1862 Woensdag; 31 December. WOENSDAG EIU ZATURDA5. en \?y B Besturen en Administratis Bekendmaking, Birnenlandsche Tijdingen Hirant primo an het n Joor s wor- anden. bezoek Cents. >or het Eifan- t-Phi- Prijs bevat- si egen- Prijs matiên m°. 105» PRIJS DER ADV ERTENTIEN. Gewone 12*/» cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Dootlberigten van 16 regels af 1 behalve het zegehcgt. VERS C HIJ NT: ABONNEMENT S-P R IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertcnticndaagstevorcn, voor 1(1 urc'smnrg lotter- innen- 7l>'/8 I au1-. au 'n Uwi'li M'l, so% 46 \*5% I 49', 74 dde. f 6,25 8,00 8 00 0,00 6,75 0,0 0,00 0,00 0,00 po pO 30 50 50 50 50 p° dam. g.' 9 Va [fvaart der liddelburg jot rijden. dam. [jnderdags en 8'?2 «rC il mogelijk ein ure voor jrgens ten PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Zterikze. 'Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen b- trekkelijk de Nationale Militie;. Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zuljs zoude mogen aangaan 'dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ing- zetenen welke op den lsten January aanstaande hun 19c jaar zullen zijn ingetredendat zijn diegenen welke in 184 zijn geborenzal gereed leggen op de gerneente-secretaie van den lsten tot en met den 31steu Januarij 1863vn des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hijwiens vader, of, is deze overleden wiens moede of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is vt- gens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44; 2. bijdie, geen ouders of voogd hebbende gedurende |e laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lstm Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten li- schrijven in Nederland, verblijf hield 3. hij, van wp-ns ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geeu ingezeten mits hij binuen het rijk verblijf houd» dat niet voor. ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenen staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst' is onderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtig:.eid hel beginsel van wederkeerigheid is aangeno men (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar,- doch óór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtverpligt lis, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de in schrijving volgens art. 16 moei geschieden (art- 20 der wet); ilat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoo n van een vreemdeling, ai is zijn voogd ingezeten art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt; 1. van een ongehuwdë iu de gemeentewaar de vader of, is deze overleden de moeder of, zijn beiden overleden de voogd woont 2; van een gehuwde en van een weduwenaar in de ge meente waar hij woont 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont 4. van den buiten 's lands wouenden zoon van een Ne derlander die terzake van 'slands dienst in een vreeml land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art 16 der wet). dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, .'erpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter poven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd auir !e geveneu dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of ont stentenis zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder, of, :ijo.beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte erpligt is (art 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand nau ne op hun rustende verpligting te voldoen cu wordt hun teq pvervloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet mder meer is bepaald dat met boete van 25 tot f 100 wordt gestraft de over- Ireding van art 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens foor den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is roldaan binnen twee maanden na dnt de veroordeelde tot beta- ing is aangemaand de boete door gevangeuisstraf van ten ioogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen oorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 9 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), 'oor de tweede maal worden afgekondigd en aangeplakt, waar sulks binnen deze gemeente te.doen gebruikelijk is. Gedaan te ZieriJczee, den 17 December 1862. En is hiervan afkondiging geschied- ter plaatse waar het be- loort den 17 December 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU, Burgemeester. