J W°. 20 Woensdag 11 Manrt 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Waarschuwing. Bekendmaking. Openbare Verpachting. Besturenen Administratien Bekendmaking. Iliunenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/g cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het zegelregt. VERS C HIJ NT: ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco -per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 10 ure'smorg De Burgemeester van Zierikzee, herinnert aan de bepaling van art. 54 van het policie- reglementhoudende verbod om door de gemeente hard te rijden oj te rennen 7net eenig voertuig of losse paardenmet aanzegging dat de policie- beambten gelast zijn hierop streng toe te zien. Zierikzeeden 9 Maart 1863. B. C. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- ri/czeebrengen ter kennis van gegadigdencl^t ter Secretarie dezer gemeenteter inzage en lezing is r.edergelegd het bestek en voorwaarden met teekeningen waarnaar op Woensdag den 1 April aanstaande in het gebouw van het Depar tement van Marine te sGravenhage hij inschrij ving in massa, zal worden aanbesteedhet bonwen van een Steenen Kustlichttoren en bet maken van drie €üeïboviiven voor de dienst der verlichting op bet eiland Texel, alles met den aankleve van dienzoo als in het bestek is omschreven. Zierikzee, den 9 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris .1. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders ran Zie rikzee zijn voornemens op Woensdag den 18 dezer maand des middags in het openbaar ten Raadhuize dezer gemeenteaan den meest KENNISGEVING. burg hme 1st kr en wethoudicrs van Zie rikzee, geven den ingezetenen kennis dat het kohier der belasting op de honden in deze ge meente voor het loopende dienstjaar, op heden voorloopig is vastgesteld en van den 9 tot den 24 dezer maand, ter Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing zal voorliggeninge volge de wet. 'Zierikzee, den 4 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris I. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, brengen ter kennis van de ingezetenen dat de jaarlijksche Paar tien- of Half-Vastemarkt, als van ouds, op Donderdag den 12 dezer maand alhier zal ge houden wordenen dat de standplaats voor Kramen -zal zijn op het plein bij de tweede houten brug. Zierikzee, den 4 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. biedende te verpachten om in dit jaar met Aardappelen of Mangelwortelen te worden be- teeld het nog onbeplante gedeelte van het reeds geëffende Zelke-terrein ten noorden van den straat weg buiten de Zuidhavenpoort in deze gemeente, overeenkomstig de voorwaarden, die daartoe van heden af ter gemeente-Secretarie ter lezing liggen en volgens de aanwijzing die op het terrein zal plaats hebben op maandag 16 dezer des middags. Zierikzee, den 9 Maart 1863. B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Uit Vlissingen meldt men van 3 dezer. De Engelsche oorlogschepen welke dezer dagen alhier gearriveerd zijn ten einde zich te voegen bij het eskader, waarmede prinses Alexandra van Antwerpen zal komen brengen hier eene aangename levendigheid te weeg. Degarnizoens- kommandant heeft de officieren van het garni zoen namens den kommandant van het eskader te kennen gegeven dat allen in de gelegenheid gesteld zouden worden de bodems tebezigtigen daarvan werd gretig gebruik gemaakten den geheelen dag zag men de reede als bezaaid met grootere en kleinere sloepen waarin hoofd- en verdere officieren naar boord werden overge- bragt. De schout-bij-nacht inet gevolg van het Engelsóh eskaderheeft heden morgen bij onzen schout-bij-nacht en den generaal-majoor bevelhebber zijne opwachting gemaakt, waarna onze schout-bij nacht benevens de état-major van Zr. Ms wachtschip en de gen.-majoor met zijn staf een contra-bezoek bragten aan de Engelsche oorlogschepen deze plegtigheid ging van de gebruikelijke saluutschoten ver gezeld. De Engelsche officieren adelborsten en matrozen bezoeken onze vesting getrouw en heden middag heeft het muziekkorps van het 2de regein. infanterie terhunnereerevoor.de sociëteit zich doen hooren. Tusschen de En.