W°. 91. Woensdag 3 December I8t)2 WOENSDAG EN ZATURDAG. IJinnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen 093/,. 9üs'S 1«1v8 833, 90»/,, 583/, 893/4 753/s 753,, 783/4 !98 54'/, P13/,, f751, 162»., 423 I 45»/,, I M'V„ i 5 3 3/8 1 «7., i 40»,,0 Zl KRI KZl'KSCH KCillK 4 NT 1lad Je t 6,50 - 8,25 - 8 25 0,00 7,60 0,00 0,00 0,00 0,00 zee 862 22,50 R 21,50 120,50 22 50 21',50 2 50 "S 22,50 f 21,50 s 20,00 4,00 s. 2,50 1 P RIJ S DER ADVERTENTIEN. Gewone 12'/, cents de regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 16 regels af 1 behalve hei zegelregl. VERSCHIJNT. ABONNEMENT S-P BIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentïén daags tevoren, voor 10 are'smorg ter dam. g8 donderdag iorg ten :ooveel moge. "pj.'i joortrein s ten 9 ure v'oo. des morgens te;| j /lissingen. Middelburg, 28 November, Gisteren heeft jhr. rar. O. de Jonge, benoemd raadsheer in het provinciaal geregtshof in Zeelandvoor den hoogen raad de voorgeschreven eeden afgelegd. Gisteren heeft te 's IIage de aanbesteding plaats gehad van het bouwen van een stations gebouw te Bergen-op-Zoom alsmede een ge bouw op de halte te Wouw, hetgeen is aange nomen door de heereh J. Pertaoute Biervliet A. Rinderste Breskens en G. van de Vrede te Neuzen voor f48,775. Zikrikzee 1 December. Bij beschikking van z. exc. den minister van binnenlandsche zaken, is de heer J. T. Dirks arrondissements ijker alhier, als zoodanig verplaatst naar het arrondissement Dordrecht en de heer Broek man arrondissements-ijker te Goes, naar het arrondissement Zierikzee. Het tijdstip der ver plaatsing is bepaald op 1 Jamiarij e. k. Uit Amsterdam meldt men van 27 Nov, Zondag e. k. zal het 30 jaren zijn geleden dat van de Antwerpsclie citadel het eerste schot werd gelost. Maandag aanstaande zal dit feit door de vereeniging der citadel-medaille„Wat ook val, trouw staat pal", plegtig worden herdacht. Men schrijft uit Enschedé van 26 Nov. Heden morgen had alhier een treurig ongeluk plaats. Twee arbeiders waren bezig eenen boom tot planken te zagen toen de zoogenaamde bok of toestelwaarop de boom rustbrak,en de benedenstaande arbeider onder den boom ver pletterd werd. De ongelukkige was een op passend huisvader. Men schrijft uit Zutphen van 27 Nov. In de wildbaan van het naburige Baak heeft men een witten jongen mannelijken haas gevangen. In de faisanterie van het kasteel bevond zich een vrouwelijke. Mogelijk kan deze omstandigheid op de vermenigvuldiging dezer zeldzame soort wel invloed hebben. -•Aan het algemeen overzigt van het Ba- ia viaasch Handelsblad wordt het volgende ont leend, dd. 14 October Van Bandjermassin meldt men Patrouilles worden er nog regts en links uitge zonden, doch niet geheel vruchteloos. Men wil dat Amin Oellah aan zijne bekomene won den overleden is; deze tijding verdient echter nog bevestigd te worden Antasari zit nog steeds in de Bovendoesson bij Teweh in eenige verster kingen 'waarschijnlijk zal er eene expeditie derwaarts vertrekken echter niet voorde terug komst van den overste Verspeijck Te Moeara Aijoe wordt van tijd tot tijd op de beating geschoten. Bene dagmarsch van deze plaats verwijderd moet zoo men wil eene vijande lijke benting zijn. De kapitein van der Hurk is met eene colonne derwaarts vertrokken. Een half uur boven Amontbay is den 17 Sept. een inlander door eenige gewapende bran- dals aangevallen enmet het geweer op de borstzijn geld en rijst afgenomen de patrouille hierop tot onderzoek gezondenvond echter niets. Den 2 en 8 September zijn onze troepen te S'mpaiig Ampat (Moening) met den vijand slaags geweest Van Demang Lehman verneemt men niets meer, sints hij te Goenong ITank overvallen is. Bij het verlaten der stoomboot te Bandjer massin vernam men dat de kampong Marga- saridoor de brandals was aangevallen en 15 be woners vermoord waren. De sleeper van Os is met een officier en 40 man, nog dien zelfden avond ca. 10 ure, der waarts gezonden. Men schrijft uit Yokohama van 20 Sept. De «Japan Herald is vol bijzonderheden van een vreeselijken moorddie in de nabijheid dezer t stad heeft plaats gehad. Om liet geval goed te begrijpen moet men weten dat door de Tukai lode groote weg van Yeddo naar Miaco, door Yokohama loopt en de eenige uit den o ntrek is waarop men gemakke lijk naast elkander kan rijden. In den laatsten tijd hebben de buitetilandsche gezanten gehoor gegeven aan hot verzoek der Japansche regering om het gebruik van dien weg aan hunne lands lieden te verbieden, wanneer men wist dat rijks- grooten met hun gevolg