W°. 27. Zaturdag 4 April* 1863 WOENSDAGENZATURDAG. Besturen en Administration Publicatie. Publicatie. llinnenlandsche Tij dingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. VERS C HIJNT A B O N N E M E N T S-P P. IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlenliéndaagslevoren, voor XOure'smorg RuRGF.mkkstf.it en Wethouders der ge meente Z ierikzee. Gezien de circulaire van den heer Commissa ris des Konings dezer provincie van den 19 Maart jl. (Provinciaalblad no. 38.) Brengen ter kennis van de ingezetenen der gemeente Dat .de aangiften of verklaringen ter verkrijging van patent binnen deze provincie zal/en worden uitgegeven van den zevenden Mei tot en met den vijftienden dier maand. Dat die verklaringen behoorlijk ingevuld zullen moeten zijn ingezameld of bij den Ontvanger dien het aangaat ingediend op den achttienden, doch in do gemeenten Middelburg, VitssingenGoes en Zierikzee, op den 23 Mei aanstaande. Dat de registers van gemelde patentpligtigen zullen worden gesloten in de gemeente Middelburg op den vijftienden, in de gemeenten Flissingen, Goes en 'Lierikzee, op den achtsten Jiitiij cn in de overige gemeenten op den zesden dier maand. Dat de patentpligtige schippers, eigenaars en directievoo- rende van binnenschepen schuiten en vaartuigen vermeld in de 16de tabel' der wet van den 6 April 1823 waaronder alsnu ook zullen begrepen worden diegeen, welke bestendig in hunne vaartuigen wonen en geene buitenrivieren of wateren bevaren, te rekenen van den eersten Mei aanstaande tot den vijftienden derzelve maandzich voor het patent van het dienstjaar 1863/4 zullen behooren aan te geven bij het bestuur der plaats waar zij zich zullen bevinden, onder overlegging van cou biljethetwelk daartoe bij die besturen verkrijgbaar ge steld ië terwijl ingevolge de hiervoren aangehaalde wet, door de nlslju aan het patentregt onderworpene schippers, naauw- keurigeOpgave zal moeten worden gedaan of zij in het vorige jaar geene andere huisvesting hebben gehad dan aan boord hun ner schepen en met die schepen geene buitenrivierende Zuiderzee nog de Zceuwsche stroomen bevaren of in het voor gaande jaar bevarcu hebben. >at aan slijters tappers kroeghouders en koffijhuis houders (no 37 tot 40 van tabel 14/ aan hunne huizen onmiddelijk ua deu lsten Mei, een nangift-biljet zal worden bezorgd hetwelk na verloop van drie dagen?.*\ worden opgehaald. Dat de kramers zullen gehouden zijn om bij het doen hunner aanvrage om patent, op ie geven de wijze op welke zij huu beroep uitoefenen naar aanleiding der onderscheidingen bij 1 der 7de tahel gevoegd hij de wet van deu 16den Junij 1832 (Staatsblad no. 30) alsmede de gezamenlijke inkoopswaarde der door hen te koop aangeboden wordende goederen zullende dien onverminderd, door de patentpligtigen bij b en c van 1 der 'ovengenoemde tabel vermeld, ter ge legenheid en ten gelijken einde als boven opgave moeten ge-, schieden van deu tijd der during, wat eerstgenoemde betreft bun's verblijfs in de gemeente, en wat laastgenoemden aan gaat van dien ter te boudene verkooping; terwijl zoo zij ile wijze van verkoop veranderen, de waarde hunner waren ver meerderen of den duur des verblijfs of der te boudene ver kooping verlengen daarvan op den voet van nrt 19 der wet vau deu 21 Mei 1819, en op de boeten bij art. 37 bepaald, aangifte zullen doen in de gemeente alwaar zij zich bevinden en zoodanig aanvnllingsregt voldoen als van hen bij wer kelijk toegenomen belastbaarheid, zoude kunnen worden ge vorderd. Dat wijders de bedoelde kramers benevens de debitanten van loterijbriefjeskrachtens Zijner Majesteits besluit van den 17 October 1820 (Staatsblad no, 22), op