W°. 16 Woensdag 25 February, 1863 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlanclsche Tijdingen Advertentiën. PRIJS DER ADV ERTENT1EN. Gewone 12l/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van i6 regels af 1 behalve liet zegelregl. VERSCHIJNT; ABONNEMENT S-P B IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25, Inzending der Adv er tentiën daags te voren, voor 10 ure sm.org NATIONALE MILITIE. Burgumkestrr en Wethouders van hie- rïlc&e e. Lettende op art 87 der wet van 19 Augus tus 1861 ("Staatsblad No. 72); Krengen ter openbare kennis dat de eerste zitting van den Militieraad in dit jaar voor deze gemeente is bepaald op Vrijdag den 13 Maart e. k. des morgens ten half tien ure in het gewone lokaal, in de Abdij te Middelburg. Zierikzee, den 24 February 1863. He Buraemeester B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en "Wethouders van Zie- rihee maken bekend dat het aanvullings- kolii'er der belasting op de honden in deze ge meente dienstjaar 1862, op heden gesteld wordt in handen van den gemeente-ontvanger ten fine van invordering, ingevolge de wet. 7Aerikzec den 23 February 1863. B. O. CA U. l>e Secretaris .1. P. N. ERMEKINS; Zierikzee, den 20 February. Ingevolge bekendmaking van den inspecteur van lietlager onderwijs iu Zeeland zal de voor deze provin cie benoemde commissie tot het afnemen der examens, ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van school- en huis onderwijs bijeenkomen op Woensdag den 8 April en volgende dagen in het lokaal der voor malige rekenkamer, in de abdij te Middelburg en zullen de dagen en urenwaarop de ver schillende adspiranten zullen moeten verschij nen, hnn later door de districts-schoolopzieriers worden opgegeven. De belanghebbenden zul len zich vóór of uiterlijk op den 25 Maart e. k. behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district, waarin zij wonen, of, van buiten 's lands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgaaf van de akte, die zij ver langen, en met overlegging van één of meer getuigschriften van hun goed zedelijk gedrag, en van hunne geboorte-akte, alsmede van de akten van bekwaamheid of van algemeene toe lating, welke zij reeds vroeger mogten hebben verkregen. Zierikzee 23 February. In eene openbare zitting der arroridissements-regtbank alhier werd jhr. mr. L. F. van Panhuijs heden op plegtige wijze als regter bij die regtbank ge ïnstalleerd. Men schrijft uil Amsterdam van 20 dezer. De illuminatie op gisteren avond, ter viering van 's konings verjaardag, was met regt alge meen te noemen; bijna geene straat, geen steegje zelfs, hoe klein of afgelegen ook of het bragt het zijne toe zij mogt luisterrijk lieeten want de dankbare hulde had in grootschlieid en bijzonderheid van versieringen verlichting doen wedijveren. Eene golvende menigte bewoog zich langs grachten en straten om zich in den grootschen aanblik te verlustigen, zonder onge regeldheid ofschoon het gedrang op sommige plaatsen verbazend was. Wijselijk waren door het gemeentebestuur maatregelen genomen om op de drukst bezochte punten ongelukken te voorkomenen men heeft ook van geene noe menswaardige gehoord. De van gemeentewege gestelde verlichtingen de prachtige tempel geheel het voorfront der beurs bedekkende en liet ruime Damplein overschitterende, en die voor het stadhuis, de eerste in lampions, de laatste in gas, deden een overheerlijk effect. Het gas hetwelk door de Amsterdamsche-Pijp-Gas- Kompagnie was geleverdbedroeg onge veer 100,000 kubieke voeten. Men schrijft uit Utrecht van 21 dezer. Twee menschen man en vrouw kwamen on langs kijvende tegen elkander, hunnen koers rigtende naar de Catharijnebrug alhier daar gekomen zijnde, werd hunne twist zoo hevig dat de manniet langer de verwijten zijner vrouw willende aanhooren en tevens ook het antwoorden moede, de handen op de leuning van de brug zette en zijne vrouw toeriep; „wel te ruste!" en in de diepte nederplofte. Met moeite heeft men