Xaturdag 3 Januarij. 1863 WOENSDAG EN ZATURDAG. ül°. 1. lïLruienlandsche Tijdingen Huitenlandsche Tijdingen PRIJS DER' AD V E R TE NT I EN. Gewone 12'/s cents tie regel. GeboorteHuwelijks- eii Doodberigten van 16 regels a 1 .behalve hel zegetregl. VERS,C HIJ N T: A B OIYN E M E NTS-PB IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertèntiën daags tevorenvoor 10ure smorg Een nieuwjaarwensch voor ulezers want een hieuw jaar met U té beginnen zonder u heil te wenschen dit kunnen wij niet van ons ver krijgen Nu wenschten wij weldat we u iets nieuws kenden wenschenmaar het bekende „niets nieuws onder de zon" doet ons daaraan wanhopen, ofschoon men die zegswijze niet al te woordelijk moet opvatten want het jaar is toch weer nieuw en naauwelijks is het jaar begon nen of men vraagt elkander wat nieuws is er. Welmeenend wenschen^vij u, dat er voor u steeds goed nieuws zal zijn en nieuw genot en nieuwe zegen u te beurt moge vallen. Wijl wenschen dit voor uwe personen en huisgezinnen voorde plaats uwer woning, voor ons vaderland. Wij wenschen dat nieuwe bronnen van welvaart zich openen en dat de oude mogen blijven vloei- jen of zoo deze gesloten zijn spoedig heropend mogen worden. Bij dit laatste denken wij vooral aan het fabriekwezen en de fabrieken in ons mid den. Wg wenschen om het hierin weinig woorden zamen te vatten allen Gods goedkeuring en zegen van het begin des jaars tot aan het einde des jaars. ZlI.UIKXKK 2 Januarij. Bij koninkl besluit is benoemd tot regter in de arrondissements regtbank alhier jhr. mr. L. F. Panhuys thans substituut-officier van justitie, bij de arrondisse- ments-regtbank te Goes. Uit Middelburg schrijft men In de af- geloopene week trof onze stad een groot verlies door het plotseling overlijden van jhr C. P. L. van Kinschot in leven provinciale directeur der belastingen alhierin den ouderdom van 56 jaren. Na nog dienzelfden dag zijne werkzaamheden op zijn bureau verrigtte hebben werd hij des avonds door eer.e beroerte overvallen waaraan hij een-ige oogenblikken later bezweek. Mist de maatschappij een kundig en werkzaam lid, de ambtenaren onder zijn bestuur betreuren een beminden chef, die zoowel aan hen als aan zijne betrekkingen te vroeg is ontvallen. De tweede kamer der staten-generaal is bijeengeroepen tegen dingsdag den 6 Januarij 1 863 des middags ten 2 uretot hervatting van hare werkzaamheden (bepaaldelijk met het oog- op de behandeling eener credietwet voor het hoofdstuk van koloniën) De commissaris van policiete Bolsward heeft berigtdat aldaar dooreen handelsbediende in het postkantoor bezorgd en overhandigd-is- een brief, geadresseerd aan den heer F. Driver te Amsterdam, per boot, waarin gesloten waren verschillende bank- en muntbilletten en cou pons, welke brief niét aan zijn adres is bezorgd. Te Utrecht is eene leesinrigting voor ambachtslieden opgerigt. Uit Phernambuc wordt aan de Utrecht- sche courant van den 1 December gemelddat de hoofdstad Para getuige is geweest van een onverantwoordeliiken aanslag op het staatsregt. Dé twee Peruaansche stoomschepenMo rons en Pastaza, eenige dagen geleden uit Europa gekomenlaadden hierniettegen- 8'aande het oorlogsbodems zijnhandelsartikelen van particulieren, waaronder zelfs gere-expop- teerde met bestemming naar Peru: Naauwe lijks had de Morona geladenof hij ligtte met overhaasting het anker, zonder op de waar- I schuwingen van de Alfandega (tolkantoor) om de tolregtèn te voldoen enz acht te slaan. De president der provincie zond dadêlijfed e Belem (van) de Amazonen-compagnie) met troepen en geschut naar het fort Obidos ten einde de Morona-bij zijne aankomst aldaar tein- timidereny ingeval hij geen gehoor mogt ver- leenen aan de vertoogen van den commandant van de Belem, om onze binnenwateren niet zon der verlof te bevaren. Kort voor het vertrek van de Belem, ligtte de Pastaza even heimelijk het ankermaar ge raakte aan den grond, waarop de commandant van de Belem hem de noodige vertoogen deed maar ten antwoord kreegdat „de Pastaza als Peruaansch oorlogsvaartuig geen verlof hoe genaamd noodig had."' Daar de Belem nog in het gezigt der hoofdstad wasbragt hij dit ant woord aan den presidentwaarna hij zijne reis weder aanvaardde. Den 26 kwam de Beletn te Öhidhs aan eai zette de troepen en het geschut'aan' wal', het' fort in den ellendigsten toestand vindende.