W°. 10, Woensdag 4 Februarij. 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturenen Administratiën A AN BESTEDING. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD VER TE NT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEM E NTS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags tevoren, voor 10 ure'smmg. Burgemeester en Wethoudeijs van 7iie- rikzec, zijn voornemens op Woensdag tien 18 February e. k.-, des. middags, ten Raad huize dezer Gemeente in het openbaar,, aan den minsten inschrijver aan te besteden devolgéiule werken in vier perceelen te. weten 1Her- verhoogen van een gedeelte van den Oosthavehdijk. 2. liet onder een geregeld beloop brengen van het buitenbeloop" van een gedeelte van dén Scheepsmakersdijk. 3. Hel herstellen, van de heschoeijing langs hel terrein van de Scheepstimmerwerf genaamd „de Goede Intentie", en 4. Het maken van een nieuw Raamwerk met toebehoor en v oor de Toldenr van een der Roltegaten van het digtsle Sas waarvan de bestekken ter gemeente-secretarie voor gegadigden verkrijgbaar zullen zijn van rlpn 6 February af aan terwijl de locale aan wijzing geschieden zal door den Geineente- Bpu« meesterop den 10 February e. k.des namiddags'ten 1 ure. '/.ierikzee, den 28 Januarij 1863. B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. üe Burgemeester vat» /.ierikzee, brengt ter kennis van de ingezetenen dat de dag ter verkiezing van ccn Lid der-Tweede Kamer van de Stalen-Generaalter vervulling der plaats open gevallen door het overlijden van den beer mr. 8'. II Anemaetbepaald is op Donderdag den 12 Februari] e. k.van des morgens ten negen ure lot des namiddags ten vier ure in de bovenzaal op het Raadhuis dezer gemeente en dat een oproepingsbrief met ingesloten stembriefje daartoe aan eiken kiezer acht dagen te voren zal worden te huis gebragt, ingevolge de wet. Zk'rikzee, den 31 Januarij 1863. B. C. CAU. PUBLICATIE. Loting voor de nationale militie. Burgemeester en Wethouders der ge meente Aierikzee. Gelet op artt. 28 en volgende der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat de loting der in het vorige jaar voor de militie ingeschrevenenzal plaats hebben te Zierikzeein de Raadzaal op het gemeente-huis, Maandagden 16 February 1863, tebeginnen des vooriniddags ten 9 uur dat gedurende vijf dagente rekenen van den dag waarop de loting heeft plaats gehad, tegen de wijze waarop zij is geschiedbij de Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen worden ingebragt door belanghebbende lotelingeilof door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door middel van een door de noodige bewijs stukken gestaafd verzoekschrift op.ongezegeld papier, onderteekend door hemdiezeinbrengt welk verzoekschrift bij den burgemeester moet worden overgebragttegenbewijs- vart ontvang - dat'op 'Dihgsdag den '24February 1863des voormiddags' van 1.0 tot 12 uur, in. het ge meente-huis zitting zal worden gehouden tot bet opmaken van de getuh/schriften tèr beko- I ming van vrijstelling wegens, broecler.dienst of op grond van te zijn eenige wettige zoonbedoeld in de 2de en 3de zinsnede van art. 53 der boven genoemde wet dat zij die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemelden tijd in bet gemeente-buis zullen moeten verschijnenvergezeld van twee bij den. burgemeester bekende meerderjarige ingezetenenterwijl op broederdienst recla merende, zij zullen moeten medebrengen de be wijzen van geboorte van henzei lye en van de nog in leven zijnde broedersbenevens het paspoort of ander bewijs van ontslag, of een uittreksel uit bet stamboek of een bewijs van werkelijke dienst van den broeder of de broeders op wiens of wier dienst zij hunne reclame gronden, 7-ierikzee den 2 February 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, B. C. CAU. De. Secretaris P. N. ÉRMKRINS. «tv ,:M lsf! |?H NATIONALE MILITIE. PUBLICATIE. Burgemeester en Wethouders van /.ie rikzee. Lettende óp het bepaalde bij art. 9 van bet Koninklijk besluit van 17 December jl. (Staats blad no. 127). Roepen de ingezetenendie