II W°. 98, Zaturda^ 6 December. 1862 ENSOAGEN ZATURDAG. Besturen en Administratiën Buitenlandsche Tijdingen Binnenlandsche Tijdingen PRIJS D E n ADV ERTENTIEN. Gewone 12'/, cents tie regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het zegel'egt. V E BS C IJ IJ NT. A B O iV N E M E N T S-P P. U S. Per li'ie maand.'n- f 2,00. Franco per post f 2.25. Inzending der Advertentïén daags te vorent voor 10 ure'smorg PUBLICATIE. a I i o ii a I 1211 m. Burgemeester cn Wethouders van de gemeente Zlerikzee. Gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrek kelijk de Nationale Militie Hrengen bij deze ter kennis van een iegelijk die zulks zoude mogen aangaan dat het" legistcr tot inschrijviug van alle mannelijke ingeze tenen welke op den 1 Januarij a. s huu 19de jaar zullen zijn ingetreden dat zijn diegenen welke in 1SA4 zijn geboren zal gereed liegen op de gemeente-secretarie van den 1 sten tot en j u met deu 31 sten Januarij 1863 van des voormiddags 10 tot des October namiddags 1 uur; dat voor ingezeten wordt gehouden 1bijwiens vader ofis deze overleden wiens moeder of zijn beide overleden wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28 Julij 1850 (Staatsblad no. 44) 2. hij die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste acnltien maanden voorafgaande aan den Isten Januarij van het jaar waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3. hij wiens ouders de langstlevende ingezeten was al is zijn voogd geen ingezeten mits hij binnen het rijk verblijf houdt dat niet voor ingezeten wordt gehouden de vreemdeling bekooretide tot eenen staat, waar de Nederlander niet aan de verpligte krijgsdienst is onderworpen of waar ten aanzien der dienstpligtigiieid het beginsel van wederkeerigheid is aan genomen (art. 5 der wet van i9 Augustus 1861 (Stbl. no. 72) dat hij die eerst na bet intreden van zijn 19de jaar, doch vóór het volbrengen van zijn 20ste ingezeten wordt verpligt is zich zoodra dit plaats heeftter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1. de in een vreemd rijk achtergebleven zoon van een in gezeten. die geen 'Nederlander is; 2. de in een vreemd rijk verblijf houdende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten (art. 17 der wet) dat de inschrijving geschiedt 1. van ecu ongehuwde in de gemeente waar de vader of is deze overleden de moeder, of, zijn beiden overleden, de voogd woont 2 van een gehuwde en van een weduwenaar in de ge meente waar hij woont 3 van hem die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten of wiens voogd builen 's landt gevestigd is in de gemeente waar hij woont; 4. van den buiten 's lauds wonenden zoon van een Neder' lander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft (art. 16 der wet) dat elk die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, verpligt is zich, daartoe bij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens ongesteldheid afwezigheid of ont stentenis zijn vader, of i9 deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overleden zijn voogd tot het doen van die aan gifte verpligt 19 (art. 18 der wet.) Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hun rustende verpligting te voldoen en wordt hun ten overvloede ouder de aandacht gebragt dat bij bovengemelde wet onder meer is bepaald dat met boete van ƒ25 tot ƒ100 wordt gestraft deovértreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot boete tevens door den regter wordt bepaald dat, indien daaraan niet is voldaan binnen twee maanden na dat de veroordeelde tot betaling is aangemaand de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Kn opdat niemand ten deze onwetendheid zoude kunnen voor wenden zal deze ter voldoening aan de bepaling van art. 19 der wet van den 19 Augustus 1861 (Staatablad no. 72)voor de eerste maal worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks binnen deze gemeente te doen gebruikelijk is. Gedaan te Zierikzeeden 3 December 1 SC2. En is hiervan afkondiging geschied ter plaatse waar het be hoort den 3 December 1S62 Burgemeester en Wethouders voornoemd B. C. CAU Burgemeester. j p n. eumerins, Secretaris. den. De verduistering neemt een aanvang 's morgens ten u. 7 m.de totale verduistering begint 7 u. 10 m De zon gaat ten 7 u 57 m. in liet O. op en drie minuten later gaat de maan verduisterd in het N. W. onder. Men schrijft ons uit Suriname van den 4 November „Zoo wat eene maand geleden liepen van de plantaadje Rac-a-rac, iu de Boven-Surinanie 20 slaven wegal 'liet zilverwerk en wapenen medenemende. Kenigen tijd daarna werd daar om die plantaadjen en de omliggenden eenigzins tegen hen te vrijwaren, een po.it geplaatst, be staande uit den 2den'luitenant van Voren met 24 man van het 27ste bat. jagers. De negers hadden zich mee verscheidene vroeger wegge- loopen slaven vereenigd