Woensdag 8 April. 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. I M°. 28 Besturen en Administration Kennisgeving. Bekendmaking. Bekendmaking. Bimienlandsche Tijdingen iluitenlandsche Tijdingen uve], aard. .eden 76 202 6,00 6,00 6,50 0,00 6,50 0,00 0,00 o.oo 0,00 6,~ 8, PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12cents tie regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve liet zegelregl. VERSCHIJNT: A B O N N E M E N T S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlenliën daags tevoren, voor 10 ure 'smorg De Commissaris des Konings in de Provincie Zeeland Gelet op art. 11 der wet van den 13 Junij 1857 Staatsblad no. 87). Maakt bekend datvolgens het daartoe door Ileeren Gedeputeerde Staten- genomen besluit van den 27 dezer, no. 94: 1. de jagt op houtsnippen en waterwild op den 10 April van dit jaar zal gesloten zijn 2 het weispel van kwartelen alleen van den 1 Mei tot en met den 15 Julij dezes jaars zal geoorloofd zijn 3. de Vimdierij van den' 10 April tot en met den 10 Mei 1863 zal gesloten wezenen eindelijk 4. dat gedurende den gesloten vischtijd, het visschen van paling, doch alleen met aal/corven van wisschen of teenen gevlochten zal mo gen plaats hebben. Deze kennisgeving zal in het ProvincAaalblad geplaatst en zullen afdriikkeu in plano aan de gemeentebesturen ter aanplakking gezonden worden. Middelburgden 28 Maart 1863. De Commissaris des Konings voornoemd, R. W. van LIJNDEN. a t i o bi a i e fi I i fl e. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee. Lettende op art. 87 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsbl. no. 72) en art. 28 van liet Koninkl. besluit van den 8 Mei 1862 (Staatsbl. no. 46) brengen ter openbare kennis dat de tweede zitting van den Militieraad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op dingsdag den 14 April e. Ie.des morgens ten half tien urein het gewone lokaal in de abdij te Middelburg en datin die zitting wordt uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hendie als plaatsvervanger of niwimervenvisselaar verlangen op te treden. Zierikzeeden 4 April 1863. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMEK1NS. Burgemeester en Wethouders van 7,ie- rikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het Z. M. den Koning heeft behaagd bij Hoogst tleszelfs besluit van den 10 Maart ji. no. 78 de voor dit jaar vastgestelde werfkos- ten voor het 5de Regement Dragonders in dier voege te verhoogen dat aan ingelijfde miliciens van alle wapens, die met eene verbindtenis van zes jaren hij de vrijwillig aangeworvenen van voormeld regement overgaan eene premie van hoogstens honderd gulden kan worden uitbetaald. 7,ierikzee4 April 1863. De Burgemeester. B. C. CAU. De Secretaris •T. P. N. ERMERINS. Middelburg, 6 April. Dezer dagen is ook de Zeenwsche commissie voor de oprigting van een Nationaal Geclenkteeken voor November 1813 enz. benoemd, bestaande, onder voorloopig voorzitterschap van 's konings commissaris mr. baron van Lyndenuit de heeren J. C. Ahorffer, F. M. Beunke jhr. W. R. Boddaert, mr. W. C. Borsius dr. J. C. van den Broecke, mr. J. F. Bijleveld van Serooskcrkemr. A.P. van Deinse, jhr. mr. A. P. van Doorn R. C. Engelberts J. Fak Brouwer, A. II. G. Fokker, P,C.Groen mr. N. O. Lamhrechtsen van Ritthem V. van LissaJ. Luteyn, W. J. Muller, H. Rekker, A. Slotemaker Cz.2. Snijder, mr. G. N. de Stoppelaar, mr. S. van der Swalme mr. C. W. F. Vaillant en mr. MvVerbrugge. De commissie welke in de jongste zitting van den gemeenteraad alhier is benoemd, om per soonlijk aan den minister van binnenlandsche zaken de vereischte inlichtingen te geven be treffende liet wenschelijke der afdamming van het Sloe voor den iZeeuwschen spoorwegzal zich morgen naar de residentie begeven. Naar men verneemt is onze regering thans zeer gunstig gezind voor epne afdamming in plaats van de vroeger voorgestelde overbrug ging en mag men spoedigde bekendmaking van eene beslissing in dien geest te gemoet zien. Dezer dagen heeft de commissie voor de staatsspoorwegen te 's flage aanbesteed: het maken der havendammen en buitenhaven aan den zuidelijken mond van het kanaal door Zuid-Beveland te