J*°. 3 aturdag 10 Januarij WOENSDAG EN ZATURDAG. 1863 Besturen ep A dministratiën Bekendmaking. Biimeiiüandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER AD V E RT E NT IE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve het.zegelregt. VERSCHIJNT ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlcnliëndaags tevorenvoor 10 ure'smorg. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeebrengen ter kennis van belanghebben den: dat tot liet kostcHoos herijken van de in dit Arrondissement reeds geijktdoch blijkbaar ongebruikte maten eu geiviglen ten huize van den lieer Arrondissements Ijker, op de Oude Haven wijk A no. 379alhier zal gevaceerd worden van af Maandag den 12 tot Donderdag den 15 dezer maand, des voormiddags van 10 tot des namiddags 2 ureonder opmerking dat na 15 Jannarij," voor alle maten en gewigten zonder onderscheid de gewone ijkregten moeten wor den voldaan. En worden fabriekanten en han delaars in maten en gewigten op deze gelegen heid bijzonder opmerkzaam gemaakt. Zierikzeeden 6 Januarij 1863. De Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris, I. P. N. ERMERINS. Het Nieuw Dagblad van 's Gravenhage zegtDe heer Uhlenbeck heeft de portefeuille van koloniën overgedragen aan den heer Betz en van de ambtenaren van het departement afscheid genomen. Door het departement van oorlog is ter algemeene kennis van het leger gebragtdat voortaan vrijdom van veergeld zal worden ver leend aan militairen en militaire transporten gebruik makende van rijks-veeren. Als een bewijs hoe de Zeeuwsche hoofd plaats bij de Hcllandsche postadministratie be kend is luidt als volgt: Aan eene Middelburg- sche firma, welke niet somtijds een brief, maar dagelijks brieven ontvangt en alzoo niet geheël en al onbekend kan genoemd worden, werd een brief uit Utrecht bezorgd welke reeds den 3 dezer was afgezonden. Het adres bevatte duidelijk naam kwaliteit en woonplaats. Men heeft echter goedgevonden dien brief de reis ovep Maastricht te laten maken, alwaar hij volgens het postmerk den 4 dezer i.s verzonden, met het gelukkig gevolg dat hij eindelijk in het morgenuur van 6 dezer zijne bestemming be reikte. Prof. Buys Ballot wijst er in deN. R. Ct'. op, dat uit de seinen, den 14 December naar de verschillende havens gezonden maar vooral uit die van donderdag 18 en vrijdag 19, ieder een kon voorzien, dat den 20 en 21 December een hevige stormen wel uit het Z. W.moest uitbarsten, zoodat de burgemeester van den Helder vrijdags dan ook in de Held. Ct. den storm kon aankondigen tot waarschuwing der zeelieden. Men schrijft uit Utrecht van 5 dezer. Aan 's rijks munt alhier is men druk bezig.met het vervaardigen van zilveren en koperen pas munt voor de overzeesche bezittingen de hoe veelheid isnaar men zegtzoo grqotdat de werkzaamheden eerst in het laatst van den aan staanden zomer zullen kunnen zijn geëindigd. De hoofd-commissaris van policie te Amsterdam heeft de aandacht van het publiek gevestigd op de gelukwenschen met roode inkt gedrukt bij H. J. F. Matfeld te Leiden, en bij verschillende boekverkoopers verkrijgbaar ge- 1 steld die even als vroeger de annonces van Kaufmann in den vorm van een oud Neder- landsch bankbiljet van f 1000 zijn vervaardigd. In den avond van jl. zondag den 4 dezer omstreeksten 10 ure, werden de bewoners van eene woning, gelegen aan de Rotterdamsche Schie, onder de gemeente Overschie, uit den slaap gewekt door het lossen van geweerschoten terwijl kort daarna om hulp werd geschreeuwd. De bedoelde bouwlieden begaven zich toen met eene schuit naar de plaats van waar het hulp geschrei kwam, en vonden daar twee menschen in het water liggen, waarvan een op het punt, was van te verdrinken, en een omgeslagen bootjein hunne nabijheid. Beiden werden ge lukkig gered en toen bleek dat zij zich hadden bezig gehouden met het Schieten op tamme een den, waarvan er drie in hun bezit werden ge vonden en het ligte vaartuigje gekanteld en omgeslagen was. Later zijn de in het. water gevallen geweren opgevischt en moet proces verbaal zijn opgemaakt door den te Schie dam gestationneerden brigadier der rijksveld- waclit A. van Pelt. Uit Vollenhoven meldt men van 4 dezer. Sedert eenige jaren is door van-der Veen te Wanneperveen een belangrijke handel gedre ven in snoek en baars naar Parijs welke