93, Woensdag 19 .November, 1862 WOENSDAG ENZATURDAG. Besturen en Administration Bekendmaking. Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen O PRIJS DER AD VERTEN TIEN. Gewone lSP/8 cenls de regel. Geboorte-Huwelijks- ei Doodberigten van 16 regels a f 1 behalve het zegelregt VERSCHIJNT ABONNEM E N T S-P R IJ S. Per drie maanden f2,00Franco per post f 2,25. Inzending der Adverlcnlïèn daags te vorenvoor 10 ure'smorg Inspectie op de Straten. bürokm ekster 011 wethouders van Zie rikzee maken bekend dat op Katar dag den 22 dezer maandeeno algemeene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal worden gehouden en waarschuwen de ingezeten »n om de straten stoepen en goten een ieder voor zijn huis pak huis, schuur en erf, naar belmoren schoonge maakt en gereinigd te houdenzullende de na- latigen vervallen in de hoeten en straffen bij het policie-reglement voor deze gemeente verordend. Zierikz.ee, den 12 November 1862. B. C. CAU, Voorzitter J. P. N. ERMKRINS, Secretaris. Inspectie op de Vloedplankeii. Burgemeester en Wethouders van Zie- nkzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Woensdag den 26 dezer maandeene Inspectie op de Vloedplanken in deze gemeente zal \norden gehouden, en wordt mitsdien een ieder uitgenoodigd zijne Vloedplanken ten dage der Inspectie, behoorlijk gesteld, gereed te houden, ten einde zich te vrijwaren voor de boete den nalatigen hij de verordening opgelegd. Zierikzee den 12 November 1862. B C. CAU Voorzitter. J. PN E R M E RINSS er et ar ia. Hr andschouwing. Burgemeester en Wethouders van 7Ae- rikzee Gelet op art. 30 der \erord^ning tot voor koming en blussching van bi and in deze ge meente afgekondigd den 6 December 1855. Verwittigen de ingezetenen dat door lieeren Brandmeesteren alhierop Maandag den 24 dezer maand en volgende dageneene alge» mectie Éifuaulsch<*uivi**g in de huizen der ingezetenen zal plaats hebben als maatregel van openbare veiligheid wordende mitsdien een ieder uitgenoodigd om aan Brandmeesteren den vrijen toegang in woningen pakhuizen en bergplaatsen te verleenen. 7derikzeeden 17 November 1862. B. C. CAU Voorzitter. A. P. N. ERA] ERIN'S Secretaris. HurGëmeestek en WiniiOCJiihiiS van Zie- rikite inakfii bekend dat liet 1 sle aanvullings- kohier der hoofdelijke hela?tiny vail deze gemeente dienstjaar 18t>2, op heden door den Kaad is vastgesteld en vun den IS) dezer gedurende acht dagen, ter gemeente-secretarievoor een ieder ter lezing ivordt nedergelegd, ingevolgede wet. Lienkzce, den 17 November 1Ö62. B. C. CAU, Voorzitter. •1. P. N". ERMELÏINS Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Zie rikzee, brengen ter algemeene kennis, dat op Maandag den 24 dezer maandvan 's morgens 9 tot 12 ure in de boven zaal op het Raadhuis dezer Gemeentede verkiezing zal plaats hebben van twee leden voor de met 31 December aanstaande aftredende heeren H. G. MUL°CK HOUWER en J. A. Van der HALEN, in de Kamer van Koophandehen I1 abrieken dezer Gemeenteinge-^ volge Koninklijke besluiten van den 15 Mei 1858, no. 74 en 11 Augustus 1859 (Staatsblad no 80), waartoe de Kiezers zijn opgeroepen. Zierikzee den 17 November 1862. B; O. OA U Voorzitter. J. P. .NV ERMERINS, Secretaris. Uit Middelburg meldt men van 14 dezer. Onze stad is voornemens Z. M. den koning als herinnering aan Hl), bezoek aan Zeeland aan te bieden de door den hier woonachtigen kunst schilder Schut vervaardigde schilderij voor stellende Zr. Ms. eerste aankomst aan hetZijpe en verwelkoming in deze provincie door de Zeeuwsche autoriteiten. Bij deze schilderij welke zeer keurig van uitvoering is, zal gevoegd worden een prachtig album bevattende de na men der verschillende donateurs van genoemd geschenk. Met het leggen der rails van den spoorweg tusscben Rozendaal en Bergen-qp-Zoom is men aanvangende bij eerstgenoemde plaats reeds gevorderd tot voorbij Wouw. Naai' men verneemt hebben de chefs van de infanterie-korpsen van het departement van oorlog den last ontvangen een groot aantal miliciens der lig'ing van 1861 die hij hunne j korpsen in activiteit zijn en gedesigneerd om daarbij voor ontbrekende vrijwilligers onder de wapens te blij ven inden loop van deze maand nog niet groot verlof naar hunne haardsteden te doen vertrekken. Jl. dingsdag