oensdag 18 Maart, 1863 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en Administratiën Openbare Verpachting. Gebure n-V er h o o r. Bekendmaking. Bekendmaking. Birmenlandsche Tijdingen ISuitenlandsche Tijdingen KZraiEIMRANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 t behalve het zegelregt VERS C HUNT: ABONNEMENTS-P P.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlenlïëndaagslevoren, voor lOure'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeezijn voornemens op Woensdag den 18 dezer maand des middags in het openbaar ten Raadhuize dezer gemeenteaan den meest biedende te verpachten om in dit jaar met Aardappelen of Mangelwortelen te worden be- teeld het nog onbeplante gedeelte van het reeds geëffende 'Zelke-terrein ten noorden van tien straat weg buiten de Zuidhavenpoort in deze gemeente, overeenkomstig de voorwaarden, die daartoe van heden af ter gemeente-Secretarie ter lezing liggen en volgens de aanwijzing die op het terrein zal plaats hebben op maandag 16 dezer des middags. Zierikzee den 9 Maart 1863. B. C. OAU. De Secretaris, J. P. N. ËRMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee roepen bij deze op allen, die eenig be zwaar hebben in te brengen tegen eene door ABRAHAM de LI.ÏSKR, koornmolenaar voorgenoraene stichting van eene BROOD- BAKKERIJ in het door hem bewoonde huis wijk A,no 85, korte nobel straat alhier, om op den eerstvolgenden woensdag den 18 dezer maanddes voormiddags half twaalf ureter gewone vergaderkamer van het Bestuur op het raadhuis te verschijnen ten einde in hunne belangen te worden gehoord. Zïerikzeeden 11 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden: dat door heeren commissarissen over de Tusschen- sclioclhoofdonderwijzer L. KARREMAN, in deze gemeente eene zitting zal worden ge houden in het locaal dier schoolop Zaturclag den 21 dezer maand des namiddags ten 5 ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken tot plaatsing van kinderen op de Tusschenschool en worden ouders of voogden die hunne kinde ren wenschen geplaatst te zienopgeroepen, om alsdan te verschijnen, daar tusschentijds geene kinderen op de school worden toegelaten. Zierikzee, den 11 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zïe rikzee maken bek end dat heeren commissaris sen belast met hot toezigt over de Armenschool in deze gemeente eene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd Diaconie Annen-Gestichtten einde aldaar de, aanzoeken te ontvangen en beoordeelen van ouders of voogden, die verlangen mogten hunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op Zatar- dag den 28 dezer maanddes avondsten zevenure. Belanghebbenden worden mitsdien uitgenoodigd, om zich ten bepaalden tijde in het Armen- Gresticht tot voorzegd doel aa-n te melden daar buitendien geene kinderen op de Arm.ensphpol kunnen worden toegelaten. Zierikzeeden 31 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris 1, P: I. pRMfiM, Zierikzee, 16 Maart. De Verloting welke onlangs ten behoeve der Doreas-Ver- eeniging heeft plaats gehad, heeft de som van 3A8,55 zuiver opgebragt. Dank zij toegebragt aan allen die de directie in hare pogingen zoo welwillend ondersteunden. Wij vernemendat door de regering als beginsel is aangenomendat de militairen die zich voor de (Jost-Indiën hebben geëngageerd en daarover vóór hun vertrek berouw gevoelen nog van die verbindtepis kunnen worden ont slagen. (Arnh. C.) Uit 's Gravenhage schrijft men van 13 dezer. Ter aanvulling van het vroeger berigt aangaande een knaap, die van zondag avond tot clings dag morgen in <le Groote kerk alhier opgesloten zou geweest zijnwordt ons van eene geachte zijde medegedeeld dat op zondag avond na het einde der godsdienstoefening het kerkgebouw herhaaldelijk door de kerkelijke bedienden bezocht is zoo als dit altijd plaats heeft ter voorkoming van brandgevaar en dat het den volgenden maandag door onderscheidene werklieden en schoonmaaksters in allerigtingen doorkruist is zonder dat er eenig spoor van het aanwezen van dien knaap is gevonden, zoodat, indien hij volgens zijn zeggen werkelijk aldaar meer dan anderhalven dag vertoefd heeftdit niet aan achteloosheid van wien dan ook, maar hoogstwaarschijnlijk aan zijne eigene verkiezing moet worden toegeschreven; welk laatste te minder bevreemding kan verwekken daar uit het ingesteld onderzoek is gebleken dat hij ook des nachts van zaturdag op zondag bevorens niet in de woning zijner ouders had doorge- bragtmaar zich elders schuil gehouden. (D. v. 