1 N°. 23. Katnrdag 21 Maart, 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. I Besturen en Administratiën Kennisgeving. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTtEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het zegelregl. VERS C HIJ NT: ABO NNE M E NTS-P P.IJ S. Per drie maanden ƒ2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevoren, voor 10 ure'smorg^ De Burgemeester van Zierikzee brengt ter kennis van (le Ingezetenen, flat er op Woensdag den 25 dezer maanddes middags ten één ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden /.ierikzee, den 19 Maart 1863. B. C. CAU. .Middelburg, 18 Maart. Gisteren heeft rnr. Jacques Adelbert Haakman, tot dusver regter-plaatsvervanger in de arrondissements- regtbank en advocaat te Hoornbenoemd tot substituut-officier van justitie bij de arrondisse- ments-regtbank te '/.ierikzee, in de openbare téregtzitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal geregtshof in Zeeland de voorge schreven eeden afgelegd. Dezer dagen reed iemand des avonds terwijl het zeer donker was in een rijtuig van den Yersekendam naar Goes. Bij Kapelle zag hij vlak voor het paard iets liggen. Het paard in goede draf stapte er met de voorpooten over heen, doch bleef toen van zelf stilstaan. Het was een dronkaard die op deze vreemde plaats ziin roes uitsliep. Tusschen de vier pooten van het paard gelegen had hij niet het minste letsel bekomen. Wel een bewijs hoe dieren hettrappen op levende voorwerpen vermijden In de gehouden zitting van de tweede kamer der staten-generaal van 17 dezer is het ontwerp van wet betreffende het tiendregt van het kroondomein, met algetneene stemmen aan genomen, na verwerping van een nieuw amen dement van den heer Dullert met 48 tegen 11 t&emmen. Ook het ontwerp van wet betreffende het beheer van het kroondomein is aangenomen met algemeene stemmen. Daarna is de beraad slaging geopend over het ontwerp van wet tot afkoopbaarstelling der tienden. Door de Nederlandsehe Handel-Maat- gpliappij zijn bevracht 25 schepen als Voor Amsterdam 11, Rotterdam 10 Schiedam 2 Dordrecht 1 en Middelburg 1 zijnde Stad Middelburg, kapt. D. D. Ouwehand. Men meldt uit 's Gravenhage van 17 dezer. Heden, zijnde de léde jaardag dat wijlen koning Willem II te Tilburg is overleden ,was er op het piëdestal van het standbeeld op het buitenhof weder eene bloemenkrans nedergelegd. Volgens de Indépendance heeft Belgie voor den afkoop van den Scheldetol 36 millioen francs aangeboden. Van die som zal Engeland 8 milüoen 700,000 francs en Belgie 12 mill. fr. betalen. De overige 15 mill.300,000 frs. zullen betaald worden door de verschillende belang hebbende zeemogendheden. Dit aanbod is vol gens het blad reeds eene maand geleden ge schied. De Nederlandsehe regering heeft haar antwoord nog niet kenbaar gemaaktmaar men ziet het ieder oogenblik te gemoet. In de Amsterdamsche courant van woens dag jl. leest men Wij achten het niet onbe langrijk de navolgende vervolgingen en veroor deelingen, naar aanleiding van art. 8 der wet op het lager onderwijs, ter algemeene kennis te brengen'. Eenigen tijd geleden werden door een der schoolopzieners alhier, bij het gewoon school bezoek in eene bijzondere school voor meer uitgebreid lageronderwijs aangetroffen 1. in een vertrek waarin de meisjesschool gehouden wordt eene jufvrouw oud 20 jaren bezig met het onderwijs in het schrijven. Deze na eenmaal bij het examen van hulponderwijzeres te zijn afgewezen, had daarna slechts een akte voor de handwerken voor meisjes verkregen 2. in dat zelfde vertrek eene jufvrouw oud 19 jaren, bezig met het onderwijs in het spellen en lezen. Deze had zich nimmer aan eenig examen onder worpen 3. in hef vertrek waarin dejongenschool gehouden wordt, een jongeling van 18 jaren oud bezig met het onderwijs in het rekenen. Deze was opzettelijk in gebreke gebleven, zich voor het weinige maanden vroeger gehouden examen van hulponderwijzer aan te melden, en 4. in datzelfde vertrek een jongeling van 19 jaren oud, insgelijks bezig met het onderwijs in het rekenen. Deze was-reèdx tweemalen bij'het examen voor hulponderwijzer afgewezen Bij V'ónnissèh viffr dén kahtoïiregtér van het 3de kanton alhier, zijn vöofntelde vier pérsnneii, ter zake van het onbevoegd geven van lager onder wijs Veroordeeld