avond gaf het gezelschap Arabierenwaarvan reeds in sommige dagbladen is melding gemaakt, te's IIage eene eerste voor stelling. De verwachting schijnc nog verre overtroffen te zijn. In het overzigt hunner kunst- verrigtingvn, dat het Nieuwe Dagblad van 's Gra- venhage geeft koint o. a. liet volgende voor „Bij liunne eerste verschijning gaven zij ons het Tentesgourn te zien, waarin zij ons op de onge lofelijkste sprongende onbegrijpelijkste bewe gingen des ligchaams en de dolzinnigste denk bare duikelingen' onthaalden. Tot zelfs het laatste denkbecll van vle?sch en been deden zij bij de toeschouwers verdwijnen en werd't feit, dat wij waarlijk met menscjien te doen hebben niet door geluid en 't flikkeren van 't donker oog gestaafd men zou uieenen dat het aan de kunst gelukt was figuren van gutta-percha te vervaar digen door'teen of ander toestel in beweging gebragt." -- Men schrijft uit Apeldoorn van 14 dezer. Omtrent het ontzettend uiteinde van den heer F. Tulleken te Heerde, vernemen wij het volgende: Gemelde heer T. had 's namiddags ten 4 ure zijne woning er latum z ch begevende naar zijne landerijen. Toen hij op theetijd zich liet wach ten, maakte zijne vrouw zich ongerust en zond een arbeider uit om te z en waar zijn heer bleef. Deze begaf zicli terstond op weg en vond eindelijk den lieer liggen in de sloot, achter zijn huis, om eene weide waarin zich ossen enz. bevonden om vet te weiden De hersenpan en linkerarm waren verbrijzeldterwijl eene belangrijke wonde in het aangezigt h,et lijk een nog vreese- lijker aanzien gaf. Algemeen denkt men dat dit treffend ongeluk is veroorzaakt door een der beesten, die den heer. T op de hoorns genomen en in de sloot geworpen zou hebben. Aan mis daad gelooft schier niemand, maar daar de ju stitie natuurlijk terstond onderzoek heeft ge daan, hebben enkelen mi:schien gemeend daarin aanleiding te vinden om her treurige der zaak nog te verhoogen door afschildering van moord enz. (Amst cour.) Uit lieerde meldt men nader van 15 dezer. Onze burgemeester, die het onderzoek naar don moord van den heer Tulleken met ijver voort zette en daarbij zwaar vermoeden kreen op den knechtheeft dezen eergisteren gearresteerd nadat een scherp verhoor had plaats gehad. Later in den avond kwam een brigadier-majoor uit Arnhem, met last om ook werkzaam te zijn in het opsporen van den dader Deze heeft den arrestant overgenomen en gisteren in den vroegen morgen heeft de misdadiger volledige bekentenis gedaan. Wegens eene berisping van zijn heer had hij hem met een knuppel op den arm gesla gen en merkende dat die slag zwaar aangekomen was had hij hem verder den schedel verbrijzeld. Omstreeks 5 ure des avonds heeft de misdaad plaats gehad. Uit Oosterhout schrijft men van 13 dezer. Hedenavond heeft nabij het station te Rijen een droevig voorval plaats gehad. Terwijl de spoor trein met werklieden van Tilburg terugkeerde, sprong een der arbeiders, terwijl de trein no^ in beweging was van den wagen en had liet onge luk op derails te vallen zoodat hem zes wagens over het lijf' gingen iiij werd letterlijk ver pletterd. LI. zaturdag avond had in de nabijheid van Raalte, tusschen twee jongelingen, met meer anderen van een zoogenaamd armenmaal /huis waarts koerendeeene herhaalde vechterij plaats de aanvaller bragt den anderen verscheidene inessneden over het hoofd, in den nek en over het lijf toe, en wierp hein vervolgens in eene sloot. Hoewel zoo spoedig mogelijk heelkun dige hulp werd ingeroepenwordt aan het be houd van het leven van den gewonde getwijfeld. M en schrijft uit Kampen van 12 dezer. LI. maandag overleed hier eene jong juf vrouw, zoo men zegt ten gevolge van het gebruiken van koud water, d-it eenigen tij 1 in een emmer had gestaan, die korte dagen geleden van binnen met x'oode menie was geverwd Zeker is het dat allen die het water gedronken hebben er aandoeningen van hebben gehad zij echter had er veel van gedronken daarna hevige krampen gekregen en is eindelijk aan kolijk overleden. Eene waarschuwing om toch voorzigtig te zijn met het bewaren van eten of drinken in vaat werk waarin gevaarlijke bestanddeelen kun nen zijn. Het Nederlandschebarkschip Dëlfshaven, groot 400 lasten, gevoerd door kapitein 0. Schaap, komende met eene