If0. 104 £aturdag 21 December. 1862 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en Administratièn Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen Ingezonden stukken. EK'S ;n zyn ikanten te ■deeligsl Z1ËBIKZEËSCH EOIIIMNT PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve hel zegelregl. VERSCHIJNT ARONNEME NTS-PP.IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertenliën daags te voren, voor 11nre 'smorg PUBLICATIE. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Zier ik zes. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen be trekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk.die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke inge zetenen welke op den lsten Januarij aanstaande hun 19de jaar zullen ziju ingetreden dat zijn diegenen welke in 1844 ziju geboren zal gereed leggen op de geineente-sccretarie van den lsten tot en met den 31steu Januarij 1863, van de3 voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader, of, is deze overleden wiens moeder of zijn beide overleden, wiens voogd ingezeten is vol gens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. bijdie, geen ouders of voogd hebbende gedurende de laatste achttien maanden voorafgaande aan üen lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet lateu in schrijven in 'Nederland verblijf hield 3. hij, van wi-ns ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geeu ingezeten mits hij binuen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling behoorende tot eenen staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst'isonderworpenof waar ten aanzien der dienstpligtigneid hut beginsel van wederkeerigheid is aangeno men (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72); dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaardoch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtverpligt is, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de in schrijving volgens art. 16 moet geschieden (art 20 der wet); dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdelingal is zijn voogd ingezeten art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: 1. van een ongehuwdé in de gemeente, waarde vader of, is deze overledende moeder of, zijn beiden overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwenaar in de ge meente waar hij woont; 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont 4. van den buiten 's lands wouenden zoon van een Ne derlander die terzake van 's lands dienst in een vreeml land woontin de gemeentewaar ziju vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art_ 16 der wet); dat elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te gevenen dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of ont stentenis zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder, of, zija beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aangifte verpligt is (art 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun tën overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 tot f 100 wordt gestraft de over treding van art 18 en dat bij elke veroordeeling tot boetetevens door den regter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot beta ling is aangemaand de boete door gevaDgeuisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. En opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierilczeeden 17 December 1862. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het be hoort den 17 December 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Burgemeester. J. P. N. ERMK1UNS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie- rilczee, brengen ter kennis van in- en opgezete nen: dat ter oorzake van den op Donderdag invallenden Nieuwjaarsdag, de gewone weekmarkt in deze gemeente, daags te vorenop Woensdag den 31 dezer zal gehouden worden. Zierikzeeden 22 December 1862. B C. CAU Voorzitter. J. P. N. EUMERINS, Secretaris. Middelburg 25 December. Gisteren is door den boegen raad der Nederlanden uitspraak gedaan in de zaak van A lex A. Crafford, uit gever van het weekblad de Eksteralhier, bij vonnis der arrondisséments-regtbank van 19 Aug. jl. schuldig verklaard aan laster door ineen gedrukt geschrift hetwelk verspreid is geworden aan iemand daden ten laste te leggen, die in geval zij plaats hadden gehad degene tegen wie zij geduid zijn aan vervolgingen en aan den haat en de verachting der burgers zouden blootstellen. Hij werd dien ten gevolge veroordeeld tot eene gevangenisstraf van eene maand25 boete en ontzetting voor den tijd van vijf jaren van de regten vermeld in art. 