in een kamp, natuurlijk in het bosch en omgeving van eenige uren van Raca-rak gelegen. Om ze zoo mogelijk in handen te krijgen, daar zij welligt met de negers der omliggende plantaadje» konden heulen en men vreesde dat de weglooperij op giootere schaal uitgevoerd zou worden, ging op den 28 eene patrouille van 80 manonder den kapitein der artillerie Steenbergen en den 2den luitenant der artillerie Anrlricsen derwaarts. „Bijzonderheden van dien togt zijn nog on bekend; alleen gisteren kwam de koloniale stoomboot van daar terug met de tijding, dat de patrouille het, kamp niet heeft kunnen bereik m en terug is moeten tivkken met een verlies van drie dooden en vier zwaar gekwetsten. De moeijelijkheden waren te veelvuld g om vorder in de bosschen en zwampen door te kunnen dringen, zoodat zij op Rac a-rac terugtrokken in afwachting van versterking. Heden morgen i is dan ook Zr. Ms. stoomschip Amsteldaar naar toegestoomdaan boord, nemende 30 jagers met den kapitein der jagers van Eps, alsmede 35 man en den luitenant ter zee 2de kh jhr. F. Meijen van Zr Ms stoomschip Zoutman. „fn de kolonie is men in eene fameuse span ning vooral daar het art. omtrent het Staats- toezigt na de vrijverklaring der negers alles be halve aanstaat, en ze zulks ook niet zullen dulden, of er moet hier eene kolossale vermeerdering van troepen zijn dit is zeker dat het bloed zal kosten jammer dat geen der stemmers in de kamer voor dat artikel hier als vrijwilliger zal komen om bet te helpen uitvoeren. Het begint trouwens nu reeds overal onrustiger te worden FRANKRIJK.. In den morgenstond van zaturdag 6 Dec. zal eene totale maansverduistering plaats vin- Parijs, 1 December. De zaak van de on schuldig veroordeelde vrouw Gardin (Rosalie Doise) welke bpschuldigd werd van haren vader vermoord te hebben en waarvan reeds door sommige dagb'aden gewag is gemaakt, is nog alles behahe uit. De inteekeningenwaartoe de lieer Odiloti Barrot het denkbeeld opperde zijn ree Is gestegen tot 5000 francs; maar ook uit een ander oogpunt wordt deze zaak belang rijk. Men wil dat de heer Chaix d'Est Ange die zich bezig hield met het schrijven van een werk over sommige veranderingen, die dringend noodzakelijk zijn in onze wetten en gebruiken ten opzigte van beschuldigden, aan deze treu- ïige geregtelijke dwaling een geheel hoofdstuk van zijn boek heeft gewijd. Onder alle regts- geleerden wordt dit onderwerp druk besproken en zeer waarschijnlijk zal in den senaat of in het wetgevend ligchaam naar aanleiding hiervan worden voorgesteld, om met krachtige hand verbeteringen aan te brengen in het lot der pre ventief gearresteerden. Bij ons te jande behoeft het voorts geen ver wondering te baren dat verschillende speculan ten den blik geslagen hebben op de jeugdige on schuldig veroordeelde vrouw. Zoo moet haar het voorstel gedaan zijn om in het buffet van een der grootste koffijhuizente komen plaatsnemen, tegen eene belooning van duizend francs per maand dat is althans niet zoo onzedelijk als de herhaaldelijk in praktijk gehragte manoeuvre om zulk eene plaats te gunnen aan de weduwe of de bijzit van den een' of anderen grooten boosdoener, die zijn leven op het schavot ein digde. Maar vrouw Gardin is een zeer een voudig en berouwvol menseh die zeker ieder voorstel zou afslaan om op de nieuwsgierigheid van het publiek te speculeren. Sedert hare in vrijheidstelling moet zij o oral telkens haar leed wezen aan den dag leggen over de onaangename bejegening die zij haren grijzen vader wel eens aan deed en waardoor de openbare meeirng haar te eerder voor schuldig hield en <>ok de dwaling van den regter verschoonbaarder wórdt. GROOT-B RH TA NNI E N Het vergaan van de stoomboot Wal- dehsian beeft te Kaapstad veel sensatie gewekt. Er waren niet minder dan 121 passagiers aan boord die slechts door de vastberadenheid van den kapitein en de uitmuntende orde die er aan boord heerschte, werden gered. Ongelukkig echter zijn al de kostbare stukken van kapitein Cailey die de drieboeksmeefing' der kolonie had gedaan, een werk dit plus minus 10,000 p. st. hoeft gekost eene prooi der golven ge worden. Inberigten uit Malta van 21 Nov. door den Times medegedeeld, leest men hef volgende betreffende een voorval Den 18 dezer had op do landengte van Suez eene belangrijke plegtig- heid plaats, namelijk het inlaten van het water der Middellandsche zee in het meer rimsa.li. De heer de Lesseps m»*t den Sheik ul Islam en andere leden van de Mohammedaansche geeste lijkheid de Katholieke bisschop van Alexandrië al de ambtenaren van de kanaal-maatschappij wier dienst eene korte wijle kon worden gemist en vele vrienden woonden die gewigtige gebeur tenis bij. Ten 10 ure des ochtends toen alles ge reed wastrad de heer de Lesseps naar den westelijken oever van h t kanaalen sprak al dus „In