M°. 8, Woensdag 28 Januarij. WOENSDAG EN ZATURDAG. Besturen ep Administratiën Kiezerslijsten. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen |- A ZIERIK PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12'/i cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT. ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags te voren, voor 10 ure 'sinorg De Voorzitter van den Gemeente-Raad te Zierikzee, noodigt de inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe belastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Febru ari} e. k.te doen blijken, ingevolge art. 7, 2de alinea der wet van den 4 Julij 1850(Staats blad no. 37). '/.ierikzeeden 17 .lanuarij 1863. B. C. CAU. PUBLICATIE. Nationale Militie.. Burgemeester en Wethouders der ge meente ïierikzte. Gelet op art. 26 tier wet van den 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72) Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat bet register van de in bet vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijstvoor elk op de secretarie terlezing zullen nederleggen van den 23 Januarij tot 31 .lanuarij 1863 dat tegen register en lijst, binnen den tijd der nederlegging, bezwaren kunnen worden inge- bragt bij den Commissaris des Konings in de provincie, door middel van een door denoodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op onge zegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt welk verzoekschrift zal moeten wor den overgebragt bij den Burgemeester tegen bewijs van ontvang. Zierikzee, den 23 Januarij 1863. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. De Kamer van Koophandel en Fabrieken te '/.ierikzeeberigt dat van af heden gedu rende eene maand in het Telegraafgebouw ter visie leggen de volgende bij haar ingekomené stukken 1. Tabellarische opgaven omtrent den handel en de scheepvaart van Groot-Britfannie over de maand en de 7 maanden geëindigd Julij 1862 2. Dito over de maand en de 8 maanden geëindigd Augustus 1862 3. Ditoover de maand en de 9 maanden geëindigd September 1862 4. Geschrift van de vereeniging voor han delsvrijheid te Hamburg; 5. Tabellarisch overzigt van den Lubeckschen handel in 1861 6. Statistiek van Belgie over 1861 7. Statistiek van Nederland over 1861. Zierikzee 27 Januarij 1863. J. H. OCHTMANJohz. Voorzitter. C. van der VLIET, Dz.Secretaris. Zierikzee 26 Januarij. De heer mr. S. H. Anemaet, oudste lid in jaren van de tweede kamer der staten-generaal, verkozen in iiet hoofdkiesdistrict alhieris jl. woensdag avond na eene korte ongesteldheid, in zijne woonplaats Oude Tonge overleden. Men schrijft uit Middelburg van 22 dezer. Heden is alhier het verblijdend berigt ontvan gen dat het Z. M. den koning heeft behaagd welwillend te aanvaarden een door ongeveer 600 ingezetenen van Middelburg aan Z M aan geboden schilderstukvervaardigd door hunnen stadgenoot Schutz en voorstellende het oogen- blik waarop den koning onlangs dé eerste wel- komsgroet binnen Zeeland aan liet Zijpe werd toegebragt. Het stelt een zeegezigt voor 's konings stoomjagt in het midden omringd door de Middelburgsche stoomboot en een aan tal visschcrsschepen uit Bruinissedie sierlijk opgetuigd en zeer bemand, Z. M. aan de gren zen der provincie waren tegemoet gevaren. Het schilderstuk ging vergezeld van een in rood leder gebonden albumbevattende beh alve eene opdragt, denamen der.gevers. In de zitting van da. eerste kamer der staten-generaal van jl. vrijdag is het wetsontwerp betrekkelijk de beide waterwegen na nog door verschillende sprekers te zijn verdedigd en be streden, en nadat door de ministers van binnen landsche zaken, van finantien en van oorlog de verschillende bezwaren tegen de wetsvoordragt aangevoerdwaren beantwoord met 24 tegen 12 stemmen aangenomen. De offic. van gez. lste kl. van der Grijp behoorende tot het garnizoen te Bredabeeft voor éó.n jaar verlof met behoud van tractement gekregenom te Parijs zich bekend te maken met de genezing van sommige ziekten en kwalen, in 't bijzonder van de huidziektenvoor welke hier te lande minder gelegenheid bestaat tot practisclie studiën. De Fransche geneesheer liicord