8 der wet van 29 Junij 1854 (Staatsblad no. 102) alsmede in de kosten, welk vonnis bij arrest van het provinciaal ge- regtshof ru Zeeland van Oct jl. werd bevestigd. De liooge raad heeft het beroep in cassatie verworpen met veroordeeling van den appellant in de kosten. Omtrent Jen storm die in de jongste dagen gewoed heeftverneemt men nog de volgende berigten Te Amsterdam is door de hooge vloeden de zwemschool aan den Westerdokdijk zeer be schadigd. Bijna alle Steigers, eene menigte bad kamers enz., zijn door den hevigen golfslag ver nield Te Muiden is de zeedijk van den Noord- of Rietpolder op sommige punten overgeloopen terwijl te Maarden al liet land buiten de Oost- dijken door de zee is overstroomd; ook zijn daar van elders een 20tal verdronken schapen aan gedreven. Te Eemnes heeft men in grooten angst verkeerd door de volharding der inwoners is echter de dijk behoudendoch in de kerk buitendijks heeft men zondag geen dienst kunnen houden; het water stond er ruim 1'/, el in. In liet land van Altona zijn bijna alle buiten- polders ingebroken de polder de Zalm zou voor niet minder dan ƒ25,000 daarin deelen. Te Elburg is eene doorbraak inden zeedijk gevallen waardoor de gemeente Doornspijk is over stroomd. De zoogenaamde Kamper-beurtman is ten westen der stad op strand gedreven behalve het verlies van twee ankers heeft het schip ge lukkig geene schade geleden. Men meldt uit Hellevoetsluis van 23 dezer. Gisteren is aangekomen van Rotterdam en heden na het innemen van buskruid en patro nen naar Brouwershaven vertrokken ter op volging zijner bestemming naar West-Indie, het Ned. barkschip Landbouw, kapt. P. A. Kleynenberg aan boord hebbende de 1ste compagnie van het corps mariniers sterk 196 onderofficieren en manschappenonder bevel van den kapt. 2de klasse W. G. Tuning, den lsten luit. G. J. Steyn Parvéden 2den luit A. 11. W. de Gelder en den 2den luit. J. A. Zaal. Meti schrijft uit Harlingen van 20 dezer. Als een wonderbare redding kan gemeld wor dendat kapitein Ploeg, van het kofschip Christina Jacoba, in zee zeilende, in de verte eenig geroep van help I hoordedaardoor ter stond nazag of al zijn volk wel aan boord was. Na daarvan overtuigd te zijn, liep hij naar voren, en, een tweede geroep om hulp hoorende, zag hij een man boven het waterwiens hoofd alleen zigtbaarwas; men trok hem spoedig met een haak aan en wierp hem eer. touw toe, het welk hij greep en gelukkig op het 6cliip kwam zoodra het schip eene haven bereikt had werd hij aan land gebragt. Deze persoon beeft zekerlijk goed kunnen zwemmen daar het schip waarvan hij was afgevallen, reeds zeer ver weg was toen men hem vonden het scheepsvolk waar hij bij behoorde, hem reeds voor verdron ken hield. Hij heeft eene vrouw en 4 kinderen. Men schrijft uit llitsum van 17 dezer. In het laatst der vorige week ontving een onzer ingezetenen, A. F., een familiebezoek van zijnen neef, A V, dien hij, bij zijn vertrek, een eind weegs uitgeleide deed doch zijn neef schijnt later op zijne schreden teruggekeerd te zijn om in den nacht het gouden horologie van zijnen gastheer, dat bezijden het venster hing, weg te kapen. Den volgenden morgen althans werd dit voorwerp vermist men was zoo vrij neef te verdenkenen bij onderzoek vond men het corpus delicti in de bank van leening te Fra- neker terug en neef werd als inbrenger her kend. De beschuldigde is daarop gevat en naar Leeuwarden gebragt. Op de groote vlakte tusschen Douai en Kamerijk waren in de vorige week twee jagers aan het jagen zij zagen gendarmes aankomen en dadelijk ging de een der jagers aan het vlug ten, terwijl de andere zeer bedaard bleef staan. De gendarmes vervolgden den vlugtende en hadden veel moeite hem te bereikeneindelijk gelukte hun dit en op barschen toon eischten zij de afgifte van zijn geweerdaar dit was verbeurd verklaard, en de opgave van naam en woon plaats, ten einde proces-verbaal tegen hem te kunnen opmaken wegens het jagen zonder acte. De jager veegde ziel)zonder zich in het minst te haastenhet zweet van het gelaat en reikte daarna aan de gendarmes zijne jagtacte over, welke volkomen in orde was. „Maar waarom zijt gij ons dan ontvlugt Waarom hebt gij ons zóó laten loopen was de vraag der gendarmes, en het antwoord luidde„Wel, om de eenvou dige reden, om uwe aandacht van mijnjagtge- noot af te trekken die geene acte bezitDe gendarmes waren woedend zochten naar den anderen jagerdoch deze had zich uit de voeten gemaakt. FRANKRIJK. Parijs, 21 December. Fen negentienja rige dienstbode Rosalie V kwam dezer dagen ten 7 ure 's morgens in de kamer van