Zaturdag 24 Januarij 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. Hf°. 7> Besturen en Administration Kiezerslijsten. Bïismenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESCHECOIJRANT PRIJS DER ADVERTENTIE N. Gewone 12'/t cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 1 6 regels af 1 behalve het zegelregl. VERS C HIJ NT: A B O N N E M E N TS-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevoren, voor 10 ure'smorg. De Voorzitter van den Gemeente-Rand te ZierUczee, noodigt cle inwoners der gemeente uit, om, zoo zij elders in de i>irectebelastingen zijn aangeslagen, daarvan vóór den 15 Febru ari/ e. k.te doen blijken, ingevolge art. 7, 2de alinea der wet van den 4 Julij 1850(Staats blad no. 37). Zierikzee, den 17 Januarij 1863. B. C. CAU. PUBLICATIE, ilationale Militie. Burgemeester en Wethouders der ge meente Tsierikzie. Gelet op art. 26 der wet van den 19 Au gustus 1861 (Staatsblad no. 72); Brengen bij deze ter kennis van belang hebbenden dat het register van dein het vorige jaar voor de nationale militie ingeschrevenen, benevens de daaruit opgemaakte alphabetische lijstvoor elk op de secretarie terlezing zullen nederleggen van den 23 Januarij tot 31 Januarij 1863 dat tegen register en lijst, binnen den tijd der TieVlerlegirirgbezwaren kunnen worden inge- bragt bij den Commissaris des Konings in (ie provincie, door middel van een door denoodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op onge zegeld papier, onderteekend door hem, die ze inbrengt; welk verzoekschrift zal moeten wor den overgehragt bij den Burgemoe-ter tegen bewijs van ontvang. 7Aerilczeeden 23 Januarij 1863. Burgemeester en \Yethouders voornoemd, De Burgemeester B. C. CAU. De Secretaris, J.P. N. ERMERINS. KENNISGEVING. Be Burgemeester van Zieriktee, brengt ter kennis van de ingezetenen, dat er op Woens dag den 28 dezer, des middags ten één ure, op het Raadhuis alhier ,-eene openbare Vergaderii g van den Gemeente-Raad zal gehouden worden. Zierilczeeden 23 Januarij 1863. De Burgemeester, B. C. CAU. Zierikzee 20 Januarij. Gisteren hield liet alhier gevestigde Departement der maatschappij tot bevordering van nijverheid eene vergadering, welke werd bijgewoond door 42 leden De voorzitter de heer J. II. Ochtman, Johz. opende deze eerste vergadering van het pas in getreden jaar met eene hartelijke en gepaste toespraak, waarin hij een terugblik wierp opliet jaar 1862 en een onderzoek instelde in hoe verre dit departement aan de billijke verwach tingen heeft beantwoord en welk nut het heeft teweeggebragt. Spreker bragt daartoe in her innering de subsidie die aan de industrieschool was verstrektde leesinrigting en boekerijdie in belangrijkheid was toegenomen de waren- Verzameling die met nieuwenijverheidsproducten is verrijkt, de expositiëndie geregeld werden gehouden de uitgebragte rapporten der vaste commissien op aan haar aangeboden vraag stukken de gehouden redevoeringen hetgeen alles eene goede getuigenis voor dit departement aflegde. Hij betreurde alleen dat het ledental met 13 was verminderd doch verblijdde zich, dat het ledental nog groot genoeg was, om met vrucht werkzaam te kunnen zijn. Voorts somde spreker de verrigte werkzaamheden op en ein digde met een woord van dank aan de mede bestuurders en leden met opwekking om hunne krachten te blijven aanwendenten einde dit departement blijvebloeijetten eenmaal een zegen der gemeente worde. Deze toespraak werd met veel belangstelling aangehoord. Hierna deed hij inededeelingdat twee nieuwe leden tot het departement zijn toe getreden. Vervolgens leverde een lid eene bij drage over den invloed der maan op de aarde en het plantenleren Met de herziening van het huishoudelijk reglementwaarbij eénige wijzi- I gingen werden gemaaktdie aan het hoofdbé- I stuur ter goedkeuring zullen worden opgezon den eindigt de vergadering. Zikkikzke, 22 Januarij. Op den 19den tot den 22sten Januarij woedde er een «torm uit het w.waarbij in den namiddag van den 20 de vloed nog hooger steeg dan in de vorige maand. De golven stonden op- en sloegen op de meeste plaatsen over de dijkskruinen van ons eiland. Overal is groote schade aan de dijkagiën aange- rigt welker herstelling duizenden vordert. Dij Borrendamme berokkende het