NDHHBi INSTRUMENTAAL VOKAAL Buitenlandsche Tijdingen Ingezonden stukken. Advertentiën. Zeetijdingen Beurs- en Marktherigten Burgerl. Stand teZierikzee Vervoer-Midklelen. wikkelingenen 't is daarom begrijpelijk, dat liet maritiem station met een paar schroefstoom- schepcn zal versterkt worden." V an ecne andere zijde wordt ons gemeld „Dm loden is de Schorpioen hier terugge komen na alvorens bij Braamspunt met geschnt dl handwa p snert schijf geschoten te hebben. Het is e-.Mi zeer intéressant reisje geweest naar de Marowijne Vooral aan den Franschen kantwaar mén de twee straf-etablissementen St. Laurant en St. Louis heeft, de eerste met 1200 en de tweede met 600 déportés. Poli tieke misdadigers zijn er niet meer. Hoofdza kelijk worden de ballingen met de hout vellingen bezig ge hou len de behandeling is er uitmun tend en de gezondheidstoestand laat niets te wenschen over. Zij hebben een vrij wat beter leven dan de galeislaven te Brest of Toulon. De Schorpioen is er zeer goed ontvangen, maar niet minder goed door onzen posthouder aldaar, door den heer Kappler. Deze is aan den Hoi- landschen kant met gehuurde Chinezen mede bezig aan houtvellingen. Volgens zijn zeggen had hij voor ƒ10,000 aan hout liggen hetwelk hij aan het gouvernement aangeboden heeft voor dwarsleggers voor de staatsspoorwegen „De Zoutman is hier op weg naar Curacao aangekomen dat stoomschip denkt in 't begin van November zijne reis te vervolgen." (U. C.) DUITSCHLAND. Brrlt.tn 17 November. Te Venetie heeft zich, op aanraden van verscheidene aanzienlijke peisónen, eene partij gevormd, die tot de overtuiging gekomen is dat de droom der Pali- aanschc eenheid zich niet zoo spoedig zal ver wezenlijken dat de provincie Venetie zich zelf niets anders dan nadeel berokkent door zijne vijandige demonstrat-ien tegen Oostenrijk, en dat het derhalve beter is zich door een ver standig gedrag de grondwettige vrijheden waardig te maken welke de overige provinciën des rijks thans genieten. Kerlang wordt te enetie een nieuw ïtaliaansch dagblad II Favorito, tot verspreiding en begunstiging de/er denkbeelden gevestigd. Inde nabijheid van Trior is te Bisburg voor eenige dagen een vreeselijke moord ge pleegd op een jongeling aldaar woonachtig. Twee zijner bekenden hebben hem fles. nachts verraderlijk overvallen en een menigte messte ken to'egebragt. Onder anderen hebben zij hem de oogen uitgestoken en de ooren afgesneden de ongelukkige jongeling, het slagtoffer der hevigste jalouzij, is binnen weinige dagen na den gepleegden moordaanslag bezweken. Een der boosdoeners is gevat, de andere is voort- vjugtig. FR/VNKR IJK.. Pakijs, 19 November. Het hof van assises te Versailles heeft den hertog de Grammont Caderoüssè, die den heer Dillon in een duel had gedoodvrijgesproken. JONGSTE TIJDINGEN Nrw-Yokk 8 November. De eigenaars <ler lading vgn liet schip Laaivtta dat door de Alaboma verbrand is hebben .hij de Kngelsche en Portugesche consuls protest ingediend. De heer Seward beklaagt er zichin eene diploma tieke nota, over, dat de Alabama, in strijd met het voikenregtzich in eene aan eene bevriende 'natie toebehnoreiide haven heeft kunnen .uit rusten en van daar uitste\ enen. Volgens ge rucht hoefr de Fransche gezant te Washington geprotesteerd tegen de. handelingen van den generaal Butler te New-Orleans, ten opzigte van verscheiden Franschen en genoegdoening daarvoor geëischt. ScfiaiKlalevan vrijen arbeid. Een groot publiek belang drijft onsde bijzondere aandacht onzer lezers te vestigen op den bundel stukken, 313 in getal welke, de minister van koloniën bij brief van 7 Jiilij jl aan de Tweede Kamer der Statcn-Generaal heeft overgelegd ten einde haar in staat te stellen te oordeelen over de gebeurtenissen, die