Advertentiën. Burgerl. Stand teZierikzee. Zeetijdingen Beurs- en Slarktberigten Vervoer-JHiddelen. terd voor een opstand. Men zegt dat de opstan delingen vrij goed van wapenen zijn voorzien. Geheime agenten doorkruisen het gansche land en sporen de bevolking aan om de wapenen op te vatten. Intussehenis de regeringop alles voor bereid zij heeft eene zeer sterke militaire magt in Holen gestationeerd, en zij is buitengewoon waakzaam. Dit geeft grond aan de onderstelling dat de rust zal bewaard blijven Men schrijft uit Petersburg van 25 dezer. Eene flotille, uit drie stoomfregatten en twee zeilschepen bestaande, heeft order ontvangen zich tot het vertrekken naar de Middellandsche zee gereed te houden. De regering verzet zich ten stelligste tegen de kandidatuur van een En- gelschen prins voor den troon van Griekenland. De bakker Michaël Andronoffin de wijk Souchevskaïa te Moskou, miste van tijd tot tijd liet geld, dat hij 's nachts in zijne geldhide in den winkel achterliet. In de hoop den dief te snappen liet hij een zijner knechts in den winkel achter, terwijl hij zelf in een naburig vertrek waakte. Zoo gelukte het eindelijk den dief te betrappen, en wie was het nu Froll KollikofF, onder-inspecteur van policie in de wijk. In te genwoordigheid van getuigen werd hij in hech tenis genomen. Men vond bij hem allerlei val- sche sleutels en instrumenten. Daar de policie dit feit voor haar beleedigerid achtte zoo is de schuldige in stilte weggejaagd. FRANRR IJK. Parijs, 24 November. Het Protestantsche blad Ie Nien heeft bedroevende berigten uit Spanje ontvangen. Ofschoon de regtbanken aldaar zich soms minder streng betoonen in de toepassing der wet op de beklaagde» ter zake van ketterij volhardt de regering in haar stel sel van godsdienstvervolging. Toen de konin gin dezer dagen in plegtigen optogt door de stad Grenada trok en de stoet de muren der gevan genis voorbij kwam waar de heeren Matamoros en Allmmaen hunne lotgenooten sedert zoo lang gekerkerd zijnhoopte men dat de regering van deze gelegenheid zou gebruik maken om den ge vangenen de vrijheid te hergeven, doch konin gin Isabella II wilde geene gmade schenken. De ketters bleven opgesloten niet alleen de veroordeelde ketters maar ook dezulken die het geregtshof had vrijgesproken, want, blijkens de inlichtingen door den Lien uit een Engelsch blad geput en dienaar het schijnt juist zijn staat de 'Spaansche wet, in strijd hiermede met de Fransche, het hooger beroep van het openbaar ministerie zelfs bij vrijspraak toe. Ten dien einde is een termijn bepaald. De door het hof van Grenada vrijgesprokenen bleven dus in den kerker, en eenige uren vóór dat bedoelde ter mijn verstreken was, vernamen zij dat het open baar ministerie zich in hooger beroep had voor zien. De maire van Charroux in het departe ment Vienne, de hoer Malapert, heeft namens het gemeentebestuur zich tot den minister van binnenlandsche zaken gewend om eene loterij te mogen houden tot een kapitaal van 500,000 frs waarbij kans zal zijn om prijzen te winnen tot een gezamentlijk bedrag van 125,000 frs. De overige 375,000 frs. zullen besteed worden ten dienste der abdij van de Ursulerinnen te Charroux Die abdij in 785 door Karei den Groote gesticht, werd door hem rijkelijk be giftigd en ontving van den vorst onder andere kostbare relikwien ook de kostbaarste van allen, namelijk een stuk van het vleesch van Christus j (caro rubra) van welke woorden de naam Char roux (Chair rouge) bij verbastering is ontstaan. Dit stukje vleesch, door Karei den Groote ge schonken was de voorhuid die bij de besnijdenis is verwijderd en uitmuntend is bewaard gebleven. Verscheiden pausen en onder deze ook Clement VII, hehben aflaat verleend aan dengenen die de tentoonstelling tijwoonden welke allo 7 jaren plaats had In de XVIde eeuw verdween de relekwie na tie inneming van Charroux door de JIugenooten In 185G vond een metselaar bij het afbreken van een muur hvee relekwie- ka? ten. De