zeer goede resultaten heeft opgeleverd. Ook een onzer bedrijvigste stadgenootende heer Jan van I Smirren dreef sedert jaren handel met Keulen in gerookte bokking en ansjovisen heeft thans relation aangeknoopt met Parijs voor alle soorten van visch. Alles wordt in wit gevlochten teenen mandjes netjes gepakten eiken dag dat de Zwolsche stoomboot vertrektlaadt zij een en meer wagenvrachten. Men houdt het er voor dat alleen door dezen handel van den heer van Smirren meer dan 50 huisgezinnen het brood verdienen. Den 5 dezer, mogt Jacob van 't Hof, wonende te Giessen-Nieuwkerkhet voorregt smaken zijn lOlsten verjaardag te vieren. Hij is nog in het bezit van al zijne vermogens en loopt nog even regtstandig als een jong mensch. Aangaande den te Enschedé gepleegden manslag deelt men mededat den 3 dezer de heeren regter-commissaris officier van justitie en griffier een onderzoek in loco hebben be werkstelligd. Nadat het lijk van den verslagene Swarte was geschouwd en verder onderzoek had plaats gehad zijn de drie vermoedelijke daders den volgenden middag gevankelijk in het huis van arrest te Almelo opgebragt. De dood van Swarte moet door trappen en schoppen veroor zaakt zijr.hij laat eene weduwe en een kind na. Uit Zutphen schrijft men van 4 dezer. Men heeft dezer dagen in eene slootniet ver van de herberg de Karpp drie kwartier uurs van het nabijgelegene Voorstgevonden het lijk van eene jeugdige vrouw. Zij schijnt eene dienstbode te zijn geweesten hare bejaarde moeder, woontnaar men zegt, te Apeldoorn. De justitie doet onderzoek. De arrondissements-regtbank te Zwolle heeft den 5 dezer dr. Tirat, wegens het onbe voegd uitoefenen van eer.en tak der geneeskunde, zulks voor de eerste maalbij verstek veroor deeld tot de betaling eener geldboete van 100. Te Staphorst is een jongeling met nieuw jaarsdag diep ongelukkig géworden. In onbe zonnen drift zijn pistool willende lossen raakte de laadstok hem door de hand tot in den arm. Door spoedig aangebragte geneeskundige hulp werd de laadstok van den anderen kant weder uit den arm getrokken. De toestand van den jongeling is thans van dien aard dat men hem in het leven hoopt te behouden. Men schrijft uit Peize van 5 dezer. De ingezetenen dezer gemeente behooren nog niet allen tot het afschaffings-genootschap. Dp den oudejaarsavond is hier eene vrouw bevallen in een zeer beschonken toestand haar man die evenzeer dronken te huislag, kon geen de minste hulp aanbrengen evenmin hare schoon moeder, die naauwelijks wist, waar zij ter we reld was; doch haar schoonvader, die door oefening beter een glaasje of wat kon verdra gen had nog genoeg besefom de noodige hulp in te roepen. Men had mogen verwachten dat de kraamvrouw voor den sterken drank grooten afkeer zou hebben gehaddoordien zij haar vader en zuster daardoor heeft verloren In de vorige week werd te Ilantum (Friesland) een kind gedoopt In een voorschoot gepakt nam men de kleine daarna weder naar huis mede waar men echter de vreeseliike ont dekking deed dat het kind, waarschijnlijk door gebrek aan luchtwas gestorven. Uit Batavia meldt men van 30 November. Op Borneo verkeert alles in denzelfden toe stand het gouvernement zendt een van verlof teruggekeerden en zich op wachtgeld bevinden den residentden heer Wijnennaar Bandjer- masin om den overste Verspijck behulpzaam te zijn in het regelen der inwendige organisatie Op Celebes zou eene kleine expeditie plaats vinden naar Balanguipa ten einde den Hadat (de zoogenaamde Rijksgrooten) in overeenstem ming te brengen met de inzigten van den vorst aldaar. Per telegraaf via Soerabaija is het berigt ontvangen dat in de Molukko's en in het gouver nement van Celebes en onderhoorigheden overal rust heerschte en de benoemde resident van Menado op den 12 November jl. te Kema is aangekomen. DU I TSCH L AND. De verwikkelingen tusschen de hoven van Berlijn en Weenen: schijnen steeds dreigen der te worden. Le Pays verzekert dat de heer von Bismarck dezer dagen aan den Oostenrijk- schen gezant te Berlijn heeft gezegd„dat de verstandhouding tusschen Oostenrijk en Pruissen onmogelijk langer zoo kan blijven. Pruissens invloed moet het overwigt hebben van noordelijk Duilschland. Het wordt tijd dat Oostenrijk ophoudt Pruissen te dwarshoomen door middel van de kleine staten. Vooral moet het