ftP. 92. Zaturda^ 15 November. 1862 WOENSDAG EHZATURDAG. Binnenlandsche Tijdingen Besturenen Administratién V 63=/,, 76 92V, !0I3/, 100'/, Bl'/li 58s/, 89», o 75 75V» 53V, 54 V,, I IT "1,6 70 62S„ 426 453/. 3 lager r 8,75 a lager f 6,40 f 4,40 :>n f9. 1IHKIEESÏIMUM1ÏÏ PR IJS D ER ADVERT E A' T1 E A'. Gewone 12'/, cunls dc rcgrl GeboorteHuwelijks- en Doodhui it/ten van 1—6 regels A 1 behalve hel zegel'egt. V E US C II IJ A' T 1(W4 103/4 103/. aart der deiburg rijden. iO'/i m. flerdags 8/J W .re voor ;en9 ten ,t B o y y m i: y r v-/j n s. Per (hie liKinnd'H 2.00. Franco per pos! f 2.25. Inzending der Advert mlïên daags Ie voren, voor 1 O nrr snun ij KENNISGEVING. De Burgemeester van Zieriki.ee, brengt ter kennis van de ingezetenendat erop Maandag den 17 dezer, des namiddagsten zes ure, op het Raadhuis alhier, eene openbare Vergadering van den Gemeente-Raad zal gehouden worden Zierikzeeden 13 November 1862. De Burgemeester B. C. CAU. Zii'.KiKzKE12 November. Gisteren avond hield bet Departement der .Maatschappij tot bevordering van Nijverheid alhier eene verga dering, welke werd bijgewoond door 45 leden. Na resumtie der notulen van de vorige vergade ring wordt door de afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Deventer rapport uitgebragt houdende onder anderen mededeeling betrekkelijk het gesprokene omtrent de mee krap-cultuur hetwelk tot gewigtige en langdu rige discussiön aanleiding gaf. Daarna wordt rapport gedaan betrekkelijk de daarstelling eener badinrigting al hierhoudende aanbeveling van eenige plaatsen. Dit lokt mede eene lang durige discussie uit, van welke de strekking was-, om het daarstellen eener badinrigting over te laten aan de industrie van particulieren welke dan hun voordeel kunnen doen met het geen thans daarover in het midden is gebragt. In de pauze worden geëxposeerd door den lieer S. J. de Bruijne te Noordwelle, meekrap- Wortel door den heer .1. Bal Cz. te Zierikzee aniline rood in poederidem opgelost in alkohol, aniline hlaauvv, idem violet, beiden met ge- Inspectie op «ie Straten. Burgkmf.i-.ster en Wethouders van Tie- rilzee maken bekend flat op Zaturdag den 22 dezer maandeene algemeene Inspectie op de Straten in deze gemeente zal worden gehouden, en waarschuwen de ingezeten in om de straten stoepen en goteneen Ider voor zijn huis pak huis, schuur en erf, naarbehooren schoonge maakt en gereinigd te houdenzullende de na- latigen vervallen in de boeten en straffen bij het policie-reglement voor deze gemeente verordend. Zierikzeeden 12 November 1862. B.C. CAU, Voorzitter. J. P. N. ERMERINS, Secretar Inspectie op de Wloedplankeii. Burgemeester en "Wethouders van Zie rikzee brengen ter kennis van de ingezetenen dat op Woensdag den 26 dezer maandeene Inspectie op de Vloedplanken in deze gemeente zal worden gehouden, en wordt mitsdien een ieder uitgenoodigd zijne Vloedplanken ten dage der Inspectie behoorlijk gesteld gereed te houden, ten einde .zich te vrijwaren voor de boete den nalatigen bij de verordening opgelegd. Zierikzee, den 12 November 1862. B C. CAU Voorzitter. J. P. N ER MR RINS, Screlaris. verwde lappen vernis voor schilderstukken welk vernis is gesteld in handen eener speciale commissie ter beoordeeling. Weener poetsteen geschikt voor alle metalen bijzonder geschikt voor stoomfabrieken, en gutta percfia badborstel. Door den heer M. Con vee te Zierikzeeeenige platen met bijschrift van eenige voorname ge bouwen in ons land En door den voorzitter J. II. Ochtman Joliz., meekrap wortel met en zonder meekrap zwart verkregen meekrappoeders in ge verwde lap pen zijnde resultaten van het in de vorige ver gadering geëxposeerde; scheikundig zuiver zilver bereid uit oude munten haar de methode vali Wittstein waarbij de exposant de noodige in lichtingen gaf en verder verkrijgbaar stelde; eene