lading steenkolen van New-Castle (Australië) eii bestemd naar Banjoewaiigiis in den nacht van den 25 Julij jl. buiten de Torres-straat totaal vergaan ge lukkig evenwel zonder verlies van menschen- levens. Reeds was men des namiddags ten twee ure Boebi-eiland gepasserd, toen des avonds ten zeven ure bet schip, zonder dat er öenige branding te zien was, op een rif of klip stiet. Een paar uren later weder vloten in diep water geraakt, was het schip zoodanig lek gestooten dat de bemanning des avonds ten elf ure, toen het schip reeds zinkende waszich met den meesten spoed moest trachten te redden naau- welijks den tijd hebbende om de barkas uitte zetten en eenige weinige levensmiddelen mede te nemen. Daar een vaatje water bij liet bergen in de boot door het losraken van de prop ver loren was gegaan, hield men tot drank niets anders over dan een vaatje azijn en een vaatje zuur bier. Van eene poging om den vasten wal aan de N. kust van Australië aan te doen moest men afziendaar de dreigende houding der ge wapende inboorlingen al ras deed bespeuren welk een lot den schipbreukelingen daar te wachten stond. Thans werd de koels gesteld naar het eiland Timor-laut. Ten getale van vijftien personen kon dagelijks aan ieder slechts de hoeveelheden van een paar wijnglazen bier met azijn gemengd, worden verstrekt. In eene opene boot, blootgesteld aan de brandende zon nestralen, bad men bij die geringe Iafenh ont zaggelijk van den dorst te lijden. Om daarbij de droogheid der lippen eenigzins te lenigen hestreek men d e van tijd tot tijd met wat ham men vet. Na veertien dagen in dien meer dan onaangenamen toestand te hebben doorgebragt bereikten de schipbreukelingen hit eiland Sari- matta, een der zuidwester-eilar.de Hier wer den zij door de bevolking met de meeste welwil lendheid ontvangen en naai* vermogen verkwikt, liet eiland Sarimatta werd, nu circa 35 jaren geleden, door den zendeling Kam bezocht, die er bij die gelegenheid vele heidenen doopteen ofschoon de bevolking sedert aan haar zelve werd overgelaten en van voortgezet ouderwijs verstoken bleef, zoo is er toch nog op dat eiland een zweem van het Cfristendom blijven bestaan waarvan de schipbreukelingen, in hunnen nood, de weldadige gevolgen mogten ondervinden. Op den 11 Augustus kwamen deze in een uitge- putten toestand te Timor-Dellie aan. Van hier gingen zij, een paar dagen later, met den Ned.- Ind. schooner Coquette naar Timor-Koepang van waar zij met Zr. Ms. stoomschip Sindoro naar Makassar zullen vertrekken. (Mak. Hand. en Adv.-Blad) DU 1TSC HLAND. Naar aanleiding van het schrij\en eener 73jarige moeder, die klaagt, dat haar zoon als soldaat der (Jnie vruchteloos in Amerika zijn leven waagt voor eene hopeloo/e zaak levert de Kölnische Zeitung een hoofdartikel waarin door de redactie de, naar zij vreest nuttelooze wensch wordt uilgesproken dat de tusschenkomst van Frankrijk, Engeland en Rusland weldra een einde moge maken aan een oorlog bloediger dan de veidtogten van Napo leon, of de 30jarige krijg der 17de eeuw. De wreede moord te Warschau op den handlanger der policie Folkner gepleegd heeft de openbare beambten in Polen een pauischen schrik aangejaagd en sommigen van hen moeten reeds hun ontslag hebben ingediend. Het oude stelsel van bewaking wordt gevolgd. Alles verkeert in de hevigste spanning. Het dagblad van Silezie zegt dat 42 Poolsche officieren ontslagen eerloos verklaard, tot. kastijding met de roeden en verbanning naar Siberie verwezen zijn, omdat zij aan de laatste revolutionaire pogingen deel genomen hebben. FRANKRIJK. Parijs 13 November. Dezer dagen had alhier het volgende voorval plaats De con cierge van een huis staande in de rue Mont- martre vond voor eenige dagen in den vroegen ochtend nabij zijne woning een zuigeling van ongeveer acht dagen oud. Terstond gaf hij daarvan berigt aan den commissaris van policie zijner wijk. Dewijl deze zijn bureau lieeft in de onmiddelijke nabijheid der markt van St. Joseph werd de zaak spoedig ruchtbaar, want bonderde dienstmaagden verhaalden bij hare terugkomst van de groent en mark tdat zij een allerliefst kindje dien ochtend in bet bureau van policie hadden gezien, al was het cok dat de meesten

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1