w°. Woensdag 1 Januari) 1863 WOENSDAG ENZ AT URDAG. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS PER ADV ERTENTIEN. Gewone IÜ'/ï cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 G regels af 1 behalve liet zegel'egt. VERS CHIJ NT: A BONNE M E N T S-P P. IJ S. Per drie maanden f2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags tevoren, Voor* 10 ure 'smorg Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee brengen ter kennis van belanghebbenden dat door Z. E. den Minister van Financiën op 's Konings magtiging is vastgesteld de 250ste Staats-.Loterij die bestaan zal uit 20,000 loten 10,000 prijzen en 2 premien, verdeeld in 5 klassen dat de collecte wordt geopend op den 5 en gesloten den 17 dezer maand en dat de trekkingen zullen plaats hebben te 's Graven- liage, te weten de 1ste klasseop den 2,3,4 en 5 February e. k.; de 2de klasse op den 16, 17 18 en 19 dier ntaand; de 3de klasse, op den 2 3, 4 en 5 Maart e. k.; de 4de klasse, op den 16 17, 18 en 19 dier maand de 5de klasse op den 30 en 31 Maartden 1,2,3, 7, 8, 9, 10, 14, 15, 16, 17,21 22,23 en 24 April e. k.terwijl de laatste 100 num mers op zaturdag den 25 April e. k. zullen ge trokken worden. Voorts, dat de prijzen der loten en de wijze j waarop uitgifte en trekking zullen geschieden dezelfde zijn als bij voorgaande loterijen zoo j ook dat de loten en gedeelten daarvan voor de i 4de en 5de klassen alleen in koop verkrijgbaar zijn 'Lienkzeeden 2Januarij 1863. De Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris J. P. N. ERMERINS. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeebrengen ter kennis van belanghebben den: dat tot het kosteloos herijken van de in dit Arrondissement reeds geijktdoch blijkbaar ongebruikte maten en gewigtenten huize van den Heer Arrondissements IJker, op de Oude Haven wijk A no. 379 alhierzal gevaceerd worden van af Maandag den 12 tot Donderdag den 15 dezer maand, des voormiddags van 10 tot des namiddags 2 ureonder opmerking dat na 15 January, voor alle maten en gewigten zonder onderscheid de gewone ijkregten moeten wor den voldaan. En worden fabriekanten en han delaars in maten en gewigten op deze gelegen heid bijzonder opmerkzaam gemaakt. Zienkzeeden 6 Januarij 1863. De Burgemeester, B. C. CAU. De Secretaris, J. P. N. ERMERINS. De Burgemeester van Zierikzee, maakt bekenddat het suppletoir kohier van het patentregt dezer gemeente, oyer hét 2de kwartaal dienstjaar IS^/ssden 26 December ji. door den heer commissaris des konings in deze provincie executoir verklaard op heden wordt gesteld in handen van den heer ontvanger der directe belastingen in deze gemeente ten fine van invordering ingevolge de wet. Tiierikzee, den 6 Januarij 1863. De Burgemeester B. C. CAU. Ziejukzee 6 Januarij. Gisteren is alhier aanbesteed het inrigten van het daartoe aange kochte gebouw, uan de zuidzijde Kerkhoftot weeshuis, hetwelk is aangenomendoor C. Barlelse, timmerman alhier voor f 2608. Het tweede perceel, zijnde schilder- en behangwerkis niet gegund. Zierikzee 6 Januarij. In het afgeloopen jaar 1862 zijn binnen deze stad en het poort ambacht geboren: 164 kinderen vari het marin. geslacht, 136 vrouw. te zamen 300 kinderen waaronder begrepen zijn 14 als levenloos aangegeven de geboorte in 1862 is moer dan in 18618 kinderen. In de registers van overlijden zijn inge schreven 98 personen van h'etmanh. geslacht, 84 vróuw. te zamen 182 personenzijnde 20 meer dan in 1861. - Efzijn 60 huwelijken voltrokken zijnde 11 minder dan in 1861. Echtscheiding heeft er niet plaats gehad. Uit Middelburg schrijft men van 2 dezer. De boschwachter alhier is gisteren onder het beantwoorden van een nieuwjaarwensch aaneen zijner onderhoorigen met de woorden op zijne lippendoor eene beroerte getroffendood neergevallen. Uit Goes meldt men bet volgende Men berigt dat de dijk van den 2den Engelschen polder onder Bath thans bijna geheel is verdwe nen en dat de polder bij'boog Water onderloopt. Het dijkje vroeger rond liet paviljoen gelegd is bij de laatste bedijking doorgestokenin