heeft omtrent die ziekten een werk uitge geven en hoogst belangrijk moet het dus zijn om na te gaan in hoeverre de in genoemd werk ontvouwde thenriën overeenstemmen met de practijk. Dit te onderzoeken heeft de heer van der Grijp zich ten doel gesteld. Hij is reeds een paar maanden afwezig. Omtrent de schade aan den zeedijk te Westkapelle verneemt men dat op eene plaats over een aanzienlijke lengte het talu is wegge slagen. Tusschen de 5 a 600 dijkwerkers zijn daar onophoudelijk aan het werk om zooveel mogelijk den dijk te herstellen en tegen verdere schade te behoeden. Mag men het gerucht gelooven dan zou het geheele volgend zomer seizoen noodig zijn om den dijk in zijn vroegeren toestand te brengen en de kosten wel f 100,000 beloopen. Uit Dordrecht meldt men bet volgende dd 21 dezer: Nog hooger dan 20 December jl. steeg het water bij den vloed van dezen morgen. Hoewel titans veel gezaktstaat het nog in vele wijken aanmeikelijk boog de grenzen der rivieren laten zich niet meer bepalen, en van het Rietdijk- sche- en Groothoofd gezien, bespeurt het oog bijna niets dan water. Eerie menigte armoedige woningen staan geheel, bijna tof de nok onder en de bewoners hebben die moeten ontruimen. Volgens nader berigt van heden namiddag bleef de zee te Scheveningen nog tot aan de duinen staan en leverde zij een geducht schouw spel op. De pinken waren tegen de duinen opgestuwd. H. M, de koningin en verschil lende andere leden van de koninklijke familie hebben Scheveningen op nieuw bezocht. Dui- zende personen te voet en in rijtuig waaronder ook van andere plaatsen waren gedurende den geheelen dag in het zeedorpom het natuur verschijnsel te bewonderen. De wind is geluk kig gaan leggenzoodat het gevaarbij den springvloed van hedenveelzins geweken was. Men schrijft uit Scheveningen van 23 dezer. Gisteren namiddag is eene der afwezige pinken gelukkig alhier uit zee aangekomen. Zij is de Maria Margarethaeene der schuiten van den reeder J van der Toorn, schipper Cornells Kens, die verklaart dat hij meer dan dertig jaren de zee bevaren heeftdoch nooit een z<5<5 aanhoudend stormweder te hebben beleefd en nog nooit zoo nabij zijn einde te zijn geweest. Menigen keer hebben de visschers elkander zoo als zij het noemen„genachd" gezegd meenende dat hun laatste uur geslagen had. Gedurende den storm had de pink met gestreken mast acht ui en van den wal voor Egmond aan Zee gelegen. Men meent op een zeer verren afstand ten westen en ten noordwesten, van Scheveningen twee pinken te ontdekken, Men schrijft uit Delfshaven van 23 dezer- Op de in de rivier de Maas liggende plaat, on der de gemeente Charlois, woont een zeer be hoeftig huisgezinwaarin 6 of 7 jeugdige kin deren zijn en waarvan de vader als visscher af wezig is. Tijdens de jongste stormen was hunne ranke en versletene boot weggeslagen en zat deze vrouw met bare kinderen in liet midden der ïjjoedende baren in hare schamele woning zonder eten, zander brandstof en bijna zonder kleeding. Na twee dagen in dien benarden toe stand verkeerd te hebben, ziet men van deze zijde wenken der vrouw men spoedt er zich heen en men vindt hen allen verkleumd van koude en honger. Nu werden zij onmiddelijk dooreenige menschenvrienden ruimschoots voor eenige dagen van het noodige voorzien, doch men ijst bij het denkbeeld wat van dat huisge zin zoude geworden zijn, indien men van hier het wenken dier ongelukkige vrouw niet had opgemerkt. Bij den storm, die dezer dagen gewoed heeftwas een vlet met zes man uit de haven van het Nieuwe Diep naar zeegestormd. Algemeen was mer. van gevoelen dat dit ranke vaartuig door de hooggaande zee zou verslonden worden. Het is echter achter Wieringen aangespoeld en de schepelingen na een hal ven nacht in doods gevaar te hebben doorgebragt, behouden aan geland. Te Oude-Schild op Texel sloegen de golven over den boogen dijkzoodat het zeewater bij de doodsbeangste bewoners in de huizen drong Treurig is.het bij en om Zwolle methet water gesteld. A an verschillende dijken is veel schade toegebragt: aan den Bentdijk is een gat lang ongeveer 30 el tot aan en in de kruin gespoeld; aan den dijk te