Lijstje der Stoomboten, MAATSCHAPPIJ met geen enkel woord van de omstandigheid door het dagblad la Nation vermeldvolgens hetwelk de Mexicanen het fort Guadeloupe zou den hebben verlaten om zich bij de Fransche troepen te voegen. Integendeel doen die berig- ten voorzien, dat het beleg van Puebla welligt langer zal duren dan men hier wel voorziet. i>è generaal Fórey kon namenlijk hoogstens over 20,000 man beschikkenterwijl die stad door 36,000 man wordt verdedigd, waaronder 6000 ruiters. Te Vera Cruz wordt een scherp toeziet op de vreemdelingen uitgeoefend daar men de aankomst van Mi ram on ducht. Fen aantal Mexicanen heeft naar Havanna of Europa de wijk genomen. De generaal Forey heeft eenige oorlogschepen naar het eiland del Carmen ge zonden ten einde den doorhem benoemden gou verneur, den generaal Martin te beschennèn. Die maatregel was namenlijk noodig gewor den ten gevolge der vijandige houding door de burgers en de Mexicaansche soldaten aange nomen. Eer. prefect in Frankrijk, ten wiens huize de keizer en de keizerin eens den nacht hadden doorgebragthad de lakens, waarop hunne majesteiten hadden geslapen ongevvas- schen bewaard. Dezer dagen huwde zijne dochter en in de bruidskorf bevonden zich onder de kantenshawls en diamanten ook de genoemde beddelakens, welke de prefect als het kostbaarste beschouwde wat hij aan zijne dochter geven kon. De heer de Persigny heeft den prefect dadelijk tot eene hoogere betrekking benoemd. De Parijssche zakkenrollers geven tegen woordig meermalen bewijs van vooruitgang in hunne industrie. Ze ontnemen namelijk den reizigers in do omnibussen hunne portemonnaies, doch zorgenna den inhoud er uit te hebben genomendat zij zich weder in den zak der respectieve eigenaars bevinden, alvorens deze het rijtuig verlaten. Hierdoor is het niet gemak kelijk tot de ontdekking van het gestolen e te komen. Volgens eene Engelsche uitvinding maken zij naar men wilgebruik van gutta percha armen, om met hunne ware armen en handen onder hunne mantels met voorbeeldige vlugheid te kunnen werken. Het Journal de Loiret verhaalt het vol gende Een beambte bij een tak van de openbare administratie verdacht gelden ver duisterd te hebben werd door zijnen chef ont slagen en hem tevens te verstaan gegeven, dat hij, het in de kas ontbrekende niet binnen een bepaalden tijd teruggevende bij de justitie zou worden aangeklaagd. Zijne vrouw dit verne mende verliet dadelijk het huis, kwam spoedig terug en maakte alsnu het middagmaal gereed waaraan volgens gewoonte een bloedverwant deel zou nemen. Men zette zich aan tafel en at. Geen uur daarna echter werden de man des huizes en zijn neef door brakingen overvallen, terwijl de vrouw aan hevige pijnen ter prooi was. Een geneesheer, door andere huisge- nooten onrniddelijk gehaald, ontdekte vergif in de uitgebraakte spijzen. De beide eerstgenoemden waren door het braken gered, maar de vrouw werd in hoogst gevaarlijken toestand naar een ziekenhuis ge- bragt. Zij bekende aldaar dat zij het eten vergiftigd had meenende op die wijze de eer van haren man te redden. Het gerucht der zaak had intusschen de aandacht der justitie getrok ken en do ambtenaar werd dientengevolge in hechtenis genomenzoodat zijne vrouw door hare even dwaze als misdadige handelwijze juist haren man der justitie in handen gele verd had. GROOT-BRITTA NNI EN Een inwoner van het Noorden, wiens be langen hem insgelijks aan liet Zuiden hechten schrijft aan een zijner vrienden het volgende omtrent den bestaanden toestand der Ameri- kaansche gewesten „De oorlog welke ons Jand verwoest duurt steeds voort. Sedert de inneming van New- Orleans hebben wij nu gedurende