Woensdag 14 Januari). WOENSDAG ENZATURDAG. TVÓ. 4 1863 Binnenlandsche Tijdinge n Buitenlandsche Tijdingen ZIERIKZEESEHEËOERANT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12*/s cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve het xegelregl. VERS C HIJ NT: AU ONNE M E N T S-P P. IJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertcnlïèn daags tevorent voor 10 ure'smorg ZiF.rikzre, 12 Januarij. Heden morgen werd alhier ter aarde besteld het lijk van den geacliten gezagvoerder van liet alhier op 9 dezer gearriveerde barkschip Haamstede, IJ. H deBoer,, die op 23 December jl. plotseling aan eene kort stondige ongesteldheid was overleden. Bij het vernemen der treurmare van zijn overlijden,bleek liet reeds uit de algemeene verslagenheid en deelneming hoe hooggeacht de overledene was. Bij zijne uitvaart werd dit weder op treffende wijze openbaar. Zijn lijkdat van de roede naar de ha ven was gevoerd alwaar de lijkkoets het op wachtte, werd behalve door bloedverwanten en vrienden, ook door Br. Vrijmetselaren gevolgd, waarbij zich nog een groot aantal belangstellen- Jen aansloten. Ook op de begraafplaats was eene groote menigte verzameldom getuige te zijn van do aandoenlijke plegtigheid. Het lijk werd door eenige zeelieden die het van boord hadden afgehaald in den grafkuil neer gelaten. Bij het graf werd door ver schillende Br Vrijmetselaren hulde aan den ontslapene gebragt en het plotselinge van zijnen dood herinnerd. Door den zwager des over ledenen werd namens zijne diepbedroefde zuster, met vele aandoening hartelijke dank betuigd. Bij dit alles heerschte eene eerbiedige stilte onder die talrijke schare, en was het elk aan te zien dat meer dan bloote nieuwsgierigheid of eene koude pligtspleging hen dudr had ver- eenigd. Moge die algemeene deelneming eenige troost en verademing schenken aan de naaste bétrekkingen van den overledenevoor wie dit even plotselinge als onverwachte overlijden een verpletterend ztvaren slag en eene onbeschrijfelijk bittere teleurstelling mag heeten. Men meldt uit's Hage van 9 dezer Z. M. de koning verlaat HD. apartementen en is alzoo hersteld. H. M. de koningin heeft heden voor de eerste maal na hare ongesteldheid een rijtoer gemaakt. Uit Vlissingen meldt men van 8 dezer. De reede van Rammekens biedt in de laatste dagen een ongewoon levendig schouwspel aan ,- meer dan honderd schepen, van alle natiën liggen daar geankerd sinds 4 ii 5 weken op gunstigen wind wachtende. Door het geweldig afslaan der duinenwelke op sommige plaatsen 10'/, el van hunne breedte hebben verloren ziet men langs de steile kan ten hier en daar nog lijken in vergane groene dekens gewikkeld, en welke lijken in die duinen, vermoedelijk hij de landing der Engelschen in 1809 begraven zijn Men verneemt dal de minister van marine binnen kort deze stad zal bezoeken vermoede lijk staat dit bezoek in verband met de maritieme etablissementen en het uitzeilen van Zr. Ms. stoomfregat Zeeland, dat in het laatst dezer maand naar Tunis zal stevenen. Zr. Ms. korvet Pallas zal uit Oost-Indie waarschijnlijk in de maand Maart e. k. hier b'nnenvallen. Men meldt uit 's Hertogenbosch van 7 dezer. Vóór eenigen tijd verkocht en leverde een bankier te Frankfort aan een inwoner dezer stad het lot no. 77 in eene Duitsche loterij. Uiterlijk den 26 der vorige maand moest de koopprijs van het lot betaald zijn. Eene toe vallige omstandigheid was echter de oorzaak dat de kooper niet aan zijne verpligting voldeed. Nu zal men de gewaarwordingen van den betrokken persoon, die alles behalve kapitalist is wel niet behoeven te schetsen toen hem gisteren'de tijding bekend werd, dat op be doeld lot de kapitale som van 250,000 florijnen gevallen was. Uit Scheveningen meldt men, van 9 dezer. De visschersvloot maakt zich gereed ter visscherij uit te gaan. Een klein gedeelte is reeds afgevaren. Door eenige booten is gisteren avond eene goede vangst schel visch aangebragt welke 35 centen het stuk gold. Dekabeljaauw is nog bijzonder schaars. Niet minder dan 3100 wagens of karren zijn verleden jaar ge bezigd geworden om den steurharing naar de bokkingrookerijen te vervoeren. Men meldt uit Utrecht van 9 dezer. Door de ambtenaren bij de belastingen alhier is voor eenige dagen aan de Weerdpoort aange houden eene modderschuitop vermoeden van smokkelen. De lading modder hebbende doen wegnemen is het gebleken dat het vaartuig onder den bodem was voorzien