Ingezonden stukken. Advertentiën. Zeetijdingen Beurs en Marktberigten Vervoer-iMiddelen. A bij de troepen geen gunstigen indruk gemaakt. Wat zijn togt van Vera-Cruz naar Oribaza be treft verneemt men dat van de 800 man en 14 officieren waarmede hij de stad verlietslechts 250 man en 4 officieren met hem te Orizaba aankwamen. De overigen bleven in de ambulance terug. De lieer Nelaton heeft het volgende ant woord gegeven aan een aantal personen die hem tot afgevaardigde willen kiezen. „Mijne heeren ik ben ten zeerste getroffen door uw aan hod maar ik moet bekennen dat het mij evenzeer verwondert als vereert Ik begrijp niet regt waarom mijne chirurgicale kennis u heeft kunnen doen onderstellen dat ik geschikt zou wezen voor het mandaat waarmede gij mij wilt bekleeden noch hoe ik eensklaps een staathuishoudkundige, een financier, een wetgever zou geworden zijn, omdat ik een kogel heb ontdekt in den voet van een gekwetsten. „Wanneer het de benoeming van chirurgijn der kamer betrof zou het nog iets anders we zen maar afgevaardigde te zijn, mijne heeren is eene betrekking, waaromtrent ik niets in Hippocrates heb geleerd en waarin ik, om u de waarheid te zeggenook geen de minste lust heb. Ik heb zelfs de overtuiging dat de staats zaken daardoor zich niet beter zouden bevinden maar mijne veronachtzaamde patiënten des te slechter. Ik zie mij dus verpligtonder dank betuiging voor dit aanbod, u te verklaren dat gij mij eene eerepost wilt opdragen welke ik on mogelijk kan aannemen." Terwijl onverschrokken natuuronderzoe kers den Nijl opvaren met het doel om de ge heimzinnige bronnen van deze rivier te ontdek ken, hebben andere reizigers niet minder be reid om hun leven te wagen eenen togt onder nomen om dit vraagstuk op te lossen, door zich naar het binnenland van oostelijk Afrika te begeven, alwaar uitgestrekte meren zijn waaruit men onderstelt dat de Nijl zou ontspringen. Van al de reizen die sedert verscheidene jaren met dit doel ondernomen zijn heeft die van den kapitein Speke eene bijzondere belangstelling in Engeland en in de geleerde wereld opgewekt. Deze reiziger, die reeds bekend door zeer merkwaardigeonderzoekingsreizen in deze stre ken, heeft zich aan het hoofd van eene expedi tie gesteld, ten einde te onderzoeken of deze groote Afrikaansche meren werkelijk met den Nijl in verbinding staan. Een brief van den reiziger gedagteekend 13 December 1 860 was den 5den September 1861 bij den Engelschen raad te Zanzibar ontvangen en is bij gevolg on geveer 9 maanden onder weg geweest. Zij was geschreven van de westelijke grenzen van het land der Unyamoesis, alwaar de togt- genooten de aankomst wachtten van een nieuwe troep dragers ten einde diegenen te vervangen die hen hadden verlaten uit hoofde van een hongersnood welke een gedeelte van oostelijk Afrika teisterde dat zich 400 mijlen van de kusten naar het binnenland uitstrekt. G ROOT-B RITT AN NI E N Londen, 4 December. Gisteren ochtend is in de ijzerfabriek van Beatson en Co., te Mas- borough de stoomketel gesprongen terwijl om trent 150 arbeiders in het gebouw werkzaam waren. De gevolgen waren verschrikkelijk. De met een ontzettenden slag uit zijne plaats ge rukte ketel stoof door het gebouw heen, alles op zijnen wegzelfs ijzeren pilaren op welke de fabriek rustte, als stroohalmen verbrijzelende en gloeijende steen enpannen enz. met zich voerende doch het rampzaligste hierbij is dat in den loop van den dag reeds 7 personen dood uit den bouwval zijn opgedolventerwijl een 25tal deerlijk is bezeerd geworden door kokend water, stoom en nedèrstortend puin In de laatste dagen hebben hier weder verscheidene nachtelijke aanrandingen plaats gehad waarbij vier personen zoo verschrikkelijk zijn mishandeld, dat zij aan hunne wonden zijn overleden. Volgens den Times heeft het huis Verny Co., dat