ontwerp betreffende de vergadering der ge delegeerden te Frankfort vaarwel gezegd wor den in het tegenovergestelde geval zou Oos tenrijk de verantwoordelijkheid geheel op zich laden. Geeft men niet toe, dan zal Pruissen al dadelijk beginnen zijn vertegenwoordiger bij den bondsdag terug te roepen." De heer von Bismarck meende nog verder met zijne bedreigingen te moéten gaan en voegde er bij dat „zoo de zaken in Keur-Hessen en Hannover niet mogten slagen zoo als het be hoorde, dan de Pruissen dielanden onverwachts zouden binnenrukken." Wef.nen, 4 Januarij. De gunstige uitslag der Parijsche nieuwjaarsaanspraak heeft in onze regeringskringen alle bezorgdheiddie nog voor eene na op handen zijnde verstoring van den wereldvrede bestaan kon geheel doen wijken en men wil zich deze gunstige omstandigheden ten nutte maken tot het acclimatiseren onzer grondwettige instellingen in die gedeelten des rijks welke tot nog toe aan alle pogingen daartoe wederstand geboden hebben. Met de binnen eenige dagen vergaderende landdagen hoopt men insgelijks klaar te komen naardien het voornemen bestaan zou om de meest weder- spannige terstond te ontbinden, en door nieuwe verkiezingen de proef zoo lang voort te zetten tot dat in al die landen de hier verlangde stem ming de héerschende is. Maar In sommige daarvan, bij voorbeeld in Tyrol, waar de re geringskandidaat professor Wildauer, eender deelnemers aan het Frankforter schuttersfeest zijne verkiezing op in het oog loopende \vij>e heeft zien mislukken, bestaat op de verwezen lijking van dat plan geringe kans. De Muncher officieren en kadets mogen voortaan geene lorgnetten meer dragen De minister van oorlog heeft het verbod daartoe uitgevaardigd en bepaald dat zij, die geene lorgnetten of brillen kunnen ontberen, zich als invaliden behooren aan te melden en niet meer in het leger mogen dienen. Volgens de Ost-deutsche Post bestaat in Noordelijk Bohemen het volgende zonderling gebruik Elke bruidhoe rijk zij ook zijn moge is verpligt de noodige vef-ren voor haar bed in hare woonplaats en omstreken te gaan bedelen. In hare beste kleederen gedoscht doet zij in gezelschap eener arme vrouwde daartoe ver- eischte omwandelingen en wordt overal met de meeste welwillendheid ontvangen Te Runsberg in Bohemen hadden eenige fabriekanten dezer dagen in het casino een feest. Toen zij aan tafel zouden gaan kwamen om streeks honderd slecht gekleede en zonder werk zijnde arbeiders binnen. Deze plaatsten zich stilzwijgend aan den disch en begonnen smake lijk te eten. De fabriekanten waren ten hoogste verbaasd, doch verlieten de zaai, daar zij be ducht waren voor ongeregeldheden. Die vrees was ongegrond, want toen zij zich verzadigd hadden, vertrokken de werklieden zonder eenige ongeregeldheid te hebben veroorzaakt. Men meldt uit Leitomilsdat eene vrouw van 95 jaren die al hare tanden verloren had even als een kind op nieuw begonnen is tanden te krijgen en dat zij er reeds een groot getal gekregen heeft „waaronder zelfs baktanden. Brieven uit Petersburg van 26 December melden dat de koude zoo onverdragelijk is dat de dikste pels zelfs geene bescherming voor den snijdenden wind aanbiedt. Daarenboven zijn bijna al de levensmiddelen honderd percent in prijs gestegenaangezien er geen sneenw is gevallen en het vervoer alzoo zeer beraoeijelijkt wordt. Ook uit Moskou meldt men dat daal de wintermet buitengewone strengheid heerscht. FRANKRIJK. Parijs, 4 Januarij. De versterkingen die steeds naar Mexico worden verzonden trekken meer en meer de aandacht Men begint te be grijpen dat het inderdaad zoo gemakkelijk niet is als men in den aanvang wel had gedacht. De Mexicanen bieden een hardnekkigen tegen stand en Juarez die, zoo als men gezegd had het geheele land tegen zich had heeft nog de magt in handen. Die Mexicaansche questie die reeds zoo slechte gevolgen voor het leger en de finantien heeft gehad heeft ook al een na- deeligen invloed geoefend op onze diplomatieke betrekkingen. Terwijl te Parijs het weder, voor den tijd des jaars nog bijzonder zacht blijft, heerscht de winter in andere departementen van Frankrijk zeer gestreng en is in dat van de Lozere zoo veel sneeuw gevallen dat men vreest er gedu rende verscheiden maanden niet van bevrijd te

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1