in de laatste jaren in de residentie Cheribon met betrekking tot den zoogenaamden vrijen arbeid hebben 'plaats gegrepen. Dat groote publiek belang omvat niets minder dan de gansche toekomst van het vaderland, die naar onze overtuiging, grootendeels afhankelijk zal worden van de beslissing der vraag of de zoogenaamde vrije arbeid algemeen op Java moet worden ingevoerd ten einde, volgens het voorstel der regering, het cultuurstelsel te doen vervangen? VV at die zoogenaamde vrije arbeid is, leert, de lijvige bundel stukken die voor ons" ligt en dien wij, ter voorlichting van het publiek met on verdroten ijver hebben bestudeerd. Wij achten het van onzen duurstcu pligt, de uitkomst dezer studie aan het publiek mede te deelen juist nu de Tweede Kamer zich in hare sectien on ledig houdt met het onderzoek der cultuurwetdie bestemd is om de plaag die Cheribou teisterde over ganseh Java te helpen verspreiden. Dat wij hier te doen hebben met een publiek belang bewijst ons de geleidende missieve van den minister van koloniën waarin deze erkent dat de gebeurtenissen in Cheribon „met bestuursbeginselen in zamei.hang zijn gebragt," en dat hij het „van belang rekende" dat de kamer bij de behandeling in de sectieu van (ie cultuurwet „ingelicht zij omtrent de Cheribonsche zaken." En inderdaad wanueer de kamer met grond wil oordeelen over liet hoofdbeginsel der cultuurwet dat geen ander is dan vernietiging van het cultuurstelsel len behoeve van de particuliere industrie dan moet zij vooraf, door zorg vuldige overweging van geconstateerde feiten tot eene juiste kennis zijn gekomen van de middelen van welke die industrie zich bedient en van de wijze waarop zij voor de welvaart van den Javaan en voor de rust en orde op Java werkt. Is dit waar en niemand zal wol deze stelling durven be twisten dan is het even waar. dat zoodanig gvoot belang, waarbij het staan of vallen van otis vaderland gemoeid is niet aan de kennisneming van het groote publiek mag worden ont trokken, waar men leeft in eeu constitutionnelen staat, die openbaarheid, vrijheid van drukpers en deelneming van het volk aan de Regering tot hoofdbeginselen en tot levensvoor waarden van den regeringsvorm heeft gesteld. Van overeenkomsten met het individu, hetgeen alléén vrije arbeid zou kunnen doen onderstellen is geen zweem het zijn overal de hoofden en oudsten die de gronden aan de dessa's behoorende, verhuren, welke gronden dan meestal buiten du bevolking óm worden bearbeid, volgens contracten, waarvan het meerendeel zélfs niet is geregistreerd. „Noch de uitgestrektheid gronds, ten behoeve van de onder nemingen gchnurd of op welke wijze ook bearbeid noch de betalingen aau de bevolking noch de koeliesin gevestigde kampongs vcreenigd, stgan onder de minste controle." De bevolking der dessa's, d. i. de gevestigde bevolking „deelt bijna niet in den aanplantalleen de dessa-besturen planten een. klein gedeelte (2) Hoogcrc zoowel als lagere hoofden zijn door middel van ge schenken en geld aan den leiband en aan de bevelen van den industrieel verbonden terwijl het Enropcesch gezag daarentegen grootendcels verzwakt is iD zijn invloed. (3) Defabriekant bereikt meestal door omkooping der hoofden zijn doel of soms doet de ambteuaar zijn invloed daartoe gelden. Zóó alleen verkrijgt men van de bevolking toestemming tot den verhuur van gronden of tot het bewerken van velden. (4) Zoo verkreeg o a een fab.'iekant vroeger ambtenaar van een distiiutshoofd eene overeenkomst tot het planten van suiker riet na hem onder 't oog te hebben gebragtdat hij als ambte naar hem geholpen had in zijne bevordering lot distiictshoofd en dat deze hem thans, om zijne dankbaarheid te bctoonen ook in zijne fabriek' moest helpen. (5) De