r¥°. i3. Zaturdag 14 February 1863 WOENSDAG ENZATUBDAG. Besturen en Administration Brandschouwing. Binnenlandsche Tijdingen ZIMIKMII PRIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12i/t cents cle regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a. f 1 behalve het zegelregt. VERS C HIJ NT: ABO IS NEME N T S-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzènding der Advertenlïêndaags tevoren, voor 10 ure'smorg- NATIONALE MILITIE. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van Zte- ilkzee. Lettende op het bepaalde bij art. 9 van bet Koninklijk besluit van 17 December jl. (Staats blad no. 1 27). Koepen de ingezetenendie verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, op, om zich tot dat einde op Woensdag den 25 Febru- arij e. k. des vovrntiddugs van 1012 ureter Secretaire op het Jtuadhuis aan te melden onder kennisgeving dat om als vrijwilliger te wor den toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten, voorts ligeliamelijk voor de dienst geschiktten minste 1,56 el lang op den 1 Jar.uarij jl. zijn 20ste jaar ingetreden zijn en zijn 35ste jaar niet vol- braot liebben tot op het tijdstip der optreding aan zijne verpligtingen ten aanzien van de Militie zoo ver die te vervullen waren .voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat bet loez.it dier verei.-chten met uitzondering van de ligcliamelijke geschiktheid en van de gevorderde lengte wordt bewezen door een getuigschrift van den Burgemeester, welk ge tuigschrift op Zaturdag den 2S Februarij e. k. des voorna IJags van 10 12 ure, ter Gemeente- Secretarie aan de daartoe geregtigden zal worden afgegeven; terwijl bij, die bij de zeemagtbij liet leger hier te landeof bij bet krijgsvolk in 's rijks overzeesche bezittingen beeft gediend, moet overleggen behalve een bewijs van ont slag een getuigschrift van den bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend inhou dende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder, die bij Int verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ont- vangeiikan tot clat zijn 40ste jaar volbragt is als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in de Courant geplaatst. Zierikzee den 2 Febrnarij 1863. B C. CAU. J. P.N ERMERINS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op aanstaanden Maandag den 16 dezer maand en volgende dageneene atfjemeene brwnd&choMiviny door de Directie der Brandweer in de woningen der ingezetenen van deze gemeente zal worden gehoudenovereen komstig de bepalingen der verordening afge kondigd den 6 December 1855. ierikzee den 10 Februarij 1863. B. C. CAU. De Secreturis J. P. N. ERMERINS. Zierikzer 13 Februarij. Gisteren hebben alhier 215 kiezers hunne stembriefjes ingeleverd, j Nog nimmer kwam men alhier zoo getrouw ter stembus op. Het getal kiezers voor een lid der tweede kamer alhier, bedraagt 265 zoodat op 50 na, allen zijn opgekomen. Ook in de onder-kiesdistricten moet naar men verneemtde opkomst der kiezers aanzienlijk zijn geweest. Morgen zal aan onze lezers de uitslag der stemming worden medegedeeld. In de Neder 1 andsche Industrieel, Weekblad j voor Nijverheid Koophandel en Scheepvaart j van dingsdag 3 Februarij leest men het volgende 91l|u VaderSaiiid wederom ge- plaatst in den rang der voikesi van Europa. TJit ilen brief van Prins Willem van Oranje dd. Londen22 November 1813. Kooit toont een volk zich groolcr. dan wanneer het, zonder andere aandrift dan die eeuer vau zelve ontwaakte dankbaarheid, de oorzaken wil zoeken erkennen en huldigen van zijnen tegenwoordige» welstand. Nooit zal het zijne dure verpligtingen' jegens het erf zijner vaderen en hen allen die voor .den dierbaren grond bloed en Jeveu hebbeu veil gehad gereeder be seffen.' Nooit zal het de zegeningen, aandien grond verbonden hooger schatten nooit zijne wetten en instellingen nooit bovenal zijne vrijheid op regter' prijs stellen. Nooit kan er met beteren uitslag een middel worden beproefd, 'oin het voor ieder zelfstandig volk zoo onontbeerlijk gevóel zijner nationaliteit te onderhouden en van geslacht tot geslacht over té planten. Van zulk een gans'ch vrijwillige uiting van den volksgeest met betrekking tot het aanstaande halve eeuwgetijde vau Ne derlands gezegende bevrijding, uit een kring van mannen voort