nr°. 102. Saturday 20 December. 11862 WOEHSMEEMZATUBDIS. Besturen en Administratiën Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. Binnënlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cenls de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiijlen van 1—6 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCH IJ NT; ABONNEMENT S-P P. IJ S. Per drie manntim [2.00. Franco per post. f 2,25. Inzending der Advert enlien daags tevorenvoor 1 O ure' smorg Burgemeester en wethouders van Zie rihzee maken bekend dat heeren Commissa rissen belast met het toezigt over de Armen school in deze gemeenteeene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd, Diaconie Armen-Geslicht ten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en beoordeelenvan ouders óf voogden die verlangen mogten hunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op Zaturdag den 20 dezer maand, des avonds ten zeven ure. Belanghebbenden worden mits dien uitgenoodigd om zicii ten bepaalden tijde in liet A rmen-Gesticht tot voorzegd doel aan te melden, daar buitendien geene kinderen op de Armenschool kunnen worden toegelaten. Zierihzee, den 10 December 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie rihzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat door heeren Commissarissen over de Tus- schenschool hoofdonderwijzer L. KarrëmaIv, in deze gemeente eene zitting zal worden ge houden in het locaal dier schoolop Woensdag den 24 dezer maand, des namiddags ten zes ure tot het ontvangen en beoordeelen der aanzoeken tot plaatsing van kinderen op de Tnsschenschool en worden ouders en voogdendie hunne kinderen wenschen geplaatst te zien opge roepen o n alsdan te verschijnen daar tus- schentijds geene kinderen op de school worden toegelaten. Zimkzee, deti 16 December 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Uk der Maten en Gewigtcn. Burgemeester en Wethouders van 7,ie- rikzee, brengen ter kennis van belanghebben den dat de heer Arrondissements-I-Jker is go- magtigd om zijn kantoor voor dit jaar te sluiten op den 20sten dezer maand, en dat een ieder, die nog eentge maten en gewigten, ter ijking mogt willen aanbiedenmitsdien wordt uitgenoodigd om zich daarmede, vóór of op den 20 dezer, des voormiddags tu$s. hen tien en twaalf ure ten zijnen huize te vervoegen. Zierihzee, den 16 December 1862. B. C. CAU, Voor Utter J. P. N. ERMERINS, Secretaris PUBLICATIE. NATIONALE militie. Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Zierihzee.. Gelét hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen be trekkelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat bet register tot inschrijving van alle mannelijke inge zetenen welke op den leten Januarij, aanstaande hun 1.9de jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen welke in 184-4 zijn geboren zal gereed leggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den Sisten Januarij 1863 van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt- gebonden 1. hij wiens vader, af, is deze overleden wiens moeder óf zijn bteide overleden, wiens voogd ingezeten is vol gens de wet van den-28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. bij die, geen ouders of voogd hebbende gedurende de Jaatste achttien maanden voorafgaande aan eten lsten - Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten in schrijven in Nederland verblijf hield 3. hij, van wh-ns ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geeu'ingezetenmits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, bchoorende tot eenen staatwaar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst' is onderwérpenof waar ten aanzien der dienstpligtigheid hel beginsel ran weder keerjgheid is aangeno men (art. 15 der wet van' 19 Augustus 1861 (S taatsblad no. 72); dat hijdie eerst na 'het intreden van zijn 19de jaar doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtverpiigt is, zich zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de in schrijving volgens art. 16 moet geschieden (art 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven; 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is; 2. de in een vreem,<J rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd ingezeten art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt: 1 van een ongehuwde in de gemeente, waarde vader of, is doze overleden de moeder ofzijn beidén overleden de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwenaar in de ge- m'een te waar hij woont 3. van hem die geen vader, moeder of voogd heeft ofdoor dezen is achtergelaten of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de gemeente waar hij woont 4. van'den buiten 's lands wonenden zoon van een Ne derlander, die terzake van 'slands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art 16 der wel). dat elkdie volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verlpigt is zich daartoe bij Burgemeester cn Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden lijd a;.n te geven en dat bij diens ongesteldheid ^-afwezigheid of ont stentenis zijn vader, of, is