bevolking komt door deze middelen in een toestand van groote afhankelijkheid en zij verklaarde bij het gehouden onder zoek dat zij over de verdrukkingwaaraan zij blootstond, niet had geklaagd, „omdat zij bevreesd was voor hare hoofden" (6). Hier en daar. waar de bevolking vrijmoediger was deelde zij aan het bestuur hare bezorgdheid mede, „dat de geringe man „zijn eigen sawah in het geheel niet bewerken kan omdat de „Koewoe en bet dessa-bestuur hem iederen dag in densuiker- „riettuin (van een particulieren industrieel) laat weiken" (7) Wanneer de fabriekant gronden heeft gehuurd en gebrek heeft aau werkhanden, dan worden „aan de koewoe's geld- „sommen opgedrongen, ofschoon zij hem na de bevolking te. „hebbengehoord eenparig hadden verklaard met in staat te „zijn koelie's te leveren; eu wanneer de oorschotten eenmaal „ontvangen waren dan dwong de fabriekant de koewoe's om „hem koelie's te leveren zelfs met tusschenkomst van policie- „dicnaren." (8) „De inlaiidsche hoofden, die aan den geldelijken invloed „der industrieëlen meer ondergeschikt zijn dan aan het wettig „Europese.lie gezag" (9) dw'mgen dan ook of geven last aan de bevi Ikjng om voor den particuier te werken (10) Uit het deswege gehouden onderzoek is dit dan ook zonneklaar ge bleken. De inlanders aan den vrijen arbeid gesteld „ver klaarden niet enkel dat zij r.iet met eigen „verkiezing daar „werkten, maar door het dessa-besluur of den Ka.bayan uit „hunne dessa's daar héén gedreven waren" (11). Wel verre dat de inlandsche hoofden die verklaring tegenspreken, erken den zij de waarheid daarvan onder bijvoeging dat zij hel gedaan hadden,, omdat zij ieder geld en voorschot hadden gekregen van den mandoor van den heer contractant'12), Verder blijkt uit het onderzoek „dat alleen hoofden koewoe's, „parentha-dessa en Chinezen aandeel in de rieltuinen hebben „zoodat er zelfs geen schijn van vrije cultuur bestaat en de ge vestigde bevolking noch aandeel, noch voordeel bij die cultuur „heeft" (13) De dorpshoofden en dessa-besturen „hebben met „eene geringe uitzondering bijna alle voordeden van voorschot „en landrenten naar eigen goedvinden gebruikt, terwijl de „geringe man over 't algemeen niets genoten heefthetwelk „hem het verlies van zijn hoofdelijk aandeel in de sawah's voor „de vrijwillige cultmirafgezonderdzou kunnen vergoeden" (14). Wij zullen daarvan twee voorbeelden geven. Van een voorschot van 1000, door een fabriekant verstiekt, werd aan de be volking uitgekeerd de som van /Si.fiO, zijnde over de overige f 1518,40 geheel beschikt, door de dorpshoofden zonder uit- keering van een enkelen penning aan den kleinen man. (115) Van eene som van /112,12a bedongen plantloon over 897 bouws. ontvingen de Chinezen f 69,250; 239 bouws bleven braak liggen en de bevolking ontving in het geheel slechts 13,000 (16). Is het dan wonder, dat het onderzoek geleid heeft ook tot deze conclusie „dat in de meeste gevallen door de particulieren „in de binnenlanden gebruik gemaakt wordt van de hebzucht „en verdorvenheid der iulandsche hoofden tot bereiking van hun „dgel en om door middel van geld te verkrijger. dat deze horif- „den hun invloed en gezag op hunne onwetende en weinig ont wikkelde onderhoorigen aanwenden tot voordeel van hen zeiven „en van de particulieren door wie zij als werktuigen worden „gebezigd." (17) CWordt vervolgd.) ("N. D. v. 's Gr) onder nos. 1G tot en met 23. (Vert. nos. 247 231). Nos. 26. tot en met 30. (Vert. nos. 253 tot 257) Rapp. van den reg. en van den Wd. contr. van Cheribon stuk no. 37. (Vert no. 262). (14) Rapp. vau den ads -res. van Madjaleugkn stuk no. 55 bl.G. f (15) Rapp. van denzelfde, stuk no. 56. (10) Rapp. van den Wd. contr. van Cheribon, stuk no. 6t. (17) Rapp. van den ads.