de veronderstelling dat de buitendijk sterk genoeg zoude zijn. Na, de laatste doorbraak'Staat het water mi ook meer dan een el hoog in het pavil joen zoodat difonbewoonbaar is De Isté polder heeft ook ontzettend geleden'en er zullen enorme kosten tot herstel noodig zijn. Een bij de regering ontvangen' telegram gedagteekend Batavia' 30 Noveriibèr, luidt: niets nieuws. Uit Suriname meldt men den 5 Dec dat er niets naders bekend is van de weggeloopen negers; zij zuilen wel niet van zeiven terugko men en de lust zal der o verheid wel'vergaan zijn ze te laten halen; trouwens wordt dit in het belang der zaaknu de afschaffing der slavernij zoo zeer nadert, niet wenschelijk meer geacht, omdat middelen van geweld thans r.og gebe zigd, den goeden dunk dér slaven 'overen bun vertrouwen in de emancipatie zéker zouden verminderen De Zoutman gaat waarschijnlijk den 7 Dec. naar Cura^oa. Daar eenige eigenaars van slaven ongerust zijn voor een opstand hunner negers op nieuwjaarsdag, hebben zij bijadres aan den gouverneur gevraagd, dat het stoom schip op de reedè inogt blijven", zonder bepaal den nood kan de gouverneur het vertrek van het schip echter niet tegenhoudenen er is geen nood. Het geweten spreekt slechts bij eènige lieden., Uit Cura9ao meldt men"van den 16' Dee. „In de laatste dagen beeft bet aanhoudend zwaar geregend zoodat er' toch vooruitziet be staat op een goeden oogstofschoon de regen voor het saizoen laat ingevallen is. „Sedert het begin van de maand November zijn geene gevallen van pokken in het stads district bijgekomen en in de buiten-districten slechts 2 a 3 verspreide gevallen. „De Nederl. schoenerbrik Columbuskapt. Wolking, is dey 23 November II. alhier aange komen en Zr. Ms. stoomschip Vesuvius den 2 dezer van de eilanden St. .Martin en St. Eustatius alhier teruggekeerd. (U. C) Door tusschenkomst van den heer M. ,7. de Ilont, te Amsterdam, is uit de keizerlijke vischkweekt'rij te Huningen in den Elsasaan gekomen eene nieuwe en aanmerkelijke bezen ding bevruchte zalmeijeren Zij zijn bestemd om de inrigting tot bevordering der visehkweekerij in de tuinen van het Zoölogisch'genootschap Natura Artis Magistra te Amsterdam te ver rijken. Woensdag avond jl. tegen 6 ure had-te Utrecht aan de stedelijke gazfabriek eene ont ploffing plaats. Door te sterken aandrang in de zuiverkisten was er door de waterranden gaz ontsnapt,, dat zich in de bovenverdieping van liet zuiverhuis verzamelde. Zoodra men dit bemerkte werden de randen met water aangevuld; terwijl eenige werkliedenonder leiding van den directeur en baasdaarmede bezig waren kwam bet ontsnapte gaz dat verder doordrong, met de gazvlam der machinekamer in aanraking en deed eene belangrijke ontploffing ontstaan. Er waren 10 personen in het zuiverhuis toen zij ziqh plotseling door den vuurgloed zagen omsingeld; in 't grootste gevaar verkeerende wilde iedereen zich bergen maar de naastbij zijnde deur was door den schok digt geworpen en onderscheiden personen drongen zich tegen den muur of de deurdit was Itungeluk, want de ontploffing had liet geheele dak van't gebouw en de bovenste zijmuren naar beneden geworpen en zij zouden dus ouder dat puin zijn geraakt. Aan de andere zijde van liet gebouw was de deur geheel vernield, een werkman geraakte daar onder de neergeworpen stukken muur een ander ontving brandwonden. Het mag wel een groot geluk genoemd wordendat bij dit voorval geen menschenieven is te betreuren. Alleen liet gebouw heeft belangrijke schade ge leden. De verlichting behoeft er echter niet in 't minst onder te lijden. De schok werd verre gehoord hij geleek een donderslag, voorafgegaan door een lievig licht. Als eene bijzonderheid kan men mede- deelen, dat sedert eenige dagen in de omstreken van Breda duizende en duizende vreemde vogeltjes (Oostersche sijsjes) gevangen worden. Als eene bijzonderheid wordt uit Waal wijk gemeld dat aldaar eene vrouw met name Catharina de Jong, in den ouderdom van 90 jaren is overleden, waarvan zij er 72 bedlegerig is geweest. Uit Velp meldt men van 