overloopen van golven eene afschuiving der binnenglooijing. De steiger te Zijpe en de hoofden onzer haven zijn mede zeer geteisterd. Ouder Tholen is een schuitje in den grond zittende ontdektwaarvan alleen de mast zigt- baar was. De YVestkapelsche zeedijk welke nog niet geheel hersteld was van de jongste schade, is thans op nieuw lievig geteisterd. Als eene proeve van de zonderlinge werking en kracht van den golfslag deelt men uit Vlissingen niede dat een dekzerk van blaauwen steen, lang 1,50 breed 0,"0en dik 0,20 Xed. el. liggende op den bekleedingsinuur bij den gevangentoren, ongeveer ter hoogte van 5 Ned. ellen boven gewoon hoogwater., door het zeewater losge slagen het onderste boven gekeerd en juist op dezelfde plaats weder is blijven iiggtm ,zoo dat, ware het niet duidelijk zigtbaar aan den steen zeivenmen niet zou kunnen gelooven dat daaraan eenige verplaatsing geschied is. Vier dergelijke dekzerken zijn losgeslagen en naar beneden gerold. Uit Sclieveningën berigt men dat ook daar den 21 des nachts werkelijk noodweer heerschte De visschers verlieten het strand en hunne pinken nietdie door den hoogen vloed tot tegen de duinen aan zijn geworpen. Van belangrijke schade boort men niet gewagen. Eene pink is te Egmond aan Zee aangezet. Zes pinken van de gansclie vloot zijn nog in zee. Dat men over hun lot bekommerd is, behoeft niet te worden gozegd. De zandstuivingen aan liet strand zijn zoo hevig, dat men er zich niet dan met veel moeite kan begeven. Uit Kampen schrijft men De storm die sedert zondag op maandag nacht heerscht en steeds blijft doorwoedenheeft het water weder zoodanig opgestuwddat het Kam pereiland reeds geJeeltelijk is ondergeloopen. Ook de polder van Mastenbroek liep inzoodnt bij aanhoudenden storm IJsselmuiden mede spoedig zal onderloopen. De door den vroe- geren storm van 19 en 20 December II. ver oorzaakte dijkbreukenwelke tot lieden nog niet geheel hersteld zijn bevorderen het spoe dige inloopen van het water. Uit Oudewater wordt gemeld, dat den 21 dezer, des voormiddags ten 10 ure, bij een sterken zniden wind, op bet alleronverwachts zich een storm of orkaan (vermoedelijk een hoos) deed gevoelenwaardoor in sommige huizen de meubelen zich bewogenals bij eene aardbevingen het instorten van een aantal da ken sclioorsteenen en ramenzelfs van een ge bouw, het gevolg was. Hét water uit de rivier den IJssel vloog voeten hoog tegen de aan den oever staande gebouwen. Men schrijft uit Wijlie van 17 dezer, 'I'en gevolge van de zachte weersgesteldheid begint de natuur zich reeds te ontwikkelen. Veleboomen beginnen reeds te knoppen, som migestruiken reeds blad te zetten, kien ziet de vogels bij menigte vliegen en zich paren Men zou zich verbeelden in de maand April te zijn wanneer men een blik terug slaat op de slechts voor eenige weken ingeslapen natuur. liet winterkoren staat uitmuntend, het koolzaad bij uitstek schoon. De vruchtbaarheid is in dit jaargetijde zoo groot, dat jl. donderdag reeds jonge wortelen zijn ter markt gebragt, welke in het einde der maand November op den kou den grond zijn uitgezaaid en gedurende dien tijd zijn gewassen. Den 20 dezer verhief zich alhier eene gewel dige orkaan, vergezeld van zeer zware stort regens. I 'it weder bleef gedurende heden voor middag 12 ure aanhouden. Toen werd de storm zoo hevig, dat vele huizen van daken en school's! eenen beroofd werden. Gedurende den geheelen avond zag men bliksemstralen pijl snel de lucht doorklieven. Naar uit Middelburg gemeld wordtbe staat daar ter stede liet plan zich bij adres tot de regering te wenden met het verzoek om met den aanleg van den spoorweg van Roosen daal naar Vlissingen te werk te gaan zoo als met dien van Breda naar Maastricht heeft plaats gehad namelijk om de werkzaamheden van de twee uiteinden te gelijk te doen aanvangen. Zulks zou vooral voor de Zeeuwsche lijn wen- schelijk mogen geacht worden om twee redenen, als: 1. omdat de afdamming van het Sloe een werk is dat gcruimen tijd vorderen en dus deu verderen aanleg der baan geruimen tijd vertra gen zal, en 2. omdat wel in geene provincie zoo hooge behoefte bestaat aan verbetering der middelen van gemeenschap. Z. M. heeft benoemd tot dijkgraaf van den polder der Breede Watering bewesten Yrseke (Zeeland) \V. A. de Laat de Kanter; in het bestuur van den polder Willem III on der degemeenten Boschkapelle Stoppeldijk en Zaamslag (Zeeland) totdijkgraaf J. J. Fercken, met ontheffing van het bepaalde ten aanzien van gelijktijdige waarneming dier betrekking met die van beheerder van den Nieuw Othene- polder. Voor eenigen tijd werd de uitspraak der provinciale commissie van geneeskundig onder zoek en toevoorzigt in Zeeland gevraagd in zake eener rekeningdoor eenen geneesheer te Middelburg, wegens geneeskundige behandeling ingediend ten bedrage van ruim ƒ1400 ,en die aan de erfgenamen van den overleden patient als veel te hoog opgevoerd voorkwam. De commissie achtte zich echter niet gehouden deze rekening aan de bestaande tarieven te toetsen er. weigerde hare bemiddeling. Naar men ver neemt is thans de beslissing van den minister van binuenlandsche zaken gevraagd in lme verre de commissien al of niet tot het doen van zulke taxatiën verpligt zijn. Naar men verneemt zal de kapitein-luite nant ter zee A. J. Kroef worden geplaatst als eerste officier op het wachtschip te I lellevoet- sluis, ter vervanging van den kapitein-luitenant ter zee Sloos die op tlon-activileit zou wordon gesteld. Bij liet departement van marine is een be rigt ontvangen var. den luitenant ter zee 1ste kl. A. YV. de Ruyter van Steveninek, komman- derende Zr. Ms. schroefstoomschip Cornelis Dirks, waaruit blijkt dat die bodera in den na middag van den 6 dezer in de baai van Porto Grande (St. Vincent) is ten anker gekomen bestaande liet voornemen om na een oponthoud van ongeveer vier dagen aldaar, de reize verder langs de westkust van Afrika en vervolgens naar WestMndië voort te zetten. -Er is door een oud-militair, thans rijks beambte te 's Hertogenboscheen vernielings werktuig uitgevonden, waardoor, volgens zijne berekening, met iederen worp minstens 5 man zouden sneuvelen. I e kosten van iederen worp zouden niet eens zoo veel bedragen als die van een kanonschot (12 ponder), terwijl de ballast van geschut te velde zou worden vermeden en het gebruikt wordende geschut te velde veel vlugger zou worden bediendde uitvinder bere kent dat zijne methode een leger in staat zou stellen eene vijandelijke armée van 100,000 man in eenige uren op te reduceren Alléén aan de zuidelijken der Unie van Noord- Amer;ka zou men genegen zijn het geheim dezer uitvinding mede te deelenwanneer daartoe het verzoek werd gedaan. Men schrijft uit Dokkum van 1 7 dezer. Een zonderling geval betrekkelijk de toepassing der jagtwet geeft in deze stad en haren omtrek aanleiding tot veel gesprekken. Volgens geloof waardige personen begaf zich zeker heer ter jagt, in gezelschap van eenige landbouwers. De jager had zich behoorlijk gedekt door permissie biljetten der eigenaars van het terreindat hij voornemens was, af te jagen. AI dadelijk be merkten de leden van het gezelschap dat zij op een afstand gevolgd werden door een houtvester. Na eenigen tijd geloopen te hebben kwamen de jagers aan eene togtsloot, waarover de land bouwers met behulp hunner polsen heenspron- gen, doch de heer, minder handig in het ge bruik van den pols, maakte een omweg, ten einde zoo weer bij zijn gezelschap te komen. In dien tusschentijd zagen de overige jagers be doelden houtvester schielijk naar ben toekomen; hij vroeg hun naar hunne jagtacteen daar zij den heer als houder dier acte noemden, maakte de ijverige ambtenaar proces-verbaal. Voor den regter verschenen beriepen de landbouwers zich op het geleide van den heer, die houder der acte was, doch de houtvester verklaarde onder verband van zijnen ambtseed, dal hij dien heer niet had gezienen daarop werden de be schuldigden veroordeeld tot betaling eener geld boete van 80. Te Lixhe (België) viel voor eenige dagen een 8jarig jongentje al spelende in het water. Na veel moeite en inspanning werd hij eindelijk gered nadat hij ruim 500 el ver door den stroom was medegesleept. Het zonderlingste bij deze zaak is, dat dit ongeval voor het knaapje een gelukkig gevolg heeft gehad. Te voren stotterde hij namelijk zoo ergdat hij zelfs de dorpschool niet kon bezoeken sedert het onver wachte koude bad is hij echter van deze kwaal schier geheel bevrijd.

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1