WOENSDAG EN ZATURDAG N°. 6. Woensdag 21 Januarij. 1863 Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen ABONNEMENT S-PPIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25, Inzending der Adverlenlïén daags tevoren, voor 10 ure*smorg PRIJS DER AD VER TENTI EN. Gewone 12{/2 cents de regel. GeboorteHuwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt en 4 negers gewond zijn. De zaak was dezede negers waren weigerachtig een hunner, die door den directeur met de boeijen gestraft was uit te leverendeze riep tra van den nabijlig- genden post assistentie in. Een onderofficier met4 man aangekomen, keerde onverrigter zake terug, waarop de luit. Bertholt, komm. van den post, met 15 man aankwam. Deslaven- magt nu te zamengeroepen werden zijne eischen met beleedigingen beantwoord terwijl ze met steenen en uitgekaauwd suikerriet op de troepen wierpen; nadat een der manschappen echter door een steen gekwetst werd, liet hij door 7 man aanleggenen na voor de derde maal de uitlevering geëischt te hebben, liet hij erop schieten, waarop dan ook allen halsoverkop wegliepen. Den heemraad Eyken Sluitersdie er een paar dagen daarna met 25 man aankwam, is het nu gelukt den schuldige een 8tal opruijers te vattenwaarna de overigen weder rustig aan het werk gingen. „Het vertrek van de Zoutman is nu voorloopig uitgesteld op uitdrukkelijk verzoek van het bestuur alhier, bij hetwelk ook een request deswege van de plantage-eigenaars gedeponeerd was." Door de N. R. C. worden de volgende bijzonderheden medegedeeld, aangaande het verongelukken van het barkschip Cornelis Smit, waarvan reeds vroeger melding was gemaakt. „Het barkschip Cornelis Smit verliet Shang hai' op den 21 September en was den 28 in zee. Het schip was behoorlijk bemand, en moest in ballast naar Java vertrekken. „Den 30 September werd het schip reeds door een hevigen storm beloopen uit het N. N. O. tot N. N. W. „Ven 1 October werd bijgedraaid otn den in hevigheid toenetnenden storm af te wachten men was toen volgens het gegist bestek voor het kanaal van Formosa. Des morgens ten 1'/, ure kwam eenezware stortzee over, die het schip plat op zijde wierp, en ontdekte men dat tevens de ballast overgeworpen was. Men trachtte beneden te komen om de ballast weder over te werken en bemerkte toendat het water uit de vullingen sloeg en over de ballast liep waaruit men opmaakte, dat er in het voorschip een lek gesprongen moest zijn. „Oogenblikkelijk werden planken en spieren aan de ruimstraten bevestigdom het verder overgaan van de ballast te beletten. Men trachtte daarop vóór den wind rond te komen hetgeen, na zeer veel moeite, gelukte, blij vende het schip echter zwaar te loevert over leggen. Men ging oogenblikkelijk weder aan het werk om de ballast over te werken, spande zeilen langs de gemaakte beschotten en vulde alleledige vaten aan stuurboordzijdedie tevens aan de stutten bevestigende. Hiermede bezig zijnde, sloeg eene zware stortzee de bakboords verschansing weg de stutten braken onder het lijfhout af, en eene massa water stroomde in het schip, hetwelk, niettegenstaande men alles zoo veel mogelijk met werk, mos en zeildoek trachtte te stoppen niet kon worden gekeerd. Dit water vermengde zich met de ballast, die daardoor tot pap werd en in elke beweging van het schip deelde. Dit vernietigde niet alleen allen verrigten arl eid in het ruim, maar deed bovendien het schip vreeselijk lijden zoodat do kettingkokers en pompshoofden stuk sloegen en het schip zoodanig te loevert deed overleggen dat somtijds de rokken van de onderra's te wa ter sloegen. „Men deed intusschen al het mogelijke, door liet ledig pompen der bakboords-waterketels het zooveel mogelijke stoppen van lekken en daar de pompen geheel verstopt warenhet achting te brengen Den avond te voren werd eene fraaije eerepoortdoor de ambachtslieden vervaardigd en van toepasselijke opschriften voorzien, voor de woning der jubelarissen op- gerigthetwelk voor deze eene hoogst aange name verrassing was. Reeds vroeg in den morgen van den feestdag wapperde de nationale vlag, - ondanks het gure weder uit de woningen der meeste ingezetenen en toonde ieder hartelijk deel te nemen in de vreugde der gelukkige echtger.ooten. In den voormiddag werden hun de gelukwenschingen gebragt van de verschil lende corporatien der gemeente zoo