1862 [H°. 90. ^alurdag 8 November, WOENSDAG El Binnenlandsche Tijdingen Z. M. heeft aan den sergeant A. Tuytel den muziekant G. J. Tuiten en den tamboer A. Kothuis, toegekend het eereteeken tot be looning van eervolle, langdurige werkelijke dienst bij de schutterij alhier. Zierikzee, 6 November. Bij de heden alhier gehouden tentoonstelling van hoornvee, zijn van wege de sociëteit Tot Nut en Genoegenaan de navolgende landbouwers prijzen en premien F toegekend voorliet schoonstgekeurde rundvee, te weten: aan M. GeelhoedJ. Kooijman e n P. de Vos, Zierikzee B. G. van der Have C. van der Have en A. Gil jam, te O uwer werk A. van dar Have te Üosterland C. van Nieu- wenhuize te Noordgouwe, terwijl het grootst getal vee buiten het poortambacht is aangevoerd door A. Gil jam te Ouwerkerk en binnen het poortambacht door J. Kooijman, te Zierikzee, waarvoor ook premien waren uitgeloofd. De uitgeloofde zilveren medaille voor de bestge- keurde melkkoe is behaald door de wed. P. de Vlieger onder Nöordgouwe, de naaste mede dinger was J. Kooijmante Zierikzee; namens de gemeente Zierikzee va- ook een prijs en premie uitgeloofd aan den eigenaar van de vijf stuks beste en schoonste mëlkkoeijeu t de prijs is toe gekend aan M. Geelhoed 9en de premie aan J. van der Jagtbeide te Zierikzee. In het geheel waren aangevoerd 93 stuks vee. Buitenlandsche Tijdingen DU1TSCH LAND. We enen 3 November. De roerende bezit tingen die koning Otto in persoonlijk eigendom toebehoorenzijn den Beijgrschen gezant te Athene overgeleverd. FRANKRIJK. Parijs 4 November. Volgens de Patrie is de lieer Sartiges gisteren avond van hier ver trokken. In eene circulaire van graaf Russell betreffende Griekenlandwordt het beginsel van non-interventie gehandhaafd en aangedrongen op handhaving der bepaling, dat prinsen ver want aan eene der beschermende mogendheden van den Griekseken troon zijn uitgesloten. ZIËBfKZEESCHECOllRAXT PRIJS DER AD VERT ENT I EN. Gewone 121/s cents de regel GeboorteHuwelijks- e?z Doodberigten van 16 regels af 1 behalve liet zegel'egt. V E RS C II IJ N T A B O N N E iM E N T $-P R IJ S. Per d'ie maanden f 2,00. Franco per post f 2.25. Inzending der Advertcnliën daags la vorenvoor 1 i) aresmorg ZiiRJKZEE, 5 November. In de Nuts ver gadering op dingsdag avond jl. liad alhier de uitreiking plaats der door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen toegekende zilveren me dailles aan H. Verschuur, C. van der Noot en A.Juin. Deze plegtigheid werd verrigt door den voorzitter mr. O. ,1 Fokker, die daarbij eet te gepaste toespraak hield. Goes 2 November. Gisteren werd te Wol- faartsdijk bet. monument onthuld opgerigt ter nagedachtenis van dr. Jolian ah Utrecht Dressel- huis laatstelijk Hervormd leeraar in genoemde gemeente. Tot bijwoning dezer plegtigheid was eene talrijke menigte opgekomen, waaronder men telde twee leden van de provinciale staten van Zeeland, commissien van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen, uit het klassi kaal bestuur van Goes en van wege de Zuid- Bevelandsche Onderwijzers- Vereeniging. Nadat allen door de commissie tot de oprigting, bij monde van den president, den lieer Fransen van de Putte, Jid van de eerste kamer der stat en- generaal, in liet schoollokaal welkom waren geheetenwerd door genoemden lieer eene feestrede uitgesproken welke eene korte bio- graphie van den ontslapen Dresselhuis behelsde. Nadat de heer Snoep, geneesheer van olfaarts- dijk en eenige onderwijzers van Goes, Wol- faartsdijk enz het woord gevoerd hadden, ging men tot de plegtigheid over waarbij ds. Moll predikant te Goes, eenige roerende woorden sprak. In het schoollokaal