W°. 24 Woensdag 25 Maart, 1868 WOENSDAG EN ZATURDAG. PRIJSVRAAG, Bes turen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. j Binnenlandsehe Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/9 cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1—6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERS C HIJ NT: AB ON NEME N T S-P PJJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 10 ure'smorg9 Burgkmekstkk on Wethouders van Zie- rikzee maken bekend dat heeren commissaris sen belast met het toezigt over de Armenschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Armen-Gerticht ten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en beonrdeelen van ouders of voogden, die verlangen mogten hunne kinderen op (iie school te zien toegelaten en wel op Tiatur- dag den 28 dezer maanddes avonds ten zeven ure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoodigd, om zich ten bepaalden tijde in het Armen- Gesticht tot voorzegd doel aan te melden daar buitendien geene kinderen op de Armenschool kunnen worden toegelaten. Eieri/czeeden 11 Maart 1863. B. C. CAU. I)e Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- i rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat de lijsten der kiezers, naar aanleiding van art. 10 der wet van 4 Julij 1850, zijn herzien en vastgesteld onder dagteekening van heden wijders dat zij znllen worden aangeplakt en gedurende veertien dagen ter Secretarie dezer gemeente, voor een ieder ter inzage nedergelegd. Zierikzee den 14 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Rijksmuseum te 's Gtravenliage. De Archivaris der provincie Zeeland brengt bij deze ter kennis van belangstellenden dat Zijne Exc.de minister van binnenlandsehe zaken voornemens is de groote zaal in het Bin nenhof te 's Gravenhage te doen inrigten tot een museum van oudheden van vatlerlandsche kunst zeden en beschaving en dat algemeen de ge legenheid wordt aangeboden om aan deze rijks verzameling voorwerpen van gemelden aard in eigendom of in bruikleen af te staan. Overeenkomstig des ministers verlangen noo- digt hij dan ook een ieder die in liet bezit van dergelijke voorwerpen mogt zijn uitom van de aangebodene gelegenheid gebruik te maken en alzoo bij te dragen tot de inrigting van een museum, dat naar alle waarschijnlijkheid de be langstelling van ingezeten en vreemdeling zal trekken. Hij doet hierbij opmerken dat menig voor werp, hetwelk anders zelden wordt bezigtigd in dusdanige rijksverzameling geplaatstdan eerst zijne ware plaats zal kunnen innemen licht geven en ontvangen en biedt gaarne zijne tusschenkomst aan om alle voorwerpen welke men tot bedoeld einde mogt willen afstaan naar het rijksmuseum op te zenden. Middelburg20 Maart 1863. De Archivaris voornoemd, J. P. VAN VISVLIET. UITGESCHREVEN DOOR DE VKREENIGING TER BEVORDERING VAN FABRIJK- EN HAND WERKNIJVERHEID IN NEDERLAND. De Vereeniging vraagt: Welke middelen zijn er aan te wendenóm den ambachtsman gedurende den winterdat hij vruch teloos zonder verdienste rondlooptwerk en daar door brood te verschaffen f" De Véreeriigmg looft haar groote gomden V'ereenigin gs-Medaille uit voor het beste en vol doend gekeurde antwoord op deze vraag. - De antwoorden zullen worden beoordeeld door eene Commissie, waarvan elke afdeel'ing een lid zal benoemen. Zij moeten dóór eene andere handdan die van den opsteller zijn geschreven. Geen ant woord zal ter béoordeeling worden aangenomen hetwelk blijkt door den opsteller te zijn geschre ven. Zelfs zal de toegevyezen medaille niet wor den afgegeven wanneer na de toewijzing, de hand des schrijvers in het bekroonde stuk dui delijk wordt herkend. De antwoorden mogen niet onderteekend en alléén met eene spreuk worden onderscheiden. Zij moeten vergezeld zijn. van een verzegeld briefje dezelfde spreuk ten opschrift hebbende en van binnen- den '-hitdrri en de Woonplaats van den opsteller, bevattende. Denaambiljetten der onbekroonde antwoorden zullen ongeopend worden vernietigd. Alle ingezonden stukken zijn het eigendom der Vereeniging. De antwoorden moeten in de Nederlandsche taal duidelijk geschrevenen franco vóór den 31 December 1863 ingezonden zijn aan Den Secretaris mui hêt Hoofdbestuur voornoemd