W°. 15 Zatwrdag 21 February 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Binneniandsche Tijdingen ISuLtenlandsche Tijdingen Ingezonden stukken. f "V piiu s t> r a n ver tentien. Gewone 12'/s cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel z'egelregt VERS C HIJ NT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. - Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiëndaagstevoren, voor 10 ure 'smorg NATIONALE MILITIE. PUBLICATIE. Burüemkksïkr en Wethouders van lie- i ïkzee.'. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van liet Koninklijk besluit van 17 December jl. (Staats blad no. 127). lioepen de ingezetenen die verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, op, om zich tot dat einde op Woensdag den 25 Febru ary e. I. des vocrmvldags van 10-12 ure ter Secfehitie op het Raadhuis aan te melden onder kennisgeving, dat, om als vrijwilliger te wor den toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten, voorts ligchamelijk voor de dienst geschiktten minste 1,56 el lang, op den 1 January jl. zijn 20ste jaar ingetreden zijn eii zijn 35ste jaar niet vol- bragt hebben tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligt.iiigen ten aanzien van de Militie zoo verdiete vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligcliamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte', wordt bewezen door een o-étnigschrift van den Burgemeesterwelk ge tuigschrift lip' EaUlrdag dein 28 Februarij e. ié. des voofnlid'ags van 10 1 'Z ure ter Geir.eente- Sücretarie aan de daartoe gèregtlgden zal worden afgegeven; terwijl hij, die bij de zeemagtbij het leger hier te landeof bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, moet overleggen behalve een bewijs van ont slag een getuigschrift van den be velhebber onder Wren hij laatstelijk heeft gediend inhou dende dat lrj zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder, die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ont vangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt is als vrijwilliger bij'de militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende zal deze .worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zieriktee den 2 Februarij 1863. I! G. ('AU. J. P.N ËRMÈRINSSecretaris. Burgemeester en Wethouders van Zt'e- rikeèe maken bekend dat tér oorzake van de invallende verkiezing (te jj^woiis- Markt dag' Van Donderdag den 26 dezer daags te voren op Woensiing «I4>u SA drzterin deze Gemeente zal gehouden worden. /ieriksee den 19 Februarij 1863. Burgemeester ën Wethouders voornoemd, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Zierikzée, 19 Februarij. Heden werd alhier de jaardag van 7j. M. onzen geëerbiedigden köinfig vfeestélijk gevierd. Het carrillon werd bespdeld èn'iïit vele woningen wapperde dé vlag. De dienstdoende schutterij hield paradé bij welke aan een lid dier schutterij A. Tuijtel èn aah één lid. van het corps muzijkanten G. J. Tuiten dé.eéretéekenén voor löjarige schutter- lijk'e dienst doör dén kommandant met eene ge- paste toespraak wérden uitgereikt. Het corps muzijkanten voerde eenige muzijkstukken uit. Dés avonds wérd er een militair concert ge geven dat met een bal weid besloten. Z. M heeft .benoemd tot dijkgraaf van den polder Dreischóf A. Zonnevijlle. r Men leest in de Midd. Courant: Toen Z. Mde koning den 22 Mei jl. alhier de school voor on vermogen den achter de Bree met een bezoek vereerde'werd hij, zoo als wij destijds mededeelden dooi' eéne der leerlingen hij het aanbieden van een lied toegesproken. De wijze, waarop het meisje deze toespraak tot Z. M. rigtte, trok 's kónings aandacht en toen het kind bevestigend had geantwoord op de vraag van Z. M.