- gelsche en onze officie.ren heer^cht een goede geest; zij bezoeken de sociëteiten onze offi cieren dineren aan boord der Engelsche schepen, Uit Middelburg meldt men van 5 dezer. Sedert eenige dagen ligt op de reede van Vlis singen een gedeelte van de Engelsche kanaal- flotille en wel het schroeflinieschip Revenge met 73 stukken en 850 man gekommandeerd dooreen schout-bij-nacht, het bekend gepantserd fregat Warrior, van 1250 paardenkracht met 700 man en 40 stukken, de ramschepen Resistance en Defemse, elk van 16 stukken benevens de schroef-kanonneerboot Trincole welke laatste dezer dagen met het koninklijk jagt Victoria and Albert en het voormalig jagt Osborne naar Antwerpen opgestoomd was werwaarts de andere schepen het door hunnen diepgang niet hadden kunnen volgen. Bij heerlijk stil zomerweder had men in lang niet zulk een schoon schouwspel alhier gezien doch zelfs de onpartijdigste Nederlander was treurig aangedaan niemaud.kon een kreet van verontwaardiging onderdrukken, dat geen enkel Nederlandsch oorlogschip op die schoone reede lag, om de Nederlandsche vlag waarop men vooral in Zeeland zoo fier is te vertoonen en aan de Engelsche de verschuldigde eer te be wijzen. Ontneemt men allengskens Vlissingen .zijn standpunt in de marine en 'hare historie bij zulke gelegenheid ziet men dat het als eerste ,en voornaamste marine-station onmisbaar is. Menigeen vroeg, of er dan in andere havens van ons land, bij al de tonnen gouds, d-ie de marine jaarlijks vordertgeene schepen waren, die men herwaarts had kunnen zendenmen wist toch lang genoeg te voren wat hier ge schieden zonde. Heden was het de dag dat de aanstaande kroonprinses van Engeland, 's namiddags ten 2 ure Antwerpen verlatende op de reede van Vlissingen zoude ankeren, om aldaarte over nachten en des vrijdags om 12 ure de reis te vervolgen. Ten 3 ure kwam echter van den Engelschen kommandant het berigtdat men door zoude varen om elders te overnachten of in eens de Theems te bereiken. Met ontbrak natuurlijk niet aan personen,,die beweerden, dat zulks een gevolg was van liet niet verschijnen van een of meer Nederlandsche bodems om de vreemdelingen op de reerle te recipiëren en welke schepen men tot het laatste oogenblik scheen verwacht te hebben Alleen het wacht schip lag in het dok met de Engelsche vlag aan den middenmast. In tusschen waren de Revenge en de Warrior naar zee gestoomd. Even 5 ure zag men den trein-uit Antwerpen aankomen en on middel ijk gaven de beide ves tingbatterijen en de twee ramschepen het konink lijk saluut van 101 schoten zoodat men menig maal geen der schepen zien konde door den geweldigen rook. Toen de Victoria and Albert het Engelsch eskader genaderd was,, voer het statig en langzaam langs hetzelve het dreef eigenlijk gezegd en het liefelijk weder veroor loofde, om op den wal duidelijk het Engelsch volkslied te hooren dat op de Resistance uit gevoerd werd. Dat de schepen rijk met vlaggen getooid .waren en de manschappen in het want paradeerden is overbodig aan te merken. Een oogenblik vleide men zich nog, dat het stoom- jagtiten anker zoude komen doch te vergeefs het voer voorbij en daarbij werd alles verijdeld wat men zich voorgesteld had van eene feestelijke verlichting van het geheel eskader waarvoor alles voorbereid was geworden. Bij zijne laatste stuiptrekkingen als marine- stad heeft Vlissingen alles gedaan wat het kondejhet heeft de Engelsehe officieren goed ontvangen hen op een bal onthaald enz. De meeste Engelsche officieren-hebben ook Middel burg bezocht en aldaar een en ander met veel belangstelling bezigtigd. Voor de illuminatie waren verschillende feesttógten met stoombooten gearrangeerd doch voor nietsNederland mogt niet de eer hebben de vorstelijke.reizigers bij zich te zien overnachten. Men herinnert zich dat in Spanje eenige lieden waaronder zeer :beschaafd,e en aanzien lijke burgers, in de gevangenis geworpen en later veroordeeld zijn, omdat zij in de.n bijbel lazen en het Protestantisme hadden omhelsd. Matamoros en zijne lotgenooten dragen als echte martelaars hunne zware kerkerstraf. De groote Engelsche Evangelical Society, die hare vertakkingen heeft in alle landen van Europa heeft thans besloten een deputatie te zenden naar Spanjes