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie- ikzee. In aanmerking nemende de bestaande ver leningen tot wering der bedelarij in het al gemeen, hebben goedgevonden: 1. Om aan alle behoeftigen te verbieden ge lijk geschiedt bij deze, om op den lsten Januarij eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan omonder voorgeven van Nieuwjaar-wenschente bedelen. 2. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen dat, ter verligting van den nood der armen op den tweeden dag van het volgende jaar des middags eene Collecte zal gedaan wor den om uit het beloop daarvaneene bui tengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. Tën welken einde Burgemeester en Wet houders de Ingezetenen uitnoodigen, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken of te doen uit reiken aan zoodanige armen, dieondanks dit verbod, aan de woningen mogten komen be delen maar willen daarentegen de Ingezetenen gelegenheid geven tot betoon van weldadigheid en verzoeken op den tweeden dag des jaars milde bijdragen in de Collecte te doenten be hoeve der waarlijk hphoeltigen, ten einde daar door mede te werken aan het heilzame doel hetwelk de regering bij het verbod van bede larij zich voorstelt. En opdat niemand, hiervan onwetendheid roorwende, zal deze ir. de Courant geplaatst, aVekondigd en aangeplakt worden. otdaan ten Raadhuize van Zierikzee, den 24 Deceiber 1862. brgemeester en Wethouders voorn.d B. C. CAU, Voorzitter. J, P. N. ERMERINS, Secretaris. Zieikz.ee, 29 December. De eerste kamer heeft hdenmiddag dp begropting. vppp kplopjen met 34 tegen 4 stemmen verworpen. Rhuwersitaven, 24 December. Den heer C.-an de V\ra|erjng,, genres-hep!- en ver- loskundre alhier, quarantaine-doctor, lid van den geieente-raad van Brouwershaven enz. vierde blen zijn 70ste verjaardag, waarop de gemeenthem de eer beeft bewezen door bet uit steken vi vele vlaggenbet branden van teer tonnen Irescboten enz.dat tot in den nacht geduurd ;eft. Bkouïrshaven, 29 December. Bij de be- handeliiiflerstaatsbegrootmg van de eerste ka mer der aten-generaal is met 33 tegen 1 stem aangenomide subsidieverlangd tot herstel van onzeaven, betgeen beden door het uit steken vaivlaggen en bet lossen van eerescho- ten gevierwerd. Xac het vergelijkend examen voor de betrekkingan openbaren onderwijzer in de ge meente Oi-Vosineer den 22 en 23 dezer heeft plaats gehi, is uit het gemaakte drietal benoemd de beer Schiileman, hoofdonderwijzer te Water landrkje. Meniieldt uit Vlissingen van 26 dezer. De luit. t/zite kl. N. M. J. Ivroeff,adj van den schout-bij-nht H. Wipf, directeuren komman- dant der mme te Vlissingenis uit die betrek king eervol itslagen en in diens plaats benoemd de luit. t/z kl. jhr. E. P. E. de Stuers. Naar en mededeelt zijn op den Rijn spoorweg, ide nabijheid van Amsterdam, zaturdag jl. n goederentrein en een personen trein ten gelge der groote duisternis met elkander in araking gekomen. Gelukkig was de vaart reedterk verminderd en heeft men dus geene ernstigingelukken te betreuren. Slechts zijn een paar gderenwagens verbrijzeld en heeft de locomotief groot» schade bekomen, terwijl de machinist en de bagageineester min of meer zijn gewond. Uit Amsterdam meldt men van 26 dezer. Als eene bijzonderheid verdient vermelding dat P. J. Dechampsgeboren in 1763, en dus thans 99 jaar ouden die bij Waterloo een schampschot aan het voorhoofd hekomen heeft, jl. zaturdag den 19 dezer, in den zwaren storm die toen woeddeden weg van Nijmegen tot Arnhem te voet heeft afgelegd en zich van daar per spoortrein naar Amsterdam begeven heeft waar hij in welstand aangekomen is en zich op dezen oógenblik nog bevindt Deze bijna lOOjarige man heeft zicli in bet genot eener vol- komene gezondheid te verheugen. Hij beeft reeds een zoon van ruim 60 jaar en zat op zijn 67ste jaarnog aan de wieg van zijn jongste