's Grav.) -Uit Delft meldt men van 12 dezer. Het duelleren schijnt aanstekelijk te worden en heeft ook in onze stad schrik en verslagenheid in eene familie te weeg gebragt. Een jongmensch van goeden huizedoor een student, naar hij meende, beleedigd zijndevonden de vrienden het noodigdiebeleediging op eene éclatante wijze te doen uitwisschen. Voorzien van pistolen en getuigen begaven zij zich naar buiten. De beleedigde had natuurlijk het eerste schot, en de tegenpartij viel doodelijk getroffen neder. Voor onzen held schoot er niets over dan de vlugt en weldra verspreidde zich demare van het feit door de stad maar ook zeer spoedig de oplossing. De vrienden waren even rare sijzen als de duel listen: zij hadden de pistolen niet met scherp geladen, de quasi-beleediger had slechts een grap voorgehad en wachtte vrolijk en gezond spoedig den voortvlugtige in zijne vrienden armen terug. Bij het'- onlangs verschenen luchtver schijnsel voeren twee jongens in een schuitje langs het Noord-HoIIandsche kanaal „Jaap riep :1e een den ander toe „Jaap! ga op je huik liggen de maan valt. Naar men verneemt wordt het nieuwe drooge dok te Willemsoord van tijd tot tijd eenige palmen leeggepompt, maar geeft spoedig door de scheuren weder eene massa water terug het zal in het laatst dezer maand worden leegge pompt en onderzocht worden hoezeer de uit slag van dat onderzoek gemakkelijk vooruit is te berekenen. Naar men hoort is men niet vreemd van het plan om een geheel ijzeren dok te maken dat is te zeggen het gemetselde dok van een massief ijzeren bekleedsel te voorzien. Men schrijft uit Nieuwediep van 12 dezer. Bijna voorbeeldeloos is de voorraad visch vooral van scholdie hier gevangen wordt. Er zijn visschers die 38 wigtjes (lU4pond) in een tij vangen sommige in eene streek voor ƒ100, andere verzekeren dat zij de netten niet konden opslepenten gevolge der hoeveelheid schol die er in zatzij maken f 4 voor het wigtje en hebben dus na eenen schralen winter een goed en voordeelig voorjaar. De schel visch is duur en wordt met f 28 de 100 stuks be taald, kabeljaauw wordt ook weinig gevangen. Haring is hier ook in overvloed. Uit Ommen meldt men 12 dezer. Eergis teren werd aan het Overijsseische kanaalen wel aan het zoogenaamde punt van separatie een even belangrijk als eigenaardig feest gevierd. De door zijn ondernemingsgeest en helder door- zigtzoowel als om zijn edelmoedigheidzoo hoog geschatte heer G. Salomonson, ridder der orde van den Nederl, Leeuw enz. stak den eer sten turf, op de veengronden die hij onlangs in groote massa aldaar heeft aangekochten waar door deze streek zoo belangrijk in bloei en wel vaart zal kunnen toenemen, terwijl den ijverigen werkman de schoonste gelegenheid wordt aan geboden om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien ook een aantal woningen waren opge- rigt voor welke mevr. G. Salomonson den eersten steen heeft gelegd. Eerebogen, het wapperen der nationale vlaggen van gebouwen en vaar tuigen in het kanaalhet afsteken van vuurwerk de groote massa menschen in deze anders woeste veldenliet vreugdegejuich van zoo vele arbei ders welke gul werden onthaalddit alles leverde een treffend schouwspel op, terwij] het genot verhoogd werd door de heerlijkste muziek. Het feest werd door een bal besloten in eene afzonderlijke daartoe ingerigte tent. Alles liep naar wensch en in de beste orde af, en nog lang zal deze dag bij velen in deze streken in aange name herinnering blijven. Moge de heer Salo monson enzijne gade, omgeven van een gelukkig kroostnog