bisschop hiervan verwittigd, ver klaarde bij acte van 14 Junij 1859 op het advies eener commissie van geestelijken en oudheid kundigen dat de weder gevonden relekwien die waren welke in het charter der abdij zijn vermeld. Mgr. Pie vertrouwde de bewaring der relikwie (caro et sanguis) toe aan een corporatie van negen Ursulerinnen en voegde daarbij nog de spons en een stuk van den geweven rok van Christus, terwijl hij beval dat de relikwien alle zeven jaren op 1 Jan. (de dag der besnijdenis) en 14 Junij zal plaats hebben. Het bevel van Mgr. Pie is stipt nageleefd en de relikwien be vinden zich in het bezit der Ursulerinnen van Charroux, die tevens belast zijn met het onder wijs der meisjes van de gemeente. Mgr. Pie heeft zelf de eerste tentoonstelling bijgewoond. In de predicatie ter dier gelegenheid door hem gehouden heeft hij de waarde der relikwie aan getoond. Hij zeide „De bewoners van Char roux mogen zich gelukkig achter, en er trotsch op zijn dat zij het ware vleesch van den Heer bezitten en vermits het overige van het ligchaam ten Hemel is gevaren, kan hieromtrent geen twijfel meer bestaan." Het is om eene kerk, dezer eenige relikwie waardigte bouwen,1 dat de maire de vergunning heeft verzocht om die loterij te mogen houdenop welk verzoek waarschijnlijk een gunstige beschikking zal wordengenomen. Handelsbl.) - Le Monde judicaire meldt den volgenden schoonen trek van Pius IX De zoon van een grondeigenaar fce Rome kwam zich bij den paus beklagen dat zijn vader de helft zijns vermo gens 40,000 fr. had gelegateerd aan den priester die op een bepaalden dag in eene aan gewezen kerk, de eerste mis zoo lezen. De paus was over de^e den jongeling aangedane schade getroffen en bedacht het volgende middel. PiusIX ging zelf op het aangewezen uur naar de kerk en las daar de mis hij liet zich het legaat van 40,000 fr. uitbetalen en haastte zich den jonge ling te ontbieden om hem het geld als een ge schenk ter hand te stellen. De hier wonende Z.-Amerikanen zijn zoo zeer er van overtuigddat het Fransche gou vernement spoedig de republiek van het Zui den zal erkennen, dat zij reeds het plan hebben beraamd om den heer Slidell bij die gelegenheid een luisterrijk feestmaal aan te bieden. Men verhaalt hier, dat de Japansche ge zanten bij hun vertrek het voornemen hadden om aan hunnen keizer voor te dragen om eene ridder-orde in te stellen welke de naam zal dra gen van de Orde van de Zon. Zij hebben het model der versierselen hier doen vervaardigen. Op het keizerlijk paleis te Compiègne is eene proeve genomen met een electrisch orgel welke ten volle aan de verwachting heeft vol daan. De uitvinder is een inwoner van Trier. Het airdat men op het orgel speeldewerd herhaald door eene piano die zich aan het an dere uiteinde van het kasteel bevond. De uit vinder beweert, dat een stukte Parijs gespeeld, ook op hetzelfde oogenblik te St.-Petersburg zou gehoord worden als de electrisclie draden in goeden staat verkeeren. G RO O T-B RITTANNIEN Londen, 24 November. In The New-York Times, die met de laatste mail werd aangebragt komt een merkwaardig artikel voor met betrek king tot den nood in Lancashire. De schrijver begint met hoogen lof voor de werklieden die niettegenstaande juist zij het felst de gevolgen van den oorlog ondervindentoch sympathie blijven gevoelen voor de zaak, door het Noor den voorgestaan, en althans niets willenhooren van interventie, al doet men ook herhaaldelijk pogingen om hen te overtuigen dat door die 121- terventie ook een eind zou komen aan hun leed- „Zou het niet voegzaam zijn" vraagt het dagblad „dat Amerika ook van hare zijde eens op tastbare wijze blijk gaf van hare sym pathie voor deze hare eenige vrienden in Enge land Ons land lijdt onder een krijg zonder voorbeeld, maar dit lijden is niet zoo groot, of wij kunnen nog wel een honderd scheepsladin gen missen van hetgeen waarmede God ons land gezegend heeften wij kunnen niet gelooven dat de Zuidelijke kapers, die