aan de Liverpoolsche bank ongeveer 11 millioen frs. schuldig was en welks val was voorspeld ten gevolge van de betaling-schorsing en liquidatie der bank, met welke het zeer ver bonden was, nu die schuld volkomen gekweten met 5 pet. interest. Op de kust van Schotland heeft men proeven genomen met eene nieuwe uitvinding namelijk om door middel van stoom te visschen. Men heeft een stoomboot gebouwd voorzien van de noodige toestellen om de netten op grooten afstand uit te leggen en de machinist aan boord behoeft eenvoudig een kruk te verzettenom de netten in een oogenblik binnen te halen. Ook zijn er aquaria aan boord om de visschen in het leven te houden. De genomen proef is zeer gelukkig geslaagd In een brief uit Leipzig wordt gemeld dat aan den heer Weber, die na een langdurig ver blijf in Australië in zijne woonplaats is terugge- keerddoor het acclimatatie-genootschap te Melbourne is opgedragen alle levende spreeuwen en musschen die hij magtig woiden kan der waarts te zenden. In Australië, vooral in Victoria, worden namelijk door deinsekten zulke verwoestingen aangerigt, dat men tot dit middel zijne toevlugt nemen moet om het,kwaad te stuiten, in de maand Maart zal eene menigte van deze vogels door den heer Wëber Worden verzonden. Naar luid dei' laatst ontvangen berigten uit New-York, zwerft het kaperschip Alabama der afgescheiden staten zoo nabij die stad dat de regering het niet onnoodig beeft geacht den toegang tot de haven door allerlei middelen o. a. door liet plaatsen van een gepantserd schip voor een overval te behoeden. De militaire regtbank in den Uniestaat Minnesota heeft de 300 gevangenen der Chionx- Indianen tot straf voor hunnen moordaanslag op de blanken er. verder gepleegde gruwelen tot de galg veroordeeld en de bevolking ver langt dat aan dit vonnis onmiddelijk uitvoering worde gegeven. Men verneemt thans, dat president Lincoln den adsistent-secretaris van binnenlandsche zaken naar Minnesota heeft af gevaardigd om die opgewondenheid een weinig tot bedaren te brengen De bevolking, die hieruit terstond begreep dat het Lincoln te doen was om eene verandering van het vonnis, wilde niets van den afgevaardigde wetenwaarop deze dan ook onverrigterzake is teruggekeerd. In tusschen wordt er toch tegen de executie zwarigheid gemaakt. Men vreest namelijk dat alle Indiaansche stammen uit de omstreken hierdoor tot nieuwe vijandige vermoedelijk nog ergere aanslagen zullen worden aangespoord terwijl sommigen ook het gevoelen doen gelden dat die straf te veel het voorkomen van eene op zettelijke wraakoefening, die niet met de waar digheid der natie zou zijn overeen te brengen. Men verwacht dan ook dat de zaak nog wel een anderen keer zal nemen. Te Tereniffe, het grootste der Kanarische eilanden, woedt de gele koorts op vreeselijke wijze. Van de bevolking13,000 zielen sterk hebben 10,000 de stad verlaten. Van de 3000 overgeblevenen sterven er dagelijks 50 60. De epidemie is door een Amerikaansch schip aan- gebragt. JONGSTE TIJDINGEN New-York 27 November. De expeditie der Unie naar Mississippi zal bestaan uit 40,000 man en 40 kanonneerbooten. De presi dent heeft bevel gegeven tot de uitvoering der confiscatiewet. Naar men verneemt is de aauval der Noordelijken op Frederiksburg slechts eene list geweest om eenige aanzienlijke transporten te kunnen dekken. Door dagbladen wordt de wenschte kennen gegeven dat president Lincoln zijne bemiddeling zal aanbieden in het geschil tusschen Frankrijk en Mexico. Niettegenstaande de vertoogen der vertegenwoordigersder vreemde mogendheden zullen de Franschen in het begin van December naar Orizaba oprukken. In de Rott. Courant leest men het volgende ingezonden stuk fl'eg'en vragen te gepaster tijd. Bij de thans geopende beraadslagingen in de tweede kamer der staten-generaalover de be