deze overleden zijne moeder, of, zijn beiden overleden, zijn voogd tot het doen van die aangifte verpiigt js (art 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op linn rustende vcrpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebrngt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van f 25 "tot f 100 wordt gestraft de over treding van art 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den rogter wordt bepaald, dat, indien daaraan niet ia voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot beta ling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Rn opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72), voor de tweede maal worden afgekondigd en aangeplakt, waar zulks binnen deze gemeente te doen. gebru kolijk is. Gedaan te Zierihzeeden 17 December 1862. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het be hoort den 17 December 1862. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAUBurgemeester. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van He rik; ee brengen ter kennis van in- en opgezete nen dat tér oorzake van het op Donderdag den 25 dezer invallende de gewone wekelijksche IflarKtdag in deze gemeente daags te vorenop Woensdag' dei» 84 deler zal gehouden worden. Zierihzee, den 19 December 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. ZiEiffiizfe16' DécénVber. Gisteren avond hield het alhier gevestigde Departement der Maatschappij tot bevordering van Nijverheid eene vergadering, die werd bijgewoond door 44 leden. Nadat eeiiige mededééfingen waren"ge daan en rappotten uitgèbhagtgeeft dé voor zitter de heer J H. Ochtman Joliz.kennis dat het aan het bestuur bekend was dat zich industriëlen onder de leden van het depart, be vonden die zich bezig houden met de fabricatie van patentolie en het bestuur gemeend heeft die leden bekend te moeten maken met een ant woord van de centrale commissie voor raadgeving op deswege aan haar gedane vragen omtrent de fabricatie van patentolie, voorkomende in de gedrukte handelingen (paga. 3536 en 37) alsmede de aandacht van landbouwers te moeten vestigen op het gebruik van gazkalk en ammo- niacaal water uit de gazfabrieken (pages 37, 38 93 en 94j. Het aldaar vermelde wordt beves tigd door de gaz-commissie te Sneek, welke mededeelt, dat de gazkalk aldaar tot bemesting door de landbouwers wordt gekocht. De voorzitter betuigt aan het medelid den heer J. T. Dirksdie naar elders staat te ver trekken dank voor zijne ijverige medewerking, hetwelk door den heer Dirks wordt beantwoord. Daarna wordt verslag uitgebragt betrekkelijk het bouwen van woonhuizen. Het bestuur is van oordeel dat het daarstellen van nieuwe gebouwen en het doelmatiger inrigten van oude, alleen niet voldoende kan geacht wordenen wijst er op hoeveel verbetering net rioolstelsel binnen deze gemeente behoeft, Het vraagt daarom niagtiging, om namens deze vergadering een adres aan den gemeente-raad aan te bieden, waarbij de aandacht van den raad op gemelde aangelegenheid wordt gevestigd en wordt aan gedrongen op zooveel mogelijke verbetering. Hiertegen wordt bezwaar ingebragtdaar men van meening is dat dit niet tot de competentie dezer vergadering behoort Hierover ontstaan discussionwaarna wordt besloten het bedoelde adres niet in te dienen. De drie leden van het bestuur en het lid van elk der vaste commissien die aan de beurt van aftreding zijn worden herkozen. De voorzitter herinnert dat de tijd da4r is tot herziening van het reglement en verzoekt namenshet bestuur magtiging tot die herziening. Deze toegestaan zijnde noodigt de voorzitter de leden uit, de veranderingen die zij in het regle ment v\enschen opgenomen te zier,binnen 14 dagen aan het bestuur te willen mededeelen ten einde daarop te letten. In de pauze werden gedeposeerd photcgra- fische afdrukken2 kleedjes uit snippers van Verschillende stoffen vervaardigd, onontvlambare paraphine olie en 6 modellampcn. Zierikzre, 19 December. In eene plegtige openbare zitting van het provinciaal geregtshof in Zeeland heeft jl. woensdag middag de instel- latie plaats gehad van jhr. mr 0. de Jonge, bij koninklijk besluit van den 31 October benoemd tot raadsheer in dat hof. Naar men verneemt, bestaat de voordragt voor regter in de arrondissements regtbank alhier, uit de heeren mrs. .1. jhr. L. F. van Panhuys, substituut officier bij de arrondisse ments regtbank te Goes; 2. P. van der Meer Mohr, kantonregter te Hulst, en 3. A. P. Snouck Hurgronje, regter plaatsvervanger te Middelburg. Men schrijft uit's Hertogenbosch 14 Dec. Eenigen tijd geleden had er eene vechtpartij plaats, bij welke gelegenheid een der vechten den zijne tegenpartijeen armen visscher, een gedeelte van den regterduim afbeet. Voor dit feit werd hij tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf veroordeeld. De verwonde stelde daarenboven latei' eene burgerlijke vordering tot schadever goeding in. De regtbank heeft thans dien eisch toegewezen en den gedaagde veroordeeld tot be taling eener schadevergoeding van ƒ400 en in de kosten van het proces ad ƒ300. Men schrijft uit 's