flesch inhoudende glijcerinum zooals dit in deu winter wordt gebruiktom gazmeters tegen bevriezen te beveiligen zonder dat dit eenige schadelijke werking uitoefent. De exposant geeft hierbij kennis dat dit in den aanstaanden winter bij de heeven Ochtman en Voorbeitel en bij den heer J. Bal, Cz.verkrijgbaar zal zijn. In de vraagbus is gevonden de volgende vraag „Welke nijverhbdsbedrijven (groot en klein) worden in Zierikzee gemist welke met voordeel in exploitatie zouden gebragt kunnen worden?" Deze wordt gesteld in handen der commissie van kunsten, handwerken en fabrieken en van die van algemeene zaken. Waarna de vergadering wordt gesloten. Z K. H. de prins van Oranje is sedert eenige dagen ligt ongesteld zoodat H D. zijne kamer houdt. Den 13. Z. K. II. is in zooverre hersteld dat HD. weder zijn paleis kan verlaten. - Door de Nederlandsche Handel-Maat schappij zijn bevracht 8 schepen: als voor Am sterdam 3; Rotterdnm 3; Dordrecht 1 en Schiedam 1. Aan het Nieuwe Dagblad van 'sGraven- hage worden de volgende berigten ontleend „Naar wij vernemen zoude, blijkens de bij het departement van koloniën ingekomen rekeningen het verblijf der Japanezen bij ons te lande aan den staat eene som van omstreeks ƒ36,000 heb ben gekost „Dezer dqgen »s door liet departement van marine aan de heeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam, opgedragen de vervaardiging vau twee gegoten ijzeren cylinders voor de Suriname voor eene som van f 5 300. „Door de Synode der Nederduitsche Herv, kerk werd in liarejongste zomerzitting een regle ment gearresteerd op de verkiezing van kerke- raadsleden waarbij het beginsel van regtstreek- sche verkiezing met één trap was aangenomen. Volgens de kerkelijke statuten moest het regle ment aan de stemming der provinciale kerkbe sturen worden onderworpen. Naar wij thans vernemen zou de meerderheid dier besturen zich tegen het reglement hebben verklaard, zoodat inet betrekking tot deze aangelegenheid de be staande toestand zal blijven gehandhaafd." ,11. maandag heeft in het hoofd kiesdistrict Gorinchem de verkiezing piaats gehad voor een lid van de twêede kamer der staten-gen eraalten gevolge van het bedanken van den lieer mr. C, VV. J baron van Boetzelaar van Dubbeldam. Bij de opening der stembriefjes te gebleken dat eene herstemming moet plaats hebben tus- schen de lieeren mr. 3. D. van der Poel die 639 stemmen en W. A. Viruly Verbrugge, die 636 stemmen bék wam. De hei stemming zal plaats hebben op maandag 24 dezer. Uit 's Hage meldt men van 10 dezer. Heden nacht is te dezer stede eene gehuwde vrouw van ruim 21 jarenvan haar zevend kind bevallen. Nimmer heeft zij tweelingen ter wereld gebragt en op 14jarigen leeftijd was zij voor het eerst moeder. -s— Deu 11 dezer is de Iwmv rouw van .1. Ho- gervorst te Capelle a/il IJssiJ bevallen van drie dochters, welke zich in goeden welstand be vinden. Dezer dagen verloste zeer vporspoedig de huisvrouw van G. Warner te Putters hoeknabij Dordrecht, van drie welgeschapene en ,'evende kinderen, zijnde een zoon en twee dochters. De kraamvrouw is zeer zwak, doch de kinderen zijn redelijk welvarend. Men schrijft uit Leiden van 10 dezer. Men meldtdat te Waddinxveen het mededon gen algemeen is omtrent den persoon van P. B. die, beschuldigd van mishandeling aan zijne huisvrouw gepleegd, zoodat hij deze week haren dood zou hebben veroorzaakt, gevankelijk naar Rotterdam is overgebragt Hij stond aldaar bekend als een oppassend man, die nooit in uitersten vervielmaar door de aanhoudende kwaadwilligheid en verkwisting zijner vrouw zich gewis tot die noodlottige daad heeft laten vervoeren. De beschuldigde legt dan ook thans berouw over deze daad aan den dag. Men schrijft uit Leerdam van 10 dezer. Heden nacht is in de R. K. kerk alhier een brutale diefstal gepleegd. Na