uit Engeland tegen onzen handel zijn uitgezonden een dezer wel dadigheids-vaartuigen in den grond zouden boren of verbranden." LI. zaturdag ochtend heeft in eene steen kolenmijn, nabij New-Castle, eene gazontvlam- ming plaats gegrepenwaardoor 16 personen het leven hebben verloren. Uit New-York wordt geschreven Eenige dagen geleden is de kleine stad Millers- portin Ohio hot tooneel geweest van een hevig gevecht tusschen twee officieren van het leger der gefedereerden Zekere majoor Philps had namelijk eene zuster geschaakt en daarop ge huwd van den kolonel Dayton daardoor bi gamie plegende en tevens gebruik makende van een valscbe akte van overlijden zijner vrouw ten einde dit tweede huwelijk te kunnen aan gaan. Kolonel Dayton begaf zich na de ontdek king dezer schelmstukken naar het verblijf van den echtgenoot zijner zuster te Millersport, waar het echtpaar tijdelijk vertoefde. Bij liet hotel gekomen zag hij hem rustig een cigaar rooken en loste na een „ellendeling, verdedig u of ik vermoord u" een pistoolschothetwelk den ma joor echter ongedeerd liet, die nu omniddelijk een revolver uit zijn gordel trok om den aanval ler te beantwoorden. Gedurende eenige oogen- blikken volgden verscheidene schoten elkander op, terwijl de voorbijgangers naar alle kanten uiteen stoven. Toen beide partijen van dit zon derling duel in het levendigste gedeelte der stad bebloed waren neergezegenkwam men naderbij om hulp te verleenenterwijl ook de vrouw en zuster der strijdenden op het hooren der schoten het hotel had verlaten en nu bij het sterven van hare» man tegenwoordig was. In haren wan hoop wilcle zij hare woede koelen tegen haren broeder op wien zij den dood van haren echtge noot wenschte te wreken. Men ging haar hierin echter te keer en stelde den zwaar ge kwetsten kolonel Dayton in handen derjustitie waarop hij onder borgstelling van 2000 dollars in vrijheid werd gesteld. Het westen levert nagenoeg geen oorlogs nieuws op. In Virginia gaat alles goed, maar als gewoonlijk uiterst langzaam. Een gedeelte van Sickles brigade rukte 11. zaturdag tot aan Rappahennock-station vooruit, waar de spoor wegbrug door onzen generaal Bayard's kavalerie bezet gehouden wordt. De vijand deinst ge- j durigmaar stap voor stap terug, ongetwijfeld het regte tijdstip afwachtende om ons slag te leveren. Het schieten op nachtelijke roovers schijnt bij onze dames in den smaak te komen. JYlej Bellamyin Birminghamwerd zaturdag nacht ten 1 ure ongeveer gewekt door voetstappen in den tuin voor het huis waarvan zij eene boven kamer bewoonde. Zij stond onmiddelijk op nam een geladen pistool en schoof het venster open. Nu zag zij twee mannenneergehui'kfc onder eenige struiken in den tuin der buren. Op de vraag wat zij daar deden kwam geen ant woord en oordeelende dat zij stellig niet veel goeds in denzin hadden schoot zij hat pistool op hen af, blijkbaar echter zonder hen te raken. De mannen kozen onmiddelijk liet hazenpad en verdwenen over het hek. Een agent van policie, die op het vernemen van het schot was toege sneld onderzocht den tuin en vond een masker en een fret (eene soort van boor bij dieven in gebruik om openingen in een luik te maken), i 's Morgens vond men bij nader onderzoek nog een scheermes. De daders zijn onbekend. JONGSTE TIJDINGEN New-York 24 November. Het gerucht eener nederlaag van generaal Burnside en van de bezetting van Harpers-ferry door de Zuidelijken heeft zich niet bevestigd. De Noordelijken hebben Fayetfe-ilL bij den Rapahannock bezet. De generaal Bragg en Floyd (van deNoorde- J lijken) bevinden zich te Gordonsville, terwijl Jackson met zijn corps naar Cumberland in Ma ryland op weg is. De Gecon fed er eerden be vinden zich nog te Mustreestoro. Er zijn maat regelen genomen ter verdediging van de haven van New-York. De ondergeteekende berigfc aan zjjne geëerde Stad - en Landgenooten dat er bij hem gelegenheid bestaat in het Nieuwe Logement van Zeeland, op de Oude Haven tot het