verlangen als vrijwilligers bij de Militie op te treden, op, om zich tot dat einde op Woensdag den 25 Febru arij ek. des voormi idggs van 1012 ure ter Secretarie op het Raadhuis aan te melden onder kennisgeving dat om als vrijwilliger te wor den toegelaten, men moet zijn ongehuwd of kinderloos weduwnaar en ingezeten, voyrts ligchameljjkvoör de'diènst geschikt, teil minste 1,56 el Tang, op den I Januarij jl. zijn 20ste jaar ingetreden zijn en zijn 35sfe jaar niet vol- bragt hebben tot op bet tijdstip der optreding aan zijne verpligtingeni'/ten aanzien van de Militie zoo ver die te vervullen waren voldaan en een goed zedelijk gedrag geleid hebben en dat het bezit dier voreischten met' uitzondering van de ligchamelijke geschiktheid en'van de gevorderde lengtewordt; bewezen door een getuigschrift van den Burgemeesterwelk ge tuigschrift op 'Aatnrdub den 28 February e. k. des voormiddags van 10 12 ure ter Gemeente secretarie aan de daartoe, geregtigden zal worden afgegeventerwijl hij die bij de zeemagtbij het léger hier te lande, óf bij het krijgsvolk in 's rijks overzeesyhe bezittingen heeft gediend, moet. overléggen behalve een bewijs van ont slag een getuigschrift van dén bevelhebber onder wien hij laatstelijk heeft gediend inhou dende dat hij zich gedurende zijn diensttijd goed heeft gedragen. Ieder, die 'bij het verlaten van den dienst zulk een getuigschrift heeft ont vangen kan tot dat zijn 40ste jaar volbragt is als vrijwilliger bij de militie worden toegelaten. En opdat niemand hiervan onwetendheid voorwende, zal deze worden afgekondigd en in (Ie 'Courant geplaatst. Zierikzèeden 2 Februari) 1863. B. C. CAU. J. P.N. ERMERINS, Secretaris. Zif,rjkzee, 31 Januarij. Even als in vorige jaren hebben de lieeren KarremanRensen en Ezerman zich jegens de Vereeniging tot wering van armoedeverdienstelijk gemaakt, daar zij ook hu ten voordeele dier vereeniging eene soiree in de Nieuwe Concertzaal hebben ge geven lot welker voorboi'eiding zoo veel moeite, tijd en geduld wordt vëréischt. Die soiree bood afwisselend genoegen aan, daar nu eens de zeer jeugdige leerlingen der zangschool van de .heeren Karreman en Kënsen eenige vierstem- ..inige liederen zongen dan weder door sommige dier leerlingen eenige dichtstukjes wérden voor gedragen, onder welke de boodschap naar de .ijzersmelterij met piano begeleid en door zang afgewisseld., en dan weder eenige élèves van den heer Kzerman muziek-onderwijzer alhier, piano voordragten. gaven. De koren werden met strijkquartet en de solo's, en trio's met piano begeleid. Het programma telde 22 num mers. Veel lof hebben gemelde heeren ook nu weder voor hun edel pogen ingeoogst en de algemeene bijval, die dit vond bleek hun reeds uit het buitengewoon talrijk opgekomen publiek hetwelk de Concertzaal bijna niet bevatten kon en uit de gedurige toejuiching, die zij verwierven. Was het voor allen die het concert bijwoonden een genoegelijke avondtoch was hij dit wel het meest voor de.ouders, die zich konden vér- lustigen in de vorderingen hunner kinderen. Hét'was den kinderen zelve, ook aan te'zien hóevëel genoegen hun deze avond gaf, die hun tevens tót aanmoediging moge zijn om vlijtig voort te gaan met zich te oefenen; De zuivere opbrengst heeft bedragen ruim f 75. Zierikzer, 2 February. Het heeft H. M. de koningin behaagd, een fraai kanapé-kussen en photografisch album te schenken aan de loterij der Dorcas-Vereeniging alhier. Door Z. M. is benoemd tot minister van koloniën de heer I. D. Fransen van de Putte lid van dè tweede kamer, dër staten-generaal. Het Dagblad van 's Gravenhage meent te weten, dat bij de regering het voornemen be staat om vermits er dit jaar geene groote oefe ningen door de troepen in het kamp plaats heb ben in' alle belangrijke garnizoensplaatsen -groote oefeningen te doen houden waaraan de leden der schutterij zouden deelnemen. Ook zouden, volgens een schrijven in het Handels blad de exercitien der schutterijen voprtaan pnder.de leiding van officieren en onderofficieren van het staande leger worden gehouden. Men