Hage van 15 dezer. „De hoop dat de oploop en de ongeregeld heden, die hier in de vorige week plaats hadden, zich niet weder zouden herhalenis niet ver wezenlijkt. Gisteren avond trok op nieuw een onafzienbare schaar men begroot ze op 4 d 5 duizend door de voornaamste straten. Het zijn geen „jongens" meerhet zijn grooten- deels mannen uit den arbeidenden stand, die naar zij beweren, op die wjze het „regt om 's avonds door de straten te wand el ep" willen handhaven. Onder hen bevonden zich" vele -ar beiders zonder werk, als ook talrijke zeer goed gekleede personen. Ongeregeldheden in den eigenlijken zin van het woord zijn er niet ge pleegd slechts nu en rlan werd er gezongen. Kleine kinderen liepen voorop, 't zij uit nieuws gierigheid, 't zij met het doel om krachtdadigen weerstand der policie onmogelijk te maken. Tallooze policie-agenteninspecteurs en de hoofd-commissaris zelf waren steeds vóór of tusschen of achter den trein, doch men ging niet verder dan tot waarschuwingendie met minachting werden aangehoord. Ongeveer te middernacht hield de stoet halt in het Willems park voor het huis van den burgemeester jhr. Gevers Deynoot, zonder dat er iets gedaan of iets gezegd werdzelfs de bijnaam „Gevers Druiloor" die door het volk in den avond ge bruikt was, werd hier niet vernomen De vraag van den burgemeester „wat zij kwamen doen bleef onbeantwoorden eerst toen de vraag herhaald word riepen enkelen dat zij het regt hadden te wandelen even als degroote lui. Daarop trok men rustig af en ging spoedig daarna uiteen. „Het gerucht dat er geld was uitgedeeld be vestigt zich 't Zij uit aardigheid 't zij met bijoogmerkenhet volk wordt aangemoedigd door sommige personen uit den zoogenaamd- fatsoènlijken stand. Van politieke strekking blijkt niets, doch, zoo er politieke personen achter de schermen zitten, dan is er langzamer hand brandstof voor tweedragt voorhanden. Om den toestand juist te schetsen: een deel der arbeidende klasse heeft de koorts men kan niet zeggen welken loop de ziekte nemen zal, het kan eene kleinigheid zijn, morgen voorbij het kan ook eene erge ziekte worden. „Hoe het zij, zeker is het dat men de ziekte meester zal worden en dat er geen ander gevaar te duchten is dan voor de onruststokers zeiven. Men zegt dat zoo zich de oploop heden herhaalt en daarbij slechts de minste ongeregeldheid plaats heeftde kavalerie het volk zal uiteen drijven." (Midd. Cour) - Van eene welwillende zijde wordt aan deU. C. omtrent de expeditie tegen de weggcloopen negers van Rac fi Uac het volgende medegedeeld „Zoo als ik de voorgaande mail reeds gemeld heb ging on der commando van den kapt. der art. Steenbergen den 2dcn luit. der art Andriessen en den offic. van gezondheid 2de kl. Mousanto eene patrouille var. 80 man gedeeltelijk jagers cn kanonniers alsmede 80 commando-negers naar Rac a Rac al waar de 2de luit. der jagers van Vooren reeds sedert eene maand met 24 man geposteerd was Het doel was tweeledigleneerste om de 40 wegloopers door zachte middelen weder over te halen om terug te komen (de gouverneur had hen vier dagen geleden amnestie verleend en zeker om hen meer vertrouwen in te boezemen, werden zij door £0 soldaten gehaald gij kunt be grijpen dat de negers zoo'n amnestie niet zeker vonden en ten tweede om door bet boscb een kordonweg te kappen tot aan plantaadje Montpellier (in de Houralena-kreek). Ku bestond er minstens sedert een GOtal jaren juist in de lij u van dien weg, door groote zwampen en digt bosch omgeven, een uitgestrekt kamp van wegloopers naar gissing van 500 a 800 man men had ben voortdurend zich daar rustig laten nestelen naar dat kamp waren de 40 wegloopers van Rac a Rac dan ook ver trokken. Men moet hen echter niet verwarren met de bosch negers die door tractaten viij verklaard zijn en ook hier in de stad komen om handel te drijven. Hetgrootekamp is in 8 ofmeer kampen verdeeldóchelonsgewijs in het bosch opgerigt allen zijn van kostgronden ruim voorzien en weder door digt bosch van elkaar gescheiden. Aan de andere zijde van Para maribo bevindt zich even zoo digt bij de stad zulk een kamp van wegloopers, die men eveneens sedert eeu GOtal jaren ongemoeid gelaten had. Kapt. Steeubcrgeu begon nu dien weg te laten kappentot dat men voor een zwamp kwam. Die zwamp schenen, die negers als hun grensscheiding te beschouwen waut naauwelijks waren de troepen ze overgetrokken en het bosch verder ingeruktof de negers begonnen op hen te schieten met dat ongelukkig gevolg dat er 4 man sneuvelden en 3 gekwetst werden. De commando negers trokken in overhaasting terug en de zwamp weder over, een gedeelte der bagaadje er in werpende. Met veel inspanning en na met eenige dapperen aan alles het hoofd geboden te hebben, ge lukte het kapt. Steenbergen om eenige orde in de terugtrek kende troepen te brengen hij moest echter de zwamp weder overtrekken zijn plan om voor de zwamp stand te honden kon niet volvoerd worden, daar de troepen zoo zeer gedemoraliseerd waren zulks was ook wel eenigzins te verschoonen daar

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1