teruggekeerd, voerde de beer Fransen van de Putte nogkortelijk liet woord en bedankte ds. Soetbrood Piccardvan Goes, namens de aanwezige familiebetrekkingen. Be plegtigheid werd afgewisseld door coupletten en geëindigd meteen slotzang aangeheven dooi de aanwezige onderwijzers Het monument opgerigt op het ruime plein voor liet schoolge bouw is acht voet hoog, bestaat uit een ar duinen pédesta!op welken zich een vierkante zuil verheftmet vier marmeren spiegelswaarop met gulden letters gepaste inscription geplaatst zijn. Boven op de zuil verheft zich het symbool des geloofs en der hope met den liefdekrans om strengeld. Regis daarvan eene ontrolde kaart van Zeeland links een bijbelwaarin de spreuk gebeiteld is De gedachtenis der regtvaardigen zal in zegeningen." Jl. zaturdag avond gmg een werkman in eene herberg te 's Hage eene weddingschap aan dat hij iederen klokslag een borrel zou drinken. Ten zeven ure werd hiermede begonnen en hij hield tot laat in den nacht volzoo dat hij de weddingschap gewonnen heeft. In den volgenden nacht, betaalde hij haar echter met zijn leven en hij laat eene vrouw met twee kinderen achter. Naar men meldt, zou den 4 dezer te Ha- zerswoude een man zijne vrouw hebben doodge slagen. Voortdurende huiselijke oneenigheid wordt als oorzaak van deze daad opgegeven. Men schrijft uit Ley den van 4 dezer. Gisteren namiddag omstreeks half' vijf ure had tusschen het Haagsche Schouw en Valkenburg een treurig voorval plaats. Eene kalkscliuit met kool geladen, is gekanteld en de te hoog gestapelde bovenlast in het water geraakt waarbij ook de schipper en zijn zoondie zich boven op de schuit bevonden, werden medege sleep t. Oj) het geroep der beide in gevaar ver- keerende personen, kwam de vrouw van den laatstgenoemde, die mede in de schuit was, met baar kind slechts 2 maanden oud naar buiten maar vieltoen zij iets ter redding wilde beproeven, mede in het water. De schipper had zijn zoon toegeroepen zich door zwemmen te redden maar toen deze vrouw en kind in het water zog vallenwas hij als verlamd van schrik en zonk, schier onder den last bedolven, in de diepte. De vader had de tegenwoordigheid van geest zijne dochter te redden terwijl het kind door een jongeren zoon van den schipper, die zich mede aanboord bevond, werd gered. De zoon des schippers, slechts 25 jaren oud, werd later levenloos aan wal gebragt. Men schrijft uit Dragten van 2 dezer. Heden avond bragt de bakker M.T. een bezoek bij zijn buurman. Toen hij eenigen tijd daar had gezeten werd er hevig op de glazen geslagen en gesmeten zoodat M. T. naar buiten vloog om te zien wie dat deed. Naauwelijks was hij buiten, of hij werd aangegrepen door een per soon die hem een mes in de onderbuik stak zoodat hij dadelijk badende in zijn bloed neder- viel. Naar men zegt, meet deze aanslag op denzoon van den boer gemunt zijn geweest, zoo dat de arme bakker zeer treurig in deze zaak is geraakt. Men schrijft uit Sneek van 2 dezer. Meermalen werden in dezen omtrek des nachts schapen uit de weide vermist, zonder dat men hun spoor kon ontdekken wel was er vermoe den op familiën in kleine scheepjes wonende, maar men had geen bewijs kunnen vinden. Eergisteren avond kwam een dergelijk vaar tuigje weder in de ontniddelijke nabijheid der Stads-Gracht bij den runmolen van T. C. aan. Ken der knechts op dien molen, dien mede een schaap ontvreemd was hield hiervan de bewo ners van het vaartuigje verdacht, en sprak met zijn makker af, dien nacht eens op te blijven en te bespieden. Voor middernacht nog verwij derde zich dit vaartuigje in stilte en werd dooi de wakers op eenigen afstand onbemerkt ge volgd. Spoedig voer men meer voor