gesproten die als ie.midden van nijverheid koophandel e'n scheepvaart zich bewegende de ware kern der natie vertegen woordigen van zulk een vrijwillige uiting van den volks geest getuig t het ontwerpwaarvan wij ons haasten de eerste I verwezenlijking door een buitengewoon no aan onze gëabon- neerdenen lezers bekend, te makenNaar wij vast vertrouwen J zal zijn in.houd bij de geheeie natie, en inzonderheid bij allen j die, in den uitgestrektsteu zin des woords als industriëelen de zegeningen onzer herstelde nationale Onafhankelijkheid kunnen bevroeden, met hartelijke ingenomenheid worden ver nomen. Hampzalig in klimmende mate rampzalig was ge durende de eerste dertien jaren dezer eeuw de toestand ouzer huishouding vau staatonbeschrijfelijk het vervalde verliezen en de rouw der bevolking in alle standen der maatschappij. Vau alle kanten waren onze voorname bronnen van volks- welwaart verstopt en ingedroogd. Omstandigheden van allerlei aard hadden, in die jaren zamengewerkt om de zedelijke kracht eeuer kleine.., maar inet .begeerige oogen vervolgde natie te breken, en ten laatste ouder betjak der meest ondragelijke vreemde overheerschiug gebukt scheen het alsof het in de raadsbesluiten Gods bepaald ware dat de naam van Nederland voor altijd vau de wereldkaart zou zijn uitgewischt. Met handel en nijverheid 'waren alle neringen en bedrijven verlamd en uitgeput. Ontzaggelijke offers waren in geld en kroost aan den vreemden geweldenaar opgebragt. Gebakt onder den onhoudbaren last van allerlei schuld wist zelfs een Gogeleen Apeliusgeen uitkomst meer. Het was een tijd dat het voor een handeldrijvend volk zoo verpletterende woord „Staatsbankroet" op veler lippen zweefde en welke middelen hebben er moeten worden té baat geuomén welke verlooche ningen zijn er gedragen, welke vernèderingen ondergaan welke gruwelen -vernomen Magteloos van uitputting., niet kunuende niet meer durvende gelooveu aan eenen niogelijken terugkeer van betere tijden-verkeerden alle middelen van bestaan als in de uiterste tijdperken eeuer onherstelbare tering. En te midden van dien, alleen door leveude getuigen naar waarheid gekendeu toestand maar waarvan het latere geslacht zich geen flaauwe voorstelling maken kan, ontwikkelde zich de kiem eener manmoedige, den waren vriend zijns vaderlands waardige onikeeriug met het oog op God en Oranje. leder kent de gezegende eri verrassende opvolging van ge beurtenissen die Nederland als uit zijne atsche deden her boren worden. Op ieders lippen zweven de nameu van eenen van Hogendorp van der Duyn van Limburg Stirnm, Fagel, Falck Kernper en zoovele andere echte zonen van het dierbare vaderland aan wier beleid onizigtigheid en eeudragtig bestel het mogt worden dank gèwelén dat een K'o n i ri g r ij k der Nederlanden verrees met eeueu prins van Oranje aan het hoofd als Soeverein Vorst. K'n de eerste weldaden door 'dien schranderen en met de edelste bedoelingen' voor het Volk en Vaderland bezielden Prins de eerste maatregelen vau dezen Willem Izij waren liet voornamelijk die voor Handel eri Nijverheid en Scheep vaart al spoedig een nieuw' leven wisten te scheppen nieuw bloed in de verslapte aderen wisten te brengen en nieuwe veerkracht ouder de natie wisten op te wekken. „De herleefde koophandel zoo lezen wij in zijne pro clamatie van 30 November 1813, zal zoo ik vertrouwe eeu der eerste en onmiddelijkste gevolgen zijn van mijne aan komst." En aan niets heeft zijn wel beraden bestuur het laten ont. breken aan voorbeeld leidiug noch aanmoediging, aan vrij. making van knellende banden, aan invoering van de nuttigste instellingen, in één woord aan Willem I is Nederland maar zijn vooral HandelNijverheid en Scheepvaart hunne opkomst ei'v ontwikkeling verschuldigd. Hij i's onder Hooger e bestiering, de eei;ste en voor name .oorzaak datNederland het vijftigjarig feest zijner herstelde nationaliteit met dankbaarheid 'kan vieren. Maar dat feest mag niet voorbijgaan zonder een ander spoor achter te laten van opgewekte sympathie dan woorden en 'klanken. Wij zijn aan voor- en nageslacht beide een blijvend en duurzaam bewijs schuldig van een ouvevfiuauwd neen van een steeds klimmend besef van der voorouderen groote daden en van den heiligen pligt om de onuitvvischbare schuld der dankbaarheid