Bf°. 17. Zaturdag 28 Februarij 1863 WOEIiSDAGENZATURDAG. Besturen en Administratiên Birmenlandsche Tijdingen Buitenlanclsche Tijdingen et k ■n- en Ite let- let de, ran Ren sa ki. en. als pen K. 13 prijs der advertentien. Gewone 127s cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJ NT; ABONNEMENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenlïén daags lev oren, voor 10 ure'smorg KENNISGEVING. He Burgemeester van TJ.erihr.ee, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woens dag den 4 Maartdes namiddags ten 1 ureop tiet Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Tierikzee, den 26 Februarij 1863. De Burgemeester, B. C. CAU. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te yjerikzee verwittigt belanghebbenden dat uit haar midden eene commissie is zamengesteid ter behartiging der belangen in dezen omtrek der Nationale Tentoonstelling van Metalen en daaruit vervaardigde voorwerpente houden te 's Graaenhage, in de maand Augustus 1863. Tot leden dezer commissie zijn benoemd de Heeren J. H. OCHTMAN Johz. Voorzitter. H. G. MULOCK HOUWER. J. A. van der HALEN. C. van der VLIET, Dz.Secretaris. Voor verdere inlichtingen gelieve men zich te vervoegen bij een der voornoemde leden. TJerikzeeden 26 Februarij 1863. De Kamer voornoemd J. H. OCHTMAN Johz., Voorzitter. C- van dek VLIET, Dz., Secretaris. Zierikzeë 24 Februarij. Gisteren avond hield het alhier gevestigd departement dei- Maatschappij tot Bevordering van Nijverheid eene vergadering, welke werd bijgewoond door 30 leden In die vergadering wordt goedgekeurd een voorstel van het Bestuur om aan de alge meens vergadering eene wijziging van art. 24 der wet voor te dragen. De thesaurier doet rekening over 1862, welke wordt goedgekeurd. De secretaris brengt het jaarverslag over 1862 uithetwelk aan de later te benoemen afge vaardigden ter algemeene vergadering zal wor den ter hand gesteld. De commissie voor kunst-" en handwerken en fabrieken en die voor alge meene zaken brengt verslag uit op de vraag: Welkenijverheidsbedrijven worden in Zierikzee gemistdie bier in exploitatie te brengen zou den zijn." Zij doet eene opmerking vooraf gaan om misverstand te voorkomen en voor teleurstelling te bewaren, en noemt daarna eenige bedrijven op, waarvan de oprigting hier aanbevelingswaardig wordt geacht als een meelfabriek, een klompenmakerij, een kurken- fabriek eene steenbakkerij, een kaarsenmakerij en een chocolade-fabriek en geeft de reden op waarom deze bij voorkeur boven anderen zijn te verkiezen, alsmede de redenen waarom zij eene glasfabriek niet aanbeveelt. Ook wijdt zij nog eenige beschouwingen aan den oesterhandel. Nadat dit rapport gelezen was geeft het be stuur nog aan eene stoffenverwerij en eene gazwaterfabriek. Een der leden noemt nog eene beetwortelsuikerfabriek. De Voorzitter de heer J. II. Ochtman Johz. deelt mede dat zich alhier eene subcommissie voor de te 's Hage te houden nationale tentoon stelling van metalen en daaruit vervaardigde voorwerpen heeft gevormd, bestaande uit de heeren: J. H. Ochtman, Johz., H. G. Mulock Houwer, J. A. van der Halen en C. van der Vliet Dz.secretaris. Zij is bereid tót het geven van inlichtingen. Verder wordt gelezen een brief van een der leden, waarbij deze aan het departem. een verslag aanbiedt door eene commissie van ingenieurs aan Z. M. den koning uitgebragt over het bouwen van arbeiders woningen. Hierna wordt medegedeeld een middel tot het weren van roest. De Voorzitter geeft kennis, dat de in eene vorige vergadering geexposeerde schoorsteen kap door den heer H. A van I Jsselsteijn, jr. is toegepast op een schoorsteen die in de ergste mate het gebrek had van binnenwaarts te rooken hetwelk eene gunstige uitkomst heeft opgeleverd; z ed. is tot bet geven van inlichtingen bereid. In de pauze worden geexposeerd twee stoeltjes zijnde kuiperswerk en een lak-toestel. Na de pauze wordt eene verhandeling gele verd over den hefboom en katrol. Alle uitgebragte rapporten zijn voor de boekerij afgestaanwaarna de vergadering is gesloten. Zierikzee, 27 Februarij. Gisteren zijn voor de herstemming van een lid der tweede katner van de staten-generaal tot de stembus opgeko men 222 kiezerszijnde 7 meer dan bij