ook van vele burgers, van de bedeelden uit het diaconie huis die eene fraai bewerkte kroon aanboden alsmede van eenige schoolkinderen die met hunne onderwijzers Je plegtige gelegenheid van dezen dag bezongen. Des avonds vereenigden zich de naaste bloedverwanten met de notabelen der gemeentedaartoe door. het feestvierend echtpaar uitgenoodigd ten hunnen huize, om daar deelgenooten te wezen van gulle gastvrij heid en ware vriendschap, om. opregte feest vreugde waarbij menig goed,-woord de spijzen en dranken kruidde, te smaken. Deze werden niet weinig verhoogd door de verlichting der eerepoort en publieke vermakelijkheden uit gevoerd door eene juichende volksmenigte voor de woning van het echtpaar'waarhij alles tot zelfs laat in den nacht in de beste orde afliep. Rij het gulle onthaal van dezen en den vol genden dag aan andere ingezetenen verstrekt, waren de armen der gemeente zonder onder scheid niet vergeten geworden maar ook aan hen de bewijzen gegeven van innige dankbaar heid aan den Algoeden vvien In t behaagd had den echtelingen het golfden huwelijksfeest te schenken. Dat de wenschen en gebeden voor hun ont boezemd mogen verhoord worden, en de avond huns levens in het volle genot van gezondheid en welvaart kalm en rustig voorbij ga Haani- stede's ingezetenenbij wie ileze aangename feestdagen gewis in gedachtenis zullen blijven bidden hun dit gaarne toe van den Gever alles goeds. Men meldt uit Brussel van 16 dezer. De minister van justitie heeft heden het woordge- voerd en de heeren Dumortier,de Boe, Bara Orts en Labahier beantwoord. Hij heeft voor namelijk doen uitkomen dat de belangrijke wijzigingendoor de verschillende sprekers voorgestaan, door hem naauwkeurig zullen worden onderzocht. Een belangrijk incident heeft bij de bediscus- siëring der artikelen plaats gehad. De heer de Vriére oud minister van buitenlandsclie zaken heeft eenige opmerkingen gemaakt, die door de kamer allergunstigst zijn ontvangen. De afge vaardigde namelijk heeft verklaard dat hij de houding van het Nederlandsche kabinet ten opzigte van de wateraftappingen op de Maas, beschouwde als deloyaal en zonder- voorbeeld. De heer de Vrière heeft daarna als tegenstelling eenige aanhalingen gegeven uit de redevoerin gen, die in de tweede kamer der staten-generaal zijn uitgesproken ten einde te bewijzen dat sommige Kameileden jegens België en diens regering allergunstigst gestemd waren. Hij meende tevens de verklaring te kunnen afleggen, dat die gevoelens in de Belgische kamers werden gedeeld men wenschte beider zijds de banden van broederschap naauwer toe te halen. Deze woorden werden niet bewijzen van goedkeuring ontvangen. Later nog verklaarde spreker, ten opzigte van de Sclreldetoldat een ander Belgisch ministerie r.og wel eens, zonder Nederland er in te kermen de betaling der Scheldetol zou kuu- nen staken. Het beeft eenigermate verwonde ring verwekt, dat de heer Rogier, minister van buitenlandsclie zaken ,niet heeft geantwoord. Deze redevoering is het eenige waardoor de behandeling der artikelen zich heeft gekenmerkt. De begrooting is daarna aangenomen met 70 tegen 2 stemmen. De arrondissements regtbank te Breda heeft in een wijdloopig gemotiveerd vonnis uit gemaakt dat wanneer notarissen verkoopingen van roerende goedere/f op crediet houden, zij onbevoegd zijn den in de betaling nalatigen kooper in regten te vervolgen maar dat zulks alleen door of in naam van de verkoopers kan geschieden. Men schrijft uit Hellevoetsluis van 15 dezer. De vangst van schelvisch blijft steeds gunstig, de sloepschepen komen wekelijks met groote voorraden aan. De prijzen zijn echter afnemende, daar thans meer.vraag naar kabel- jaauw ontstaat. Een dei' sloepschepenuit sluitend ter kabeljaauwvangst uitgezeild, is heden met eene tamelijk goede vangst binnen gekomen welke terstond voor hooge prijzen is verkocht. Naar men verneemt zijn eenige vischschepen regtstreeks van cte visscherij naar Londen gezeild, waarbij enkelen goede zaken hebben gemaakt - Sedert eeniuen tijd heerschen de mazelen in de gemeente Wapeningen zeer sterk en zijn reeds velen daaraan overledendoch meeren- deels onder ile ar beidende en behoeftige klasse der ingezetenen liet niet of te laat inroepen van geneeskundige hulp bevordert ongetwijfeld de ziekte. Men schrijft uit Drenthe dat het getal