te 's Gravenhage J. J. VAN KERKWIJK. Het wetsontwerp tot afkoopbaarstelling der tienden is in de zitting van de tweede kamer van jl donderdag aangenomen met 46 tegen 13 stemmen. Tegen stemden de heeren van Lijn den de Brauw van Eek van Heemstravan Goltstein Heemskerk Az.Mijer Eerstens Hoffman Schimmelpenninck vaii der Oije Kappeyne van de Cöpello, van Foreest en van Asch van VVijck. De eerste kamer zal alzoo binnen kort voor de derdfe ïntaal' óvèf fe'èrt wetsvoorstel tot afkoop baarstelling der tienden moeter. beslissen. Er is eenige grond om te verwachten dat zij er nu hare goedkeuring aan schenken zal daar thans het initiatief van de regering is uitgegaan, het geen de eerste kamer bij de vorige gelegenheden getoond heeft 'teéèt tS'ehscheljjk te achten. Aan een ander bezwaar der kamer het ontbreken der wederkeerigheid is echter door het verwer- P"n van het amendement van den heer de Brauw niet te gemoet gekomen. Midd. Cour. Eene Commissie uit den gemeenteraad te Middelburg, bestaande uit de hh. air. J. F. Bijleveld van Seroos'kerkeburgemeester; mr. M. F. Lantsheer en A. Galand, raadsleden, zal zich naar's Gravenhage begeven ten einde te trachten de belangen dier gemeente, inzake de spoorwegen enz. bij de regering bevorderlijk te zijn. Door deii minister van marine is ter kennis van de daarbij belanghebbenden gebragtdat in de'maand Mei a. s. 'bij de directie der marine I te Amsterdam een vergelijkend examen zal ge houden worden van jongelingendie als machi nist- leerling 2de kl. wenschen te worden aange nomen. Het getal der als zoodanig te plaatsen jongelingen zal zich tot zes bepalen. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen tot voorschreven examen worden toe gelatendienen vóór of uiterlijk op 15 April a. s. een op zegel geschreven verzoekschrif t in aan den minister van marine, waarin zal moeten vervat zijn de naamvoornaam het beroep de woon- en geboorteplaats der ouders of voog den. Bij het verzoekschrift moet worden over gelegd a. het geboorte-extract van den jon geling b. eene verklaring dat hij gevacci neerd is of de kinderpokken gehad heeftaf te geven door een bevoegden geneesheer Alleen worden zoodanige jongelingen tot liet examen toegelaten die op den 1 January van dit jaar het 15e levensjaar reeds en het 20e nog niet zijn ingetredenen dus die geboren zijn in de jaren 1844, 1845, 1846, 1847 en 1848, en bij het vooraf te ondergaan geneeskundig onder zoek voor de zeedienst zijn goedgekeurd. De vereischte kundigheden zijn: lezen, schrijven en de eerste vier regelen der rekenkunde met gebroken en decimalenen ook den regel van drieën grondig te verstaan. De zoodanigen onder hen die zich daarenboven in de meet- en werktuigkunde, in het regtlijnig teekenen en in de Engelsche taal hebben geoefend zullen naar mate hunner vordering daarin, het eerst in aanmerking komen. Men schrijft uit 's Gravenhage van 20 dezer. De alhier in Augustus a. s. te houden tentoonstelling van metalen en daaruit vervaar digde voorwerpen zal zeker, te oordeelen naar de algemeene medewerking die de commissie blijft ondervindenhoogst belangrijk zijnen mag men verwachten dat het gebied waarbij zij zich bepaald ruimschoots zal gebruik maken van de schoone gelegenheid die haar wordt aange boden, ten einde de vorderingen te doen uit komen, die zij in korten tijd maakte. Wij ver nemen dat reeds door verscheidene geachte fabriekanten toezegging tot inzending is gedaan en ook voor vele voorwerpen van meerderen of minderen omvang plaatsruimte is aangevraagd. Tot heden zijn reeds ter bekrooning beschik baar gesteld 4 gouden medailles, 2 verguld zilveren, 13 zilveren en 2 bronzen. Eene allezins curieuse en nog al vindingrijke opligting werd in het begin dezes jaars alhier gepleegd. Een verwersknec'nt begaf zich tegen etenstijd bij een restaurateur, en zeide hem, dat hij verlangde te hebben twee portiën eten met soep en wel voor de heeren Jourdan en Stuart, van welke heeren hij bedriegelijk voorgaf de boodschapper te zijn, er nog bijvoegendedat die heeren gewoon waren van een anderen restaurateur het eten te hebbendoch hun dat niet meer bevielzoodat zij het nu eens hier wilden proheren. De restaurateur, hierin niets kwaad