1862 4 3S°. 100, Zaturdag 13 December. WOEHSDAG EIZATURDAG. Besturenen Administratiën Aanbesteding. Bekendmaking Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen /INzal ier 1862 verzoeke Herberg bliek pre en ERF, t het uit- bedrijf Irij, ka li Kantore ZIËRIKZEHUMNT P li IJ S DER AD V E RT E NT I E N. Gewone 12'/, cents ile regel Geboorte-, Huwelijks- en üoodberiglen vim 1 6 regels af 1 behalve hel zegclregi. V E R S C I1IJ NT. ,1 B O N iV E M E NTv' -1> B IJ S. Per drie maand f2.00. Franco per pox/ f 2,2". Inzending der Adverlenliën daags Ie voren, voor 1 ure 'smorg ministerie van Justitie. PROVINCIE ZEELAND. Op Zaturdag den 27 December 1862 des middags ten 12 ure, zal, onder nadere goed keuring, door den Commissaris des Konings in de provincie Zeeland, ofbij zijne afwezig heid door een der leden van de Gedeputeerde Staten en in bijzijn van den Hoofd-Ingenieur in het 11 de district van den Waterstaat, op het Raadhuis te Goes worden aanbesteed De verdere opbouw van het Huis van Arrest en Bewaring te does met de daarstetling van den ge- heelen omringmuuralsmede eenige verdere werkzaamheden te samen uitmakende het 4de per ceel van den bouw. Deze aanbesteding zal geschieden bij inschrij ving en opbod, zoo als in het bestek is omschreven. Het bestek zal ter lezing liggen aan het locaal van het Ministerie van Justitieaan dat van het Provinciaal Bestuur van Zeelandop het Raadhuis te Goes en verder op alle plaatsen alwaar gewoonlijk de bestekken van Water staats-werken in gemelde provincie ter lezing gelegd worden. Op Maandag, Dingsdag en Woensdag vó<5r de besteding zal de noodige aanwijzing in loco worden gedaanen nadere informatiën zijn te bekomen aan het bureau van den Hoofd-Inge nieur van den Waterstaat Jonkhr. ORTT, te Middelburg, en bij den Ingenieur BLECKMANN te Goes. Middelburg den 10 December 1862. De Commissaris des Konings in de provincie Zeeland R. W. van LIJNDEN. PUBLIC ATI E. Nationale militie. Burgemeester en Wethouders van de gemeente Zienkzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrpk- kelijk de Nationale Militie Brengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het register tot inschrijving van alle mannelijke ingeze tenen welke op den 1 Jaüuarij a. s. hun J9de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1844 zijn geboren zal gereed liggen op de gemeente-secretarie van den lsten tot en met den 3lsten January 1863, van des voormiddags 10 tot des namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1. hij wiens vader of is deze overleden wiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44); 2. hij die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den lsten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3. hij wiens ouders de laugstlevende ingezeten wasal is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot eenea staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdieust is onderworpenof waar ten aanzien der dieostpligtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen (art. 15 der wet van 19 Augustus 1861 (Stbl. no. 72) dat hij die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordtverpligt is zich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschiedcu (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een in gezeten die geen Nederlander is; 2. de iu een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten (art. 17 1 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van een ongehuwde iu de gemeentewaar de vader of is deze overleden de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2. van een gehuwde en van een weduwenaar in de ge meente waar hij woont 3. van hem die geer. vader moeder of voogd heefi of door dezen is achtergelatenof wiens voogd buiten 's lauds gevestigd is iu de gemeente waar hij woont; van den buiten 's lands wonenden zoon van een Neder lander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd j land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het haitst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter hoven aangegeven plaatse en binueu den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ongest eldheid afwezigheid of ont stentenis zijn vader, of is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zyn voogd tot het doen van die aan gifte verpligt is (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaaud aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede onder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van 25 tot f 100 wordt gestraft deovertreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Kn opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatsblad no. 72)voor de eerste maal worden afgekondigd en aangeplaktwaar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 3 December 1862. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse.waar het be hoort den 3 December 1S62. Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. OAU Burgemeester. J P n. eu me It ins. Secretaris. AFKONDIGING. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzee, brengen ter kennis van belanghebbenden dat het late aanvullingskohier der hoofdelijke belasting van deze gemeente over het loopend dienstjaar, op den 17 November jl. door den Gemeente-Raad vastgesteld, voorzien van de goedkeuring van iieeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, op heden wordt gesteld in handen van den Ontvanger dezer gemeente ter invordering ingevolge de wet. Zienkzeeden 10 December 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeemaken bekend: dat heeren Commissa rissen belast met het toezigt over de Armen school iu deze gemeenteeene zitting zullen houden in de Regentenkamer van het Hervormd JHaconie Armen-Gesticht ten einde aldaar de aanzoeken te ontvangen en beoordeelen, van ouders of voogden die verlangen megten hunne kinderen op die school te zien toegelaten en wel op Zaturdag den 20 dezer maand, des avonds ten zeven ure. Belanghebbenden worden mits dien uitgenoodigd om zicli ten bepaalden tijde in liet Armen-Gestieht tot voorzegd doel aan te melden, daar buitendien geene kinderen op de Armenschool kunnen worden toegelaten. Zienkzee, den 10 December 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie- rikzeebrengen ter kennis van de ingezetenen dat door Z. den Minister van Binnenlandsche Zakende Arrondissements-IJker D. P. BROEKMAN, van Goes naar deze Gemeente is overgeplaatstter vervanging van den Heer J T. DIRKS, naar hordr-cht overgeplaatst om op 1 Januarij aanstaande in functie te treden. Zienkzee, den 10 December 1862. B. C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretaris. He Staats-Courant deelt de ministeriële beschikking mede, waarbij aan de firma Yerwey en cie.te Rotterdam tot wederopzegging ver gunning is verleend voor een stoombootdienst tot vervoer van reizigersgoederen en vee tus- schen Rotterdam en Goes. Als een bewijs dat de jonge meede dit jaar goed gegroeid is, meldt men uit Noord- Beveland dat men een perceel eenjarige meede op mageren en zwakken grond geplant ter grootte van 2 gemeten 40 roeden Sehouwsclie maat heeft gedolven en van dat partijtje zuiver heeft gereed 1448 Ned. ponden mooije onberoofde of 679 Ned ponden per Scliouwsch gemet. Een kip van een landbouwer onder 's Heer- Hendrikskinderen Zuid-Beveland heeft dezer dagen een begin gemaakt met het leggen van eijeren rond de schaal dezer eijerenligt bij allen een versierde rand hetgeen als zonderling is opgemerkt. Een Hier zeldzame eijeren is aan het bureau der uitgevers \an de Goessche cou rant, waarin dit herigt wordt medegedeeld, voorhanden waar belangstellenden zich kunnen overtuigenDe eigenaar van deze w onderkip is behoeftig en zou welligt niet ongeneigd zijn aan natuuronderzoekers dit beestje af te staan. In de fabriek van de heeren Endhoven te 's Hage, is men bezig met het maken van eene ijzeren (Protestantsche) kerk. De stijlen en de gebindten voorde kap zijn van gegoten ijzer, terwijl het dak en de bekleeding tusschen de stijlen, die als het ware de buitenmuren vormen, van gegold ijzer zijn vervaardigd. De trappen, de preekstoelin een woord alles is van ijzer De kerk is daarenboven ooizien van een toren, eene consistoriekamer en een portiek die insge lijks van ijzer zijn. Zij wordt eerst geheel in elkander gezet, de verschillende stukken ge- nommerd daarna uit elkander genomen in een schip geladen en naar Java vervoerd aldaar zullen de verschillende stukken weer in elkander worden geschroefd en de kerk geplaatst worden te Probolingo, niet ver van Soerabaya. De kerk is in Gothischen stijl uitgevoerd, kan 500 menscben bevatten en is, na aftrek van het por tiek en de consistoriekamer, 18 el lang en 10 el