met onze liefde tot het Vaderland en Oranje aan het late nageslacht in te prenten en over te.planten. In eenen kring der leden van het Rewind dezer Verdediging van en voor Nederlandsehe Industrrëelen werd-liet allereerst het denkbeeld uitgesproken om van uit den boezem der man nen van de Nijverheid, eene poging te beproeven oin Ier ge legenheid der aanstaande vijftigjarige herdenking vau de heugelijke oriikeering van zaken in ï8*3, een nationaal mo nument te stichten, en tevens daaraau te verbinden eene hulde aan de nagedachtenis van Willem J den grondlegger onzer verlevendigde volkswelvaart. Hoe veel ingenomenheid echter dit denkbeeld bij hen allen ontmoettehet lag, naar hunne rneening buiten den werk kring van deze Vereeniging om zich aan het hoofd te stellen van eene zoo bij uitnemendheid nationale onderneming maar niets scheen hun te beletten om als burgers van den staat, en als dezulken die zelve verschillende takken van Nijverheid Koophandel en Scheepvaart uitoefenen zich tot eene commissie te vormen en middelen te beramen die zonder de eerste leidende gedachte harer wording te verloo- chenen, haar vrijmoedigheid zouden kunnen schenken om tot d:^*- ëinV doenlijk op te treden. Geetóv wake kleur, geen. heimelijke nevenbedoelingen mogten de uitvoering belemmeren geen dwang geen onmid- delijke invloed van overheid of magthebbende de waarde der mogelijke uitkomst verkleinen, liet zou niet anders mogen zijn dan de openstelling voor de geheeie natie van eene naar zij durfden onderstellen bij talloos velen géweuschie gele genheid out de plegtige viering van het naderend halve eeuw getijde onzer herboren nationaliteit, te doen gepaard gaan met eene zuiver nationale hulde aan die voor1 altijd gedenkwaardige gebeurtenis en aan den telg uit liet dierbaar Oranjehuiswiens koninklijke naam en deugden aan dat tijdperk onafscheidelijk zijn verbonden Geen betereu weg om tot dat doel te geraken hadden de ontwerpers van dit gelukkig denkbeeld kunnen inslaan dau door te bepioeveu den bij iederen Nederlander zoo boog ver eerden naam van Z K H. prins Frcderik der Nedcrlandeu aan de hunne f.c verbinden. Daardoor gaat de eigenaardige tint van mannen uit den stand van han.del en nijverheid geens zins verloren maar zouden inderdaad alle standen der Maat schappij in het kleine ligchaam hunnen vertegenwoordiger kannen aanwijzen. Zij hebben zich in alle nederigheid tot den beminden prins ge wend zoowel aan Z. K. H als door Zr. Hs. tusschenkomst aan Z, M. onzen geëerbiedigde» koning het geheeie plan en de zamensti Hing hunner voorloopige commissie ouderworpen met vrijlating om dewijl het hier alleen de zaak en geenszins dé personen der voorstellers gold in een of ander zoodanige wijzigingen te maken als in hoogere wijsheid zou worden goed- gedacht. En nadat tot hunne regtinatige vreugde de zaak zoowel als hare ontwerpers bij genoemde vorstelijke personen bijval hadden mogen vinden heeft het Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden met de meeste welwillendheid behaagd het aan Z. K. H.als een der eerste burgers van den-Staat, eerbiedig opgedragen voorzitterschap op heden iu alle vormen te aanvaarden. Ziedaar de wording ziedaar de beginselen en bedoelingen dezer Iloofdcommissie tot de oprigting van een nationaal ge- denkteeken voor November 1813 enz. En zouden wij nu daaraan nog vele woorden behoeven toe te voegen, om de Industriëelen, om de ledeu onzer vereeniging en van alle andere maatschappijen én ligchamen die de belangen van de nijverheid in den uitaestrektsten zin des woords, behartigen tot broederlijke medewerking op te roepen zouden wij de natie behoeven te dringén waarzoo diepeindrukkeu bestaan van 'het 50jarige verleden waar zoo versche herinne ringen -in aller harten leven van den innigen band lusscken Vaderland en Oranje. Dat dan nu', met ter zijde stelling van alle ondergeschikte bedenking, tot de verwezenlijking dezer echt nationale hulde zoo aan het vaderland als aan Oranje de gansche natie hare dankbaarheid aan den dag legge en door eene zooveel mogelijk eendragtige uiting het zegel drukke op den lof en deu dank die spoorwegen hier, die waterwegen daar, die leniging van rampen alom die wijze wetten en weldadige instellingen over Oosten West, maar die boven en