óf zij deëè toespraak van buiten had geleerd, ontving zij de verzekering dat zij zich uitftiuntënd van hare taak had gekweten. Deze leerlinge heeft thans reeds de school verlaten dóch ontvirg dezer dagen eene uit- noodiging om z'ch jl. zaturdag morgen nogmaals in het schoolgebouw té begeven, waaraan door haar is voldaan. Tot hare verrassing gaf'de schoolcommissie haar een sierlijk werkdoosje met toébëhooren ten geschenke. In de binnen zijde vail het deksel'prijkt hét portret van Z. M., achter glas gezet', én van buiten op het deksel is de datum ,,22 Mei 18b2" vermeld. Uit Middelburg schrijft men van 15 dezer. Mër. verneemt, dat een geacht ingezeten uit Amsterdam voornemens is ter dezer stede eene suikerraffinaderij op terigten. Men schrijft uit 's Hage van 1 6 dezer. De loting der militie moest heden gedurende een uur vgeSchorst wordenten gevolge van een on verwacht incident. Een der lotelingen namelijk opgeroepen wordëndé, antwoordde met„men heeft mijn horologie gestolen." Dit verwekte gelijk men begrijpen kan, veel opschudding. De militieraad schorste de zitting en liet den commissaris van policie ontbieden. Deze kwam spoedig7,,liët dadefijk de deuren afzetten zoodat niemand de zaal kon verlaten. Hij vroeg den loteling of hij wel zeker van zijne zaak was „Wel stellig," antwoordde deze, „zoo even had ik mijn'hórölogië nog en nu is het weg, het is dus gèstólén." De omstanders wisten er niets van. VoorzigtigHeïdshalvé en alvorens andere maatregelen te nemen verzocht men den lote ling achter het in de zaal geplaatste geschut te komen en zijne kleederen te onderzoeken en nu kwam het horologie uit de onderkleederen vppr den dag. Men begrijpt de hilariteit welke zijne vergissing bij de aanwezigen in de zaal te weeg bragt. Men meldt uit Nijmegen van 17 dezer. Het winterkoren in deze omstreken staat uit muntend men is hier reeds bezig met het poten van aardappelen. DUITSCHLAND. Uit Warschau meldt men van 16 dezer. Aan de inwoners is.verboden geweren te hebben en revolutionaire gedrukte stukken te versprei den. De daarmede gepaarde bedreiging luidt dat ieder huis uit hetwelk op de militairen ge schoten wordt, omvergehaald zal worden. Uit. Krakau meldt men van 17 dezer. Een korps van 1500 Russen is in Michalowice binnengerukt. Inde nabijheid van Swientykryz hebben de opstandelingen eene nederlaag ge leden. Russische kolonnes zjjn in aantog.t tegen de insurgenten onder bevel van Langiwicz. Victor Hugo heeft van Hauteville House eene proclamatie aan het Russische leger gerigt, die te Warschau overal is aangeplakt. Zij luidt aldus „Aan het Russische leger Russische soldaten wordt wéder menschen. Die roem wordt u heden aangeboden, maakt er dus gebruik van. Luistert terwijl het nog tijd is. „Indien gij dien woesten oorlog doorzetin dien gij officieren die edele harten hebt maar dié door eene luim naar Siberie kunt worden verbannen; indien gij, soldaten gis teren lijfeigenen heden slaven die door uwe meesters met geweld aan uwe bruiden aan uwe familien zijt ontrukt, die aan den knoet onderdanig zijtdie slecht gevoed mishandeld en voor lange jaren en voor onbepaalden tijd zijt veroordeeld tot eene militaire dienstdie in Rusland harder is dan het bagno elders; indien gij op het heilige oogenbük waarop het eerbiedwaardige Polen het hoofd verheft indien gij, in het' laatste uur, waarin u de keuze wordt gegeven tussclien St. Petersburg waar de tiran woont, eii Warschau, waarde vrijheid ik gevestigd u w pligt miskendet, uw eenigen'- pligtde broederliefde indien gij gemeene zaak maakt tegen de Polen met den Czaar die hun beulen de uwe is; indien gij, zeiven onderdrukt, geene andere le3 uit uwe onderdrukking hebt getrokken dan om den onderdrukker te ondersteunen indien gij van uw ongeluk uweschande maakt- indien gij die de wapenen in handen hebtu ten dienste stelt van despotismus dat drukkende en toch zwakke monster dat u allen Russen zoowel als Polenverpletterthoe krachtig gij ook zijt; indien gij in plaats vanu om tekeeren enden beul der natiën het hoofd te bieden laaghartig met uwe grootëre sterkte en uwé betere wapenendie tot het uiterste gebragte heldhaftige bevolking belaagt, terwijl zij het eerste aller regten het regt des vaderlands eischt indien gij in het midden der 19de eeuwden moord vanPoIen voltooitindien gij dat doet, weet dan, mannen van het Russische leger, dat gij zult vallen beneden de waarde van die benden van de Zuidelijke Ame- rikaansche Statenen dat gij de vervloeking van de beschaafde wereld op u zult laden. De misdaden derovermagt zijn en blijven misdaden. De algemeene afschuw