breedde hoogte van den nok is 10 el waarboven een toren uitsteekt. Het provinciaal geregtshof in Noord- Holland heeft den 9 dezer uitspraak gedaan in de zaak van den burgemeester van UrkKlaas Kramer, en diens schoonzuster, Janne'je Hak- voortvroedvrouw. Het hof heeft bij zeer uitvoerig arrest den len beschuldigde schuldig geoordeeld aan de hem ten laste gelegde vabch- heid in eene openbare acte en gebruikmaking van bet vervalschte stukzonder dat hij dit echter deed dans Cexercice cle ses f one t ionswelke verzwarende omstandigheid alzoo vervalt. Dientengevolge is de lc beschuldigde alzoo ver oordeeld na afwijzing van de incidentele con- clusienen nadat het hof overwogen had zijn vroeger onbesproken gedrag tot eene cellulaire gevangenisstraf voor den tijd van een jaar. Wat de tweede beschuldigde betreftomtrent deze achtte het hof de gerezene vermoedens niet be wezen zoodat deze werd vrijgesproken. Den 9 dezer is op een landgoed nabij Arnhem een kindermoord ontdekt. In een ge heim gemak werd het lijkje gevonden van een pas geboren kind, dat onlangs door eene dienst meid was ter wereld gebragt. De justitie doet onderzoek Uit Harlingen meldt men van 7 dezer. Gisteren is hier per telegram het treurig berigt ontvangen, dat te New-Castle aan boord van bet hier behoorende brikschip Mcrcurius kopt. J. H. Oldenburger, een vreeselijk ongeluk is voorgevallen. Door den hevigen oostenwind in de vorige week was het water op de kust van Engeland zeer onstuimig; daardoor raakte op genoemd schip de kettingkistlosen de scheeps jongen Zaagma tul 14 jaar werd daardoor tegen den wand van het schip dood gedrukt Zaturdag jl. is te Nieuwe Diep e an mari nier overleden aan eene verwonding in de keel veroorzaakt door het inslikken van een schel- vischgraat. De keel werd geweldig opgezet waardoor het spreken geheel belet en de adem haling bemoeijelijkt werd. De ongelukkige heeft acht d gen geleden en is een smartelijkeu dood gestorven. Men schrijft uit Brussel van 8 December, i Eene treurige tijding stelt alle andere op den achtergrond en vervult onze stad met smart en i rouw. '1 héodore Verhaegen is niet meer Van niets anders dan van deze onverwachte ramp wordt gesproken en ofschoon hij pas sedert een paar uren den geest lieeft gegeven is de treurmare met electrische snelheid door Brussel verspreid Allen die den loop onzer politieke zaken volgen weten welk een gawjgtige plaats deze staatsman daarin vervulde. In het jaar 1800 geboren, was hij reeds op üöjarigeu leeftijd een uitstekend advocaatdie der Brusselsche balie tot sieraad strekte. II ij wijdde zijn talent aan de verdediging der Bel gische bladen die door het ministerie van Maanen zoo hevig vervolgd werden. Verhaegen evenwel, strijdende voor de vrijheidhad niet voorzien of begeerd dat de omwen ding van 1830 hetgevolg der beweging zou zijn daarom erkende hij niet dadelijk den nieuwen staat van zaken en verscheen hij niet in het nationaal congres, ondanks zijne benoeming tot lid dier vergadering. Hij legde zich uitsluitend toe op zijne loopbaan als pleitbezorger. Ook was hij lid van de provinciale staten van Zuid-Braband doch hij nam zijn ontslag om niet den eed van getrouwheid aan koning Leopold te moeten zweren. Eerst in 1837 toen de koning der Nederlanden uit vrije beweging en ten eenen- malo van Belgie had afgezien, keerde Ver haegen in hot politieke leven terug, door het aannemen van zijne verkiezing tot afgevaardigde van Brussel in de kamer der vertegenwoor digers. Weldra werd hij daar een der hoofden van de liberale partij die toen juist te velde was getrokken tegen de misbruiken der geestelijk- heiden tegen deheersclizucht derklerikale partij, die destijds de meerderheid in het parlement had; de toen gevoerde strijd leidde eerst tien jaar later tot de zege. In dezen strijd stond Verhaegen altoos aan het hoofd der linkerzijde en de po litieke priesters hadden geen onvermoeider tegenstanders. Tevens was hij een der grool- waardigheidbekleeders bij de vrijmetselaarsorde wier invloed den liberalen hoogst nuttig is geweest. FRANK RIJK. Parijs, 10 December. Dezer dagen had er in straat Mouffetard een hartverscheurend schouwspel plaats. Ongeveer drie uur 's och tends werd er uit een huis „help help ge roepen en de voorbijgangers zagen voor een

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1