vermoedende, beijverde zich onmiddelijk in het gereed brengen van vier schaaltjesge vuld met verschillende spijzenbenevens een pannetje soephaastte zich een en ander te plaatsen in een etensdrager en stelde dien ter hand aan den boodschapper, met verzoek daarenboven zijne groete en voortdurende re commandatie aan de heeren over te brengen. Onze boodschapper begaf zich echter naar een afgelegen gedeelte der stadnuttigde daar de beideportiën alléénmaar wat nogerger is, be gaf zich toen naar een uitdrager en verkocht dezen voorƒ1, al de schaaltjes, borden, etens drager enz., met uitzondering echter van het soeppannetjedaarmede vervoegde hij zich bij een winkelier in verfwarenmet het bedriegelijk oogmerk om daarin voor rekening van den heer Renesse loodwit te halen, hetgeen hem, be nevens nog verschillende andere verfwaren werd medegegeven. Zoowel de restaurateur als de winkelier in verfwaren zagen zich echter teleurgestelddoordien zij heden bij het hof in Zuid-Holland1 gewaar werden, dat diezelfde verwersknecht zich heeft schuldig gemaakt: 1. aan drie verschillende valschheden in onder- handsche geschriften 2. het des bewust ge bruik maken dier valsche stukken en 3. aan twee opligtingen waarom het hof hem dan ook veroordeelde tot twee jaren gevangenisstraf, zes geldboeten van 50 ieder en twee van ƒ25 ieder. De sympathie voor Polen wordt thans krachtiger dan ooit uitgedrukt. In den Fran- schen senaat gaan een aantal stemmen voor de ongelukkigen op; de paus heeft zich in een te Rome gehouden consistorie zeer ten gunste van de verdrukten uitgelaten; in de Furijnsche ka mer van afgevaardigden zullen binnen weinige dagen de debatten betrekkelijk deze aangelegen heid worden geopend en te Londen is eene monster-meeting in Guildhall gehouden om de vrijheid van het onderdrukte wingewest bevor derlijk te zijn. - Onwillekeurig stelt men de vraagwelken invloed al deze demonstration te St. Petersburg zullen te weeg brengen. Tot nu toe schenen alle vriendschappelijke pogingen vruchteloos om den czaar tot mildere voornemens te brengenen de pers zoowel als de openbare meening begint een anderen toon aan te slaan. Terwijl het orgaan van lord Palmerston nog slechts weinige dagen geleden verklaarde, dat de Poolsche kwestie geheel een binnenlandsch vraagstuk was gewor den hetwelk Europa geenszins zou beroeren en dat Engeland het regt niet had om tusschen beiden te treden zegt The Post heden, naar aanleiding van de meeting in Guildhall gehou den, dat dit een dier manifestatien is die, weer klank moeten hebben in Europa. Een Fransch leger zou in Riga landenen de Engelsche gepantserde schepen zouden thans Kronstadt kunnen passeren om naar St. Petersburg te komen. De czaar moest er thans ernstig aan denken regtvaardig te zijn en Polen vrij. ver klaren. Keizer Napoleon en het Engelsch kabinet wenschen ja, den vrede in stand te houden, maar de openbare meening kan tot den oprlog dwingen. (R. C.) Men schrijft uit Alkmaar van 21 dezer. Eenige ingezetenen hebben het plan gevormd om hunne medeburgers een adres ter ondertee- kening aan te bieden aan Z. M. den keizer aller Russen, waarin, met beroep op Zr. Ms. edel aardig gemoedgebleken uit de emancipatie der lijfeigenen deze vorst wordt verzocht geen ge hoor te geven aan diegenen onder zijne omge ving, die het Poolsciie volk trachten zwartte maken in de oogen des keizers en well igt door hunne gewelddadige en willekeurige maatregelen den tegenwoordigen opstand hebben veroor zaakt, maar integendeel jegens de Polen over eenkomstig hunne wenschen de beloften te ver vullen, door keizer Alexander I gedaan en daardoor den vrede in zijne staten en in Europa te bevorderen. Een der lotelingen op een der dorpen in de nabijheid van Hoorn is zoo zwaarlijvigdat het hem onmogelijk was aldaar voor den raad te verschijnen, dewijl hij zich wegens zijne dikheid niet te voet derwaarts kon begeven De officier van gezondheid zal derhalve naar hem worden afgevaardigd om hem te keuren. Hij weegt, zegt men260 pond. Te Blijham woont een grijsaard, W. Timmer genaamddie in 1753 in de Hervormde kerk te Vlagtwedde is gedoopt. Men schrijft uit Brussel van 21 dezer.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1