Hansweerd. Van 18 per sonen zijn biljetten ingekomen. Het werk werd ingezet voor f 200,000 en gemijnd door den heer J. van Haaften, te Sliedrecht, voor ƒ287,000. Men verneemt uit eene goede bron dat j onze regering op het punt staat den heer Lancelot c. s. de gevraagde concessie (voor zoo veel het Nederlandschè grondgebied betreft) te verleenen voor den aanleg van een spoorweg van St. Nikolaas over Hulst naar Neuzen. Uit 's Hage mehlt men van 2 dezer. Naar men verneemt zal er door Z. K. H. dén prins van Oranje in II i >- paleis in het laatst dezer maand een groot bal gegeven worden dat in luister en pracht nog verre zal overtreffen het bal dat onlangs door de feestcommissie in hetlokaal der Teekenacademie werd aangeboden. - Uit Amsterdam meldt men van 2 dezer. De inschrijvingen voor de Amsterdamsche kanaal-maatschappij hebben naar men ver neemt niet meer opgeleverd dan nog niet ten volle zeven tuillioen gulden zoodat aan het kapitaal, (lat vereischt wordt om de doorgra ving van Holland op zijn smalst tot stand te brengen ruim elf millioen gulden ontbreken. Ongeveer 5 millioen moeten voor Amsterdamsche rekening en het overige van elders zijn inge schreven. De meeste inschrijvers' behooren tot den handelstand en tot de kleinere burgerij. On danks deze uitkomst schijnt het'besluit te zijn genomen, de maatschappij te constitueren in de hoop dat men het ontbrekende kapitaal op de eene of andere wijze zal kunnen aanvullen. Men meldt uit Rotterdam van 3 dezer, Het Algemeen Handelsblad meldt dat de burge meester der hoofdstad ingevolge uitnoodiging van Z. M. den koning zich heden per eersten spoortrein naar's Gravenhage heeft begeven. Te regt merkt, het Algemeen Handelsblad verder op dat het hier eene bijzondere hande ling des konings en geene regeringsdaad geldt, zoodat. het zich onthoudt daaromtrent of over de wijze waarop zij ter openbare kennis is gebragt eenig oordeel uit te spreken. Maar het blad erkent dat Z. M. geene reden van tevredenheid kan hebben over de houding der Amsterdammers, die, na demonstratie op demonstratie, een petitionnement,' vlaggen en illumineren in het belang dezer „levensquaestie voor de hoofdstad'', zich ten deele terug trekken om den concessio naris de iioodige fondsen te verschaffen ter uitvoering van eene zoo vurig gewensebte onderneming. Z. M. de koning moet persoonlijk de som waarvoor HD. had deelgenomen verdubbeld hebben. Naar men verneemt is de eerw. heer Spurgeon van Londen, voornemens ook te Rotterdam te komen prediken, en wel den 28 dezer in de rfngelsch Presbyteriuansche en den 29 dezer in de Schotsche kerk. Volgens den particulieren Brusselschen correspondent van de Amsterdamsche courant zou Z. M. de koning van Belgie, indien zijne gezondheid zulks toelaatin den loop van den zomer een bezoek aan Z. M. onzen koning bren gen. In eik geval zullen de hertog en de her togin van Brabant omstreeks dien tijd het' hof van 's Gravenhage bezoeken. Ten vervolge op vroegere aankondigingen omtrent het openstellen op alle postkantoren van eene gelegenheid tot aangifte van den gelds- waardigen inhoud van aangeteekende brieven bestemd naar onderscheidene 1 )uitsche Staten met het doel daarvoor ingeval van vermissing schadevergoeding tot het volle bedrag te kunnen erlangen is thans ter algemeene kennis ge bragt dat de maatregel thans ook op verzen dingen van den bedoelden aard naar Bremen en Hamburg kan worden toegepast. Hierdoor vervalt de eenige uitzonderingwelke tot dus verre met opzigt tot dergelijke verzendingen naar Duitschland bestond. Te Amersfoort is voor den schuttersraad een regtsgeding aanhangig tegen een schutter, die op twee inspectiën niet is verschenen. Men ziet de uitspraak belangstellend te gemoet, omdat in casn zal worden beslistof de offi cier van gezondheid bij de schutterij bevoegd is een schutterpligtige wegens „kortzigtigheid" van de dienst tijdelijk vrij te stellenzoo bij de laatste zitting der commissie ad hoe geene opgaaf van gebreken is gedaan clan wel of de betrokken persoon tot de eerstvolgende zitting dier com missie moet voortdieuen. In de gemeente Poortugaal heeft men den 31 Maart jl. reeds de gewone paardenboonen gewiediets