bijna een jaar uit krijgskundig oogpunt weinig voordeel en be haald van een zedelijk oogpunt beschouw dis onze zaak vooruitgegaan en noopt alles om te gelooven dat met den oorlog ook cle slavernij zal eindigen. De meest schitterende overwinningen zouden de kwestie onopgelost hebben gelaten, doch de proclamatie van 1 Januarij heeft deze beslist. De inneming van Fredericksburg zou den president welligt. tot onderhandeling hebben doen besluiten. Derhalve loopt alles ten beste af. Wat mij echter verwonderd heeft is niet dat wij zoo weinig voordeel behaald hebben want het land is uitgestrekt en de hinderpalen zijn onge- loofelijk: er zijn geen goede wegen er is gebrek aan topografische kaarten, aan talentvolle offi cieren; maar desniettegenstaande hebben wij meer land veroverd dan de oppervlakte van ge heel Frankrijk bedraagtMissouri de helft van Arkansas, Kentucky de helft van Tenessee, een gedeelte van Virginieen van Noord-Carolina, Arizona, Nieuw-Mexiko New-Orleans enz. „Wat mij verwonderd heeft is namelijk dat wij nog niet van het begin der worsteling af allen eenstemmig hebben ingezien dat de slavernij de oorzaak des oorlogs, de bron van al onze rampen en de reden dér verbastering van het Zuiden en der verbittering van het Noorden is. Ongelukkig heeft het Amerikaansclie volk te veel berekend. Het heeft slechts gelet op de groote vernietiging van individuelen rijkdom voortvloeijende uit de emancipatie en, daar het weinig nadenkt, niet gezien liet veelomvattend voordeel hetwelk aan de natie ten deel valt door de uitgestrekte revolutiewelke zich langzaam maar zeker een weg baande. Eene natie met minder koopmansgeest bezield maar meer lo gisch, met minder practischen zin maar meer zedelijken moed zou het doorleven van dit maat schappelijk overgangstijdperk verhaast! hebben terwijl men daaraan thans nog in onze dagen al lerlei hinderpalen in den weg legt. Een offer van honderdduizend menschenlevens en 500 millioen dollars schijnt nog niet voldoende te zijn geweest en er blijven onder ons nog aan hangers van het oude slavernij-stelsel. Een grootsch en schoon besluit in humanenzin door het congres bij het begin der worsteling geno men en door de natie met toejuiching ontvangen zou den oorlog binnen een dertigtal dagen, heb ben doen eindigenmaar bij de gesteldheid der gemoederen was zulks onmogelijk. Er zijn hinderpalen rampen en onheilen noodig ge weest Per aspera ad astraziedaar de ge schiedenis van 1862. „Ik weet dat gij voor ons, staatsbankroeten militarisme in de toekomst waant wees daar omtrent niet bevreesd ons leger van vrijwilli gers zal in acht dagen geheel ontbonden zijn en wat bet bankroet betreft, onze hulpbronnen zul len daarvoor waken. Ondanks deze krisis ver meerderen wij steeds onze kapitalen. Sla liet oog eens op de kaart van ons land en bereken het groot kapitaal in dat uitgestrekt nog niet ontgonnen grondgebied verborgen. Wij heb ben slechts werkzame handen noodig. Werd de liefdadigheid in Europa met gezonden zin toegepast dan zouden wij er 300,000 paar per jaar ontvangen. Gij weet dat een paar zwarte armen 1000 dollars waard waren; een paar blanke zouden evenveel waard moeten zijn. Dit zou ons eene winst geven van 300 millioen jaarlijks. „Ondanks den oorlog of liever ten gevolge van den oorlog, is het Noorden in bevolking toegenomen door vlugtelingen uit het Zuiden Amerikanen uit Europa terug gekeerd, koop lieden uit Canada daaraan zou men nimmer gedacht hebben. Behalve de producten uit den vreemde afkomstig is hier alles goedkoop. In het Zuiden is dit natuurlijk geheel anders. In het westen brand men aldaar landbouw voort brengselen als zijnde goedkooper dan kolen en hout. Te Mobile en in geheel Virginië is het meel slechts tot fabelachtige prijzen te ver krijgen." JONGSTE TIJDINGEN New-York, 26 Maart. Zeven schepen van de Noordelijken onder commodore Farragat zijn Port Hudson voorbijgestoomd. De Heitfort en een ander vaartuig bevinden zich aan den mond van Reel Fiver. Charleston zal waarschijnlijk den 2 April worden aange vallen. Kunstnieuws. Wy hebben een o. i. welkom bérigt mede te deelen op muzijkaal terrein. 