W9. 99, Woensdag 10 December. 1802 WOENSDAG ENZATURDAG. Binnenlandsehe Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen PRIJS DER ADVERTENT IE N. Gewone 12'/, cenls de regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van I6 regels af 1 behalve hel zegelregl. VERSCH IJ NT: ABONNEM E NTS-PRIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiën daags te voren, voor 10 ure 'smorg Middelburg 8 December. In de memorie van beantwoording omtrent de begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, dienst 1863, zoo even ontvangen-, bzon we o. a. „Oeaanvragen om concessie voor de afdamming van het Sloe in verband met een kanaal door Walcheren is onderzocht. Al is het volgens den aanvankelijke!! uitslag van dat onderzoek voor den spoorweg onverschillig of de overgang van het Sloe geschiede door middel van over brugging dan wel door afdamming, zou de mini-ter aan de laatste gaarne de voorkeur geven, liitusschen moet de vraag nog worden over wogen of de afdamming van het Sloe door den veranderden loop der stroomen niet nadeelig zou kunnen zijn voor de reede van Rammekens. In het belang toch van den Zeeuwschen spoor weg is het volstrekt uoodig, dat de haven van Vlissingen en de reeden in hare nabijheid veilige ligplaatsen voor de binnenvallende schepen blijven „In elk geval zou indien tot de afdamming werd bes'oten vooraf het kanaal door Zuid- Heveland voltooid moeten zijn. Hetzelfde geldt van de afdamming der Joster-Schelde. En daar voor de gehcele voho.iijing van dat kanaal nog ten minste twee jaren noodig zijn bestaat er, naar 'tschijnt geen dringende reden om in verband met de voortzetting van den spoorweg dadelijk eene beslissit gte nemen betrekkelijk de afdamming van het Sloe" (Midd. Ct.) In de door de tweede kamer der stater.- generaal gelmudene zitting zijn de beraadslagin gen over hoofdstuk IX der smatsbegrooting (depart van koloniën) voortgezet. Daarbij heeft de minister van koloniën breedvoerig gesproken, waarna de heeren Groen van Prinstereren Mijer het stelsel van den minister bestreden een stelsel waarbij zij beweren dat het geheele ministerie betrokken is. Aanstaanden maandag voortzet ting cler algemeene beraadslagingen. De eerste kamer der staten-generaal heeft ook hare werkzaamheden hervat. Aan de openbare school te Philippine is na gehouden vergelijkend examen benoemd tot hoofdonderwijzer de heer J. Brouwer, Tz. hoofdonderwijzer te Kattendijke. Oj) den 1 dezer was het juist 10 jaren geleden dat de vijf eerste rijkstelegraaf kantoren hier te lande geopend werden en bezet door 10 telegrafisten. Thans heeft het nik 63 kantoren met 215 telegrafisten en 32 leerlingen. Men schrijft uit Amsterdam van 3 dezer. Gisteren stond te regt voor het provinciaal hof van Noord-Holland Klaas Kramer, vroeger burgemeester en secretaris van Urk beschul digd van valschheid, door het namaken van eene handteekening en het verzinnen van kwij ting in een authentiek geschrift, door een openbaar ambtenaar in eene verrigting tot zijnen post behoorendebenevens zijne schoon zuster .Tannetje Hakfoortvan beroep vroed vrouw, en beschuldigd van valschheid in eene authentieke acte, en behalve bovendien de eerste van het des bewust gebruik maken van het ver- valschte geschrift. Nadat lieden het getuigenverhoor was afge- loopenvoerde de advocaat-g -neraalmr. P. S. Noijo.n, het woord en requireerde de schul digverklaring van de beschuldigdenmet ver oordeeling van den eersten tot eene tuchthuis- sttaf van 6 jaren en dr:e geldboeten elk van ƒ50, en van de tweede tot eene gevangenisstraf van 3 jaren en eene geldboete van 50. Ver volgens erlangd o de verdediger, mr. A. S. van Nivropliet woord. Een aantal fabrikanten in Zuid Holland is bij memorie aan Z. M. den koning en de beide kamers der staten-generaal opgekomen tegen onware zoo niet lasterlijke aantijgingen tegen, hen ingebragt over het meten van den turf. Zij achten in lijnregten strijd met het gebruik sedert 1827 door den herijk erkend en bevestigd de beslissing van den minister van binnenlandsehe zaken dat „eemge wettige maatwaarmede zoo wel lange als gewone turf mag worden gemeten zoude zijn de tonvormi.ge dubbele mudder Zij ontwikkelen hunne grieven nader en hopen dat de minister van binnenlandsehe zakendaardoor beter ingelicht, niet aarzelen zal Z. M. zoodanigen voorslag te doen als van zijne onpartijdigheid en do'orzigt fe verwachten is, en dus te doen in trekken de betrekkelijke aanschrijving van ged. staten van de provincie Zuid-Holland naar aanleiding van de missive des ministers van binnenlandsehe zaken van 26 .Tunij 1862 aan de arrond.