de eerste stemming. Men meldtuit Breda van 18 dezer. Het jongste carnavalsfeest beeft hier ter stede weder een offer geëischt. Zekeren Herrit van Rhijn die zich volgens gewoonte aan het misbruik van genèver was te buiten gegaan vond men heden morgen dood op den vloer van zijn armoedig kamertje in de Hoendermarktstraat liggen. De ongelukkige was'nog gemaskerd. Den 24 dezer is in de Lange Kranestraat te 's Haee, op eene stoep een pas geboren kind van het mannelijk geslacht gevonden, hetgeen nog leefde en dadelijk aan eene vrouw in de buurt ter verzorging is gegeven. Men schrijft uit Delft van 24 dezer. In den afgelbopen nacht zijn tweepersonen, verpleegd wordende in het geneeskundig ge sticht voor krankzinnigen of St. Joris Gasthuis alhier, dat huis door midde! van braak ontvlugt het is der policie nog niet gelukt hen aan te houden. De persoonlijke nalatenschap van den in Decemberjl. te Londen overleden Henry Thomas Hope is voor het successieregt op nagenoeg 300,000 p. st. gesteld behalve dit bezat hij vele grondeigendommen zoowel daar te lande als in ons vaderland Zaturdag 11. is de vrouw van zekeren L. papiermaker te Rozertdaal, nabij Arnhemaan gehouden, en gevankelijk herwaarts overge- bragt, als verdacht van het huis van den heer Broekhoven, secretaris dier gemeente, met wien zij sedert geruimen tijd in onmin leefde in den avond van 20 dezer opzettelijk te hebben in brand gestokenwelken brand evenwel ont dekt zijnde, door spoedig aangebragte liulp is geblusclit. Men schrijft uit Zwolle van 23 dezer. Heden namiddag zijn in het naburig Masten broek twee kinderen van den landbouwer T. Roozeboom, het eene een knaapje van zeven en het andere een meisje van vijf jaren nabij hunne woning verdronken. Een zonderling huwelijk zal eerstdaags te Meppel worden voltrokken; de bruidegom en bruid werden beiden in het diaconie-armenhuis verpleegd wijl de bruidegom aan (Ie eene zijde van zijne jeugd af verlamd is en niet anders dan zeer moeijelijk kan gaan en overigens met de eene hand ook niets kan uitvoeren van de bruid is het bovenligchaam bijna geheel in el kander gegroeid zij heeft een bogchel van belang en pas de lengte van een 8- alOjarig meisje. Zij zijn tusschen de30 en 40jaren oud; regenten en bestuurders van liet gesticht hebben bij herhaling getracht lmn van hun voornemen terug te brengen maar dat alles hielp niets. Bij het inschrijven ten huwelijk van dit trouwlustig paar was bijna iedereen op de been. U.Ct In de vorige week werd te Brussel eene luisterrijke partij gegeventoen eensklaps de kamerbehanger die het ameublement geleverd had zich aanmeldde met eenige karren en krui wagens bij zich. Hij vorderde vrij hevig beta ling, of anders teruggave van het geleverde. Met moeite werd hij voorloopig met 15,000 frs op rekening tevreden gesteld. De vreugde onder de gasten was echter geweken. De berigten uit Batavia loopen tot 14 Jan. Madioen. Den 21 Decemberjl. zijn in de dessa Beran afdeeling Ngawi nabij de hoofd plaats, de lijken gevonden van den Europesehen korporaal Wouters en van den Europesehen fuselier van Vugt, beide behoorende tot het garnizoen aldaar. Van Iaat tgenoemden was het voorhoofd verbrijzeld, terwijl eerstgenoemde eene wond had aan den mond die bij liet achterhoofd uitkwam. In de nabijheid zijn twee geweren gevondendie de blijken droegen van eerst onlangs te zijn afgeschoten. Uit den aard der wonden wordt afgeleiddat de korporaal Wouters den fuselier van Vugt doodgeschoten en daarna zich zeiven door een geweerschot van het leven heeft beroofd. De omstandigheden waaronder dit ongeluk heeft plaats gehad of de oorzaken die daartoe aanleiding gegeven hebben, zijn tot nog toe niet bekend. Opge wondenheid gevolg van misbruik van sterken drankwordt geacht aan het ongeval niet vreemd te zijn. Uiteen particulier schrijven van Macassar wordt het volgende ontleend: „Zr. Ms. stoomschepen de Madura en de Sindoro zijn den 3 dezer op reis gegaan naar de Solo eilanden, alwaar, zoo als bekend is 's jaarlijks de zoo beruchte rooversvlooten worden uitgerustdie zich meestal in liet voor jaar over onzen geheelen Archipel verspreiden. Het doel van den togt is om aldaar de vaar waters op te nemen, waarschijnlijk