W°. 9, Zaterdag 31 Januarij. 1863 WOENSDAG INZATURDAG. Besturen en Administratiën v Kiezerslijsten. Bekendmaking. A'AN BESTEDING. Binnenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD VER TENTIEtf. Gewone 12'/« cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1—6 regels af 1 behalve het zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,Q0. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags te voren, voor 10 ure 'smorg KENNISGEVING. De Gedeputeerde Staten van Zeeland Gezien art. 732de lid van de wetregelende het kiesregt en de benoeming van afgevaardig den ter Eerste en ter Tweede Kamer der Sta- ten-Generaalvan 4 July 1850 ^Staats blad no. 37). Noodigen de inwoners der provincie uit, zoo zij in ie grondbelastingde personele belasting of het patentreyt op de kohierentot de loopende dienst behoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan dóór toezending van de vereischte be scheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren, er. eene berekening van hetgeen lil hoofdsom en in Rijks-npcenten afzonderlijk wordt betaald,) vóór of uiterlijk op 1 April aan staande, aap ben te doen blijken. Deze kennisgeving zal in de onderscheidene gemeenten van dit gewest worden afgekondigd en aangeplakt. Middelburgden 23sten Januarij 1863. Lie Gedeputeerde Staten voornoemd R. W. van LIJNDEN, Voorzitter. S. van der SVV ALMEGriffier. De Voorzitter van den Gemeente-Raad te Zierikzee, noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Febru ary e. k., te doen blijken, ingevolge art. 7, 2de alinea der wet van den 4 Julij 1850, (Staats blad no. 37). Zierikr.eeden 17 Januarij 1863. B. e. CAU. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikete maken bekend: dat het aanvullings kohier der belasting op Je honden in deze gemeente',' dienstjaar 1862, op heden door den Raad is vastgesteld en van af den 31 dezer, gedurende acht dagen ter gemeente-secretarie, ter lening zal liggen ingevolge de wet. Zterilczee, den 28 Januarij 1863. B. C. CAU. De Secretaris J! P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Ik- rikzeezijn voornemens op Woensdag den 18 Febpiarij e. k.des middagsten Kaadbnize dezer Gemeente in het openbaar aan den minsten inschrijveraan te besteden de volgende werken in vier perceelen te weten 1. Het verhoogen van een gedeelte van den. Oosthavendijk. 2. Het onder een geregeld' beloop brengen van het buitenbeloop van een gedeelte v(an den Scheepsmakersdijk. 3. Het herstellen van de beqphoeijing. langs het terrein van de Scheepstimmerwerf genaamd „deGoede Intentie", en 4. Het maken van eet} nieuw Raamwerfc met toebeïiooren voor de Toldeur van een der Rpttegaten van het digtste Sas waarvan de bestekken ter gemeente-secretarie voor gegadigden verkrijgbaar zullen zijn van dén 6 Februarij ar aan terwijl de locale aan- wijzing geschieden zal door den Gemeente- Bouwmeesterop den 10 Februarij e. k., des namiddags ten 1 ure. Z ierikzeeden 28 J an u ar ij 1863. B. C. OAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. {Niet officieel gedeelte Oju'iibare lt,iad^vei?ga(lcrlitj( te %ierllizee Januarij 1*$63. B. C. Cau. Secretaris, mr. J. F. N. Voorzitter, mr. Ermerins. De Voorzitter opent de vergadering., de eerste van dit jaar met eene gepaste toespraak waarbij liij eenige woorden van gelukwenschingen spreekt, op den ganstigen toestand der gemeente-financiën wijst, er. herinnert het bezoek van Z. M den Koning èn van 's Könirigs Commissaris; terwijl hij zich wederom aan de welwillendheid der leden aanbeveelt. Na resumtie der notulen, w.