lang de vruchten plukken van het goede door hen gedaan en het punt van sepa ratie een vereenigingspunt worden van eene welvarende bebouwde en bevolkte streek, eene tweede Dedemsvaart 'i DUITSCHLAND. Het Schlezische Morgenblatt deelt het volgende berigt mede: Aan zeer vele gepen sioneerde officieren onder welke er gevonden worden die voor meer dan 20 jaren uit de dienst zijn getreden, is de uitnoodiging gerigtom zich te verklaren omtrent de vraagof zij hij het plaats grijpen van zekere gebeurtenissen weder in dienst zouden willen treden. De ultramontanen hebben op al de Ty- roolsehe bergtoppen vreugdevuren ontstoken ter viering van het bekende besluit door de land dag van Insbruck tegen de Protestanten geno men en dat van de verregaande godsdienst onverdraagzaamheid dier gewestelijke vertegen woordiging blijk geeft. Er bestaat echter eenige grond dat die vreugde niet lang zal du ren, daar de heer von Schmerling besloten heeft zich niet te laten ontmoedigen op den door hein ingeslagen weg van vooruitgang ondanks de belemmerin gen ei: hinderpalen, die de fanatieke partij op werpt. Van de Poolsche grenzen meldt men 13 dezer. Maandag hebben de insurgenten te Tol], nabij Myzewo, in het gouvernement Plock,slag geleverdwaarbij de Russen 100 man verloren. Langiwicz heeft Jeziovanski en Walizorski tot generaals benoemd aan acht ter dood ver oordeelden genade verleepd en onderscheiden boeren laten ophangen, die verwonde insurgen ten aan de Russen hadden uitgeleverd Van den 14. De voorposten van Langie- wicz staan op ?/s mijlen van Michow. Gisteren is er in de nabijheid dier plaats een voorposten gevecht geleverd. De Russen hebben uit 01- kusz, Walbrom en Michow versterking ge kregen. Op 10 Maart heeft Marian Langiewicz de volgende proclamatie uitgevaardigd „Landpenooten „De krjgshaftigste zonen van Polen hebben in naam des Allerhoogsten eene worsteling aan gevangen uitgelokt door de vreeselijkste on- regtvaardighedenlegen de gedurige vijanden van vrijheid en verlichting. „Ondanks de zeer ongunstige omstandighe den, waaronder de vijand, door overmaat van onderdrukking een gewapend conflict heeft uit gelokt duurt de zonder oorlogswapenen aau- gevangene worsteling thans reeds sedert twee maanden voort, versterkt zich en breidt zich krachtig uit. Bij dezen doodstriid, waarin moord, plundering en brandstichting den marscl: des vijands verkondigen, betreurt Polen het gemis van een centraal bestuur, hetwelk open lijk de krijgsbewegingen kan besturen en nieuwe strijdkrachten voor de worsteling oproepen. „Hoewel de natie zeer zeker waardiger en talentvoller burgers bezit dan ik hoewel ik de zware verpligtingen daaraan verhonden en de uitgebreide verantwoordelijkheid welke ik daarbij op mij neem geheel besef, wordt mij door den drang der omstandigheden bevolen om in overeenstemming met het voorloopig bewind, het oppergezag van dictator op mij te nemen hetwelk ik wederom in handen van de vertegen woordigers der natie zal nederleggen na het Russische juk te hebben afgeschud. „Met behoud van het onmiddelijk bestuur over de krijgsbewegingenerken ik de nood zakelijkheid van een burgerlijk bestuurwaar van de attribution bij bijzondere ordonnantie zul len geregeld worden. „Voortgaande met in den. geest van het voor loopig bewind werkzaam te zijnbekrachtig ik het beginsel van vrijheid en gelijkheid aller bur gers ten gevolge waarvan aan de boeren land bezit wordt verzekerd met schadeloosstelling dei- tegenwoordige eigenaars. „Polen, in alle provinciën onder Russische overheersching ik roep u op ten strijde tegen het barbaarsche dwangjuk der Russen. De eensgezindheid van alle burgers zonder onder scheid van stand of godsdienst, de algemeene zelfopoffering, de eenheid van gezag zullen onze thans, nog verspreide strijdkrachten voor onze vijanden vreesselijk doen worden en de onaf hankelijkheid des vaderlands verzekeren. Te wapen dan voorde vrijheiden onafhanke lijkheid des vaderlands „Langiewicz."

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1