om, zoo als sprake is, later in vereeniging met Engeland eene geduchte magt derwaarts te zenden en het geheele roovernest zoo mogelijk voor goed uit te roe(jen. De kotnmandanten van bovenge noemde stoomschepen hebben echter last gekre gen, om voor alsnog volstrekt geen vijandelijk heden te plegen en zich alleen te verdedigen wanneer zij aangevallen worden. Het zal evenwel te bezien staan of de heeren zeeroovers de opname maar zoo zoetsappig zullen laten bewerkstelligen en geen moeite zullen doen om de heeren opnemers weg te jagen. Men schrijft uit Djokjokarta het volgende: Zaturdag middag den 20 dezer zijn alhier tegen half drie ure 's namiddags twee vrij hevige en elkander kort opvolgende schokken van aard beving gevoeld in de rigting van het noord oosten naar het zuidwesten. Deze aard'scbüd- ding ging gepaard met eenonderaardschgeluid, dat echter niet zeer sterk was. DUITSCIILAND, Uit Keulen wordt gemeld dat de in den zoölogischen tuin aldaar aanwezige vritkopp-ge gieren (fultur fulvus) op eene in hunne kooi aangebragte kunstmatige rots een nest hebben j gebouwd waarin zich reeds eijeren bevinden. Naar men meent is dit de eerste maaldat dergelijk geval bij roofvogels, in gevangenschap I verkeerende, is opgemerkt. Men schrijft uit Warschau van 23 dezer. Mag men geloof hechten aan raedeJeelingen van een ooggetuige, dan zou de positie der op standelingen de volgende zijn In spijt van den markies Wielopolski en zijne geheime policie heeft zich een geheim comité in Warschau gevestigd en handelt als voorloopig bewind, en onder het oog van de kozakken wor den zijne proklamatiën en besluiten aan demureu van Warschau aangeplakt. Het heeft een eigen schatkist, het zendt zijne agenten in den vreemde waarvan er zich op dat oogenbïik een in Londen bevindt. Daarenboven beeft het een I militair commandant in Warschau benoemd die volmagt heeft om in geval van nood te han delen ook zijn door dit comité de hoefden van de andere provinciën benoemddie allen wor den bijgestaan door een gouverneur. 13e namen van ^ie militaire commandanten zijn in Polen voor niemand een geheim. Ook in Litbauen in Volhynië, in de Ukraine, zijn commandanten aangesteld onder wie zich een der prinsen van het huis van Sadidia bevindt. In de gelederen der opstandelingen zijn alle klassen vertegenwoordigt; boeren, edeler: en grondeigenaren strijden nevens elkander onder hen bevinden zich onder ander-n de baron Hei del en de graaf Tyzkiewicz, die onder de rijk ste grondbezitters kunnen geteld worden. De legerhoofden zijn meerendeels soldaten waarvan er vele onder Garibaldi hebben gediend. De gehuwdenen de jongelingen onder de 18 jaren hebben bevel ontvangen hunne haardsteden niet te verlatenzoodat zijdie aan liet hoofd van den opstand staan niet geneigd schijnen hunne krachten eensklaps uit te putten. De militaire positie van de patriotten is op vele punten veel belangrijker dan hun politieke toestand. Niet alleen zijn zij goed gewapend door alle provinciën verspreidmaar zij schij nen volgens een wel overlegd plan te handelen. Reeds dadelijk hebben zij het geheele zuidelijke gedeelte van bet koningrijk voor zoo ver het hun mogelijk was, bezet, terwijl zij alle pogin gen in het werk stellen om de vesting Zamose en de grenssteden Stolnica, Michow en Sando- mir en de binnensteden Kielc.eRadow en Lu blin die zich nog in handen der Russen bevin dende overmeesteren, waarvoor zij te meer kans van welslagen hebben omdat de commu nicatie tusschen Warschau en de Russische troepen óf hagchelijk óf geheel afgesneden is. De grenzen van Gallicië hebben zij geheel open gelaten. Deze positie is zeer belangrijkmet betoog op de houding welke Oostenrijk tot nu toe heeft aangenomen. Langs de geheele Pruissischegrenzen hebben de patriotten sterke position ingenomen zoodat zij Warschau van Posen en Thorn hebben afge sneden. Daarenboven zijn de drie groote we gen van Warschau naar St. Petersburg, die van Wilna naar Brest, Litewski en Kobrin, en die van Wladimir naar Wolewski en Kiew door de patriotten op vele punten bezet. Ook is de spoorweg naar St. Petersburg en de militaire route naar Brest en Litewski in hunne magt.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1