Wendel zijn drie uitspoelingen. In Mastenbroek zijn enkele buizen op lage plaatsen ontruimd. Te Genemuiden staat het water in zeer vele woningen en zijn meer dan 100 vlugtelingen op het raadhuis en is eene groote menigte vee in de katoenfabriek. De dam in de doorbraak van den Diezerdijk is wegge slagen en daardoor geheel Dieze overstroomd. Zelfs de weg naar Meppel en die naar Almelo zijn geïnundeerd. Bij de Hoevenbrug is de westelijke dijk op nieuw doorgebroken. De omstreken van EIburg leveren een treurig gezigt op. Ten noorden tot Kampen, ten oosten tot Oldebroek en ten zuiden tot Doorn- spijk is alles zee, daar de dijkbreuken van de maand December, welke aanvankelijk gedigt waren, op nieuw bezweken zijn. Te midden van den storm was de lucht sterk electrisch waardoor zich op verhevene voorwerpen zoo als torens en mastenhet St. Elmnsvuur ver toonde. Men schrijft uit Steenwijk van 22 dc-zer. Heden nacht ten 1 ure ontstond er brand in de woning van den tapper J, Nijk alhier, welke zoo hevig was dat er aan geen blusschen te denken viel het huis en de schuur zijn tot den grond afgebrand. 11 schoone melkkoeijen welke door den veehouder A. Bijkerk van Steen- wijkerwolduithoo fde van den hoogen water stand aldaar waren ter stal gebragt, zijn mede een prooi der vlammen geworden. Het huis en de inboedel waren tegen, brandschade ver zekerd de oorzaak is onbekend. Men schrijft uit Oudewater van 23 dezer. De omstreken dezer stad zijn in de afgeloopen week door herhaalde aanrandingen op den pu- blieken weg vrij wat onveilig gemaakt. De logementhouder B. zou dingsdag een reiziger in eene tilburry naar Driebrug brengen. In de nabijheid van Waarder werd zijn paard door twee personen hij den teugel gegrepen. B. verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet en sloeg een der twee met den zweep in het ge zigt, waarop deze achteruitsprong en in eene wetering geraakte; de andere nam daarop de vlugtw-aarna B. zijnen weg vervolgde. Nog werd hij op het jaagpad nabij Montfoort aange grepen. Gelukkig kwam juist eenzandsc hipper met zijn schip aanvaren, die dadelijk met zijnen knecht ter hulpe snelde, waarop de aanrander, zijn heil in de vlugt zocht. Gisteren avonJ werd de knecht van den landbouwer H. door iemand aangerand. Men eischte eerst tabak en daarnaeen gulden. De aangerande verklaarde die niétte hebbenwaarop de aanvaller zijn mes trok en zijne tegenpartij eene snede over het ge zigt gaf en daarna de vlugt nam. Van een en ander is aangifte gedaanen de policie doet ijverige nasporingen. Men schrijft uit Arnhem van. 22 dezer. Voor het provinciaal geregtshof in Gelderland is heden behandeld de zaak van F. C. Stevens beschuldigd van diefstal van een paket, inhou dende 7400 fr.gepleegd op het kantoor van de firma van Gend Loosgehouden wordende in het stationsgebouw alhier, ahvaar hij als klerk werkzaam was. Het openbaar ministerie re- quireerde voor. den beschuldigde eene tuchthuis straf voor den tijd van zes ja ren. DUITSCHLAND. Men schrijft uit Petersburg van 25 dezer. Het Journal de St. Petersbourg bevat de vol gende berigten uit Warschau: Donderdag zijn eenige benden 1000 man sterk de Weichzel overgetrokken naar de bosschen van Nasieik. Bij de vervolging door de troepen hebben ern stige gevechten plaats gehad te Plock Plonsk, Radzin en Seidlce. Vrijdag hebben de benden op den regteroever van den Weichsel verster king ontvangen een regement is haar te ge- moet gezonden. Te Wilma hebben talrijke benden, uit Polen komende, in den nacht van 22 op 23 dezer de soldatenbij Suracz geposteerdaangegre pen. De aanvoerders, vreezende door de re bellen te worden ingeslotenzijn naar Zablan- dow teruggetrokken De omstreken waren overigens rustig. Te Warschau had de partij der revolutie den nacht van 22 op 23 dezer tot den Bartholo- meus-nacht bestemd. Omstreeks middernacht is de geheele provincie gelijktijdig tegen de stad opgestaan de soldaten werden op hun bed ver moord. De rebellen verbrandden verscheidene dorpenniettegenstaande de hardnekkige ver dediging der soldaten. Óp onderscheidene

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1