W°. 14 Woensdag 18 Februarij 1863 WOESSDAGEHZATURDAG. Besturen en Administration Binnenlandsche Tijdingen Buiteulandsche Tijdingen MIE COlïliNT Pfl/JS DEB ADVERTENTIEN. Gewone 12'/« cen/s rfe regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABON.NEMENTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending derAdvertenliëndaagstevoren, voor lOure'smorg. NATIONALE MILITIE. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zie- iikzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van het Koninklijk besluit van 17 December jl. (Staats blad no. 127). Roepen de ingezetenendie verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, op, om zich tot dat einde op Woensdag den 25 Febru arij e. k. des voormiddags van 1012 ure, ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden onder kennisgeving dat om als vrijwilliger te wor den toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezetenvoorts ügchamelijk voor de dienst geschiktten minste 1,56 el lang, op den 1 Januarij jl. zijn 20ste jaar ingetreden zijn en zijn 35ste jaar niet vol- bragt hebben tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de Militie r £oo ver die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier vereischten met uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengtewordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, welk ge tuigschrift op Zaturdag den 28 Februarij e. k. des voorniiddags van 10 12 ure, ter Gemeente secretarie aan de daartoe geregtigden zal worden afgegeventerwijl hij die bij de zeemagtbij het leger hier te lande, of bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen heeft gediend, moet overleggen behalve een bewijs van ont slag een getuigschrift van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend inhou dende dat h'j zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder, die bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ont vangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt is, als vrijwilliger bjj de militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 2 Februarij 1863. B C. CAU. J. P.N ERMERINS, Secretaris. Zierikzee, 14 Februarij. Naar men ver neemt heeft de heer Piccardt uit Goes het voornemen, om de openlijke voordragt van welke wij vroeger melding maakten op maandag 2 Maart e. k. te houden. Zierikzee 16 Februarij. Jl. vrijdag avond werd door het gezelschap e. n. z k. eene soiree déclamatoire et musicale ten voordeele der armen van alle gezindten met medewerking van een muziekgezelschap onder directie van den heer C. Eisnereerelid van e. N z. K. gegeven. Men kon zich reeds bij voorraad een hoogst genoegelijken avond beloven indien de uit voering even verdienstelijk ware als de stukken op het programma vermeld gelukkig gekozen waren. Immers - er was eene aangename ver scheidenheid ;luim en ernst hielden beurt en'een en ander werd door muziek afgewisseld en som mige der voordragten werden daarmede ge- acconpagneerd. Wij laten voor hendie de soirée niet bijwoonden, hier het programma volgen: Eerste afdeeling. 1. Ouverture, Lintpaintner, 2. HamédyWarnsinck3. het Geschenk Bogaers 4. het Pleegkind, Bogaers 5. Ierland (naar Freyligrath)de Buil, 6. de Kist, van Zeggelen, 7. Harmen Baal, Simon v. d. Aa, 8. met onwillige honden is't quaet hasen vangen, Cats. Tweede afdeeling 9. Ouverture, Paer, 10. de Gevangenwagen, Snieders11. het Ge schenk (2de gedeelte) Bogaers, 12. de Brand, Tollens13. om de minne van de smeer, likt de kat den kandeleer Cats. Men mogt zich te meer vleijen veel genot te zullen smaken daar het gemeld gezelschap bij de vorige gegeven soirees veel lof en eer hebben ingeoogst. En nu de verwachting werd niet teleurgesteld, ook nu weder droeg elke voor dragt blijken van studie en talent. Elk werkte niet alleen naar zijne krachten, maar toonde ook dat men streeft naar meerder krachten. Het tal rijke publiek liet dan ook niet na zijn bijval ge durig te betuigen. Moge dit en het bewustzijn aan de armen een goede bate hebben verschaft (de zuivere opbrengst heeft bedragen 117) aan het geachte gezelschap e. N, Z. K. eene aan gename voldoening geven voor de vele uren van studie en oefening die zij aan dat doel hebben gewijd, moge de toonkunst het steeds zusterlijk ter zijde staan daar deze zoo zeer zulk eene soirée opluistertdan zal men gewis