-res. van Madjalengka, stuk no. 55. Kerknieuws. Dreïschor, 16 November. Onze hooggeachte leeraar ds. B. Kam, genoot heden het voorregt gedachtenis te vieren van zijne vermelde 40jarige evangeliedienst, eb bad tot Tekst zijner uitmun tende feestrede gekozen 2 Cor. 9:15. Gode zij dank voor zijne onuitsprekelijke gave." Eene bui tengewoon talrijke schare onder welke ook zijne ringbroeders, waren naar het bedehuis opgegaan. Vele bewijzen van belangstelling en fraaije ge schenken van den kerkeraad en zijne ringbroe ders gaven blijken van de achting en liefde, waarin de waardige jubilaris bij zijne gemeente en naburige ambtgenooten zoo ruimschoots deelt. Stuk no 10bl. 14. (2) Stuk no. 15bl. 8. (3) Stuk no. 15 bl. 9. (4) Stuk no. 13, blz. 3 en 6 (5) Rapp. van den reg van Koeningan cn van den contr. van Ploembon Stuk no 181, bl. 129. (6) Rapp. van den contr. O van den Berg; stuk no. 49 (7) Rapp. vnn den Wd. Wedono van Loewarkarla, stuk no. 44 (vert. no 267). (8) Rapp, van den contr. O. vau den Berg, stuk no. 49. (9) Stuk no. 10, bl 15. (10) Rapp. van den Wd. Wedono van Loewarkarta stuk no. 44 (vert no. 267) (11) Brief van den reg. en Wd. coDtr. van Cheribon stuk no. 35, (vert no. 263)rapp. van den Wd. Wedono van Loe warkarta stuk no. 44 (vert. uo. 267) rapp. van den res, Kleijn v. d- Poll stuk r,o. 139 bl, 71 rapp. van den reg. Wd. contr. van Cheribou stuk uo, 141 (vert no 281). (12) Brief van den reg en Wd coutr. van Cheribou stuk uo 35 (vert. no. 263); rapp vau den res Kleijn v d Poll, stuk no 139, bl 71. (13) Brief van den ins. van cult. stuk no. 13, Brief van den contr. van Koeningan stuk no. 14. Rapp. van den jnp. v. -cult. stuk no. 1.5 bl. 9. Zie de staten voorkomende Degenen die iels te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan den Boedel van wijlen den Wel-Edelen Heer B. LOCKER MOOLENBURGH, ge lieven daarvan opgaaf te doen vóór den 1 December aanstaande, aan deszelfs Sterfhuis op de Oude Haven te Zierikzee. KENNISGEVING. De COMMISSIE ter uitdeeling van SOEP aan behoeftigen dezer Stad neemt de vrijheid daar het Winhersaisoen op handen is, en de tijd alzoo nadert om een aanvang te maken met de voorbereidende werkzaamheden daaraan ver bonden deze zoo nuttige inrigting aan de medewerking harer Stadgenooten aan te bevelen en kennis te geven dat op Maandag den 24 No vember aanstaande de Inschrijvingsbiljetten aan de huizen der Ingezetenen zullen morden rondge- bragt en drie dagen daarna opgehaald met beleefd verzoek daarvoor mildelijk te willen in schrijven. De Commissie vertrouwd dat ieder Ingezeten genoegzaam overtuigd zal zijn van het nut en de behoefte dier Soepbedeeling in het barre Wintersaisoenen een ieder daaraan zal medewerken door mildelijk bij te dragen waar door de commissie in staat zal zijn om de Be deeling op eenen ruinien voet te doen plaats vinden daar waarschijnlijk de aanvraag om Soepbedeeling niet minder.zal zijn dan in vorige jaren vooral daar zoo vele werkzaamheden vroeger zijn geëindigd. lieiikzee den 21 November 1862. YV. D. Dn JONGE; Voorzitter J. B RÜO DM A NSecretaris. Op Vrijdag ZS ilovetnber 1SS2, INDE CONCERTZAAL. te geven door CARL EISNER, Sladi-Miuie/-Directeur. Entree 99'/2 Cent. Aanvang 's avonds7 uur Zierikzbe, gearriveerd 20 Nov. Lucia Henderik, W. I!. Dekker, New-Castle, Dordrecht. 19 Uitgez. Burger, P. J. Bartels, New-Castle. Broüwkrsiiavkn' gearriveerd 19 Nov. Filerij R. Nicliolsoii, Rotterdam, Favorite J. Bnrgell, .Dordrecht, beiden van New-Castle. Thomas Reunion J, Magness, Shields, Rotterdam. Cornelia, G. de Vries, Kinderdijk D. Zwanenburg, beiden van Rotterdam naar Melbourne, en gesleept binnendoor van Hellevoetsluis. Sara, Stuit, Londen, Dordrecht. Bernhard Hertog van Saxen- Weimar S. M. Brager, Dordr., Arendabl, ge sleept binnendoorvan Dordrecht. Uitgezeild. Rhone, IV. J. Wilkens, Rotterdam, Gibraltar. 