élke worden goedgekeurd, wordeü benoemd tot Regenten van het Burger Weeshuis, de heer mr. A. J. F. Egter, die volgens den rooster aan de beurt van aftreding lag, met den'"benoemde was op de voor- dragt geplaatst de heer D. van der Vliet; de heer F. J. van Oppen in plaats var. den heer C. de'Wit.,' overleden, met den benoemde stond op de voordragt de heer J. Specht; tot ltegentcsseu l. mevr. Can, geb. Ermerins, in plaats van mevr. van Vrijberghe^ geb. de Wit, naar elders vertrokken met deze was voorgedragen' mevr." de Jonge, geb. Badon Ghijben 2. mevr. de Clercq geb. Schuurbeque Boeije in plaats' van mevr/ Kgter, geb. de' Clercq overleden niet de beno.emdè, was voorgedragen mevr. Schuurbeqiie Boeije,geb. de Jonge, waarvan aap het Collegie van Regenten en aari.de benoemden zal worden kennis gegeven. Wordt medegedeeld eri voor notificatie aangeuoraendat de heer J,. C. Bal, Cz.j de benoeming tot Regent van hpt Burgerlijk Armbestuur heeft'aangenomen. Idemdat de geineente-begrooting voor 18(53 en een Raadsbesluit tot het ^ben van af- en overschrijving door Gedepateerde Staten is goedgekeurd. Idem de opname van de kas des Gemeente-Ontvangers op 10 Januarij waaruit blijktdat zich in kas bevond ƒ8987,766. Op een verzoek van C. van der Jagt om eervol ontslag als hulponderwijzer op de Tusachenschoolwegens zijne be noeming als zoodanig té Niéuw-Helvoet, wordt gunstig beschikt. Wordt gelezen eene missive van dén Commissaris des Konings, betrekkelijk het gebruik van getrokken geweren bij de dienstdoende schutterij houdende aanbod vau den Mi nister van oorlog om déze ten gebruike af te staan mits voldoende waarborg voor het onderhoud. De. Voorzitter deelt, mede dat hij hierover had 'gebesogneerd met den,K.ommandant der schutterij die zich niet ongenegen had verklaard om het aanbod voorloopig tot een getal van 20 geweren aan te nemen. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt n,a eenige discussie besloten voorloopig 20 geweren aan te nemen. Wordt medegedeeld, dat de zelkasch gedurende 1862 heeft opgebragt, .18,710,45:, hetwelk voor notificatie wordt aan genomen. Worden voor kennisgeving aangenomen eenige mededeelingen, betrekkelijk dé stormschade in December jl. en in'deze maand, alsmede die door den watervloed te zamen voor het aandeel dezer gemeénte circa 300 bedragènde. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en overschrij vingen van- en op begrootingsposten 1862. Wordt vastgesteld het "suppletoir kohier voor de honden belasting over. 1862 ad 37 hetwelk aan Gedeputeerde Staten ter goedkeuring zal worden opgezonden. Namens Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld aan Gedeputeerde Staten raaetigjng te vragen om met de gemeenten in den polder Schouwen in overleg te treden tot het maken van kunstwegen, ingevolge art. 120 der Gemeente wet. D.iep conform wordt besloten. «De. Vergadering Wordt hierop'gesloten. De groote, zeedijk te West-Kapelle welke bij Je vorige stormen zoo veel had geleden én waaraan de verwoestingen nog niet geheel waren hersteldisop nieuw vreeselijkgeteisterd. Ongeloofelijke krachten worden besteed om dezen voormuur van Walcheren tegen den Oceaan te behouden. 1600 pakkransen zijn op nieuw aangevraagd; er komt hout en palen in Middelburg en elders voor de beschutting van den dijk fe kort. Erzijn eenige wagenvrachten met zware palen van den waterstaat van Mid delburg naar West-Kapelle vervoerd. De rampen van dit eiland zoudefi verschrikkelijk zijn wanneer die kapitale dijkwelke de bewon dering van zoo velen opwekte, doop Jp aan houdende stormen kwam te bezwijken. Uit Roosendaal meldt men 27 dezer. Bergen-op-Zoom is per spoor aan onze ge meente verbonden. De locomotief Vlissingen heeft gisteren hare werkzaamheden aangevan gen, en den geheelen