnselen hoogst zeldzaam waren. In het afgeloopen jaar zijn^deze óok waar te nemen geweest onder de bevolking vair liet weeshuis te Elberfeld nadat al Jaar gedurende eenigen tijd eiken avond bidstonden waren ge houden. De beide laatste nommers van de Ge neeskundige courant gaven daarvan eene uit voerige beschrijving welke wij hier kortelijk willen resumeren. Dr. Velthusen aan wiens geschrift daarover deze beschrijving ontleend is, maakt daarbij de volgende opmerkingen Stonden de eigenaardige voorvallen te Elberfeld op zich zelve bepaalden zij zich tot den kring van een gesticht of eene stad dan zouden ze gewis niet zoo zeer de aandacht verdienen doch daar zoodanige verschijnselen zich bijna in alle eeuwen der nieuwere tijdrekening en onder alle Christenen voorgedaan en de gemoederen krachtig bewogen hebben zoo mag men hen niet eerder van een wet enschappelijk en ernstig onderzoek versteken, voor dat ze in oorzaken en gevolgen duidelijk bekend en begre pen worden. En hoezeer het nog aan deze kennis ontbreekt blijkt genoegzaam uit de strijdige oordeelen welke overdc hier bedoelde voorvallen zijn uitgesproken. De een zag hierin een wonderwerk van den heiligen geestde ander eene verfoeijelijke huichelarij; deze hield het voor waanzin, gene voorden wil van God. Waar zoodanige tweestrijd de gemoederen verdeeltmag de bezadigde wetenschap niet rusten tot ze de verwarring opgeheven en de duisternis opgehelderd heeft. De beschrijving luidt kortelijk aldus Na de bovenbedoelde bidstonden begonnen eeuige meisjes van ongeveer 17 jaar bij den directeur van het weeshuis te klagen over hare zouden en het verlangen naar bekeering te uiten. F)en week daarna werd dit voorbeeld gevolgd door verschillende knapen, die overigens niet konden slapen en een soort van toeval kregen daarbij roepende om genade ontferming vergeving van zonden en uitstorting van den heiligen geest. Kinderen van 10 en 14 jaren hielden voordragten over bijbelplaatsen terwijl langzamerhand de toe vallen met stuiptrekkingen vergezeld vermeerderden zoo dat zelfs 7- en 8jarige kinderen om genade en vergeving van zonden baden en in kille verstijving op den grond vielen. Dr. Velthusen treedt vervolgens in eene beoordeeling dezer ziekteverschijnselen. Hij beschouwt lieu in verbaud met de gevolgen eener hevige epidemie van cholera, waardoor het reli- gieuse leven in hooge mate was opgewekt en bidstonden werden gehouden waarbij duizenden zich in de kerken verdrongen. Om zich een juist begrip te vormen van hetgeen in Elberfeld is voorgevallen moet men zich de Engelsche en Noord-Ameri- kaansche „revivals" herinneren, bij de predikatiën van wier voorgangers de toehoorders zich de handen wrongen in tranen wegsmolten, en zwakke vrouwen, kinderen en grijsaards iu toevallen met stuiptrekkingen vervielen. In lateren tijd ver toonden zich deze methodistische geestverheffingen ook in het noorden van Ierland en op andere plaatsen. Wij deelen niet de meening dat de Elberfeldscheopwekkingen opzettelijk uitgelokte nabootsingen waren van de „revivals," en gelooven hier niet met iets gekunstelds of gemaakts te doen te hebben ofschoon dit bij enkele lijders zekerlijk het geval is geweest In Hoo> n Haarlem en Amsterdam zijn in vroegeren tijd dezelfde ziekelijke aandoeningen waargenomen. De heer Velthusen treedt verder in een betoog over de wijze van geuezing dezer aandoeningen welke echter voor onze lezers van minder belang is. Een scheepsbouwmeester te Ostende had aan een rijken Engelschman een pleizierjagt verkocht. Er moest echter daarmede eerst eene proef worden genomenopdat de kooper zou kunnen zien hoe snel het vaartuig kon zeilen en of de manoeuvres gemakkelijk gingen. De dag werd bepaald en de Engelschman besteeg het jagt en nam de zestienjarige dochter van den scheepsbouwmeester aan boord; deze laatste bleef aan de haven staan en zag met bewondering de snelheid van liet scheepje; luide bewees hij zijne tevredenheid en gaf eindelijk het teeken om terug te keeren doch te vergeefs. Het jagt ver wijderde zich en thans zag de vader eerst in, hoe onvoorzigtig hij had gehandeld om zijne doch ter verlof te geven de proefreis mede te maken. De vlugtelingen zijn te Calais aangekomen, heb ben den scheepsbouwmeester kennis gegeven dat het jagt te zijner beschikking lag en zijn verder naar Engeland doorgereisd. i, FRANKRIJK. Parijs, 5 April. Do minister van staat heeft aan sommige schouwburgen verlof ver leend om voorstellingen te geven ten voovdeele niet van de Poolsche opstandelingen maar van de Poolsche gekwetsten. Le progrès de Lyon verhaalt van een Por- tugeesch edelmanDa Gama Machado tegen wiens testamenthet acht en veertigstedoor zijne erfgenamen eene actie tot nietig verklaring

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1