koningin om haar een adres aan te bieden door duizenden vrouwen geteekend waarbij genade wordt gevraagd voor de ver oordeelden, die slechts gehoorzaamden aan hun geweten. Ook uit andere landen zullen derge lijke adressen worden opgezonden en afgevaar digden zich bij de EngePche deputatie aanslui ten. Een goed gesteld adres aan deSpaansche koningin circuleert thans hier te lande en vindt alom bijval bij onze Nederlandsche v.ro.uwen. In een dezer dagen te's Gravenhage gehouden bijeenkomst van leden en vrienden van den Nederl. tak van de Evangelical Society zijn drie heeren aangewezen om met de Engelsche de putatie naar Spanje te reizen, aldaar het adres te overhandigen en van de koningin te vragen dat zij de gevangenen loslate. Die afgevaar digden zijn dr. A. Capadose, jhr. W. van Eóön te Amsterdam, en Iv. T. baron van Lynden, te 's Gravenhage* Te Parijs hopen zij zich aan te sluiten bij de Engelsche deputatie, waaronder mannen als lord Aberdeen en sir Eardly Cam ming zich bevinden. (N. D.) Te Alkmaar is het bovenstaande verzoek door 500 vrouwen geteekend. Te Rotterdam is beroepen tot predikant hij de Nederduitsche Hervormde gemeente dr. F. Rauwenhoff, predikant te Zalt Bommel, Men meldt uit Bergen-op-Zoom 4 dezer. In de apotheek van den heer A. gebeurde heden het volgende ,-datgioote ongelukken had kun nen veroorzaken. Men was namelijk bezig om een ledig rumfust schoon te maken en men be diende zich daarbij van eene lamp welke men echter te digt bij de opening van het fust hield, zoodat de zich daarin nog bevindende voclit- 'deelen ontvlamden waardoor het fust geheel uit elkander sprong, de zware eiken houten bodem de glasruiten verbrijzelde en de duigen zich in den winkel verspreidden. Uit Breda meldt men van 7 dezer. Eene 60jarige boerenvrouw die 11 woensdag avond op den straatweg van Etten het bekende lucht verschijnsel zag, werd zóó door schrik bevan gen dat zij bewusteloos ter aarde viel en reeds aan de gevolgen is overleden. Men schrijft uit 's Hertogenbosch van 5 dezer. Wij deelden onlangs mede de behande ling eener criminele zaak (diefstal van een paard), voorliet pro\inciaal geregtshof in Noord- Braband tegen zekeren van Beest, teSleeuwijk, gevoerd. De beschuldigde was te dierzake, wegens gebrek aan overtuigend bewijs, door de regtbank van verdere vervolging ontslagen doch nadat deze beschikking vernietigd was werd hij door het hof tot eene vijfjarige tucht huisstraf veroordeeld. Bij ons verslag der debatten deelden wij onderscheidene omstandig heden mede, die veel voet gaven aan het denkbeelddat de ware schuldige niet was getroffen. Werkelijk betwijfelden velen zijne schuld. De veroordeelde bleef zijne onschuld staande houden en verzekerde die aan zijnen verdediger onder de duurste eeden. Onder deze omstandigheden vatte zijn advocaat, de heer Lamillard, het voornemen op, om bij den verlaten toestand van het gezin des beschuldigden geheel op eigen kosten een nader persoonlijk onderzoek te doen over eene reeks dorpen waar zich tot dus verre onbekende personen zouden bevinden, die, werden zij uitgevonden, het voorgewende alibi en mitsdien de onschuld des veroordeelden zouden constateren. Werkelijk vertrok hij dezer dagen naar Sleeuwijk om zijn menschlievend voornemen ten uitvoer te brengen, toen het eerste berigt, dat hij bij zijne aankomst vernam, was, dat het geld van den diefstal geprovenieerd den vorigen avond in de schuur van van Beest was opgegraven zoodat nu niet meer aan de schuld te twijfelen viel. De vrouw schijnt toevallig het geld in een pot en tabaks doos begraven gevonden te hebben en het aan hare ouders te hebben verteldwelke daarvan onmiddelijk aangifte aan de policie deden. Men verheugt, zich, dat deze duistere zaak is opgehelderd, doch men is te Sleeuu-ijk en omstreken te regt verbolgen op den man die zijne ontkentenis zoo ver dreef dat hij zijn advocaat liet vertrekken voor een kostb aar en tijdroovend onderzoek terwijl men zich tevens over zijn verblindheid verwondert, daar een vruchteloos onderzoek hem niet anders dan benadeelen kon terwijl hem door zijn advocaat was aangezegd, dat hij even goed de bewijzen

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1