-ijkers in Zuid-Holland gerigt. Uit Gouda meldt men van 5 dezer. Naar men verneemt is door den commissaris van po- licie alhier eene vervi lgiMg ingesteld tegen den persoon an J. v. L.ter zake van hoon en laster op eene publieke plaats tegen den persoon des konings. Uit Arnhem meldt men van 5 dezer. De chefs van de verschillende legercorpsen zijn door het departement van oorlog gemagtigd om de miliciens-plaatsvervangersdie tot eene vrij willige verbindtenis worden toegelaten ook de bestaande premie» toe te kennen. Wij vernemen dat den heer Cauburgli chef van het station van den Rijnspoorweg te Arnhem door H. M. de koningin een prachtige gouden chronometer is eereerd als bewijs van erkentelijkheid voor de goede zorg betoond bij de verschillende reizen van H. M. Men schrijft uit Almelo van 1 dezer. Zaturdag middernacht werden wij door het lui den der klokken en het geroep van brand gewekt en bleek het al spoedig, dat in een der stallen van de wed. Harwich brand was uitgebarstèn. Door den grooten voorraad brandbare stoffen had spoedig de vlam eene verbazende verwoes ting aangerigt, doch werd even spoedig door de vereeniude*krachten der spuiten, begunstigd door windstilte, gestuit. De goede staat der brandspuiten en de uitgevoerde werkzaamheden der spuitgasten lieten niets te wen-chen over; in het bijzonder werd geroemd de door eenige heeren eigenaars van panden aan het Kanaal aangeschafte brandspuit uit de fabriek van de j heeren A Bikkers en Zoon te Rotterdam. j Men schrijft uit Snoek van 2 dezer. Verleden week is alhier een huwelijk voltrok kendat om het comisch-tragische wel vermel ding verdient-. S. J. van L.van Nijkerk; en E; B.van Sneek', in ondertrouw zijnde, zou den den 23sten November door den band;des huwelijks worden vereenigd, maar ongelukkig was intusschen een bevel van gevangenneming door de regtbank te A. verleend, wegens op- ligting, en werd genoemde L. alhier gearres teerd, zoodat hij onder geleide der rijks-veld- wacht, ep de bruid afzonderlijk naar de trouw zaal ging, waar.spoedig het huwelijk voltrokken werd. De jonge vrouw, welvoldaan, nu toch getrouwd te zijn gaat haars weegs en de jonge man gaat even als hij gekomen was, onder het zelfde geleide, weêr naar de plaats zijner af zondering. In berigten uit Indie wordt van een vrij zonderling verzoekschrift melding gemaakt. Te Coimbatoer (provincie Madras) was men gewoon een jaarlijks subsidie van 15 p. st. 3 sli. toe te staan voor priester.*, die om rc-gen bidden. Ge durende de laatste tien jaren werd die subsidie echter niet verstrektzoodat deze thans, aange zien er juist in die tien jaren gebrek aan regen was op nieuw wordt aangevraagd. De petitio- narissen „verzekeren z exc. op het einde van hun verzoekschrift dat zij volop regen zullen hebbenals de plegtigheden slechts weder wor den vervuld/' DUITSCHLAND. Berlijn, 6 December. Dezer dagen werd een officierdie verscheiden jaren op non-acti viteit had gestaan onverwacht weder in dienst gesteld en met aanmerkelijke bevordering. Hij begaf zich onmiddelijk daarop herwaarts, ten einde zijne opwachting te maken bij den koning en den opperbevelhebber van het leger, den veldmaarschalk von YVrangel. Laatstgenoemde gaf hem l ij zijn bezoek te kennen op welk uur van den volgenden dag hij zich aan het pa leis moest bevinden, ten einde hij den koning te worden toegelaten. Aldaar aangekomen wordt hij in de antichambre binnengelaten wachtende op het oogenblik dat hij voor den ko ning zou moeten verschijnen. Nadat een kwar tieruur ongeveer is voorbijgegaantreedt een heer,'in het zwart gekleed, op hem toe en vraagt hem of hij niet de eer heeft den heer A. te ontmoeten die wegens zijne nieuwe aanstel ling zijne opwachting bij den koning wensclitte maken. Op een bevestigend antwoord gaat de vreemde lieer aldus voort ,.Z M. zal u zeer waarschijnlijk eenige vragen doen betreffende den algemeenen geest in de provincie, welke gij gedurende verscheidene jaren hebt bewoond de militaire reorganisatie, de stemming der leden van het huis der afgevaardigdenenz., ik neem de vrijheid u aan te be\elen om die vragen in dezen geest te beantwoordenen nu volgde eene kleine instructie in den stijl der feu dale dagbladen. De officier hoorde alles stilzwijgend aan en maakte aan' het einde eene buiging, welke' door den vreemde» heer werd beschouwd