grooting van den minister van koloniën is het niet ongepast de volgende vragen te doen 1 Is het door een gezeten onpartijdig onder zoek gebleken dat het bestaande stelsel van gouvernements-cultureszoowel met het oog op de baten voor het moederland als op den toe stand der Indische bevolking moet gewijzigd of opgeheven worden 2. Geeft eene gradueele vermindering van opbrengsten door deze culturesaanleiding tot de vrees voor eene toenemende vermindering der baten voor liet moederland en tot belemmering van het welzijn der Indische bevolking in ver houding tot hare behoeften en hare vatbaarheid voor Europesche beschaving? 3. Strookt eene opbrengst in arbeid minder met den aard en de instellingen der Indische bevolking dan'eene opbrengst in geld en zal eene directe opbrengst in geld door de cultuur- ondernemers met meer zekerheid en gewilligheid -gedragen worden 4. Is de toestand der Indische bevolking wer kelijk zoo beklagenswaardig dat de Europesche elementen van vrijheid en beschaving onderhen met eenigen spoed moeten ingevoerd worden of is het voor het Moederland en de Indische bevolking zekerder en doelmatiger haar daarvoor meer en meeronder den invloed van een uit Europeanen bestaand bestuur en Europesche nevenbevolking vatbaar en geschikt te maken 5. Is men er zeker van dat bij eene overgaaf van grondbezit, cultuur, handel enz. in handen van particulieren de afhankelijkheid van het Moederland zal blijven bewaard en daarmede tevens de baten voor hetzelve zullen behouden en vermeerderd worden 6. Heeft men de bekwaamheden en de onder vinding, het eigenbelang en de partijzucht ge wogen en vergeleken van hen die het behoud van het cultuurstelsel, tegenover hen, die de oplossing van hetzelve voorstaan 7. Indien de noodzakelijkheid niet gebiedend eischt eene verandeiing te brengen in den toe stand van zakenwelke is dan de oorsprong de grondbeweegreden van eene oppositie tegen den actuelen toestanddie slechts door weinigen wordt gevoerd 8. Daar het ministerie Tliorbecke de oppositie tegen de bestaande orde van zaken in Indië hul digt en daarvan een onbetwistbaar bewijs heeft gegeven in de benoeming van de hb. Cornets de Groot en van IJoevell. als leden van den raad van state voorkoloniale zaken, op welke wijze zal dan, bij het erkende bijna algeheele gemis van deskundigen in de tweede kamer, het „audi et alteram partem" zijne regten kunnen gegeven worden 9. Indien het blijkt, dat de meerderheid der leden van de tweede kamer het behoud in indië huldigt, en alzoo werkelijk het gevoelen van de meerderheid der kiezers uitdrukt, kunnen dan de heeren Cornets de Groot en van lloevdl leden van den staatsraad blijven, en dat zelfs zonder eenïg lid in dien raad, die het behoud is toege daan indien al niet de tegenwoordige zamen- stelling te éénzijdig is om op onpartijdige ad viezen te mogen rekenen Indien de volksvertegenwoordiging waarach tig het belang des vaderlands bedoeldzal zij deze viagen zich ter beantwoording moeten voorleggen. Naar onze overtuiging valt met die beant woording het kaartenhuis van dit ministerie, uit zulke onnatuurlijke bestanddeelen zamengesteld en door zulke monstrueuse combinatiën gesteund als van zelve in een. Na een hevig doch geduldig lijden van drie weken overleed heden avond ten half elf uretot mijnemijner Kinderen en verdere aanverwanten diepe droefheid mijn dierbaren Echtgenoot JACOB KOOIJMANin den ouderdom van even 57 jaren. Allen die den overledene van nabij gekend hebben zullen eenigzins kunnen beseffen hoe smartelijk mij het verlies is van hem met wien ik 25 jaren in den genoegelijksten echt rnogt zijn verbonden. Ziekikzee JAC. JOH. vandekMAAS, 4 December 1862. Wed. Jac. Kooijman. Vrienden en Bekendenzoowel binnen als buiten deze Stad, gelieven deze te beschouwen als algemeene en bijzondere kennisgeving. Heden trof mij de gevoeligste slag mijns levens, door het overlijden van mijnen hartelijk geliefden Echtgenoot, den Heer J.n LAM V ERSin den ouderdom van ruim 77 jaren, na eene genoegelijke echtvereeniging van 54 ju-en; ieder, die dergelijk verlies te betreuren heeftzal ligt beseffen hoe smartelijk mij dat verlies valt op 80jarigen leeftijd. zleriezee, G.VANDeREPE, 7 December 1862. Wed. J.