de boete bij t en 2 van hrt. 32 der wet van den 2i Mei 1819 bepaald verpligt zullen zijn steedshnn gezegeld patent met zich te voeren. Dat do'or de schippers, eigenaars en directievoerende van binnenschepen schuiten en vaartuigen hiervoren bedoeld het patentregt zal moeten worden voldaan ten kantore van den Ontvangerter plaatse van de aangifte, en wel ineensvoorzoo verre die plaats niet is, of die van hun vast verblijf of de vaste legplaats van het vaartuig, of wel eiudelijk die, alwaarbet be drijf wordt uitgeoefend doch anders bij twaalfde gedeelten. Dat nogtaus van de laatste wijze van betaling bij twaalfde gedeelten, ook door de eigenaars, schippers of directievoerende, welke zich niet in hunne vaste woon Dg- of verblijfplaatsen bevinden zal kunnen worden gebruik gemaaktmits zij zich gedragen naar het voorschrift van 15 der 16de tabel van de wet van deu 6 April 1823, door zich in den loop der maand Mei voorzien van een bewijs van aangifte hetwelk echter niet langer dan die maand van kracht zal zijn naai' hunne vaste woon-leg- of verblijfplaats te begeven of wel dat bewijs van aangifte derwaarts op te zenden om aldaar te worden gepatenteerd in welk geval de betalingen bij den Ontvanger dier plaats zullen moeten geschieden. Dat de patentpligtigen van de 16de tabel voor den eersten Junij eerstkomende geheel of gedeeltelijke betaling in voege. voorschreven zal moeten zijn geschied en ook de patenten op vertoon der kwitantiën van de Ontvangers, voor dien tijd bij de gemeentebesturen door hen zullen moeten worden afge haald aangezien van dien dag af de recherche op de niet ge patenteerde schippers een aanvang zal nemen. Gedaan U Zierikzeeden 1 April 1863. De Burgemeester, B. O. CAU. ï- De Secretaris J. P. N. ERMER1NS. Burgemeester en Wethouders van 7ie- rikzee. Brengen bij deze ter kennis van de ingeze tenen dezer gemeentedat met het primitief be- sehrijvingswerk voor de personele belasting over het dienstjaar 1863/*» een aanvang zal worden gemaakt op Donderdag den 7 Mei aan staande,, en de beschrijvings-biljvtten met den achtsten dag daarna van wegs den ontvanger der directe belastingen zullen worden opge haald, met aanmaning oin de voorzegde biljet ten naauwkeurig in te vullen ten einde zich voor schaden en onaangenaamheden te hoeden alsmede aan de zoodanigenwelke bij de be schrijving geen biljet mogten ontvangen, om zich ten spoedigste om zoodanig biljet bij den ontvanger voornoemd aan te melden, ten einde hetzelve vóór den 3lsten Mei ten kantore van denzelvenvolgens art. 30, 4 der wet van den 29sten Maart 1833, (Staatsblad no. 4), ingevuld te kunnen bezorgen. Met verdere informatie dat tot Tegcnschatt.ers voor deze ge meente, om aan de zijde der belastingschn Idigen te dienenzijn benoemd de hoeren L. KOOLE, E. W. MUS en P. van der LINDE V, M. COU VÉL Ju. Gedaan te ierikzee den 1 April 1803. )e Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Ondanks de vele waarschuwende voor beelden daartegen, heeft donderdag jl. te Ho n- tenisse weder eene moeder de onvoorzigtigheid gehad een-kind van drie jaren zonder toezigt bij liet vuur te laten. Do kleederen van bet wichtje hebben vlam gevat, ten gevolge waar van het zoodanig gebrand en geblakerd is, dat het zondag ochtend aan de gevolgen is over leden. Men schrijft uit 's Hage van 30 Maart. Het N. D. brengt hulde aan het bewonderens waardig gedrag van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, bij gelegenheid van den brand in de Teeken-Academie. De broeder des ko nings moet met onverstoorbare kalmte op de gevaarlijkste punten van den brand zich ver toond hebben, met eigen handen de brandende decoratien hebben neergehaald om de aanra king der vlammen met de kleederen der dames te verhoeden zoo veel doenlijk voor een orde lijke uitkomst der gasten zorggedragen, in één woord zich voorbeeldeloos moedig, met ver achting van eigen behoud tot het laatste toe gedragen hebben. Heden werd een handelaar in brandstoffen al hier, die 25 takkebossen meer binnen deze ge meente heeft ingevoerddan door hem hij de ambtenaren was aangegeven en daardoor de ge meente benadeeld voor tien centendoor de regtbank veroordeeld tot ƒ50 boete. Het weekblad de Wekkerno. 