en' wel nol 1tot eene boete van 12,50'of twéé dagen gevangenisstraf; ito. 2 tot 25 of twee dagen; no 3 tot 25 of twee dagen en no. 4 tot ƒ25 of vierdagen ge vangenisstraf. Men schrijft uit A msterdan van 18 dezer. Twee personen voorgevende to zijn metselaars, en voorzien van de gereedschappen aan hun handwerk passende, vervoegden zich onlangs b'ij de bewoners van een perceelmet verzoek om daarop toegelaten te worden, ten einde op last van den eigenaar of administrateur den staat van- liet dak en de goten te onderzoeken, be toegang wqrd verleend en den werklieden de gelegenheid gegeven hunne werkzaamheden te verrigten. Na den arbeid maakten zij ook gebruik van (Rn voor de werklieden gestelden' rust of schafttijd. Die tijd werd evenwel zeer lang gerekten toen men ging onderzoeken of liet werk reeds voltooid wasontdekte men dat zij niet anders gedaan hadden dan grootere werkzaamheden voorbereidendoor namelijk dak flri goten voor het grootste gedeelte van lood te ontdoen. Toén men den eigenaar of administrateur bekend maakte met den staat waarin het werkvolk dak en goten had achterge laten, bleek het aanstonds, dat deze geen werklieden had gezondenen dat zij die dit hadden voorgegevenzich daarvan slechts als middel hadden bediendten einde gemakkelijk de gelegenheid te verkrijgen om zich eens an ders lood wederregtelijk toe te eigenen en zich daarmede te verwijderen. Het is niet ondienstig de aandacht van het publiek op deze practijken te vestigen, opdat eigenaars van perceelenvooral van die welke in meer gedeelten verhuurd wordenzich voor schade kunnen vrijwaren, en in hun eigen be lang en dat hunner medeburgers kunnen mede werken tot ontdekking vati de personen die daarvan hun werk maken. Men schrijft uit vVijhe van 15 dezer. De prijzen van het vette vee zijn in den laatsten tijd in deze environs aanmerkelijk gerezen. Het guiste en magere vee is' eenigzins dalende. Bijna dagelijks ziet men hier groote koppels doortrekken, welke voor Pruissische rekening aangekocht worden Onze wei- en hooilanden hebben reeds een groen aanzien. Het wintergraan heeft ten gevolge der laatste nachtvorsten geleden. Naar men verneemt hebben in February 11. in Pleegste, in één huis, zes personen aan de kwaadaardige keelontsteking (angina diphtlierica) geleden. De vijf kinderen van het huisgezin, tusschen de 17 en 4jaren oud zijn alle bezweken. Hunne moeder, eene vrouw van 40 jaren, is ervan hersteld. In een ander huisgezin, in genoemde buurtschap zijn in het laatst van February en het eerst van Maart 11. overleden drie kinderen van 11 tot 3 jaren oud, welke ook aan die ziekte zouden hebben geleden. Gedurende de maand February zijn 42 runderen in de provincie Friesland aan de be smettelijke longziekte gestorven, en 25 door die ziekte aangetaste runderen voor rekening der eigenaars afgemaaktbedragende daardoor bet totaal der gevallen sedert den 1 January dezes jaars 149. -Men schrijft van Bandjermassir.Den 23 Nov. 11. embarkeerde aan boord van Zr. Ms. stoomschip Celebes, de overste Vérspyck, medenemende eene kolonne van circa 300 ba- jonnetten, 2 bergbouwitsers2 mortieren en een GOOtal kettinggangers en koelies, onder de bevelen van den luit.-kolonel Anemaet. De radja van Pangatten met een 40tal zijner ge- j wapende volgelingen vergezelde de kolonne om den Teweh-togt mede te makeU. Daar deze togt eene der best georganiseerde is zoo mogen wij de gunstigste uitkomsten er van verwachten én wordt liet meer dan tijd dat Antassari en de zijnen eene duchtige eindbestrafïing ondergaan. De kolonne kan den 28 aan de Moeara .Mon- tallat aankomen wanneer de hooge waterstand het opvaren toelaat. Loopt dezetogt gunstig af dan is het voornemen om verder op aan Soeroe Patti een'bezoek te brengen, om dezen ook de herinnering aan den Teweh-togt in het geheugen te prenten. De kolonne is zamengesteld als volgt: de luiten.-kolonels Verspijck en Anemaet; de luiten.-adjudanten Boers, Bowier en Henuus; de kapiteins Bruyn, Rhode, van der Hucht en du Puy de luitenants Schade van YVëstrum, RomswinckelPerné, de Fremery Kramer Vasseuren Vink de officieren van gez Perken Goslings; de betaalmeester Muller en 2 adj.- onderoffic. dienstdoende officieren. Wij wén - sehen onze dapperen nieuwe lauweren toe. Van Bandjermassin 26 November wordt ge schreven: De kolonne, onder aanvoering van den luit.