daar langs zouden gaan. Nu schijnt van wege den Gorogio of rijksraad te zijn aangezegddat op 15 of 16 dezer eenige Japanschegrooten langs dezen weg werden verwacht. Dit was ter kennisse van de vreemdelingen gebragt, en men begreep dus dat de weg op 14 dezer vrij zoude zijn. Opdien datum reden de he,eren Marshall, Clark en Ri chardson, vergezeld van mej. Borradaile, uit ten einde een togtje te maken naar Kawasaki. Zij ontmoetten verscheidene kleine groepen Ja panners, en nu en dan een norituon, zonder dat er iets merkwaardigs voor viel, tot zij bij een bogt in den weg plotseling een grooten trein Japanners zagen naderen, die allen in zijden kleederen gedoscht en met hunne beide zwaar den op zijde, als naar gewoonte twee aan twee deftig voortwandelden. De Engelschen lieten hunne paarden stappen maar reden voortde Japanners, meer dan 200 in getal, gaven hunne afkeuring te kennen door een luid ge brom en drongen de paarden bijna van den weg Volgens het getuigenis van inboorlingen, gaf de vorstdie zich te midden van den stoet bevond bevel het gezelschap te vermoorden. Wat hiervan zij een man van buitengewone lengte ging plotseling tot de Engelschen door en beval hen en de Japanners halt te houden. Allen gaven daaraan onmiddelijk gehoor, maar terwijl men de paarden omkeerde, trok hij zijn zwaard en staker den heer Richardson mede in den rug, waarna hij mej. Borradaile een houw poogde toe te brengen, die zij gelukkig ontweek. In een oogwenk was een aantal andere zwaarden ont bloot, en de heer Richardson gaf spoedig, vreeselijk gewond, den geest. Mej. Borradaile, door de andere lieeren beschermdontsnapte naar Yokohama, waar spoedig ook de heeren Marshall en Clark deerlijk gewond aankwamen en in In t consulaat der Vereenigde Staten op genomen werden. De vorst zette zijn togt voort, maar heeft naar men verneemt bevel ontvangen te Hekonay nadere hevelen te wachten. Het voorval heeft groote ontsteltenis gewekt, want naar alle om standigheden te oordeelen kan men dezen moord niet toeschrijven aan toorn uit een gekwetst ge voel van eigenwaarde ontstaan, en moet men dus onderstellendat zij uit algemeenen haat tegen den vreemdeling ontsproot DUITSCHLAND. De redevoering over Oostenrijks tegen- woordigen uitwendigen toestandden 24 Nov. door den minister van buitenlandsche zaken, graaf Rechberg, gehouden was over het alge meen zeer belangrijk. Ik heb, zeide de minis ter, in de commissie voor financiën gezegd dat de toestand van Oostenrijk verbeterdis, en dat het zijnen geïsoleerd en toestand heeft verlaten. Maar ik heb er bijgevoegd hoe die verbetering slechts betrekkelijk isen alleen Oostenrijk zelf betreft, terwijl de toestand van Europa in het algemeen en de onderlinge verhouding der hoven nog altijd een zoodanige is dat geen staatsman in Europa ook zelfs voor een korten tijd voor het behoud des vredes in kan staan. Ik heb er het verzoek bijgevoegd om den geheel veranderden staat van zaken sedert vóór 1848 in aanmerking te nemen. Toenmaals kon Oosten rijk zich met volle gerusthei 1 ontwapenen en zijn leger op voet van vrede brengenwant al de andere mogendheden hadtien zich insgelijks ontwapend, en hadden zich dreigende omstan digheden opgedaan dan stond Oostenrijk met al de overige mogendheden gelijk. Thans is de staat der zaken geheel anders. Wij behoeven den blik slechts rond te slaan. Let op Frank rijk. Het heeft zijne maatregelen zoodanig ge nomen dat het, binnen een zeer kort tijdsbestek, groote en volkomen toegeruste heerlegers naar alle grenzen die het verkiest zenden kan. Sar dinië, reeds vroeger goed toegerust, heeft maatregelen genomen die het doel aanduiden om tegen het voorjaar zijn leger op 400,000 man te brengen. Letten wij op Engeland het heeft zijne toerustingen niet alleen niet gestaakt, maar die integendeel vermeerderd. Ten slotte legde de minister de verklaring af, dat de be trekkingen van Oostenrijkniet alleen met Frankrijk maar ook met Engeland en de overige groote mogendheden, allervriendschappelijkst en vertrouw el ij kst zijn. - De regtbank van gezworenen te Zurich heeft eene vrouwdie zij voor zeven jaren wegens brandstichting veroordeelde en die nog in het tuchthuis zat, thans onschuldig verklaart; de ware schuldige is eindelijk gevonden, zoodat het arme slagtoffer eener regterlijke dwaling nu hare vrijheid heeft teruggekregen. Dezer dagen had te Langenzersdorf het volgende voorval plaats Een voornaam rei ziger bragt er met zijne echtgenoot en een drie tal kinderen den nacht door. Toen de bedien