dag zware zandtreinen j vervoerd De eerste trein vertrok onder het daverend gejuich der arbeiders die op de wa gens hadden plaats genopien. De in aanbouw zijnde gepantserde kanon neerboot (Hollandsc.be Monitor) is bijna gereed en zal binnen weinige dagen van stapel loopen. Aan het residentie-nieuws van het Nieuw Dagblad van 's Gravenhage van 28 dezer is het volgende ontleend: „Het thé dansant, gisteren avond ten hove gegeven was zeer luisterrijk. Men heeft daarbij opgemerkt, dat Z M. de koning zich met geen dér ministers heeft onderhoudenmaar wel een zeer langdurig gesprek met den heer Boreel van Hogelanden gevoerd heeft. Ook bleef het niet onopgemerktdat Z. M. de bijzondere courtoise aan den Belgischen gezant heeft betoondopi twee glazen wijn te ontbiedenten einde aan baron Dujardin de gelegenheid te geven op Zr. Ms. gezondheid te drinken." Gisteren werd dadelijk na afloop van de zitting der eerste kamer, een buitengewone ministerraad gehouden. Omtrent hetgeen tiaar is voorgevallenis tot heden niets uitgelekt. Men meldt uit Utrecht van 25 Januarij: Naar men verneemt zal dr. J. J. van Oos terzee., benoemd hoogleeraar in de godgeleerd heid alhierdie, thans nog op 't buitengoed van mevr. Huydekoper te Eemnes gelogeerd isdingsdag a. s. in de stad komen om vrijdag in het groot auditorium zijne rede ter aanvaarding van 't hoogleeraarsambt te houden en den zondag daarop zich in de domkerk als academie-predi ker zal doen hooren. Voor 't laatste zegt men, biedt men reeds f 18 tot 20 voor eene vaste plaats. Men. schrijft uit Scheveningen van 26 dezer. Een gerucht dat zich gisteren alhier verspreidde, heeft zich bevestigd. Kene der schuiten welke nog verwacht werd, is, naar men stellig verzekertmet de bemanning, sterk zes personen, waarvan vier gehuwd, gedurende den laatsten storm vergaan. Eenige voorwerpen uit de pink zijn bij Egmond op het strand ge vonden. De naam van de pink is de IV Ge zusters, stuurman L. Grooteveld, reeder C. Dijkhuizen. De tweede pink waarvoor men vrees koesterdeis gisteren namiddag met ge broken mast aangezet. - Bij den jongsten storm heeft bij Ooster- wolde (Friesland) een vreeselijk ongeluk plaats gehad: De heer H. Klooster, landbouwer te Donkerbroekreed met zijne vrouw en een meisje van 14 jaren in een overdekten wagen langs den straatweg, doch daar het paard wegens den hevigen wind niet verder wilde, zag hij zich genoodzaakt, den wagen te verlaten. Naauwe- lijks was dit geschied of een hevige windvlaag rukte den kap van den wagen, benevens de daaraan verhonden hak waarin de twee vrour wen zatenen een oogenblik daarna lagen zij in -de diepe vaart langs den weg. Eenige uren later vond men den bak onderste boven in de vaart terug en de lijken van beide ongelukkigen er nog in. Men schrijft uit Harlingen van 25 dezer. Heden middag heerschte alhier eene groote vreugde. Het stoomschip Burgemeester Zjjlstra hragt alhier aan eene compagnie van 80 man tirailleurs, 1 kapitein en 2 luitenants, komende van Gorinchem, doch laatst van Amsterdam met gemeld stoomschip. De boot kwam om streeks 3 ure in onze ha,ven versierd met vlag gen. De aankomenden werden op de aanleg plaats opgewacht door heeren officieren en het muziekkorps del' stedelijke schutterij, welk laatste hen door de stad vergezelde tot aan het raadhuis, alwaar zij biljetten ontvingen ter in kwartiering, daar de kazerne nog niet geheel in orde was. - Men schrijft pit Hporn van 27 dezer. Heden werd hier op jiet raadhuis publiek aanbe-- steed het houwen van een stoomgemaal tot zuivering der stadsriolenbenevens het maken van eene uitloozing daarvoor in zee. Dit werk werd aangenomen do.or den heer