13 van jl. vrijdag bevat twee hoogstbelangrijke bijdra gen n. 1. eene van een schoolopziener in Fries land, otfer een doelmatig plan tot verbetering van het lot der onderwijzers, en ook eene van een schoolopziener in Zuid-Holland over het onbillijke en onregtmatfge van de beschuldiging, welke dezer dagen zoo Juid wordt aangeheven als of met liet niet heffen van schoolgeld een zijdelingse he gewetensdwang zou uitgeoefend worden. Uit Amsterdam schrijft men Men meldt dat de eerw. heer Spurgeon van Londen den 25 of 26 April e. k. alhier zal komen om te prediken. Men meldt uit Haarlem van 30 Maart. Uit de gemeente Koog aan de Zaan werd alhier in het huis van arrest gevankelijk binnengebragt zekere v. A.vader in het Gereformeerd weeshuis aldaar, die verdacht wordt gehouden zich aan onzedelijke handelingen te hebben schuldig gemaakt Hij moet zijne schuld aan den burgemeester reeds beleden hebben Den 31 Maart jl. heeft te Utrecht de al daar beroemde palmpaardenmai kt plaats gehad. Er waren ditmaal aan de lijn 886 paarden. De handel was tamelijk levendig, vooral in paarden van weelde. Men verneemt uit Boskoop dat de ver zendingen vanboomen en heesters, welke aldaar sedert het najaar tot heden bijna onafgebroken zijn voortgezet, bijzonder groot zijn geweest. Hoewel er geene berekeningen zijn te geven zou men zich echter van de uitgebreidheid der vermaarde kweekerijen van Boskoop eenig denkbeeld kunnen vormen, als men aanneemt dat, zoo er onder liet aantal kweekers 200 zijn die bestellingen ontvangen kunnen en scheeps- vrachten verzenden de laatste minstens voor eiken kweek er op tien en iedere vracht op om streeks 30 kosten van vervoeralleen voor plaatsen in Noord- en Zuid-Holland te stellen zijn. In den avond van den 27 dezer is op de rivier de Merwede, boven het huis te Merwede, voor den Papendrechtschen waldoor de schroefstoomboot Elpis, gevoerd door kapitein M. van Wijnen, komende van Maastricht, een klein aakscheepje, hetwelk voor den wind de rivier kwam opzeilen in den grond gevaren. De oorzaak van het ongeluk schijnt hierin ge legen te zijn, dat de schipper van het zeil scheepje, die den zuiderkant van het vaarwater had moeten houden, als niet genoeg bekend met de voorschriften van den zuider- naar den noordei kant is overgestoken en zich :alzoo be geven heeft in het vaarwater dat door de stoom boot moest gehouden worden en bovendien in de omstandigheid dattoen men het gevaar zoowel op de stoomboot, waarvan men geroepen heeft om op te loevenals op het zeil scheepje ontdektebeide meer en meer op den Noorderwal aanhieblen. Ofschoon het vaar tuig onmiddelijk zonk, zijn de opvarenden schipper Joost van den Berg en zijn knecht, gered de eerste door het toereiken van een scheepshaak, zoodat men hem op de stoomboot binnen boord konde halen, en de tweede, door dat hij, in den stroom geraakt zijnde, de bij het aakje behoorende boot beeft kunnen grijpen en daarin klimmen. Beiden zijn na op de stoom boot Elpis van drooge kleeding voorzien en be hoorlijk verpleegd te zijn, met hetgeen van liet vaartuig gered konde worden door die stoom boot naar Sliedreebt, alwaar zij