kind. Jl. zaturdag zijn te Noordwijk ongeveer 500 Noordsche doelen waarondereen mast aan gedreven naar men vermoedtafkomstig van een Noordsche brik met hout geladen en tijdens den laatsten storm vergaan. De pink, die te Katwijk nog met bezorgdheid werd te buis ver wacht is behouden 'eruggekeerd. Langs bet strand te Katwijk was gedurende deze week veel wrak hout opgemerkt. Men schrijft uit Bensichem van 22 dezer. Alhier bad onlangs een zonderling voorval plaats. De schoolmeester erfde ongeveer ƒ15,000 en was met zijne vrouw daarover bij zonder verheugd kort daarna stierf de man maar liet zijne vrouw vooraf beloven dat men hem niet zoude ontkleeden maar gelijk bij daar lag in de kist zoude leggen. Aan den laatsten wensch baars mans gehoor gevendezorgde zij dat hij zoo veel mogelijk onaangeroerd ter aarde werd besteld. Toen men eindelijk tot de rege ling van erfenis enz, overgingwas er van de 15,000 niets te vinden. Onder de algemeene ontsteltenis werd de raad gegevenom de autori teit hierin te hulp te roepen deze besloot liet lijk te doen opgraveneu op het hart van den pedagoog werd de eene helft der vermiste som de andere onder zijn regter arm gevonden, 's Mans zekerlijk bizarre denkbeelden omtrent het gebruik van dit geld na zijn afsterven blijven echter een raadsel. (U. C.) Men schrijft uit Nijmegen van 26 dezer. Jl. dingsdag heeft er een brutale diefstal inet in braak plaatsgehad in liet buis van den beer van der Bruggberieen kwartier uurs van deze stad aan den openbaren straatweg naar Ubber- gen een weinig in de hoogte gelegen De da der heeft op de slaapkamer eene menigte zilver werk ter waarde van omstreeks f300 zelfs bet gouden borologie van het nachttafeltje en een dolk weggenomenzonder dat de bewoners wakker zijn geworden. Inliet geheelebeneden huis zijn druppels kaarsvet gevonden, tot op de chiffonnière op de slaapkamer. Uit een naai kistje waren vingerhoeden ring verdwenen. De kleêrendie de beer des huizes bij het naar bed gaan had uitgetrokken, broek en jas, waren van een stoel voor bet ledekant weggenomen. De vermoedelijke dader is aangehouden. Het is een soldaat van bet 1ste regement infanterie alhier in garnizoen. Hij is gevat toen hij, inde gestolen kleederen vermomd, eenige van de ge stolen voorwerpen trachtte te verkoopen. Ver der werd heden als medepligtige een persoon in hechtenis genomen, in wiens woning, bij eene geregtelijke huiszoeking, alle verder vermiste voorwerpen werden gevonden. Men schrijft uit Zwolle van 23 dezer. Gisteren is voor de arrondissements-regtbank alhier de zaak tegen dr. Tirat uit Parijs, welke zaak reeds vroeger voor het kantongeregt be handeld is, doch waarin de kantonregter zich onbevoegd heeft verklaard. Onderscheidene getuigen zijn voor de regtbank geboord, eu hunne verklaringen kwamen hoofdzakelijk daarop neder, dat dr. Tirat de lijders naar hunne kwalen gevraagd heeft en hen geneeskundig heeft onderzochtwaarna bij zijne toestellen als onfeilbaar middel tegen al die kwalen heeft aange prezen en geleverd voor de zeer matige prijzen van ƒ12,50, f20 en f 25. Geen der lijders heeft eenigen baat bij die toestellen gevonden. Het openbaarministerie requireerde tot schuldig verklaring van den beklaagdeaan het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde en tot zijne ver oordeeling tot betaling eener boete van 100 en de kosten. Twee der gedagvaarde getuigen konden niet gehoord wordenen wel de een omdat bij inmiddels krankzinnig is geworden, en de andere, zijnde een jong meisje, omdat zij op het geregtsgebouw de vallende ziekte kreeg. Beide hebben de toestellen van dr. Tirat ge bruikt De wonderen van dien doctor hebben hier ter stede volstrekt maar niet kunnen ge lukken. Den 20 dezer, des avonds omstreeks 7 ure bij gelegenheid van den doorbraak van den Hasselerdijk is het huis van Berend Ester aldaar weggespoeld; een kleinzoon van om streeks acht jaren en acht stuks vee zijn daarbij verdronken In de 11. dingsdag gehouden zitting der eerste kamer der Staten Generaal is bij de behandeling der Staatsbegrooting voor 1863, o. a. door mr, C. van der Lek de Clercq, de volgende rede gehouden. De