19 20 20 20 20 20 20 Prijzen der Effecten te Amsterd dcu 20 November 1862. Nederland Werkelijke Schuld uito dito dito dilo Amortis. -syndic. Rusland bij Mope 1*798/1816 dito 1828/1829 bij Stieglilz. 3de loeu. dito 0de leen. I 833 Leening 1859 Leening I860 dito bij Ilopc Cert van n$s, Poolschesohalkisf oblig. Aandeel groote Rma. spoorweg a f 236 'volgefourn5 Oostenrijk Wccn.erbank bij GoJl.en Co. 3 d i o dito 4 Metaiiek g dito 20. dito, rente Amsterdam 5 dito nationale 3 Ween'er-aond.h 6 500 ,L. 1860 5 Bnitenlandaci) van 833 3 dito van 185(5 l«60 3 Buitenlamïsoli g Binnenlandscl: 3 B ui ten land se ii 3°/;, n n 2 2'/, 3 4 31 5 3 3 4«/a 4 4 6 4 pet 63Vg 75 3/4 O»»/.. Portugal ipauje 101 y, looy, as*,, 90 V. ss% i S«», 75 V, 75'/, 53'Vio /IU7V, 5 W, (731,, W'/,. M22 l 4-5 I »4V, *8»/., *9 I 453'. 249ste Staats-Loterij. 4de klasse, lste Lijst No. 10612/1500. 2de Lijst. No. 533 ƒ.5000; no 3512 1-500 no. 983, 3010 en 9.57! iede'- /'1000. ode Lijst. No. 1100 /2.5,000; no 13180 ƒ2000 no. 73">2 en 8337 ieder f 1000 Middenprijzen van de volgende artike'en te Zierikzee, van den 20 November 18j'2. De fled, lludde. Oud o Tarwe 1861 f 10,50 Paardeboooen Nieuw» dito'1862 - 9 30 Witte dito Afwijkende dito - 0,00 Bruine dito li .-Zomer dito - 0,00 Gr aau we Erwten Ordinaire dito - 0,00 Groene dito Rogge - 6.30 Gele dito Winter-Gerst - 5,30 Koolzaad Zomer -dito - 5.00 Zaai-Lij nza'nd Haver - 2,75 8lag-l,ijnzaad De Ned. Mudde. t 6,50 8,00 8 25 0,0(1 7,50 O.ftO 0,00 0,00 0,00 VAN 14 TOT KNMR'r 21 Nov. 1862. Geboren. Een zoon van J. A. Padmos en J. de Vrede. Een zoon van J v. d. Hamer en.J. v. Akkeren. Een zoon van B. de Looze un N Luikens. Een zoon van G. Aleman en E. Gans. Eene dochier van M. Beije en J. Rotte. Eene dochter van J. v Dongen en U. Krakeel Een zoon van J. van Ast en P. Quist. Eene dochter van F. Lochinans en P. de Crolij. Een zoon van \V. H. Appel en M. Iluson. Gehuwd. L. van der Jagt en H. van den Hoek. J. Thompson en J. C Juijn. J. L Smits en J, Reijnenberg. Overleden. A. van Erten oud 6 ïv.d. C. E. Phaff, oud 9 w.d. D. H. Beirevoets oud 21 m.z. J. Simons, ond 19 m., d. Markt prijzen der Meekrap te Zierikzee van den 2 November 1862 Teelt 1862 Twee en een, 1 9 te kw. blank f 21,30 22,00 Twee cn een middelbare dito - 20.30 a 21,00 Twee en een mindere dito - 19,00 a 20,00 Ben en een lste kw. blank - 21,50 a 22,00 Een cn een middelbare dito - 20,50 21,QO Ben en een mindere dito - 19,00 a 20 00 Onberoofde, 1 st.e kw. blank - 21,5() Si 22,00 Onberoofde, middelbare dito - 20,50 a 21,00 Onberoofde, mindere dito - 19,00 A 20,00 Mullen - 3,00 3,30 Middelbare dito - 2,00 A 2.50 dienst tusschen Middelburgen Rotterdam. van Middelburg Zondag 23, 's morg. 5 Maandag 24, 6 Dingsdag 23, 6 van Rotterdam Zondag 23, 's morg. Maandag 24, Dingsdag 25, 8'/a 9V2 9'/.j Van Goes: Maandag 24, 's morg 5 Donderdae27, 5 Zaturdag 22, 's morg. 6'/a i Woensdag 26. 83/4 dien tusschen Vlissingenen Rotterdam. Van Vlissingen t des maandagswoensdags en vrijdags 'smorg. ten 8ure De afvaart der stoomboot van Rotterdam is zooveel mogelijh in verband met de aankomst van den Rijn-spoortrein De Diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure voor de afvaart van Vliesiugeu naar Rotterdam en des morgans ten lO'/j ure voor de afvaart van Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads - Drukkerij van de Erven A. de Yos. .De diligence zal var. Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusschen Goes en Rotterdam. j Van Rotterdam Van Rotterdam desdingsdags donderdags en zaturd.'smorg ten 8 vu-e

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2