woonachtig zijn overgevoerd en aldaar aan wal gebragt. Men zal zich herinneren dat voor drie weken in dit dagbladeen berigtvoorkwamom trent het vertrek uit Limburg van 250 land verhuizers naar Noord-Amerika. Wij vernemen deswege de volgende nadere bijzonderheden Eenigen tijd geleden kwam in de gemeente Echt uit bovengenoemd werelddeel, ter regeling van familiezaken, een inboorling terug hij scheen daar goede zaken te hebben gedaan en hing een zoo gunstig tafereel van den toestand der land bouwers aldaar op, dat vele zijner vrienden en bekenden besloten hem te volgen. Van daar de bovenvermelde eerste uittogt. Doch dit voorbeeld blijkt aanstekend te worden. Wij spraken een landbouwer uit den omtrek van P^cht, die ons te kennen gaf, dat met de maand Mei a. s. ook hij, vergezeld van zijne vrouw en drie zonen, de reis naar Amerika zou aannemen, en dat meer dan, 100 landlieden even als hij zich daarvoor gereed maakten. Van verschil lende zijden werd ons dit bevestigd. Niet al deze landbouwers zijn minvermogendzoo noemde men ons een landbouwerdie voor eene som van ƒ20,000 zijne eigendommen te gelde heeft gemaakt. Men zegt ons ook dat de geestelijkheid vruchteloos beproeft, deze ver- huizingskoorts tot bedaren te brengen. (NT. Rott. cour.) Een kolonist te Veenhuizendie liefdes betrekkingen had aangeknoopt, werd onlangs door het meisje verzocht daarvan af te zien. Hierover gebelgd, en ten einde te voorkomen dat zij andere aanbidders bekwam, heeft hij haar met een mes hijkans den neus afgesneden. Hij bevindt zich thans in liet huis van arrest en ju stitie te Assen. In de nabijheid van het eiland Urk houdt zich thans zulk eene verbazende hoeveelheid haring op, dat de visscbers zonder moeite hunne netten ruim kunnen vullen. De prijs van den panharing bedraagt 50 a 60 cents het tal (200 stuks). Eene erge plaag voor den landman en den burger zijn niet zelden de ratten. De Engelsche Globe deelt thans een middel mede, hetwelk dit schadelijk gedierte zeker verdrijven moet, na melijk bosjes gewone tuin- of wijnruit (ruta hortensis) die in de lucht gedroogd en aan de balken der schuren of graanzolders, of in de nabijheid van korenstapels, opgehangen worden. Spoedig nadat men dit gedaan heeft, verdwij nen de ratten. Onlangs speelde een Sjarige jongen te Antwerpen met boog en pijl. Hij mikte op zijn zusje een meisje van 10 jaren en had het onge luk het zoodanig in het oog te treffen dat het ongelukkig kind twee dagen later overleden is. Hoe de 1 April aan naam van den „gekkendag" kwam wordt verhaald als volgt Op den rijksdag te Augsburg in 1830toen aan de Duitsche natie de vestiging van een Turksch rijk en veel geld gevraagd werdwaar men godsdienstgeschillen beslechten zou en nog veel meerdat niet tot stand kwam doen wilde, zou ook het muntwezen worden geregeld. Maar uit hoofde van veel druktekon of wilde men daartoe niet komen, en bepaalde een bijzonde- ren dag tot muntdagen wel den lsten April. Deze dag nu werd het doel van vele en groote speculatiën. Maar den lsten April verscheen en er werd van geen munt of muntdag gesproken. Al de speculanten, die op dien dag hunnne berekening gemaakt haddenwerden nuals gefopte gekken bespoten zoo werd de lsten April alom vermaard als feestdag der gekken DÜITSCIILAND. Berlijn, 31 Maart. In den koninklijken schouwburg bad eergisteren eene hier zeldzame demonstratie plaats. Bij de opvoering, van het tooneelspel Geheime Agentendie door den koningden kroonprins en de kroonprinses werd bijgewoond ontstond, nadat dein dit stuk voorkomende vorst zijne moeder de woorden had toegevoegd „Stem er in toe dat ik mijne oude

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1