eene poort van het belendende g« bouw te zijn overgeklommen heeft men een ladder tegen een der achtten amen geplaatst, een der ruiten uitgebroken en is men door het inbrengen van een tweede ladder naar binnen geklommen. Vervolgens zijn de beide zich in de kerk bevindende bussen opengebroken en is het daarin aanwezige geld medegenomen. De dader of daders van het misdrijf zijn niette genstaande de ijverige bemoeijingen van de policie, nog niet ontdekt. Volgens de Groninger Ct. zijn eenige kin deren op het Hoogezand ernstig ziek geworden en sommige zelfs gestorven ten gevolge van het zuigen van caoutchouc-dopjes. Vanwege het gemeentebestuur aldaar is een onderzoek in gesteld. -- Men schrijft uit Franeker van 10 dezer. Door den Iiorologietnaker Jansen alhier is eene belangrijke verbetering aan de cronometers uit gevonden, die zeer de opmerkzaamheid van deskundigen trekt. Ieder, dieeenigzins bekend is met de zeevaartkunde weet hoe veel er kan afhangen van den uiterst regelmatigen gang dezer instrumenten. Nu heeft de invloed van de temperatuur der lucht onder verschillend klimaat altijd invloed op den gang der cronometers. De heer Jansen meent het middel gevonden te hebben door eene verbeterde constructie dit be zwaar te boven te komen, liet is wel te ver wachten dat liet ministerie van marine notie zal nemen van deze belangrijke zaak. Als een bewijs van vooruitgang op indus trieel gebied deelsn wij het volgende mede ten opzigte van de bekende fabriek van den heer Krupp, te Essen. Vóór zeven en dertig jaren begon de tegenwoordige eigenaar met twee ar beiders de vervaardiging van gegoten staal naar eene bereidingswijze die door zijn vader na lang zoeken, met opoffering van zijn fortuin was gevonden. Thans zijn dagelijks 2400 ar beiders in de verschillende gebouwen werkzaam. Tot voor korten tijd waren 16 stoomhamers van verschillende grootte in de fabriek in werking maar onlangs werd er een aan toegevoegd welke alle bekende stoomhamers in grootte overtreft. Men heeft drie jaren aan zijne vervaardiging besteed. De hamer weegt met zuiger en stang 45,000 kilogram. De hoeveelheid staal welke dagelijks in de fabriek wordt vervaardigd be draagt 15 a 16.000 kilogram er ligt voor ni er dan 1 millioen kilogram in voorraad. Men schiijft uit Weert aan de Noord- Brabanter: In ons naburig Neder'weert heelt een schaapherder op de volgende wijze zijn leven verloren hij wilde namelijk zijnen meester eene poets bakken door h"m eenige appelen te ont vreemden die op zolder lagen. Na zijne zakken goed voorzien te hebben gaat hij den trap af en houdt, voorzigtigheidshalve de koord, die vol ens boerengebruik tot. gemak van boven hangt, vast maar krijgt die hij een zonderling toeval om zijn hals en ziedaar onze kleine dief opgehangen. De landbouwer in 'de meening zijnde dat de knaap met de kudde'.er weide was, kwam toevallig aan den trap en vond hem daar tot groote ontsteltenis op die wijze de eeuwigheid Men lenst in .-Ie Grondwet omtrent het voorgevallene te Antwerpen van 9 dezer liet volgende Gistereu hebben wij een eerste uitbarsting gehad van de verontwaardiging der Antwerpseho bevolking over bet kwet send onthaal dat onzen gemeenteraad bij deu koning te beurt gevallen i9. De gemeenteraad was tegen 6 lire in buitengewone zitting bijeengeroepen ten einde te beraadslagen, hoe zij aan wier banden de belangen der stad Antwerpen toevertrouwd zijn zich moesten gedragen ten aanzien van liet antwoord des konings, en wat houding hunne waardigheid en de waardig heid der stad hun gebood aan te nemen in deze omstandigheid. Het publiek verwachtte zich aan eene klinkende protestatie, want de gansche raad voctde zich diep gekwetst door het onhensch onthaal .waarvan hij wegens den koning het voor werp W39 geweest, en over de volstrekte afwijzing van al