- Deit- zelfden dag arriveerde de Morona. Het fort lostte onmiddelijk twee schoten met los kruid waaraan de Morona zich niet stoorde,-zijne reis zoo digt mogelijk langs den anderen'oever voort zettende, waarop de onzen acht schoten uit het forten zes uit eene batterij, dedenwaarvan wegens den afstand slechts twee troffen Welke de Morona met vijf schoten beantwoordde. Buiten het bereik van ons geschut gekomen deed de Morona ten teeken van uittarting of uit zelfvoldoening twee schoten met los kruid; „Deze enkele voorstelling der feiten, zegt het dagblad van Phernambuc, zal genoegzaam zijn om het geivigt van den aanslag der beide Peruaansche stoombooten te doen inzien zijnde Brazilië met de Peruaansche republiek in vollen vrede. Hét kanon' heeft intusschen in de wate ren der Amazonenter verdediging der Brazi- liaansehe'souvereiniteit geklonken de Peruanen zijn tegen onzen wilde rivier opgevarenmaar het protest is en blijft met „vurige létteren" ge schreven." Aan het algemeen overzigt van'riet Bata- viaasch Handelsblad wo rdt het volgendë ont leend., dd. 14'November In aanmerking nemende, dat de maatregelen ter beteugeling van den opstand'in de Zuider en Ooster-afdeeling van Borneo door den zegen des Allerhoogsten endoor den moed en de vol harding van de land- en zeemagt tot hiertoe met zulk gelukkig gevolg zijn bekroond, dat het aanzienlijkste hoofd van den opstand der rege ring is in handen gevallen en vele andere voor name leiders van dien opstand haar hunne on derwerping hebben aangeboden, zoodat die op- étand in dat gewest, met uitzondering van den Boven-Doessonals bedwongen kan worden beschouwd dat de regering van deze door haar behaalde v.oordeelen zoodanig behoort gebruik temaken, dat haar ernstig streven om het welzijn van land en volk op Borneo te bevorderen m het oog springe, en allen; die de grootmoedigheid der regering boven hare wraakoefening verkiezen, gelegenheid hebben haar ongehinderd in te roepen; dat de waardigheid der regering evenwel ver biedt in deze amnestie te begrijpen die hoofden van den opstand, welke, uithoofde van de zwaarte der door hen bedreven misdrijven geen genade-betoon verdienen, dan ten hoogste de verzekering van lijfsbehoud .-.ingeval van vrij willige overgave heeft de gouverneur-generaal bij besluit van 19 October 11; onder anderen bepaald Art. 1. Amnestie wordt verleend aan de inlandsche vorsten en hoofden ter Zuid- en Oos- terkust van Borneo, die, hetzij, middelijk, hetzij onmiddelijkhebben deelgenomen aan den gewapenden opstand en het openbaar ver zet tegen het Nederlandsch gezag in het voor meld gewest, voor zoover ter zake van hunne handelingen niet reeds vroeger eenige veroor deeling tegen hen is uitgesproken of eenige an dere maatregel van bestraffing tegen hen is ten uitvoer gelegd. Art. 2. Gelijke amnestie wordt verleend aan de volgelingen en aanhangers der inlandsche vorsten en hoofden in art. 1 bedoeld Art. 3. Van de amnestie zijn uitgesloten de personen van Ahtasari en zijne zonen, Demang LehmanAmin Oellah, Soero Patti en zijne zonen, Kiai Djaja Lalana, Goesti Kassan en zijne zonen. De voorwaarden, waarop aan deze bij vrijwillige overgavelijfsbehoud kan worden i verzekervlworden door den gouver neur-generaal vastgesteld. Art. 4. Deze ordonnantie is niet var. toe passing op de Boven-Doessonwelk landschap nog in staat van gewapend verzet tegen de re gering- verkeert. Art'. 5". Zij, die in het vcorregt dér bij de artikelen 1 en 2 verleende amnestie wenschen te deelen zijn gehouden rich binr.en-twee maan den,. nadat deze ordonnantie tér Zuid- en Oostkust van Borneo zal zijn openbaar ge maakt, bij het bestuur aan te melden en zich in de hun ter woonplaats aangewezen kampongs te vestigen Aan het algemeen overzigt van de Java- Bode, wordt het volgende ontleend, dd. 14 November. In den nacht van zaturdag op zondag jl. wer den de bewoners1 van Padang wederom uit hunne zoete rust gewektdoor het vreeselijke slaan op de tong-tong,-welke verkondigde dat er amok vergezeld van brand, ontstaan was. Uit ge loofwaardige bron verneemt men omtrent deze vreeselijke gebeurtenis het navolgendeZekere Niasser, met name Si Rega,-huisbediende bij den heer de. W.woonde met zijne vrouw en hare moeder, welke laatste baboe bij den heerv.d. L.was; op-'dièns-etf>;: desavöntls circa 12 ure te huis komende kreeg hij hevigen