als een toestemmend antwoord. Eenige minuten nadat de bedoelde heer in het zwart zich had verwij derd naderde een hoofdofficierdie hem in andere bewoordingen gelijke vragen deed en eene gelijke instructie gaf als de eerstbedoelde. Toen deze zich verwijderde, maakte de officier ee.ie buiging en hield zich stil gelijk te voren Na eenige minuten te hebben gewacht, werd hij bij den koning toegelaten wien i»ij in korte maar goed gekozen woorden zijn dank betuigde voor zijne nieuwe aanstelling. Terstond daarop vroeg de koning: „Hoedanig is de toestand der ge moederen in de provincie, welke gij sedert vele jaren hebt bewoond?' „Sire antwoordde de officier, „ik ben niet in staat U. M. daaromtrent inlichtingen te geven. Ik heb steeds de stipte vervulling mijner dienstpligteri in het oog ge houden met de politiek bemoei ik mij niet." De koning zag hem iagchend aan maakte eene buiging, ten teeken dat de audiëntie was ge ëindigd en onze officier verliet het kabinetdes .konings. Uit Augsburg meldt men dat de konin gin Maria van Napels zich in het CJrsuIerinnen kloosterwei bevindt en dikwerf ook wahdelridden doet. Hare trouwe gezellin en vriendin is de Morganatische gemalin vanhai en broeder hertog Max van Beijeren. Deze jonge dame, een burgerdochter uit Darmstadt, is zeer schrander. Te Salzburg heeft een 17jarige jongeling uit jaloezy eene jonge vrouw met sterk water op zoo vreeselijké wijze gebrand dat zij waanzinnig van pijn zich tot twee malen in de Salzach heeft gestortom zoo mogelijk een einde te maken aan de pijnen, die haar kwelden. De misdadiger is in handen der justitie. Uit het plaatsje Lipporg wordt gemeld, dat voor eenige darren de vrouw van een aldaar woonachtigen kleermaker die toevallig Schneider (kleermaker) heetvan niet minder dari 4 welgeschapen kinderen is bevallen. De berigtgever voegt er bij dat de kraamvrouw en het viertal jonggeborenen in den besten wel stand verkeeren. De vader moet echter meer dan overstelpt wezen door den o verrijken zegen dien hem de hemel geschonken heeft. Op 28 Novemher jl. vierde te Neuss het 50jarig jubilé van den overtogt der Beresina Reinhard Josten destijds staftrompetter bij het 1ste regement jagers te paard. Een ander in woner der stad, Klein geheetenwas destijds sapeur en heeft niet slechts geholpen om de brug over de Beresina te slaan maar insgelijks aan het afnemen van het kruis dat bij Napoleons komst te Moskou den hoogsten koepel van het Kremlin versierde en op zijn last naar Parijs werd overgevoerd. De jongste tijdingen uit Konstantinopel maken gewag van de geboorte van een Turkschen prii s. Dit is de eerste zoon (drie maanden ge leden schonk een andere sultane hem een dochtertje), die den sultan sedert zijne troons bestijging geboren wordt. De gemoedstoestand van drii souverein moet overigensinden laatsten tijd geene verandering ten goede ondergaan hebben. Hoewel niet volslagen krankzinnig doet nogtans de sultan dagelijks dingen, waar over een ieder zich verwondert. Inzonderheid is hij buitengewoon mild in het uitloven van belooningen en het doen van geschenkendie grenzen moet aan ijlhoofdige spilziekte. Uit Athene ineldt men van 2 dezer. Er is besloten om de verkiezing des konings aan het algemeene stemregt te onderwerpen. Er is eene nota van Frankrijk en Rusland ontvangen, waarin kennis wordt gegeven dat beide mogend heden het protocol van 1830 nullen handhaven. Engeland heeft deswege het stilzwijgen bewaard. FRANKRIJK. Volgens de Parijsche Patrie verlangt het hof van Munchen dat weder een Beijersche prins op den Helleenschen troon geplaatst worde. Ten gevolge van de manifestatien in Griekenland ten voordeel© van prins Alfred zou het Beijersche kabinet bij een der beschermende mogendheden stappen daartoe gedaan en zich bereid verklaard hebben art. 40 der grieksche grondwet na te leven krachtens het»velk de opvolger van koning Otto de Grieksche gods dienst moet belijden Er zijn bevelen gegeven om 800 man mariniers naar Cochin-China over te voeren. Het stoomschip la Seine wordt tot dit doel in gereedheid gebragten zal in de eerste helft dezer maand naar Alvxandrieen Suez vertrekken. Naar luid van bijzondere berigten uit Vera-Cruz, heeft de hoogmoedige wijze waarop de generaal FJory zich tegenover zijn voor ganger gedraagt en de trotsche wijze waarop hij het commando voert, gevoegd bij het voortduren zijner verhouding tot den heer Dubois de Saligny,

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1