onze vragen. Reeds van 5l/a ure schoolde de opgewondene menigte zich zamen op de Groote Markt, voor den ingang der raadzaal. De zitting had plaats met gesloten deuren en de policie had bevel niemand op 'tstadhuis te laten, buiten de leden van den raad. Deze maatregel alhoewel door de voorzigtigheid voorgeschreven hitste natuurlijk de gemoederen nog meer op. Op klokslag ure kwam de heer burgemeester Loos ver gezeld van den schepen van Bellingen. De andere raadsheeren waren reeds binnen. De zitting werd geopend. Eeneongemeene opgewondenheid heerschto onder al de leden van den raad. Drie lange uren (van 6 tot na P) werden in beraadslaging en discussie doorgebragt. Al de redevoeringen liepen over de koninklijke audiëntie en over de diepe verontwaardiging door die audiëntie op al de raadsleden, zonder uitzonde» irig teweeg gebragt. Zelfs de heer Loos bekende, dat liet onthaal des konings hem, als burgemeester van Antwerpen en tevens ah menseh diep gekwetst had. Kn dit zegt veel. Men moest eindelijk, na veel geredevoerd en de veront waardiging lucht gegeven te hebben, toch tot een besluit komen. De meerderheid de groote meerderheid verklaarde dat de waardigheid van Antwerpen vorderde dat de raad zijn ontslag geven moest. Het kollegie opperde daartegen eene andere gedachte en was van gevoelen dat er tegen het koninklijk gehoor eene openbare protestatie te doen was doch dal de raad op zijr. post diende te blijven. De meerderheid volhardde in haar voornemen en hield staande dat het ontslag dc krachtigste protestatie was van het gehoonde Antwerpen. Aan die verklaring werd gevolg gege ven en 21 raadsheeren legden hun ontslag neder. Dit waren dc heeren vau de Leemput; Bavai9 Olaesens Conard de Vos-VerbruggheVerhangen Auger Ghcijsens van Honsemvan Put GrisarBruinscraedc Deirser Koeijen Oomelis Leijsen de Waelj Wilmotte van den Bcrgh-Elsen D'Hanis; Leijs Krelinger en Servais. Het kollegie wilde opzijn post blijven, De raadsheeren die hun ontslag iii"t gegeven hebben zijn de heeren Hermans; Cateaux-Wattelvan Haesendonclc en Mast. NrQ ure was de zitting afgeloopen. Ondertusschen was de volksmenigte op de Groote Markt geweldig aangegroeid. Meer dan 4000 menschen stonden voor 't stadhuis in de grootste opgewondenheid Toen dc raadsheeren beneden kwameu riepen duizend stemmen Leven de ontslaggevers Hoerrah voor de ware Antwerpenaars t Weg met de kasteelen. Toen de heer burgemeester met de schepenen afkwam steeg er een gemor onder het volk op en hier eu daar hoorde men fluiten. Eenige raadsheeren vergezelden den burgemeester tot aan zijne woning. Zij werden gevolgd en omringd door eene steeds aangroeijende volksmenigte, onder gemorgefluit en geschreeuw. Er werd zelf* geroepen Weg met de verraders Aan deze manifestatie kunnen wij onze goedkeuring niet hechten. Onze prote9tatien tegen het gouvernement moeten krachtig zijn maar ook waardig blijven. De policie was zeer talrijk maar zij heeft zich zeer ver standig gedragen. Op de Schoenmarkt voor het huis van den gouverneur stegen er ook kreten van afkeuring uit de menigte op Weg met de kasteelmannen I klonk het. Als een staaltje van de opgewondenheid waarin men te Antwerpeu verkeert nemen wij nog het volgende slot van eene beschouwing in de Grondwet over het antwoord des konings over Z. Mhad gezegd „De gevarenwaaraan vroeger de stad was blootgesteld langs den kant der rivier, zijn bewezen geworden in 1830 door de aankomst van oorlogschepen voor de kaaijen zeiven der staddie wanneer deze zeemngt aanzienlijker ware geweest, zich blootgesteld zag in grooten deele vernield le worden." De Grondwet merkt hierbij het volgende op „Wat Z. M. hier vertelt is onbekookte praat. De 15 kanon- neerbooten die voor de stad lagen hadden ieder 6 stukken

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1