twist reet zijne vrouwten gevolge waarvan hij Jiaar door middel eener klewang van het leven beroofde. Hierop liet hij demoeder, die in het Hoofdgebouw verblijf hield, roepen, zeggende dat hare dochter ongesteld wasdoch naauwe lijks was zij in het vertrek gekomen, of de snoodaard beroofde haar evenzeer van het le ven Na nog eene vrouw en een jongentje ver wond te hebbenstak hij het huis in brand waarna hij zich in de vlammen wierp. Het huisje is tot den grond toe afgebrand en vond men des anderen daags de overblijfselen van drie misvormde lijken. De verwonde vrouw en het kind zijn ter verpleging naar het hospitaal overgevoerd. Naar men mededeeltmoet ja- loesie wederom de aanleidende oorzaak zijn tot dezen driedubbelen moord. Men meldt uit Fort van de Capelle Op den 27 October jl.des morgens om half zeven ure, werd de aandacht der bewoners van Tanah-Datar opgewekt dooreen verschrikkelijk geraas komende van den vuurberg Merapien zag men twee stroomen met verschrikkelijk ge weld van den berg afdaleneene van de zijde van Tandjong Alara en eene van Soengei Djambowelke eerst verondersteld werden lava- stroomen te zijn maar weldra bleken te bestaan uit steenen en modder,.toen zij zich indebed ding van de riviertjes Pello en Malano wierpen en deze stroompjes oogenblikkelijk zoodanig deden rijzen, dat niets tegen den vloed bestand was. Een en twintig mensc'nenvier bruggen, dertien soerons en drie karbouwenkralen zijn door den stroom medegesleept, terwijl eene groote uitgestrektheid rijstvelden door modder en steefien is overdekt. Zes lijken zijn terug gevonden. Dé oorzaak van deze ramp is waar schijnlijk van vulcanischen aard. Men zegt dat zich op den top van den berg een klein meer had gevormd, waarschijnlijk in een uitgebran- den kraterwaarvan de wanden zouden zijn uit geweken. De bevolking was ijverig bezigde geledens schade te herstellen. GROOT-BRITTAN NI E N Uit New-York meldt men van 17 Dec. Op nieuw hebben de vijandelijke legers in eene bloedige worsteling om den palm der overwin ning gestredenen op nieuw is deze aan da Zuidelijken te beurt gevallen. De laatsten heb ben ongetwijfeld weinig geleden en zijn in alle opzigten overwinnaars geweest. Na Fredericks burg verlaten te hebben vestigden zij zich on middelijk daarachter op de hoogtenwelke de stad omringen, waar onderscheiden aardwerken waren opgeworpen. Zaturdag 13 dezer, gaf Burnside bevel om vooruit te rukken. Een dikke mistzoo als gewoonlijk in dit jaargetijde aldaar plaats grijpt hing tusschen en over de beide legers die met hunne artillerie als het ware rondtastten om elkander te vinden. Tegen den middag trok de mist op en de vijandelijke legers bevonden zich in elkanders oniniddelijke nabijheid. Het werd spoedig duidelijk, dat de eerste rei heuvelen, waarop de vijand zijne stukken geplant had,slechts door eene bestorming met de bajonet kon genomen worden en generaal Summer koos French's divisie voor dit gevaarlijke werk en zond hem ondersteund door Howard's divisie voorwaarts. Er is geen twijfel aan of de bondstroepen trach ten dit werk uitte voeren met de koelbloedigheid en volharding van veteranenmaar een ver schrikkelijk vuur van schroot en kogels regende van de zuidelijke batterijen en maaide de gele deren weg als grasverpletterde de legioenen die men onverwinbaar waande. Zelfs de stout- moedigsten werden ontmoedigd. Maar Burn side was onverzettelijk en meende dat dit den weg naar Richmond openen moest. Op nieuw vormden zich regementen op regementen tot eene lange onafzienbare menschen-massaop nieuwklonkhet voorwaarts, op nieuw wapperde de starrenvlag voor hen uit in de hand van menjgen dappere, maar op nieuw vielen zij terug, gebroken, verslagen, hunne rijen uit elkander gescheurd door het vijandelijk lood dat zoo digt viel als hagel. En nogmaals en nogmaals werd het doodende werk beproefd, en elke poging vermeerderde den stapel lijken tusschen hen en den vijand die onbewegelijk stond als eene rots Het is waar Lee en Longstreet en Hill en Stonewall Jackson waren daar en wij weten het door den dood van onzen dapperen generaal Bayard, van onzen generaal Jackson en een twaalftal andere generaals en hoofd officieren die doodelijk of gevaarlijk gewond werden. Ons verlieswaarvan geene officiële opgaven ingekomen zijnzal minstens 20,000

Zierikzeesche Courant | 1863 | | pagina 1