15e af deeling Zierikzee der Maatschappij van Toonkunstgeeft den 16 dezer maand eene uitvoering op uitgebreide schaal, waarop o. a. zullen wördeD ten ge- hoore gebragt, eene Hymne (no. 4) van Mozart: ce finale van de eorste acte van de Zauber jlóte en tot slot een toon. werk dat in allen opzigte mag genoemd en o. i. gewaardeerd moet zijn bij een ieder, die in de toonkunst meer dan enkele uitspaDniug zoekt. „Die Erste Wa/purgisnachtgedicht van den grootcn Goethe en in muzijk gezet door den genialen Mendelsohn-Bartholdg. Wij noemen dit een verheugend herigtte meer als wij letten dat daardoor de kennisneming dier prachtwerken der toonkunst wordt bevorderd dat een zamenwerkend personeel van 70 personen (Dames en Leden der Zang-Vereenigingbenevens orchestleden) hunne geza menlijke medewerking hebben toegezegd en tevens op het altaar der liefdadigheid een offer wordt geplengd ook m het volle vertrouwen bij bestuur en medewerkendendat men gaarne bereid zal bevonden worden bij te dragen tot verwezenlij king van het loffelijke, en weldadige doel. Het batig saldo wordt overgestort (volgens art. 22 der algemeene wet der Maatschappij) in het fonds voor hulpbehoevende toonkunste naars en hunne betrekkingenVeel woorden ter aanprijzing achten wij overbodig. l)e inteekenlijst zal belangstellenden worden aangeboden. De leden der Maatschappij hebben des begeerende (hopen wij dat door hen daar zoo schaars mogelijk gebruik van zal worden gemaakt) op vertoon van hun di ploma 18ö2/3 kosteloozen toegang. Voor het publiek staat deze gelegenheid opentegen een zeer gering entreegeld, de wezentlijk-kapitale uitvoering bij te wonen en zich dus tot sluiting van het saizoen een aangenamen en nuttigen avond te verschaffen. Wij danken voorloopig Bestuur en medewer kenden voor het kunstgenotdat men ons bereidt. Dat ,dë Concertzaal te klein zij, het auditorium te bevatten, is de hartelijke wensch van een Lid der Afdeeling. Advertentiën. Heden beviel van eene doode Dochter, P J. VERDUIJN - Ochtman. Rotterdam 4 April: 18s3. te Brouwershaven; Gebr. Beekman te Broi- nisse en Verkerke te Dreischor. De Lijstjes worden geregeld vóór of op den eersten van iedere maand verzonden. Nog zijn bij ben voorhanden eenige exem plaren van het GEDENKBLAD, van 's Konings bezoek van Schouwen en Duiveland. Prijs 30 Cents. NAMEN" A M BTE N WIJZERvoorliet Arrondissement Zierikzeebevattende de Eilan den Schouwen Duiveland, Tholen en St.-Phi- lipsland, in de Provincie Zeeland. Prijs 40 Cents. Z.EEUWSC1I.E DUIN VREUGD, bevat tende, meer dan 15.0 op verschillende, gelegen heden toepasselijke Gezelschaps-Liederen. Prijs 40 Cents. Bij genoemde Uitgevers kan men infonnatiên bekomen tot het huren van 1 a 2 Bovenkamers. Zeetijdingen Heden overleed onverwachtsna eene langdurige ongesteldheidinijne hartelijk geliefde MoederMejufvrouw de Wed. S. CORVER - Cazant in den ouderdom van 67 jaren. Rotterdam, H. M. CORVER. 1 April 1863. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in den ouderdom van bijna negen jaar, JACOB geliefd Kind van H. M. de BBUIJN dk NEVE MOLL. J. C. de BRUIJN dk NEVE MOLL, Boeije. Zierikzee, 6 April 1863. Eenige kennisgeving. TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. AFDEELING 7JEBIK7.EE. Uitvoering op Donderdag 16 April 1863, (71/, ure, 's avonds), ten bate van het Fonds van hulpbehoevende Toonkunstenaars en Kun stenaarsweduwen Programma. lste deel. 1. Hymne (Preis Dir„Gottheit") Mozart. 2. Duo voor 2 Bassi uit de opera „Marino Faliero" Donizetti. 3. Finale der eerste acte van de opera „die ZauberJlSte" Mozart. 2de deel. 4. Die Erste Wulpürgisnaclit (Ballade für Chor und Or- chester) Gedicht van Goethe, F. Mendelsohn- Bartholtly. Het Koor- en Orchest-personeel bestaat uit 70 -personen. Directeur de Heer CARL EISNER. Op den dag der uitvoering zijn plaatsen te bespreken en (behalve op de circulerende in teekenlijst) entree-kaarten ad /"0,99s'pér persoon te bekomen van 122 uur 's namiddags. Tekstboekjes 0,30 cents. Desbegeerende hebben de Leden der Maat schappij met ééne Dame (diploma 186*/,) kos teloozen toegang. Door de Uitgevers dezer Courant, jSÊSm Erven A. de VOS, wordt bij voort- ItmUoiAS during maandelijks uitgegeven een varende tusschen Middelburg en Rotterdam Zierikzee i, Vlissingen Goes Rotterdam Goes, n n Antwerpen, hetwelk vroeger is uitgegeven door den heer P. D. J. Quanjer. Prijs per 3 maanden 10 cents, per jaar 40 centsfranco per post 52 cents. Men kan zich ook abonneren bij de heeren J. C. M. van Rhee, te Haamstede; J. de Koning In den namiddag van den 5 dezer is te North- Shields aangekomen het barkschip Marinus Willem kapt. J. Buijser. Alles wel. Brouwershaven, gearriveerd 3 April. Ladv Mary, W. Waters New castle, Rotterdam, 3 Gebroeders:; 'Houtman G. C. H. Withoff, Rotterdam Singapore gesleept binnendoor van Hellevoet. 5 Sara, J. 11 Stuit, Londen, Dordrecht. 5 Barnabas Webb VV'. Hewes, Callao, Rotterdam (73.palm diepgang). .5 Alida H. Mooi., Londen, Dordr. 6 Iiugo GrotiusF. Vogelesang Banjoewangielaatst van Tafelbaai. 6 Junou Kobberecht Manzanilla beiden naar Rotterdam. Beurs- en Stark'tb.erigten Prijzu 2<l,pet., 031/ 'ijzen der Effecten te Amsterdam, den 6 April 1863 tfedeilaud Werkelijke Schuld dito dito 3 dito dito 4 Aniortis. syudic. 3''a Rusland bij Hope 1798*1816 5 dito 1828/1829 bij Stieglitz. ode leen. 5 dito 6de leen. 1855 t Leening 1859 Leening I860 dito t bij Hope 4 Cert van ass. 6 Poolacheschatkist oblig. 4 Aandeel groote Russ. spoorweg a ƒ236 volgefouru. 5 Oostenrijk Weenerbank bij Goll,en Co. 5 dito dito 4 Metaliek 5 dito 2'-, dito, rente Amsterdam 5 dito nationale 5 Wecner-aand.it fl 500 ,L. 1860 5 Portugal Buitenlandsch van 853 3 dito van 1856 a I860 3 Spanje Buitenlandsch 3 Binnenlandsch 3 Buitenlandsch3°/0 nu 2 250ste Staats-Loterij 5de Klasse. 4de Lijst. No. 2820, 25,000; no. 1013 11949, 18673 en 19975 ieder J0Ó0. 64 V ervoer-Middelen Stoombootdienst tusschen Middelburg en Donderdag 9, 'smorg. 6,— Vrijdag 10, 6,— Zaturdag 1*1, 6, Rotterdam. van Botterdam 's morg. 10,15 Vrijdag Zatu'rdag 10, 11, 10,15 10,15 De diligence' zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdameeu half uur na de afvaart der 9toomboot rijden dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Goes: Van Botterdam Woensdag 8, 's morg. 5,Donderdag 9, 'a morg. 10,30 Vrijdag 10, 5,Zaturdag lt, 11,30 dien tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen des maandags, woensi en vrijdags 'smorg. ten 8ure Van Rotterdam des dingsdags donderdags en zaturd.'smorg ten 10 ure. De afvaart der stoomboot van Rotterdam is zooveel mogelijk in verband met de aankomst van den Rijn-spoortrein Dè Diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags ten 12 ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van deErven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 2