2 dezer. Zekere C. M de K.beeft zich op oudejaarsavond zoo danig aan misbruik van sterken drank schuldig gemaaktdat die dag tevens zijn laatste levensdag werd. Jl. vrijdag avond is bij den kastelein H. Zwarte te Enschede een noodlottige vechtpartij voorgevallen tusschen drie personen genaamd Jan en Gerardus Wouters en Jan Hendrik Löchtenberg, de twee voornoemde te En schedé en laatstgenoemde te Lonneker woon achtig met het ongelukkig gevolg dat voor noemde kastelein het leven er bij heeft verloren. Hij laat eene vrouw en drie kinderen na. De daders zijn heden door II. Hensken gemeente- bode en P. Lempers policie-cüenaar in ver zekerde,bewaring gebragt. - Uit Zutphen meldt men van 2 dezer. Sedert eenige dagen wasliier het gerucht in om loop dat de weg van Lochem naar Eibergen onveilig was. Men sprak zelfs van een heer wien de zorg om zijne beurs naar huis te brengen ontnomen werd; doch juiste hcrigten vernam men niet. Eergisteren ging de knecht van een spekhandelaar uit onze stad over Lochem naar Eibergenvan niets wetende. Toen hij echter te Lochem Was, kreeg hij den raad aldaar den nacht door te brengen vooral niet in 'den avond de reis voort te zetten. Zonder zich hieraan te storenvoorzag hij zich van knuppel cn mes en vervolgde zijnen weg. Nadat hij een half uur ge'oopen hadwerd hij door een man achterhaalddie hem bij den kraag pakte. Zij werden handgemeen, doch dank zij den knuppel bleef de Zutphenaar ongedeerd en dreef den aanrander op de vlugt. Naar men uit zekere bron verneemt hebben zieh onlangs twee der voornaamste ver- veeners uit Drenthe, de heeren Spiers en Kniphorst, naar den minister van financiën be geven om eenige zekerheid te verkrijgen om trent het tijdstip der afschaffing van den accijns op de brandstoffen, en moeten deze heeren de verzekering ontvangen hebben dat dit niet vóór 1864 het geval zal zijn. Uit Almelo schrijft men van 31 Dec. Onlangs is bij een burgemeester in Twentbe de volgende brief ontvangen WE Agbaare. neem uit eerbiet de vrijheid om U te vrage otn eenege precsentaassies te geve in de zaal of societeid met mijn gedresseerde h oude en Aape tejater daar zoo iets in bet plaats bij UE nog nooit is gewees waarvan ik U E bier een surkeleur van de werkzaame stuur zoo bet U moetbehage verwagte siwoplee sito antwoord. blijf U met alle agting U Onderd Dienaar die zig noemtDeurkleur van hond en Aapesel. - De longziekte onder bet rundvee te Genemuiden die in 1862 zulke talrijke offers beeft geëischtschijnt uit de kóm dier gemeente geweken te zijn. In de laatste dagen hebben er geene nieuwe aangiften plaats gehaddan alleen van drie runderen uit de buiten-gemeente aan den Hasselterdijk terwijl slechts één rund alhier nog aan de ziekte lijdt. Op enkele stallen heeft zich echter de tongblaar geopenbaard. Uit Harlingen meldt men van 1 dezer. Vrij algemeen is er door liefhebbers van het jngtvermaak geklaagd dat het afgeloopen saizoen weinig wild opleverde. In tegenspraak hier mede is de ondervinding van een jager te dezer stede die in de afgeloopen drie maanden niet minder dan 57 hazen, 158 patrijzen, 162 eenden en talingenbenevens veel schadelijk wild schoot. DUITSCHL AND. Het jongste nommer van de Bromberger Zeitung deelt het volgende berigt mede De baron Hiller vonGartringer, wonende op Gross- klonia in het distrikt Ivonitzriep voor eenige dagen al de op zijne goederen gevestigde pach ters en arbeiders te zamen op zijn kasteelsvaar hij hen op de vriendelijkste wijze ontving. Na dat zij ongeveer allen bijeen waren, vroeg een der pachters om welke reden zij op het kasteel waren geroepen. De baron deelde hun daarop mede, dat hij een adres van hulde en trouw aan den koning had gereed gemaakthetwelk hij door hen wenschte te doen onderteekenen. In bedoeld adres wordt met duidelijke woorden ge zegd dat niet de democraten maar de koning in ons land moet regeren. Na eenige oogen- blikken in stilte met elkander gesproken te heb ben trad een der boeren te voorschijn en sprak

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1