is eene straf. „Russische soldaten, eerbiedigt de Polen bestrijdt ze niet. „In Polen hebt gij niet den vijandmaar een voorbeeld voor a GROOT-BRITTA NNIE N Alen schrijft uit New-York van 27 Jan. De toestand is sedert de laatste berigten weinig veranderd. Do mislukte pogingen zoowel om Fredericksburg te behouden als om Vicksburg te nemenhebben eene verslagenheid te weeg gebragt,die duidelijk zigtbaar is. De Zuide naren hebben wel geen voordeel behaald doch met alle hulpbronnen en de groote overmagt van het Noorden verwachtte mén zijn doe! te bereiken minstens op een der beide punten, en het mislukken wordt óf aan gebrek aan kunde der aanvoerdersóf aan onkunde in het depar tement van oorlog geweten. Gisteren vernam men dat Burnside eene tweede poging gedaan heeft om de Rappahannock over te trekken doch ,het stormachtige weder en stortregens die hét onmogelijk maakten geschut te ver voeren, deden hem de poging opgeven Hij had hierna, eene lange conferentie met,denj>re- sident en den minister van.oorlog Het opper bevel des legers is aan generaal Hooker opge dragen. Zulke veranderingen maken het Noor den mismoedig, want men schrijft ze toe aan politieke kuiperijen ofverregaande onbekend heid te Washington met alles wat betrekking beeft tot het voeren van zulk een oorlog als, thans ongelukkig bestaat. liet verlies van Galveston kan men ook niet verkroppen en ofschoon een eskader is afgezonden om die plaats tót eiken prijs te hernemen hecht men niet veel waarde aan zulke groote gezegden er had be- hooren gezorgd te worden dat die plaats niet verloren ging. Overigens heeft men zeer wei nig, bijkans niets vernomen van het legercorps in Noord-Carolina. Men kan daar waarschijn lijk wegens de regensformen niet veel uitvoeren. In het westen slaagt men beter. Generaal Rosenkranz trekt langzaam doch zeker vooruit in Tennessee, terwijl men in Arkansas gewig- tige punten genomen heeft. Aan de Arkansas- rivièr werd het fort Hicksman aangetast door de rivierbóoten en eene landmagten de bezet ting, vijf, sommigen zeggen zeven duizend man sterk', vverd genoodzaakt zich over te geven. Op de Witte rivier heeft eene-andere expeditie drie forten genomenen men voorspelt zich daarvan veel goeds. Ongelukkig dat men zoo dwaas gedraald heeft met Vicksburg met.dezo plaats in handen zou men nu meester zijn van de Mississippi en dus de rebellie in tweeën gev deeld hebben. Het is niet vreemd dat de gei- confedereerden alles in het werk stellen om dit voor hen zoo gewigtig punt onneembaar te, maken. Intusschen wordt de toestand van het Zuiden met eiken dag hagchelijker. Zelfs een schrijven in den Richmond Examiner geeft toe dat de Yankees, met uitzondering van fort Caswell •en Sumter, alle forten hebben hernomen dat zij Maryland, Kentucky en Tennessee, dié eigenlijk tot dé zuider-confederatie belmoren in hunne magt hebben; dat Tennessee en Mis sissippi ontevreden zijn met de zuider- admini stratie, en dat Noorder legers van alle zijden het Zuiden bedreigenen twee jaren langer oorlog de geheele zuider-confederatie in hunne handen zullen stellen, als zij zoo blijven voor uitgaan. De schrijver zegt niet meer dan de waarheid; de eenige vraag is Wil het Noor den nog twee jaren den oorlog voortzetten Niemand twijfelt er aan dat het daartoe in staat ikdoch velen vreezen dat vóór dien tijd ver deeldheden, nu reeds maar al te openbaar, meer voor het Zuiden zullen uitrigten dan alle interventie die men aanvankelijk vreesde. Men verwijt den president dat hij meer en meer in vloed geeft aan de abolitionisten, wier stok paardje is emancipatie boven alles, zelfs boven de Unie. JONGSTE TIJDINGEN New-York, 7 Februarij. Een legercorps der Noordelijken is door de geconfedereerden aan de zijde van Texas geslagen. Laatstge noemden veroverden daarbij twee schepen en namen 200 man gevangen. De Zuidelijken beschouwen ook de blokkade van Galveston als opgehevenhetwelk door de Noordelijken wordt ontkend. In de Zierikzeesehe Courant van 18 Febr. II. leest men onder de rubriek Kunstnieuvis Den 30 Jannarij jl. had er een Kindér- Conceit plaats enz.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1