denbestaande m eene kamenier en bonne, be nevens een kamerdienaar en jager, zich des ochtends wilden aankleedenbleek het, dat zij gedurende hunnen slaap van alles waren be roofd. Al hunne kleederen waren verdwenen. Te Stuttgardt had het voor eenige dagen reeds zóó sterk gevrorendat men op de wateren in het Park schaatsen reed. De Neckar was reeds gedeeltelijk toegevroren Uit Koningsbergen schrijft men dat de scheepvaart aldaar door de sterke vorst reeds gestremd is. Den 20 Nov. was de winter te Petersburg begonnen, met.uitzigt op bestendige vorst. Al de wateren waren bevrorendoch er was nog maar weinig sneeuw gevallen. FRANKRIJK. Parijs, 27 November. Men zegt hier, dat een Engelschman een brief aan Garibaldi beeft geschreven, waarin hij 10,000 p. st. biedt voor den kogeldie onlangs uit de wonde van den eK- dictator werd verwijderd. Uit Londen is hier berigt ontvangen van het overlijden van doctor Bernard bekend door de beschuldiging in der tijd tegen hem inge- bragt als medepligtige aan het complot Orsini tegen het leven van den keizer. Het is bekend welk een werkzaam deel hij in 1348 nam aan de clubs die destijds georganiseerd werden. Bij Verstek veroordeeld hield hij zich schuil te Londen, om zich aan eene langdurige gevan genis te onttrekken. Ook in Engeland stond hij te dier zake tersgtmaar werd vrijgesproken. In den laatsten tijd sleepte hij te Londen een treurig leven voort en moest zelfs eenigen tijd in een geneeskundig gesticht worden opgenomen. In de laatste dagen hebben in de voorstad J du Temple weder onderscheiden arrestatiën plaats gehad. Andere personen zijn spoorloos 1 verdwenen en op de vraag om inlichtingen door hunne bloedverwanten aan den prefect van policie gerigtwerd geantwoord dat zij omtrent liet lot der vermiste personen volkomen gerust konden zijn. De heer Mirés moet voor de som van 150,000 fr. eigenaar geworden zijn van het blad l'Echo de la Presse. liet Italiaansche dagblad Pungolo deelt het volgend merkwaardig verhaal medeDen 23 Nov. werd de postkoets van Chiasso, nabij het kerkhof van Balerno, op Zwitsersch grond gebied door achttien zwaar gewapende roovers aangevallen. De graaf en de gravin Melzi en de heer Barbo, allen uit Milaan bevonden zich in dat rijtuig,en de roovers, waarschijnlijk ver oordeelde misdadigers uit de provincie Como braken de brievenmaal open en beroofden daarna de reizigers. De gravin Melzi, eene zeer moe dige vrouw, vond gelegenheid om eene som van 2000 francs en hare kostbaarheden te ver bergen. Zij hield een klein meisje, haar doch tertjein den arm. De roovers bevalen haar alles wat zij van waarde had af te geven maar haar antwoord iuide„ik heb niets kostbaars bij mij behalve dit meisje, en dat sta ik voor den prijs van mijn leven niet af." De aanvallers hadden den moed niet de handen aan die kloek moedige dame te slaan, wier vastberadenheid zelfs zij bewonderden. GRQOT-BRITTA N NI E N De stoomschepen Ruby en Giraffe zijn uit Greenock vertrokken zoo het heet naar Vera cruz doch blijkbaar bestemd naar eene haven der afgescheiden Amerikaansche Staten zij hebben kanonnen kogels heelkundige werk tuigen enz. aan boord. Ten bewijze, dat ons eskader aan de kust van Afrika goede diensten doet, moge strekken dat door het stoomschip Ariël gedurende het vorige jaar niet minder dan 26 slavenhalers zijn bemagtigd ,-waarvan sommigen zich niet dan na geduchten tegenstand overgaven. Men schrijft uit New-York van 19 dezer. Door generaal Burnside is het leger aan den Potomac verdeeld in drie hoofd-korpsen en deze geplaatst onder de bevelen van de generaals Sumter. Franklin en Hooker. De Noordelijken hebben Warren town ontruimd en zijn naar Frederiksburg opgerukt. Volgens een verspreid gerucht heeft de presi dent Jefferson Davis aangeboden een millioen balen katoen tegen 7r/2 ct. het pond te verkoopen, terwijl het Zuidelijke gouverment zich onledig houdt met de organisatie van een plan tot spoe dige aflevering van katoen naar Europa. Men voegt hierbij dat eenige Europesche kapitalisten te Richmond voor 4 millioen aan schatkistbons hebben genomen tegen den koers van 90. Yan Manilla verneemt men, dat een Spaansch stoomschip en eene kanonneerboot eene ontmoeting hebben gehad met eenige zee- roovers, ener onmiddelijk in slaagden twee van hunne praauwen met de geheele bemanning in den grond te boren. Daarna bombardeerden zij eene hunner versterkingen, en bevrijdden 2.1 déér geboren Christen-Indianen en 12 Maleijers van Java.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1