° Lahmers, Mede uit naam mijner Kinderen en Behuwd-Kinderen. Eenige kennisgeving. De Notaris J. M. SOU VINzal op Woensdag den 17 December 1862 's namiddags ten 3 ure, ten verzoeke zijner principalen, te Bruinisse, in de Herberg bewoond door D. van den Berg, publiek pre senteren te verkoopen Een aldaar staand WOONHUIS en ERF in den Ring, bijzonder geschikt tot het uit oefenen van allerhande nering en bedrijf en ook voor eene Broodbakkerijka dastraal bekend sectie C.no. 223. Nadere informatiën te hekomen ten Kantore van voornoemden Notaris. Brouwershaven gearriveerd: December. Nijverheid, Ev F. Bonjer, 6 Vijf Vrienden, C. Johan, bei den van Batavia 6 Auguste May; S. Charles, Pas- saroeang 6 Heimij IJ. OhlerichNew-York allen naar Rotterdam. 6 Aurora J. Pikeij Lonuen Dordrecht. 7 Robin Graij, Ch. Wood, Sulina 8 MaasstroomF. Mellema, Bas- sein 8 Maarten van RossemA. van der Eijk, Batav.a, allen naar Rotterdam. 6 Uitgezeild Sara, J. II. Stuit, Dordrecht, Londen Per het Ned. barkschip Nijverheid is als pas sagier van Java aangobragtde heer P. de Groot. Per het Ned. barkschip V'jjf Vrienden de heer G. Kwinten serg.-majoor met echtge noot en kind. Per het schip Maarten van Ros sem de wel.ed. gestr. heer van der Putte, echt genoot en een kind. van Middelburg Donderd.l I,'s morg. 6 Zondag 14, 7 DingsdaglG, 7 van Rol ter dam Woensdag 10, 's morg. 7 Vrijdag 12, 8% Maandag 15, 9% Prijzen der Effecten te Amsterdam, den 8 December 18 62. Nederland Werkelijke Schuld 2'/apct.f 63% dito dito 3 76 '/a dito dito 4 99% Amortis. syndic. 3% Rusland bij Hope 1*798/1816 5 102 dito 182871829 5 100% bij Stieglilz. 5de leen. 5 83% dito 6de leen. 1855 9ü'/8 Leening 18f>9 68 :'jJe Leening 1860 4 '/2 90 dito i bij Hope 4 "5 Oert van ass. 6 53 Poolse he schal kist oblig. 4 78% Aandeel groote Russ. spoorweg f 236 volgefourn. 5 /2l0 Oostenrijk Weenerbankbij Goll.en Co. 5 60 d i i o dito 4 Metal ick 5 56% dito 2% :^lh» aito, rente Amsterdam 5 dito nationale 5 ®43/s Weener-aandh fi 500 ,L. 1860 5 Portugal Buitenlaudsch van 853 3 dito van 1856 a I860 3 ^8 Spanje Buitenlandsch 3 Binnenlandsch 3 ~J2 Buitenlandse!) 3(Vn nn 2 0 '4 ROTTERDAM, 8 December, TARWE, Zeeuwsch Vlaamsch en Overmaasche vond heden bij ruimen aanvoer tot 25 c. laser genezen koopers goede en puike f10 a f 10,25. Jarige prijshoudend van f9 tot fll. ROGGE Vlaamsch en Overmaasche weinig ter markt en tot ruim vorige prijzen opgeruimd van f6,50 tot f7,60. GERST Winter f4,30 a f6,20; zomer f4,30 a f5,70. HAVER, Korte f3 a f4,30 lange f2,25 a f3,40. ERWTEN Nieuwe groene f7, a f8,25. PA ARDEN BOONENf6,50 a f7,20. dienst tusschen Middelburgen Botterdam. De diligence zal var. Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en vau Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden, dienst tusschen Goes en Rotterdam. Fan Goes: j Van Rotterdam Donderdag! 1, 's morg. 5 Woensdag 10, 's morg. 8 Maandag 15, 6 i Zaturdag 13, 9 dien tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Flissingen j V(.n Rotterdam desmaandags, woensdags! des dingsdags donderdags en vrijdags 'smorg. ten 8 ure en zaturd.'smorg ten 8 ?2 ui'e De afvaart der stoomboot van Rotterdam is zooveel mogelijk in verband met de aankomst van den Rijn-spoortrein De Diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voor de afvaart van viissingen naar Rotterdam en des morgens ten lO'/j ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2