heer mr. van der Lek de Clercq wenschtook zijne slem te motiveren. Hij zal niet treden in eene bestrijding der rede van den heer van der Heim met wiens inzigten hij in veel gevallen verschilt. Hij acht het meer de taak der regering om die beschouwingen te bestrijden. Spr. wil alleen herinneren dat de discussien over de begrooting in het vorig jaar geschiedden onder den indruk van de toen op handen zijnde aftreding van het kabinet. Wat men toen verwachtteis gebeurd. Een nieuw kabinet is opgetreden dat ook zijne bestrijders heeft gevonden Even als vorige kabinetten wordt ook dit kabinet beschuldigd van gemis aan beginselen en homogeniteit. Spr. meent evenwel datzoo lang er geene volmaaktheid bij de menschen zal te vinden zijn er ook bij ieder minisleriegebreken zullen zijn aan te wijzen en er in de organen altijd een oordeel zal gevonden worden, dat zich niet altijd kenmerkt door onpartijdigheid Spr. wil zich echter daardoor niet laten leiden Bij de beoor deeling van een ministerie, wil hij alleen letten op hun werk en de prerogatieven der kroon tot benoeming van ministers ongeschonden handhaven. Nu moge men hein noemen kleur loos te gematigd niet beantwoordende aau de eischcn van het zoogenaamd constitutionneel leven spr. laat zicli daardoor niet afbrengen van zijne meening dat politieke partijen niet noodzakelijk zijn in onze vrijzinnige staatsinstellingen. Z. i. moctf de volksvertegenwoordiging zich kenschetsen door een op goede trouw steunend grondig oordeel en door eene welwillende zamen- werking met de regeriugdoor den koning aan het bestuur geroepen. Maar spr. wil zich door die beschouwing loch niet laten onttrekken van eene beoordeeling of veroordeeling van de leden van ieder kabinet, al moest ook daarvan eene kabinets verandering het noodzakelijk gévolg zijn. Spr. zal dit dan ook nu dóen. Hij heeft de aftreding van het vorig kabinet niet gcwenscht, maar hij heeft ook de optreding van dit kabinet zonder wrevel gezien. Hij stelt vertrouwen in den leider van dit kabinet. Zijue staatsmanswijsheid èn uitgebreide kennis die zelfs zijne tegenstanders erkennen wekken bij hem geen vrees voor onberaden stappen die noodlottig voor 's lauds belang zouden kunnen zijn. En wat nu de homogeniteit betreftvol komen overeenstemming tusschen de individuële leden is niet mogelijk. Vraagt men hem intusschen of het hoofd van dit kabinet gelukkig geslaagd is in dc zamenstclling er van dan verklaart hij ronduit, dat dit zijns inziens niet het geval is Er zijn daarin elementen die hem geen voldoenden waarborg geven voor het staatsbeleid en de staatsbelangen die zij ge roepen zijn te behartigen en hunne handelingen of beginselen wekken bij spr. ongerustheid daar hij die verkeerd en nadeelig acht voor het algemeen welzijn. Als hij er dus prijs op stelt om den min. van binnen I. zaken te behouden, om hem aan het hoofd van een krachtig gouvernement te zien dan is het pligt om mede te werken dat het ministerie gezuiverd worde van zoodanige elementendie onrust verwekken en met wier be ginselen niemand is ingenomen. Spreker zal zich omtrent de rigting van dit kabinet niet uit laten. Deze kan niet anders zijn dan liberaal. Dat is de eisch van elk kabinet in ons land. Vroegere kabinetten waren dit ook. En men heeft zelfs gezien dat behoudende kabinetten daden hebben verrigt, die door geen liberaal ministerie zouden zijn gedaan. Spreker wijst op de afschaffing der belasting op het gemaal. Maar spr. ziet ook in die woorden behoud eu liberaalwanneer men die in een goeden zin opvat, geen ver schil. Wat willen de liberalen in een goeden zin Willen die alles omverwerpen omdat het niet niéuw is Of durft men beweren dat de behouders alles willen behouden omdat het bestaat Spr. gelooft het niet. Beide willen behouden wat goed is en verauderen wat verbetering behoeft. Spr. heeft reeds betreurd de tegenstelling van liberaal cn behoudend. Hij wenscht dat dit eenmaal moge ophouden, en dat de manneu die daartoe behooren de handen ineen zullen slaan om hen die meer zijn dan liberaalde revolutionnairen en hen die

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1