voortgaan, om met lusten ijver de declamatie te beoefenen en het gezelschap e. N. z. K. in bloei en krachten toenemen en bij een volgend wintersaizoen zich weder bereid betoonen om ten voordeele der armen werkzaam te zijn. Men schrijft uit 's Hage van 12 dezer. Jl. maandag, 's voormiddags elf uur, trad eene welgekleede jonge dochter den winkel binnen van den heer Allan, in de Hoogstraat alhier, en overhandigde den winkelbediende een briefje van den volgenden inhoud „Mejufvrouw I wees zou goed en geef dat meisje mede zes el fijn laken voor een mantel, laat haar ook uitzoeken achttien el winterstof voor een japon en twee el zwarte zijde voor een schortje, voor rekening van, (geteekend:) Mevrouw K. Willemspark." De winkelbediende had eenigen argwaan er, zeide een en ander te zullen laten bezorgen bij mevr. K.,doeh die het briefje bragt, raadde zulks ten sterkste af, uithoofde een kind van mevr K zeer ziek was en er daarom buiten noodzakelijkheid niet mogt gescheld worden. Natuurlijk versterkte zulks den argwaan van den bediendedeze antwoordde alsnudat hij oogenblikkelijk geen fijn laken had, waarop het meisje zeidedat hij dan maar grof laken moest geven, want dat het toch maar voor een daag- schen mantel was. De bediende verzocht haar eenige oogenblikken te willen wachten, inmid dels begaf hij zich naar het Willemspark en vernam maar al te zeer, dat mevr. K. nergens van wist. Teruggekeerd bragt hij het meisje het gevaarlijke en hedriegelijke harer handel wijze onder het oog, en hoe dan ook, de policie werd er van onderrigt, met dat gevolg, dat heden voor het provinciaal geregtshof in Zuid- Holland teregt stond Maria Margaretha Wal- schmidt, naauweJijks zeventien jaren oud, be schuldigd van 1. valschheid in onderhandsch geschrift door het verzinnen eener verbindtenis en het namaken van eene handteekeningen 2. het des bewust gebruik maken van dat valsche stuk. Al het bovenstaande werd gestaafd door de afgelegde verklaringen van twee getuigen zijiide de winkelbediende en mevr. K., alwaar de beschuldigde vroeger als kindermeid dienst baar wasalsook de volledige bekentenis van de beschuldigde zelve. Zoowel de advocaat-ge neraal mr. Terpstra als de advocaat der be schuldigde jhr. mr. de Jonge, wezen ten deze op verzachtende omstandighedenniet alleen uit hoofde van hare nog zeer jonge jaren als ook omdat de oorzaak der schuld hier gezocht moet worden in zucht naarijdelheid en opschik. Ook het hof was hiervan doordrongenhet heeft haar schuldig verklaard en veroordeeld tot zes maanden cellulaire gevangenisstraf, mits gaders twee geldboeten ieder van f 50. Jl. zondag avond kwam de dienstmaagd van den heer v. E. hij den melkboer K. in de Papenstraat te Delfteen kan melk halentoen zij aldaar in het voorhuis een soldaat aantrof die eenige glazen melk had gebruikt en die,. toen hem daarvoor door K. betaling werd ge vraagd, dezen met den blanken sabel te lijf wilde, waartegen K. zich met een melkjuk ver dedigde. De dienstbode, verontwaardigd over het ongelijk dat den boer werd aangedaan, gaf dit te kennen waarop zij van den soldaat een houw over het hoofd ontving, waardoor haar de hersenpan gespleten werd. Ofschoon haar toestand vrij ernstig isbestaat er toch hoop dat zij van hare wonde zal herstellen. Tegen del) soldaat is proces-verbaal opgemaakt, en men twijfelt niet, of hij zal voor zijne euveldaad ge streng worden gestraft. DUITSCHL AND. Berlijn, 11 Februarij. Niet zeer gesticht is men hier over het algemeen door de volgende aanspraak volgens de Ost Deutsche Post door een bekend overste te Posen aan de onder zijne bevelen staande manschappen gerigt „De reserves van het garnizoen zijn thansop last van onzen koninklijken opperveldheer, weder met staande leger vereenigdniet zoo zeer uit hoofde der Polen, voor welke men niet eens den sabel uit de schede behoefde te trekken maar uithoofde van den inwendigen toestand des lands. De afgevaardigdendie honds votten welke dagelijks drie thaler ontvingen in de kroeg zaten, en verder niets konden doen dan grootsprekenwilden aan de soldaten niet eens hunne soldij inwilligen. Maar men zal een einde aan de zaak makenen daarom heeft u de koning weder opgeroepen. Hij maakt staat op uw e bekende koningstrouwwant sol daten blijft gij levenslang, hetzij gij onder de vanen staat of niet. Hij hoopt dat gij