meldt uit Katwijk aan ZeeBij den jongste» storm is eene der bomschuiten alhier, met een verlies van ongeveer f 300 aan touw werk binnengeloopen. De eenige bomschuit, die nog afwezig is, ligt behouden teEgmondaan Zee en maakt zich gereed bij gunstigen wind weder ter vischvangst uit te gaan. Met hetzelfde doel ligt de geheele vloot van Katwijk alhier zeilree op de kust. Het is opmerkelijk hoe de duinen op sommige plaatsen tijdens den gewel digen stórm door den golfslag der zee geleden hebben. De bemanning van de Engelsche brik Jane Clarck met steenkolen geladen en voorde sluis te Katwijk gezonken heeft na een dag ver- toevens Katwijk verlaten zich naar hare woon plaats begevende. 'Van de brik is niets meer te bespeuren van het want en de lading is het meeste gisterennacht te Noordwijk aangespoeld- In de afgeloopen week is te Hendrik-Ido- Ambacht brand ontstaan, waarhij vier schuren en vier woonhuizen bewoond behalve door de eigenaars en eigenaresse, door nog vierhuisge zinnen in dé aseh gelegd zijn. De brand is begonnen in de schuur toebehoorende aan J. de Haan van wieri de twee schuren en twee wonin gen zijn verbrand. Verder heeft zich de brand medegedeeld aan de schuur en het woonhuis van de wed. v. d. Vin en aan de schuur en het woonhuis van AVérsluis. Van de H aan is allés verbrand waaronder ook eene portefeuille met f 1600 en een zakje met geld inhoud onbekend. Van de overige is het huisraad alleen geréd. Alles is tegen brandschade verzekerd. LI. dingsdag avond is een timmerman, te Delft woonachtig, van Pijnacker komende op den Delfgaauwschen weg door twee personen aangerand, waarna eene worsteling ontstond in welke hij het geluk had een der aanvallers in de sloot te werpende andere persoon was intus- schen verdwenen. Voor de- regtbank te Assen werd in het laatst van November een meisje uit Iloogéveen in hechtenis genomen, verdacht van valsche getuigenis te hebben afgelegd. Zij bleef tot nu toe, dus bijna twee maanden gevangentoen het gebleken was dat zij de waarheid had gespró ken en het hof hare invrijheidstelling beval. Wie zal haar hare twee maanden gevangenis vergoeden? Uir. Ct. DUITSCHLAND. Den 30 Januarij te Posen verschenen Ost Deutsche Zeiting zegt dat de besluiten eener zoogenaamde provisionele regering in Polen de onderteekening van Frankowski dragen. Brie ven uit Petersburg bevestigen het berigt dat de insurgenten een artillerie-park genomen hebben. Uit Warschau wordt van den 28sten be rigt, dat de insurgenten worden versterkt en velen uit de betere kringen der maatschappij de hoofdstad verlaten, om zich bij hen aan te slui ten. Bij Plotskow is eene afdeeling opstande lingen door de troepen aangetast; twee Russi sche officieren die er deel van uitmaakten.en den Russen in handen vielen zijn dadelijk doodge schoten. Het korps grenadiers van Litthauen was naar Polen op weg. FRANKRIJK. Parijs, 30 Januarij. Tot nu toe is men nog altijd in het onzekere aangaande het berigt van de bezetting van Puebla door de Fransehe troepen. Hier gelooft men thans algemeen dat dit berigt onjuist is. De moeijelijkheden welke het leger daar ondervindt schijnen bijna onover komelijk te zijn. Het kan slechts den slakken ganggaan, en middelerwijl «-ordende compag- nien door de gele koorts op verschrikkelijke wijze gedund, Tot nu toe zijn er ongeveer 45,000 man naar Mexiko verscheept en slechts 15,000 man zijn er over. Generaal Forey vertrok van Vera Cruz met een korps van 3500 man en kwam te Orizaba met 60 man aan. De overigen waren óf bezwekenóf genoodzaakt geweest in de ambulante hospitalen terug te blijven. Dezer dagen kwam een luitenant uit Mexico te Cherburg aan die zijne 'compagnie van 100 man met slechts 2 soldaten had over leefd. Dit zijn treurige feiten die bij sommigen hekend zijn in Frankrijk, maar die men ge dwongen is in het gemoed te smoren, om geen te levendigen indruk bij de bevolking te weeg te brengen. Intusschen gaat de keizer voort met schoone woorden te uiten en trachtdoor

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1