van eenkenne lijk met het doel om fraude te plegen daartoe aangebragten kelder of zoogenaamdeu beun ter lengte van ongeveer 2,8 el breedte 0,25 el en diepte 0,15 el, verdeeld in drie vakken, ieder gesloten met een luik en waarin waren geplaatst 12 blazen met gedistilleerdinhou dende 39 kannen inlandsche brandewijn a 98 pet. en 9 kannen 7 maatjes inlandsche jenever a 84 pet. Tegen de overtreders is proces-ver baal opgemaakt en het gedistilleerd in beslag genomen. Aanstaanden donderdag zal voor het pro vinciaal geregtshof in Zuid-Holland (kamer van strafzaken) worden behandeld de zaak van Giovanni Roncagliolo, oud 22 jaar zeeman geboren en wonende te St. Massino in de om streken van Genuadie in den namiddag van zondag 17 Augustus 1862 zekeren G. Klein op het havenhoofd te Schiedam, moedwillig met een dolkmes in den nek heeft gestoken ten gevolge waarvan genoemde Klein op de plaats is dood gebleven, De besch. heeft het feit niet tegengesproken maar hij heeft het willen doen voorkomen alsof hij bedwelmd doof drank in bewusteloozen toestand verkeerd heeften pas na zijne aan houding weder tot bewustzijn gekomen is. Bij zijn eerste verhoor heeft hij (blijkens de in het Weekblad van het Regt opgenomene acte van beschuldiging) aan den regter-commissaris het volgende opgegeven „Ik ben zaturdag 16 Augustus 1862 met 4 kameraden van het Italiaansehe schip Ferro kapitein Agorto Rareto destijds op stroom voor Schiedam gelegen naar Rotterdam gegaan om de kermis te bezoeken en de stad te zien. Ofschoon wij het eon en ander gebruikt hadden was ik niet dronken toen ik den volgenden mor gen te Schiedam terug kwam. Mijne makkers zijn aan boord teruggekeerd en ik heb mij bij een barbier laten scheren. Met iemand, dien ik ontmoet heb, ben ik in een herbergje gegaan alwaar wij jenever en bier gedronken hebben. lk ben zoo dronken geworden dat ik niet weet wat er verder met mij gebeurd is en ik kan zeggen dat ik eerst tot mijn bewustzijn gekomen ben toen ik mij in handen der policie zag." Door een der pastoors uit Zuid-Holland werd ons een voorwerp ter bezigtiging aange boden, dat voorhotaanschouwelijk onderrigt op de scholen tot groot nut kan strekken. In de beknopte ruimte van een kubieken palm heeft men alles wat noodigis, om aan de kinderen op aanschouwelijke en zeer bevattelijke wijze het juiste begrip te geven van onze Ned. lengte-, vlakte-kubieke en inhoudsmaten en ook van de Ned. gewigten. Hij hoeft daarbij eene uitleg ging gevoegd, die het juiste gebruik der voorge stelde figuur aanwijst. De uitvinding is zeer eenvoudig en daarom volkomen geschikt voor het doel dat zij beoogt. Aan allen die belang stellen inliet onderwijswordt bij onzen uitge ver de gelegenheid aangeboden om een exem plaar te bezigtigen. Volgens sommigen zou het wenschelijk zijn, dat men er ook op aan schouwelijke wijze het onderscheid in voorstelde tusschen den kubieken hal ven palm en den kal ven kubieken palm. Het zou slechts eene ver dere ontwikkeling zijn van het aangegeven plan. Wij wenschen den uitvinder g. luk met deze welgeslaagde proeve, en hopen dat zijn vin dingrijk brein zich voor het onderwijs nog onder vele opzigten verdienstelijk moge maken. (De Tijd N. H. C-) Men schrijft uit Aiblasserwaard van 9 dezer. Naar men verneemthad gisteren mor gen, tusschen 3 en 4 ure, onder de gemeente Groot-A minersen wel tusschen het Schoon- hovensche veer en de hofstede Liesveldeene brutale aanranding op den publieken weg plaats. De koeijénkooper F. van der Walop weg naar het Scboonhovensche veer zijndeom zich van daar met nog iemand naar de marktte Gouda te begeven, ontmoette twee mannen, die hij tusschen beiden doorgaandehet gewone „goe den morgen" toeriep. Naauwcdijks echter w as hij hen eene schrede voorbij, toen hij van achteren plotseling eenen slag ontving op het achterhoofd, ten gevolge waarvan bij van boven van den dijk naai- be neden werd geworpen en met eenen der beide aanranders aan het worstelen geraakte. Daar van der Walniettegenstaande den hevigen slag zijne partij onderkreeg ontving hij van dezen een messteek in de dij en toen de onderliggende ook daardoor niet los geraaktebekwam van der Wal eene diepe wonde aan den halsmet de door eenegesmoorde stem geuite bedreiging datindien hij niet los liethem de bals zou worden afgesneden. Toen schijnt de aangevallene het bewustzijn verloren te hebben, want na eenigên tijd gele gen te hebben, tot zich zelve