den ongelukkige gered, zoo dat hij druipend nat aan zijne wederhelft terug werd gegeven terwijl de twistvlam hiermede voor goed gebluscht was. Zij gingen zonder een woord van zich te laten hooren gearmd naar huis. Te Haarlem is de volgende variatie op het thema diefstal gemaakt. LI. maandag middag ten half vier ure kwain een dienstmeisje aan een bewaarschool een kind afhalen. Daar de grootmoeder de kleine gewoonlijk kwam halen baarde het eenige verwondering dat thans een dienstmeisje zulks deed en wel op een zoo vroegtijdig uur. Op de verzekering der dienstbode dat de grootmoeder ziek was en het kind te huis wilde hebben werd ten slotte aan het verzoek voldaan. Daarop begaf zij zich met het kind buiten de stad ontdeed het van zijn halssieraad, liet het daarna alleen staan en beleende liet gestolene in de leenbank. Zij is echter spoedig gearresteerd en heeft de daad reeds bekend. De oorsprong van de benaming „Griek", welke men aan een valschen speler geeft, schijnt de volgende te zijn Tegen het einde der re gering van Lodewijk XIV bevond zich aan het hof van dien vorst een ridder Griek van ge- hoorteen Apoulos geheeten. Deze was bijzonder gelukkig in het spel. Men begon argwaan tegen hem te voeden hij werd bespied en wel dra had men hem op valseh spel betrapt. De Griek werd tot 20jarige galeistraf veroordeeld' en daar die zaak groot gerucht maakte is de naam Griek voortdurend in zwang gebleven voor hen die zich door vaiseh spelen trachten te verrijken. De heer Monguieleen Fransch uitvin der heeft zijn voornemen te kennen gegeven om ons van de tirannie der gaz-maatschappijen en het gevaar van gaz te verlossen en daarvoor een lichtte verschaffen oneindig veel goedkooper en meer doeltreffend. Dit zal moeten geschieden door de dapspkringsluclit door eene vloeistof, photogene genaamd, te laten passeren; het schijnt eene naplita te zijn van eenen vliegenden aard en die met de gewone gaz-ornamenten ge brand kan worden. De toestellen zijn zeer eenvoudig en liet licht is zeven maal sterker dan gaz en het voornaamste schijnt te zijn de goed koopheid. De voorstanders dezer uitvinding zeggen, dat bij liet ontsnappen der photogene het slechts op den grond of op de meubelen zoude vallen en het slechts dan alleen in brand zou kunnen gaan als het in werkelijke aanra king met vuur kwam. De gaz zoo als zij nu gebruikt wordt, kan ook door photogene gepas seerd wordenhetgeen eene besparing van veertig percent in het gebruik oplevert, bene vens eene vijfmaal sterker verlichtende kracht. Deze uitvinding vindt reeds naar men zegt in Frankrijk veel ingang. (Stoompost) DUITSCHLAND. Weknek, 18 February. In eene der voor naamste Moravische steden had voor eenige dagen het volgende voorval plaats, zoo las men in het jongste nommer der Wiener Presse Het officiers-corps van dépot van het regement aarts hertog Karl, bevond zich voor het sterfhuis eener arme officiers-weduwewelker stoffelijk omhulsel zij ten grave zouden geleiden Te vergeefs had men langer dan een uur op de komst van den geestelijke gewachtzoodat men eindelijk niet wetende waaraan zijn uitblijven moest worden toegeschreveneen bodenaar de hoofdkerk zond ten einde de geestelijke aan te manen om zich zoo spoedig doenlijk bij den wach tenden lijkstoet te voegen, l iet antwoord, dat de bode ontving was: „Wat, die weduwe Zij kan wachten." Zoodra de majoor dit ver nam gaf hij last om het 'ijk op de baar te plaatsen en tot met geringe verbazing der zaamge- stroomde menigte zette de stoet zich in bewe ging naar het kerkhof, voorafgegaan door het muziekcorps van het regement. Voor den ge- openden grafkuil hield de majoor eene plegtige rede, waarin hij o. a. zeide „Ik heb het volste vertrouwen dat het Opperwezen het gebed niet zal verstootenopgeweld uit het eenvoudige hart van den trouwen soldaat, al gaat dit niet vergezeld van de woorden des priesters." De majoor leidde de gansche plegtigheid en voerde den stoet later weder naar het