sollicitanten naar posten legio is Onlangs werden in een Drentsch gehucht de landlieden door het koehoorn bijeengeroepentot het aan besteden van de betrekking van nachtwacht en die betrekking bij opbod gemijnd voor ƒ25. Voor dit honorarium moet de officitant gedu rende vijf maandenelk uur van den nacht de ronde maken door het gehucht en daartoe heeft hij telkens een halfuur noodig. Klken avond verbrandt hij in zijne woning voor 5 ct. olie en voor 2'/, ct. turf, terwijl men rekent, dat hij wegens slijting aan kleederen en klompen en voor het gebruik van koffij en tabak ook 2'/, ct. behoeft. Niemand zal hem daarom slordig of een verkwister noemen. Alzoo houdt de man eiken nacht 17'/, ct. of ongeveer 2 ct. per uur- verdienende,.netto over 7'/, cent. En hij had nog een concurrentdie durft zeggendat de benoemde hem met het „mijn" te vlug af is geweest Uit Curaqao schrijft men van 22 Dec. De slaven-bevolking gedraagt zich hier zeer rustig en ord-. lijk, en vertoont door geene enkele handeling eenig ongeduld naar het tijdstip van vrij te zijn Per mail schrijft men uit Suriname van den 20 December: „De ongerustheid bij de slavenhouders duurt voort, ofschoon velen en ook ik de zaken minder donker inzien. Vooral ducht men de nadering van den 1 Januarij. Vele negers toch denken met nieuwejaar vrij te zijnen om hen nu uit te leggen dat zulks eerst den 1 Julij zal plaats hebben, is zoo gemakkelijk nog niet. Met nieuwejaar komen nuzoo als altijd een massa negers bij elkander om feest te vierenen dat duurt ongeveer 14 dagen; nu is men bang dat zulks tot vechterij, zooniet tot kleine oproertjes aanleiding zal geven. Van de gevlugte negers van Rac d Rac is verder weinig bekendalleen is de militaire magt weder genoodzaakt geweest op de plantaadje Schoonoord op de slavenmagt te schietenwaarbij eene vrouw doodgeschoten Burgemeester en Wethouders van Zr'e- rikzee brengen tor kennis van gegadigden dat op Dingsdaq den 27 dezer maand des middags, door Z. E. den Minister van Marineaan het gebouw van het Departement te 's Grcivenhage in het openhaar zal worden aanbesteed Het maken en leveren van een ijzeren drijvend Dok voor de dienst der Marine in Oost-I idle met de leverantie der benoodigde bouwstoffen en inngtinge». En dat het Bestek daartoe van heden af ter lezing ligt op de Gemeente-Secretarie. Zierikzeeden 16 Januarij 1863. De Burgemeester B. C. OAU. De Secretaris, i. P. N. ERMERINS. Zierikzee 20 Januarij. Naar men verneemt zal op aanstaande donderdag 22 dezer, des avonds ten 7 urein het Logement van Zeeland bij den heer II. van Veen, door den Evangelist Pelsma van Rotterdam eene voordragt worden gehouden welke voor alle belangstellenden j toegankelijk wordt gesteld. Zierikzee, 20 Januarij. Het strekt ons tot groot genoegen te kunnen mededeelen, dat de heer dr. S Piccardtuit Goes, zijn voor nemen om alhier eene openbare voordragt te houden ten uitvoer zal brengen. Het zal onzen lezers wel niet onbekend zijn, dat gemelde heer behalve in zijne woonplaats reeds meer dan eenmaalvoor een uitgelezen gehoor in de hoofdstad onzer provincie op'rad en al dó ar den grootsten bijval verwierf. Ui Middelburgsche courant heeft daarvan een uitvoerig verslag geleverd. Zoowel uit hetgeen wij daaruit ver namen als uit hetgeen van andere zijden ter onzer kennis kwam leiden wij af, dat gemelde heer een man van buitengewone talenten en van een uitgebreide wetenschappelijke kennis is. De onderwerpen die hij behandeltzijn aan Zeeuwsche geschiedenis of letterkunde ontleend en hij weet zijn onderwerp zóó te behandelen en voor te dragen dat hij de aandacht zijner hoor ders aangenaam houdt geboeid. Iederdie prijs steltom een redenaar van zeldzame gaven te hoorenzal niet verzuimen, om een genotvollen avond onder zijn gehoor door te brengen. Zijn wij wel onderrigtdan zal zulks niet in den loop der maand Januarij zooals eerst bepaald was maar in February plaats hebbeu Haamstede, 13 Januarij. Heden genoten de heer J. J. Verseput en mej. J. IIoogenboom alhierliet zeldzame voorregt hun gouden huwelijksfeest te vieren Eenige dagen te voren waren door onderscheidene burgers de noodige toebereidselen gemaakt om aan dit feest den meesten luister bij te zetten en het algemeen geachte echtpaar de bewijzen van hulde en hoog

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1