houden van Concerten Vergarte- rfugeii, Btals Verlioopinsen enz. Beleefd verzoekt hij zijne gunst en belooft eene prompte bediening. Zierikzee 29 November 1862. if. van VEEN. VAN 21 TOT liN' MET 28 Nov. 1862. G eboren- Eene dochter van W. VViltson en H. Branden- bul'g- Een zoon van D. Bal en C. van Seeters. Ken 7.0011 v;<" J Bakker en M. Peeterse. Ken zoon van F de Bie en W. Verkaart. Eene dochter van B. Joppe en C. L. v. d. Kreke. Een zoon van A. L. Hoffman en M. Wildenboer. Een zoon van D. Timmermans en L. Verseput. Een zoon van J. Goudswaard en A. Tuurlure"" Eene dochter en een zoon van A Booten N. van Westen. Gehuwd. W. van der Vliet en S. de Looze. Overleden. C. T. Catsoud 58j,, wed. J. de Kater. H. Brandenburg, oud 41 j., vrouw v. YV. Wiltson. J. Plaatingoud 65 j., echtgen. van J. van den Bout. W. van Burghoud 68 j., weduwn. van A. Fonteijne. G. N. Tuiten oud 57 j. jm. A. Janse, oud 14 d d. Brouwershaven gearriveerd: 27 Nov. Sara H. Stuit, Londen, Dordrecht. .Jan van Galen P. H de Boer Rott. Singapore, gesl. binnend. v. Helvoet. Uitgezeild: Stad Dordrecht, H. L Stasse DordrechtLonden. 27 26 Prijzen der Effecten te Amsterdam tl eu 27 November 1'8'02. Nederland Werkelijke Schuld -2'/,pet, dito dito 3 dito dito Amortis. syndic. 3l,a Hu8laud bij'Hope J798/1816 5 dito 18-23/1820 bij Sfciegjilz. öde leen. 3 dito 6de leen. 1855 - IVeetutig !8ó9 Leening 1S GO *i/2 dito 4 bij Hope O'ert van ass. g Poolscheschatkist oblig. 4 Aandeel groote Rus*. spoorweg a 236 volget'ourn. 5 Oostenrijk Weenerbank, bij GoJI.en Co. 5 d i o dito A Metaliek 5 dito 21', dito, rente Amsterdam 5 dito nationale 5 Wcener-aand.h 6 500 ,L. i860 5 Portugal Bnitenlandsch van 853 3 dito van 1856 a I860 3 Spanje Bnitenlandsch 5 Binnenland ach 3 Bnitenlandsch 3°/fl nu 2 G33/4 9»*,. 92% 101V8 833/ 90 0/, 8 583/ 8 »3/4 7 5 3/a 753/c{ 783,4 !98 'il3'8 623., /423 I 44"/,, i 533/8 I «V.. I 45»/,. Middenprijzen te van den De Ned. Mudde. Oado Tarwe 1861 Nieuwe dito 1862 Afwijkende dito Z .-Zomer dito Ordinaire dito Rogge Winter-Gerst Zomer-dito Haver an de volgende artike'en Zierikzee, 27 November 1862, De Ned. Mudde. t 10,50 9,30 0,00 0,00 0,00 6,50 5,3 0 5,00 Pnardeboonen Witte dito Bruine dito Gr nauwe Erwten Groene dito Gele dito Koolzaad Zaai-Lijnzaad 2,75 Slag-Lijnzaad 6,50 8.25 8 25 0,00 7,30 0,00 0,00 0,00 0,00 Marktprijzen der Meekr van den.27 November 1862, Tweeeneen, lste kw. blanlc Twee. en een middelbare dito Twee eri een mindere dito Een en een tste kw. blank Een en een middelbare dito Een en een mindere dito Onberoofde, lste kw. blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito »p te Zierikzee Teelt 3 862 f 22,00 A 22,50 - 21,00 a 21,30 - 20,00 a 20,50 - 22,00 a 22,50 - 21,00 a 21,50 - 20,00 a 2-i 50 - 22,00 b 22,50 - 21,00 a 21,50 - 18,00 b 20,00 - 3,00 a 4,00 - 2,00 b 2,50 dienst tusseben Middelburg en Rotterdam. Zondag 30, 's morg. 6 ure Maandag 1, 7 Dingsdag 2, 8% van Rotterdam. Zondag 30, 's morg. 103/4 Maandag 1, *6% Woensdag 3, 6 De diligence zal var. Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden dienst tusschen Goes en Rotterdam. Pan Goes: j Van Rotterdam Zaturdag 29, 's morg. 10'/;, dien tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen Vc.n Rotterdam des maandags, woensdags des di.ngsdags donderden en vrijdags'smorg. ten 8 ure en zaturd. 'smorg ten 8 /.2 v J De afvaart der stoomboot van Rotterdam is zooveel moge. in verband met de aankomst van den Rijn-spoortrein De.Diligence rijdt van Zierikzee des morgens teu 9 ure vooi de afvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des morgens te: 10% ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingeu. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos. Pr| hol pk ge| bo ïio A. te va val ijl ar. nu an pij Zo val we do O') hol pi bo bog bel pl Pa: In eei In vu °pl we tav Jee Pa zoi wil de no. in i kir dcH bei plu I lijk me Se- Haf boi hie nie

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2