sterfhuis. Uit Krakau meldt men van 21 dezer Men zegt dat Langiewicz den Russen denterug- togt bij Stobnica heeft afgesneden en dat hij hen naar de Oostenrijksche grenzen drijft. F R A N K R IJK. Men schryft uit Turijn van 20 dezer. Alhier ontvangen berigten uit Napels melden dat eenige studenten aldaar de Toledostraat zijn, doorgetrokkenonder het aanheffen van den kreet: Leve Polen! doch dat zij kort daarna zonder tusschenkomst der autoriteiten uiteen zijn gegaan. G R O O T-B RIT T ANNIE N Men schrijft uit New-York van 10 dezer. De expeditie onder generaal Foster is te Port- Royal aangekomen. Men vermoedt dat zij zich op rnarsch bevindt naar Charleston. Eenige regementen Negers der Federalen zijn in Georgia en Florida binnengerukt. In ver schillende gevechten met de Geconfedereerden behaalden zij de overwinning. Ten gevolge der aankomst van een rege ment Negers is er oproer ontstaan aan boord van het schip Rhode-Island toebehoorende aan de Unie. Deexpeditie naar Texas onder bevel van generaal Butler, zal spoedig op marsch gaan. Generaal Summer heeft bij den senaat een voorstel ingediendstrekkende tot aanwer ving van 300,000 Negers. Onder het jongste Amerikaansche nieuws bevonden zich bijzonderheden betreffende de behandeling der zwarten die door (lT/.unie- naar; gevangen werden genomen op beinagrigde Noorder-schepon. Het blijkt dat deze onge lukkige negers in koelen bloede doodgeschoten of liever vermoord zijn geworden. Twee hunner hadden zich van het schip weten néér tc laten en hielden zich aan het roer vast met hunne hoofden boven water doch de Zuidenaars zonden booten af, waaruit men de twee slagt- offers het hoofd verbrijzelde door er op te vuren. En het opperhoofd van zulk een ras durft in zijne proclamatie zeggen dat de Zuidenaars zich „liever met hyena's zouden vereenigen dan met de Noordenaren", als waren deze zoo veel onmenschelijker dan hunne tegenpartij. Jl. donderdag steeg (e Pau de bekende lnchtreizigster madame Potdevin omhoog in den ballon volgde haar eene elegant gekleede, doch zorgvuldig gesluijerdejonge dame. Men brandde van nieuwsgierigheid om te weten wie toch wel den mood had de areonaute te volgen. Onder deze was een jong eerst weinige weken gehuwd advocaat, niet de minst verlangende. Een uur later keerden de beide dames van haar uitstapje terug en daalden op hetzelfde plein neder, van waar zij de reis hadden aanvaard. Niet weinig verwonderd was onze advocaat, toen de dame hem uit de menigte uitpikte hem een arm vroeg en haar voile opligtende hem 't lief gezigtje van zijn jong vrouwtje te zien gaf, d iezonder zijne permissie te vragen omdat ze bij voorbaat van zijn weigering overtuigd was, aan haar verlangen om eens boven de wolken te kijken had botgevierd. In den Courier de Saöne et Loire wordt melding gemaakt van een toestel om klompen te maken, dat zeer gemakkelijk en ving werkt. In één uur worden er twaalf tot vier en twintig paar klompen afgeleverd, terwijl een vlijtig werkman nooit meer dan vier paar daags heeft kunnen maken. JONGSTE TIJDINGEN De Breslauer Zeitung meldt uit Cattowitz 22 dezer, dat vele voor de aanrukkende Russen vlugtende Poolsche famillien met den sneltrein aldaar zijn aangekomen. De Russen zijn te Zombkowitz aangekomen en worden morgen vroeg te Sosnowice verwacht. De insurgenten- aanvoerder Kuroski heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd. Bevallen van een' ZoonJ. H Al ES-Ta chi. Zierikzee 23 Februarij 1863. Heden ontsliep na een langdurig doch geduldig lijden, mijne geliefde Echtge noot JOHANNES HAGE, in den ouderdom van bijna 58 jaren. Zierikzee, Wed. JOH. HAGE. 20 Februarij 1863. Men gelieve deze algemeene tevens als bijzondere kennisgeving aan te nemen. Heden overleed na eene korte, doch hevige ongesteldheidmijne geliefde Echtge noot, CATHARINA GILJAM, in den ouder dom van ruim 65 jaren. ou werkers (in Zeeland) 22 Februarij 1863. J. van der HAVE.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1