u als gij in uwe burgerlijke betrekking teruggekeerd zult zijn, uwen pligt als kiezers, gelijk het oude soldaten past, bewust zult wezen." Naar luid van bijzondere berigten uit Warschau heeft de graaf Strajnowskidie zich te Bawa aan het hoofd van 3000 insurgenten bevindt, eene provisionele regering ingesteld. De generaal von Korff, vroeger adjudant van den uit de dienst ontslagen generaal Ramsay is insgelijks uit de gelederen verwijderd men zegt, dat de generaal Kryzanowski met het op perbevel van het leger zal worden bekleed. Lowicz is door de Russische troepen in brand gestoken. Met betrekking tot de gebeurtenissen op het tooneel van den opstand verneemt mendat die streken, welke grenzen aan Opper-Silezie Czenstochau en het omliggende gebied, door 1500 man Russische troepen met 16 stukken geschut zijn bezette Herby bevindt zich een kapitein aan het hoofd eener compagnie De zuidwaarts van Ziinnavvada gelegen, streken zijn in handen der insurgentente Zarki en Siewierz zijn Poolsche ambtenaren aangesteld en is de Russische door den Poolschen adelaar als rijks wapen boven de regeringsgebouwen vervangen. In het Radowicsche gebied is het aantal in surgenten vooral grootzij schijnen het voor nemen te hebben opgevat om door te dringen in het zuidwestelijke deel des koningsrijks en op die wijze de streek in handen te krijgenwaar het spoorwegnet zich vereenigt. Dit is tot heden niet gelukt. Het verkeer met de streken rondom Sesnowik is thans hersteld en heeft op gelijken voet plaats als ware niets voorgeval len. Burgerlijke ambtenaren zijn ook hier aangesteld en verrigten de dienst zeer geregeld. Uit Dombroina meldt men, dat een aanvang is gemaakt met het gieten van geschutmen had een 20 tal stukken gegoten en was druk bezig met het uitboren. De werktuigen tot dat einde gebezigd, waren naar men beweerde uit Parijs afkomstig. Een der hoofden van den opstand is de voormalige kapitein der artillerie Langie- wicz, laatstelijk professor aan de Poolsche mili taire school te Cunes, welker opheffing gelijk bekend is door Rusland werd gevorderd als voorwaarden bij zijne erkenning van Italië. Men schrijft uitKrakau van 13 dezer. De Czas meldt dat de opstandelingen Wonchuck hernomen hebbenen dat bij Slupywaar Longiewicz met 500 man staatop nieuw een gevecht zou zijn geleverd. Van de Poolsche grenzen schrijft men 14 dezer. Heden nacht stonden de vijandelijke voorposten nabij Wickan tegenover elkander, en werd weldra een gevecht tegemoet gezien. Uit Warschau wordt door ooggetuigen berigt, dat onder de opstandelingen eene groote bedrijvigheid heerscht. Zij houden zich niet slechts onledig met het maken van patro nen het smeden van v\ apenen en het vervaar digen van uniformen maar er wordt ook ijverig door hen geëxerceerd en aan de militaire or ganisatie van hunne legerbenden gearbeid. Het korps Poolsche kavalerie is goed gekleed, goed gewapend en van goede paarden voorzien. Vele land-edellieden hebben hunne paarden vrijwillig afgestaan andere paarden heeft men buit gemaakt, en onder meer, alleen uit de vorstelijke stoeterij van Janow, 250 stuks ge roofd. Onderscheidene Poolsche officieren die vroeger onder Garibaldi gediend hebben moeten zich bij de opstandelingen hebben aan gesloten. Naar men verneemt, gehoorzamen de ondergeschikten tot heden blindelings aan hunne bevelhebbersen verduren zij zonder morren de vooral in dit jaargetijde zeer moeije- Jijke krijgsdienst. Zoowel te Lodz, als in som mige kleinere steden ging hun intogt met zekere staatsie gepaard. In de voorhoede marcheer den de met geweren ep jagtroeren gewapenden dan volgden zij wier geheele uitrusting uit een sabel en een revolver bestonden eindelijk de zoogenaamde zeismanneu en andere lieden voorzien van pieken en allerlei wapentuig. JONGSTE TIJDINGEN New-York, 5 Februarij. Volgens berigten van 31 Januarij uit Charleston hebben de aldaar aanwezige schepen der Zuidelijken geza menlijk een aanval gedaan op het eskader der Noordelijken, hetwelk die haven geblokkeerd houdtmet het gevolg dat sommige schepen van dit eskader in den grond geboord en andere beschadigd werden waarop het gouvernement te Richmond onmiddelijk op officiële wijze heeft bekend gemaakt, dat de blokkade van Charleston door de Zuidelijken was opgeheven.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1