den naam van Z. II. Said-pacha be veel ik dat men de wateren van de Middel landsche zee, onder Gods genadigen bijstand in het meer Timsah late vloeijen." Terstond werd de dam doorgestoken en stroomde het water in het meer. De ulema's of Mohamme daansche schriftgeleerden traden toen voor waarts en zegenden de wateren, en vervolgens werd in de Fransche kapel te El Guiszr (eene zandhoogte op de landengte) een Te Deum gezongen. Des avonds werd een prachtig gast maal gegeven, waarbij a) de ambtenaren en gasten ten getale van 350 personen aanzaten. Het trok inzonderheid de opmerkzaamheid dat bij deze plegtigheid ge^-ne enkele Fransche vlag uitgestoken was. In brieven uit Washington wordt gewag gemaakt van eene zaak, die voor het verder be leid van den oorlog gewigtige gevolgen hebben kan. Een detachement negers te Port Royal door generaal Saxconin den wapenhandel ge oefend en bekend onder den naam van „het regement van Zuid-Carolina", is met eene kleine stoombootwaarop zich een 12ponder van Par- rott bevond, vergezeld van eene kanonneerboot, uitgezonden om de kreeken langs de kust in de rigting van Fernandina te verkennen en recruten te werven voor het regement. Het eigenlijk doel der expeditie was eene proef omtrent de waarde dez'jr zwarte sold.Men en deze pro-Lis met een gunstigste» uitslag bekroond. De troe pen voeren 25 mijl ver eene rivier op, vernielden eenige zoutkeetenhaalden van een aantal plantages de slaven weg die voor de dienst ge schikt zijn, sloegen tweemaal een aanval af van Zuidelijke troepen, bedienden hunne stukken zoo goed als de beste blanke en verlieten in de grootste orde in de sloepen deri wal, niettegen staande een hevig geweervuurdat zij dan ook geregeld beantwoordden, tot zij weer waren ingescheept. De commandant der kanonneer boot heeft bij het ministerie van oorlog oen zeer gunstig rapport over deze troepen ingediend. Het merkwaardigste is, dat men er bijna niet in slagen kon de expeditie op het bepaalde getal te houden. Er hadden zich veel meer vrijwilligers aangeboden dan noodig was, en toen de booten waren vertrokken kwam er uit allerlei schuil plaatsen een aantal soldaten voor den dag, die zich op deze wijze een aandeel in den togt had den verzekerd. De zaak heeft te Washington levendige belangstelling gewekt en een der leden van het kabinet verklaarde ronduit, dathij in deze expeditie de belangrijkste gebeurtenis zag van den geheelen krijg. Het schijnt nu te zijn uitgemaakt dat de Mexi- kaanscbe expeditie alles behalve gelukkig is. Generaal Foreykan letterlijk niet voorwaarts rukken. Het geheele leger, behalve eenige regementen uit Algiers, lijdt aan typheuse koortsen, üe wegen zijn zoo slechtdat men wèllrgttien maal zooveel muilezels noodig hebben zal, dan nu ie krijgen zijn. Generaal Forey zal dus genoodzaakt zijn te wachten met zijne operatientot versterkingen zijn aangekomen én vooral tot de eneeskundige hulp in eemge redelijke verhouding staat tot de behoeften van zijn leger. -Men schrijft uit New-York van 19 Nov. Generaal Burnside heeft zijn hoofdkwartierthans in Chastlest Station. Zijne legermagt beweegt zich echter in eene zuid-oostelijke rigting waar door de beneden Potomac en Aquia Creek tot basis zijner operatien worden gemaakt. De weg ter overwinning ligt nu over Fredericksburg, of eene nederlaag volgt aan de andere zijde van Washington. Het grootste gedeelte van het. rebellenleger bevindt zich tegenover Burnside's voorhoede, maar Jackson is nog nimmer in de Shenandoah vallei, en beweegt zich met groote snelheid van h*t eene punt naar het andere; heden hier en morgen daaren dikwijls wordt hij op twee plaatsen te gelijker tijd vermeld. Er valt niet aan te twijfelen of het eenige doel dezer marschen en zijner tegenwoordigheid aldaar, is om eene magt, drie of viermaal grooter dan zijne eigene van het bondsleger bezig te houden, daar men nu genoodzaakt is eene voldoende magt nabij Harpers ferry te laten ten einde de onverwachte herovering dier plaatste verhoeden en tevens de verschillende bergpassen van de Bleu Ridge moet bewaken, dat is over eene lengte van 40 mijlen. Te Texas heeft de marine nieuwe laauweren behaald en de geheele kust van dat uitgestrekte land is thans in de handen der Noordelijken. Maar van het Westen wordt bijna niets ver nomen en noch de grensstaten noch de ver schillende expeditien langs de Zuidelijke kusten trekken de aandacht des volks deze is op Burn side en Richmond alleen gevestigd. In de laatste Amerikaansche berigten wordt gemeld, dat kolonel Sanders, officier bij het Zuidelijke leger, door de Noordelijken op tie grenzen van Virginië werd gevangen genomen terwijl hij op het punt stond van daar met be langrijke dépêches van zijn gouvernement naar Engeland te vertrekken.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1