J. Zeilemaker alhier, voor11,300. Laatstleden vrijdag vierden te Hertogen bosch de echtelieden Vincent Burg, geboren op het eiland Malta den 10 November 1786, en Henrietta Lamberdine Bosch, geboren te 's ffertogenbosch den 16 Mei 1783 hun óOjarig huwelijksfeest. Deze echtelieden zijn beide versierd met de St. Helena-medaille en maakten de meeste veldtagten onder Napoleon I mede. Thans houden zij zich onledig met het bleeken van goederenom in hun dagelijksch onderhoud te voorzien. De man is blind, doch brengt desniettegenstaande het waschgoed. op een wagen zonder iemands hulp van den Uilenburg huiten de St. Janspoort. - Als eene zeldzaamheid kan men vermel den dat dezer dagen te 's Hertogenbosch reeds twee meikevers zijn gevangen. Uit Peize schrijft men van 21 dezer, dat een geachthuisgezin aldaar op het onverwachts in diepen rouw werd gedompeld. De 20jarige zoon, een veel belovend jongman, was op het kerkhof bezig met het omhakken van zware eikenboomen toen een daarvan hij liet neder- vallen hem zoodanig trof, dat zijn borst werd verpletterd, zoodat hij op de plaats dood bleef. -r-. Uit '8 Hage schrijft men 26 dezer aan de Middelburgsche Courant het volgende: „Het regtsgeding dat eerstdaags bij ons provinciaal geregts- hof. gevoerd zal worden tegen denlla'iaanschen matroos Giovanni Troncagliolebeschuldigd van moedwilligen doodslag in Augustus jl. te Schiedam gepleegd geeft aanleiding niet alleen tot eene belangrijke geregtelijk-geneeskundige kwestie maar ook tot de. vraag of het niet raadzaam ja noodzakelijk is maatre gelen te nemen tegen het misbruik vau sterken draukdat al weder de oorzaak van het misdrijf was. „Het spreekt wel van zelf dat de overheid in 't algemeen, niet geroepen is om het schenken van sterke dranken door strafbepalingen tegen te gaan de staat is geen zedemee3ter én ieder meerderjarig bnrger moet zelf weten wat en hoeveel hij gebruiken wil. Doch geheel anders is het ten opzigte van minderjarigen en vreemdelingen die dikwerf de bedwelmende kracht van het Schiedamsche vocht niet kennen en wier geoor loofde onkunde hun regt geeft op bescherming der overheid. Ten aanzien van minderjarigen zou het moeijelijkheid opleveren straf tegen den hnn drank verschaifenden tapper te bedreigen: immers men kan dikwerf aan het uiterlijk niet zien of.iemand al dan niet meerderjarig zij. Doch dit bezwaar bestaat alweder niet ten opzigte van vreemdelingen bepaaldelijk niet ten op zigte van vreemde matrozen die aan spraak en voorkomen ten duidelijkste te onderkennen zijn. „Uit de tegen den genoemden doodslager opgemaakte akte van beschuldiging blijkt dat de 22jarige Italiaan hoofdzakelijk door aansporing van anderen er toe gebragt werd de eéne kroeg na de andere te bezoeken, jadat men heiuals hij wijn verlangde jenever schonk „Hi.i(de beschuldigde) zoo luidt het in de aanklagt verlangde wijn en gaf tot dat einde 1 aan het oudste dochtertje van Er is echter bessenjenever gehaald Daarna wilde de beschuldigde gaan zitten 9lapendoch op aansporing van ging bij weder mede naar de tapperij Diezelfde akte vau beschul diging leert ook dit, dat zoo niet afdoende maatregelen tegen het schenken van sterke dranken aan vreemde matrozen worden genomen, de veiligheid op alle haven-plaatsen voortdurend bedreigd wordt. De beschuldigde bad geen den minsten wrok tegen den verslagenehij kende hem niet eens hij doodde hem als den eersten den besteneven als de oosterling die „amok" maakt. Hij verkeerde in een toestand van waanzin en was in dien toestand door den sterken drank gebragt- Overal waar tapperijen zijn en vreemde matrozen komen, staan

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1