boven alles de onschatbare waarde eener ongekrenkle vrijheid in ons éénig Nederland onder den zachtou scepter van Oranjetot een dureu pligt maken voor eiken waren zoon voor elke ware dochter ons gezegend vaderland. Naar men verneemt is cle deputatie uit de hoofd-commissie voor de oprigting van een nationaal gedenkt eeken voor November 1813 uiterst beleefd door Z. M. den koning ontvangen. ct Het antwoord door Z. M. aan die deputatie ge geven luidde volgens De Nederlandsehe Indus trieel hoofdzakelijk aldus „Ik verheug mij, mijne heerenin de gele genheid gesteld te worden om de indrukken van mijn han aan u kenbaar te maken daar cle ge voelens in uwe aanspraak vervat, ook geheel mijne gevoelens zijn. Ik heb dus daarbij geen woord te voegen. „Reeds lang bad bij mij een denkbeeld om het hart gezweefd om de door u bedoelde groote herin neringen te vereeuwigen maar de ge legenheid heelt mij slechts ontbroken om liet to kunnen uitbrengen Hartelijk derhalve ver heugt het mij, dat deze aanleiding mij geschon ken wordt om van mijne onverdeelde sympathie voor die echt vaderlandsche zaak te kunnen doen blijken. „Warm klopt mijn hart voor het vaderland. Het vaderland en Oranje zijn één. Door dien band zijn beiden in vóór- en tegenspoed sterk geweest. Eendrag-t maakt magt. En dit was niet alleen de leus onzer vaderen maar was en is ook nog de grondsteen van wederkeerige liefde en vertrouwen zonder welke geen band ter wereld de kracht des t ij cl s kan wederstaari. „De nagedachtenis van mijnen dierbaien grootvader is mij steeds levendig voor den geest. Ik heb mijne opvoeding, mijne leiding ja, ook ik heb alles aan hem te danken. Ik heb de eer gehad om onder hem te dienen, ik was getuige van zijne laatste levensure, ik ben zoo zeer als iemand doordrongen van de onvergete lijke deugden van Willem f. „Geen twijfel derhalve', mijne heerenof mijne onbegrensde ondersteuning is u voor uw edel voornemen eens en voor altijd gewaar borgd. Maar geen twijfel ook, of de geheeie .Nederlandsehe natie zal dit uitnemend ontwerp als de kwijting vaneenen nationalen pligt, eeu dragtig doen tot stand komen. „Ik verzoek de heeren om aan mijnen hoog- geachten oom en aan al de overige leden der hoofdcommissie mijnen innigen dank te betuigen voor de mededeel mg, mij door uwe commissie van hunnentwege overgebragt. Brengt bun vooral nadrukkelijk cle verzekering over van mijne hartelijke ingenomenheid met, en van mijne hooggespannen verwachtingen voor het welslagen uwer schoone zaak. Zij strekt Oranje en vaderland gelijkelijk tot eere." Gisteren had aan het paleis van Z. K. II. prins Frederik en onder de voorzitting van Z. K. H. wederom eene vergadering plaats van de hoofd-commissie tot oprigting van een nationaal gedenkteeken voor November 1813, enz,, welke door een tiental ledenis bijgewoond. Blijkens eene advertentie van de hoofdcom missie is in die vergadering o. a. ingekomen eene eerste gift van ƒ100, onder dagteekening 's Gravenhage „van Speyk's dag" bij den secretaris ontvangen van „een echt getrouwen dienaar van het Huis van Oranje en oprögte» beminnaar van zijn vaderland," onder de zin spreuk Mijn vader heeft met vuur zijn vaderland bemind. (Helmers.) Zierikzee, 11 Februarij. Jhr. mr. L. F. vanPanhuys heeft gisteren in eene openbare zitting voor burgerlijke zaken van het provinciaal geregtshof in Zeeland, den eed afgelegd als regter in de arrondissements-regtbank alhier Uit Middelburg meldt men Sedert eenigen tijd worden bij de landbouwers in dit eiland de pas geboren kalveren opgekochtdie alsdan per stoomboot naar Rotterdam en van daar naar Engeland worden uitgevoerd. Vroeger werden deze beesten door cle boeren aan hunne arbeiders verkocht voor ƒ1,25 a 1,50; thans wordt daarvoor door de opkoopers met graagte f 4 6, 5 besteed. Een jongen van 12 jaar te Kapelle, eiland Zuid-Beveland, biedt het opmerkelijke verschijnsel aan, dat zich op bepaalden tijd kleine wormen uit zijn oor ontlasten, en lijdt ge durende dien tijd aan schier onuitstaanbare hoofdpijn. Hij meent de wormen door het hoofd te voelen kruipen. Noch kina noch ar senicum hebben tot nu toe eenige uitwerking op den jongen lijder uitgeoefend. Uit verschil lende waarnemingen maken de geneesheeren op

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1