haren heer en mevrouw, en schreeuwde dat men haar had vermoord Zij was in haar nachtgewaad en dit was met bloed bevlektterwijl zij zelve aau een buitengewone overspanning ten prooi scheen. De policieijlings geroepenerkende al spoedig dat hier aan moord noch aan zelfmoord te den ken viel. Een geneesheer werd ontboden deze onderzocht het meisjeover welks aangezigt en kleederen het bloed bleef stroomen, en over tuigde zich dat de dienstbode door een hevige nachtmerrie was overvallen en hij een der zeld zaamste verschijnselen der ziektekunde bloed zweet voor zich had. Dadelijk nam de man der kunst de noodige maatregelen. Volgens uit Rome ontvangen tijdingen zullen de kiezerslijsten eerlangop last van het pauselijk ministeriein orde gebragt worden. De paus heeft 300,000 frs. voor de nieuwe wer ken te Civita Vecchia bijgedragen. De generaal Hugues en de kardinaal Matthieu keeren naar Frankrijk weder. De bladen van Rome beweren dat over eene maand al de kloosters in Napels zullen worden opgeheven. G ROOT-B R ITT ANNIE N Londen22 December. Volgens het Journal of Commerce van Liverpool is door het ministerie aan alle Britsche agenten op de Vlaamsche eilanden (Azoren) kennis gegeveri dat zij aan de Alabama den toegang tot de havens moeten weigeren zonder zelfs het innemen van steenkolen of andere provisie te dulden. Mogt de stoomboot Fayal of eenige andere haven aandoen, dan moeten zij kapitein Setnmes kennis geven dat elke verdere vernieling van goederen aan Britsche kooplieden geconsigneerd in onzij dige schepen, aanleiding geven zal tot ernstige maatregelen van de zijde der Engelsche rege ring, die zijn vaartuig onmiddelijk zou doen op zoeken en in den grond boren. Men schrijft uit New-York van 13 dezer. Een gedeelte van Burnside's leger is de Rappa hannock overgetrokken. De Zuidelijken zijn achter twee sterke linien batterijen achter Fredericksburg geconcentreerd. Een veldslag wordt te gemoet gezien. Het Congres heelt een besluit aangenomen, waarbij de emancipatie en de loting werden goedgekeurd. In oostelijk Tenessee houden de Zuidelijken stand. De Engelsche regering heeft aan de Messa gen es Impériales een stuk grond op Ceylon voor depót van steenkolen afgestaan. Nabij Fredericksburg is een veldslag begonnen. In den staat Maryland werd onlangs een mu lat ter dood veroordeeldwegens moord op een blank meisje van 8 jaren gepleegd. Men ge leidde hem naar de galgen hing hem op, doch de volkswoede was hiermede niet voldaan en van alle kanten hoorde men roepen „Die dood is te zacht!" Alsnu nam men hem af eer hij nog den geest had gegevenhond hem aan een boom vast, lostte verscheidene pistolen op hemsleepte hem vervolgens bij de beenen naar de straatwaarin de vader van het slagtoffer woondesneed hem in stukken en verbrandde toen de stoffelijke overblijfselen. LI. maandag had niet ver van Selliyin Yorkshire, een gelukkig hoogst zeldzame ver koop plaatsnamelijk die eener vrouw. Zekere boerenknecht, genaamd Holmes, was vóór twee jaren door zijne echtgenoot verlatendie bij een anderen man haren intrek nam en geruimen tijd met hem zamenwoonde. Dezer dagen zocht de ontrouwe gade, om welke reden weet men niet, haren man weder op en trachtte hem te overreden haar weder aan te nemen doelt in plaats dat er eene minnelijke schikking tusschen hen tot stand kwam geraakten zij in twist en werden hand gemeen. De vrouw daagde haren echtgenoot voorden regterter zake van mishandeling, en hij werd tot 5 shillings met de kosten veroor deeld. Dit bragt Holmes tot het besluit om zijne vrouw te verkoopen. Hij kocht een paardenhalster, deed die zijne vrouw om voerde haar naar de marktbood haar aldaar te koop aan en verkocht haar ten laatste aan haren vorigen minnaar voor eene pint ale. Eene groote volksmenigte was hierbij tegenwoordig die zich niet weinig met dit schouwspel ver maakte. Ms de kunst nu regeringszaak De regtmatige pressie der kamer en de vrees voor een ver diend échec hebben den minister van binnenlandsche zaken op 25 Nor. jl. doen transigeren met zijne opinie en de ex tripode uitgesprokenen zoo lang mogelijk volgehouden stelling „de kunst is geen regeringszaakzal voortaan gede poneerd worden in het, in den laatsten tijd bij het departe ment van binnenlandsche zaken sterk vermeerderde archief van „losgelaten beginselen." Wij meenen thans, met het oog op dei ministers bede om „medelijden, voor iemand die zooveel te doen heeft als hij vooreerst onder de aandacht van den heer Thorbecke te mogen brengen, wat.in dc laatste jaren in

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1