gekomen zijnde miste bij eene som van 400, die hem onder de worsteling door den anderen aanvaller ontno men werd. Beide mannen hadden zich onken baar gemaakt en waren natuurlijk spoorloos verdwenen. Van een en ander moet bereids aangifte ge daan en proces-verbaal zijn opgemaakt Te Arnhem hebben zich van deri 18 tot den 24 Dec. jl. opgehouden 3 Duitschers ge naamd volgens hunne opgaven A. Roth A. Mittler en H. Sarra'ns de twee eersteleden, de laatste secretaris der lIoogduit«che opera te Amsterdam. Deze lieden hebben aan onder scheidene fatsoenlijke ingezetenen te Arnhem toegangkaartjes voor een door hen op zondag 28 December te geven concert verkochten de golden daarvoor ontvangen, zonder dat dit concert heeft plaats gehadterwijl zij in den ochtend van den 24 met achterlating van eenige oude kleedingstukken zonder waarde en zonder het door heu verschuldigde te betalen heime lijk hun logement en de stad hebben verlaten. De commissaris van policie te Arnhem brengt, ter voorkoming van herhaling, dezebedriege- lijke handelingen ter kennis van zijne ambtge- nooten en verzoektindien de bedoelde per sonen zich elders mogten vertoonendaarvan te worden onderrigt. Aan den Antwerpschen Précurseur wordt uit'sllage geschreven, dat do diivqtig dor Ne derlandsehen Rijnspoorweg-maatschappij voor nemens is wagens te later, maken, voorzien van groote kuipen met water en bestemd tot hot gemakkelijk vervoer van verschen visch naar liet buitenland. Uit Brussel meldt men van 8 dezer. Een Berlijnsch geneesheerdie wegens do genezing van den steen in Duitsehland even vermaard is als doctor (Jiviale in Frankrijk, bevindt zich thans hier te lande. Do koning die van zijne tegenwoordigheid kennis kreeg liet hem bij zich komen op het kasteel Laeken en men zegt dat de Berlijnsche arts zeer voldaan is geweest over de behandeling welke Leopold heeft ondergaan en diens toestand zeer gunstig heeft gevonden. Desniettemin hoeft de koning- het gisteren gegeven eerste hofbal niet kunnen bijwonen. Meer dan zeshonderd genoodigdeh waren daar bijeenen de honneurs werden dooi de hertogin van Braband en den graaf van Vlaanderen waargenomen. Laatstgenoemde opende het bal met de bevallige mevrouw van der Stichelen, gemalin van den minister van openbare werkende minister is geheel hersteld van zijne ziekte en was insgelijks tegenwoordig. De aanblik der zaal was zeer schitterendwant op onze hoffeesten is het dragen van den zwarten rok niet geoorloofd, zelfs niet aan de leden dei- kamer; allen die verschijnen moeten zich in kostuum met borduursel vertoonen. Onder de vreemde kostumes merkte men dat op van oen Inlandschen vorst uit Nederlamlsch Indië die een gewast linnen hoofddeksel en een lang wit wollen kleed droeghij was ongewapend en de eenvoudigheid van zijn gala-gewaad kwam vol strekt niet overeen met het denkbeeld dat men zich van Indische weelde en pracht vormt, üuk zag men op liet bal een generaal der Cipayers of Cipoys uit Britsch-Indie. DUITSCHLAND. Onlangs bevond zich een koopman in var kens met zijn zoon in de omstreken van Wie- selburg (Hongarije) om er eenige hem ver schuldigde gelden in ontvangst te nemen, 's Na middags in eene herberg aangekomen zijnde liet hij zijn zoon daarin achter en begaf zich we der op weg naar eene naburige plaats. Een bosch doorgaande werd hij door een geweer schot getroffen, dat hem oumiddelijk doodde. Demoordenaar wilde thans het geld ontrooven, doch een groote hond van den koopman vloog öp"den roover aanwiep hem tor neêr en hield hem vast onder het toebrengen der woedendslo béten. De zaak werd spoedig ruchtbaar,- en toen het geregt ter plaatse aankwam, was men genoodzaakt den hond dood te schieten daar hij den roover niet wilde loslaten die twee uren daarna aan de ontvangen wonden overleed. FRANRR IJK. Parijs, 10 Januarij. Zondag avond dei- vorige week liep alhier eene elegant gekleede vrouw wier kleederen in de grootste wanorde waren langs de boulevards en hief den kreet aan: „Doet boete I Doet boete! Het einde der wereld nadert. Voor 12 Januarij 1863 zal de aarde opgehouden hebben te bestaan enz." Stads-sergeanten maakten zich van deze ongeluk-profetesse meester en bemerkten spoedig dat bloed langs haar lijf liep. Zij was bezig zich met een pennemes de borst open te rijten. Deze ongelukkige vrouw, tot eene aanzienlijke fa milie behoorende, was ten gevolge van een

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1