-kolonel Anemaet, is heden van de Teweh-togt teruggekomen. Nergens zijn vijanden gezienalleenlijk hier en daar verlatene vijandelijke bentingsdie vernietigd zijn. De 2de luit. der inf. Vinck is door het omslaan eener praauw met vier soldaten verdronken. Deze kolonne, zoo goed georganiseerd, heeft dus haar doel niet mogen bereiken; de kosten van dezen togt worden op t 20,000 geschat. DUITSCHL AN D. Weenen, 14 Maart. De schatkist bevindt zich thans in zoo gunstigen toestand, dat aan alle verpliglingen kan worden voldaan, zonder dat de regering hare toevlugt behoeft te nemen tot het uitgeven van de nog resterende 40 mil lioen fl. der loterij-leening van 1860 niettegen staande uit Amsterdam zeer voordeelige aan biedingen zijn gedaan tot het overnemen dier som. Uit Stuttgardt wordt gemeld dat de hof kapellaan von Gunther naar Londen is ver trokken om deel uit te maken der deputatie van EngeischenHollanders en Pruissen, welke zich met lord Aberdeen ais voorzitter, naar Spanje zullen begeven om aldaar ten gunste van de personendie wegens het lezen en versprei den des bijbels tot de galeijen zijn veroordeeld vertoogen te doen bij het Spaansche hof. Volgens mededeelingen uit Elbing, heeft zekere partij aldaar naar lfet'schijnt werkelijk plan gehad den dag van 17 dezer met rustver storing en plundering te vieren. Allerwege vond men op de muren geschreven, „aan de galg met de democratende Pruisen moeten zegevieren." Tevens was allerwege verspreid dat de schamele bevolking door de vermogende inwoners was uitgenoodigdom zich op het middaguur te verzamelen op de groote markt ir. de nabijheid der voornaamste sorieteit, alwaar zij door hen rijkelijk zouden onthaald worden. Men hoopte op die wijze eene menigte gepeupel bijeen te doen komenhetwelk zich teleurgesteld ziende, naar men hoopte tot feitelijkheden zou overslaan. Hierdoor werd de rust op zoo ern stige wijze bedreigddat de stedelijke autori teiten hi t raadzaam oordeelden de strafbepalin gen gesteld op het plegen van oproerop nieuw te doen afkondigen, hetgeen in veie jaren niet heeft plaats gehad. De acclimatatie-maatschappij le Mel bourne heeft uit Weenen eene groote hoeveel heid musschen ontboden ter verdelging der rupsen, welke in groote hoeveelheid in de kolonie Victori worden gevonden, en op ongelooflijke wijze vermeerderen. Deze bezending vogels zal bipnen eenige dagen van Weenen vertrekken. De Breslauer-Zeitung behelst het vol gende uit Skalmierzyce van 17 dezer Vol gens een berigt uit Kalisch heeft gisteren nabij Landek, op drie mijlen vön Konin gelegen, eene groote ontmoeting piaats gehad tusschen de opstandelingen en de Russische troepen waarbij de laatsten tot den terugtogt genood zaakt werden. Het stadje werd in de asch ge legd. Men begrootte het aantal der opstande lingen op 3000man. Hedenmorgen vroegzijn uit Kalisch versterkingen naar het tooneel des oorlogs gezonden. Volgens de National Zeitung zou eene afdee- ling van de garde infanterie bij Rudrucki in een hinderlaag gelokt zijn en 250 man bij die gele genheid verloren hebben. Dejongste berigten doen tevens vermoeden, dat eerstdaags een groote slag zal geleverd worden tusschen de troepen van Langiewicz en een Russisch korps van 18,000 man. Het dezer dagen medegedeeld berigtdat Garibaldi zich in onmiddelijk verband heeft gesteld met Langiewiczwordt door de Italia bevestigd. Het Journal des Débats gispt deze handelwijze, en meent dat Polen, indien bet waar is dat de Poolsche opstand een steun zoekt in dien van Italië, een verkeerden weg volgtwaarvan geene goede gevolgen zijn te verwachtenintegendeeldeze handelwijze kan bij de Europesche mogendheden niet dan een slechten indruk te weeg brengen. V<5ór alles moet Polen zorgen dat Europa niet ongerust worde; het moet halsstarrig weigeren om aan den tegenwoordigen opstand een ar.dere kleur te geven dan die der verdrukte nationaliteit; de Poolsche revolutie moet uitsluitend eene Pool sche blijven, om er goede gevolgen van te kunnen verwachten. De berigten van het tooneel des opstands luiden zeer uiteenloopend. Volgens een tele gram uit Krakau zou Langiewicz zijn hoofd kwartier bij Dzialoszice aan de Nidicahebben opgeslagen. Ten zuiden van het gouvernement

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1