wat zeker zeldzaam zoo het niet zonder voorbeeld is. Als eene buitengewone zeldzaamheid kan vermeld wordendat een schaap van den land bouwer J. van der Valk, te Delftshaven, in de vorige week vier levende lammeren heeft ter wereld gebragt. En te Marle heeft een schaap van den landbouwer P. N,6 jongen geworpen. Men schrijft uit Almkerk van 3 dezer. Bat de landerijen op alle plaatsen des lands sedert jaren aan merkelijk iri waarde klommen is bekend dat zij in het Land van Altena tot een nooit gekenden prijs gestegen zijndaarvan levert het volgende een bewijs bij publieke verhuring vap weiland onder deze plaatswerd thans voor één jaar, te rekenen tot L Nov., ge middeld de som van ƒ130 per punder bedongen. De officier van justitie te Zwolle heeft berigt dat op den 18 Maart jl. door den brigadier-majoor B. J. Damaualdaar is aan gehouden een rijksdaalder voerende de beeld- tenis van koning Willem II enhet jaartal 1847, welk muntstuk volgens uitspraak van het munt- collegie is geschonden en in waarde verminderd. Uit Brussel meldt men het volgende: „Het bestuur der Koninklijke maatschappij ter bescherming der dieren is den 21 Maart 11. ten stadliüizealdaar vergaderd geweest, ter benoeming der leden van het definitief bureau. Mogt een zoo edel doel om zoo veel mogelijk de baldadige wreedheden aan de dieren gepleegd te weren en dezelve in bescherming te nemen in ons vaderland worden nagevolgd. DUITSCHLAND. Men leest in de Bresïauer Zeitang„In eene correspondentie uit Warschau, dd. 31 Mrt. wordt gezegd dat het revolutionair comité be sloten heeft overal de wapenen te doen neder- leggen. T.wee bevelhebbers zonden reeds hunne korpsen hebben ontbonden." De Dantziger Zeitungzegt dienaangaande het volgende: „Een korps van 1500 man, is bij Muiszen uiteengegaan op order van den bevel hebber omdat, volgens Hem, de worsteling als geëindigd mag beschouwd worden. Het revolu tionair comité heeft een bevel uitgevaardigd om alle aanwervingen te staken. Het gerucht loopt dat Rusland aan Polen eene eigene constitutie wil geven doch geen eigen leger." Uit Krak.au meldt men van 2 dezer. Te Radozewier bij Wielun viel majoor Pisanko op den 27 Maart, met 500 man infanterie en 100 kozakken de Polen onder Cresokowski aan een hevig gevecht volgde. Pisanko ontving uit Wielun hulptroepen en daarna moesten de insurgenten wijken. Zij concentreerden zich bij Kiekzyglow op nieuw en drongen de Russen naar Rzousnia terug. De verliezen aan beide zijden waren zeer belangrijk. De revolutionaire gezindheid van den Poolschen adel in Litliauen heeft de Russische regering genoopt een maatregel in liet leven te roepen die ernstige gevolgen na zich zal kun nen slepen. Het jongste nommor van de Nordische Post deelt eene keizerlijke ukase mede, waardoor aan elke verpligting van de boeren jegens de grond eigenaren in de palatinaten GrodnoKowno Wilna en eenige districten van Witebs een einde wordt gemaakt. Men zal zich herinnerendat met de algemeene Russische emancipatie-wet van 19 Februarij 1861 voor die provinciën tegelijk eene bepaling iti het leven geroepen werd, waarbij de lijfeigenschap binnen zes jaren zou opgeheven zijn. Thans evenwel heeft de czaar bepaald dat alle verpligtingen van de boeren jegens de grondeigenaren met 1 Mei 1863, in plaats van op 19 Februarij 1867 zullen ophouden te bestaan en dat de boeren van dit oogenblik af in vrij grondbezit kunnen tre den mits betalende een kleine geldelijke ver goeding. De verdere bepalingen zijn in alle opzigten zoodanig ten nadeele van de grondbe zitters, dat de Russische regering de boeren noodzakelijkerwijze voor zich moet winnen de adel zal bovendien geenszins meer financieel on afhankelijk zijn zoodat hij den invloed geheel verliest dien men nu nog eenigei mate kon laten gelden. Men meldt uit Krakau van 4 dezer. De opstand breidt zich uit in het gouvernement Kowno. Poniewicz is door cle opstandelingen genomen. In Radom hebben zij zich, nadat generaal Uszakow die plaats verlaten had, van de kas meester gemaakt. F R A N K R I JKo Parus, 31 Maart. De jongste berigten uit Mexico, over Havanna ontvangen, gewagen

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1