den wal en man en vrouw begaven zich in eene weide waar zich eenige schapen bevonden waarvan twee gegrepen en naar boord gebragt werden na alvorens onthalsd te zijn. Onmiddelijk ver- J wijdercle zich een der versp eders om de stads- policie te waarschuwen terwijl de andere bleef om te zien welken weg het vaartuig nemen zou. o o Weldra kwam de eerste met een policie-agent in een bootje terugwaarbij zich de achterge blevene voegde, en haalde men het vaartuig in waar men de beide schapen vond. De man be kende de daad en gaf eerst voordit uit ar moede gedaan te hebben, doch bood aan, dub bel de waarde der schapen te willen vergoeden. Bij onderzoek van het schip moet een aanzien lijke voorraad levensmiddelen en voor deze men- schen eene niet onaanzienlijke som aan gelds waarde aan boord zijn gevonden Bij gelegenheid van den laatsfen marktdag werden op den straatweg naar IJshrech'.um en kele boerenwagens, die zachtjes reden, door iemand achterhaald en voorbijgereden die bui tengewonen haast of ambitie voor het hardrijden scheen te hebben. Cp het punt daar die rijtui gen elkander passeerden, bevond zich een man op den weg, die, verkeerd uitwijkende, onder een der paarden geraakte en dus doende een been brak. De ongelukkige werd oogenblikke- lijk door een der rijtuigen opgenomen en naar een geneesheer gebragt. Men schrijft uit Klburg van 1 dezer. Heden is alhier eene missive aan heeren direc teuren der Onderlinge Brandwaarborg-Maat schappij de Jong Co. te Amsterdam in omloop, waarin de onderteekenaarsallen deelgenooten dier maatschappij, te kennen geven, dat zij getroffen zijn door de hooge sommen niet alleen die hun voor den brand te Enschedé worden afgevraagd maar ook door de weinige inlichting die in deze belangrijke zaak aan de deelhebbers wordt gegeven. /ij verzoeken alzoo mede- deeling: 1. Hoe groot d,J verwaarborgde som van gebouwen (2de onderdeel) koopman schappen en meubelen ieder afzonderlijken boe groot het bedrag der inleggelden van iederdezer drie is, in iedere klasse. 2. Hoeveel er door lier waarborging is te goed gedaan 3. Hoeveel er door de kas tot deze buitengewone ramp wordt bijgedragenvan zelfs niet van de inleg gelden, maar van de rente die deze in eene reeks van jaren zuilen hebben opgeleverd. 4. Of de directie bij deze groot ramp ook over alles 1 j6 administratie kosten blijft beiekenen. Zij verklaren levens dat van de voldoende inlichting niet alleen de betaling, maar ook hun verder deelgenootschap in die maatschappij zal af hangen. Extract uit brieven van Suriname „Totnuis bier alles rustig, op eenige uitzon deringen na. Op de plantaadjen Fortuin en Smabo heeft en gedeelte der slavenmagt zich verzet tegen de uitvoering der bij de wet be paalde taak. De procureur-generaal heeft de zaak ondei zocht en de belhamels aan de stad dwangarbeid opgelegd. Bij het onderzoek is voUtrekt niets gebleken van eenigen invloed der emancipatie-wet. Ik meld dit om geene on rustbarende gevolgtrekking temaken bij het be kend worden dier voorvallen ten uwent, die waarschijnlijk op eene onware en overdreven wijze zullen worden voorgesteld. Intusschon is liet gebeurde op Rac-a-Rac, eene suiker-plan» taadje in Boven-Suriname gelegenniet te ver klaren. Aldaar heeft de directeur, na afloop eener maling die bijzonder goed was, aan de slavenmagt eene danspartij en. eene extra uit- deeüng van spekals blijk van tevredenheid, gegeven. Ivort daarop hebben een 40tal slaven, waaronder 23 van elders geliuurdeiizich van de plantaadje verwijderd, met zich nemende hunne kinderen, en na zich van liet een en an der, den directeur behoorende te hebben mees ter gemaakt. Met sedert op de plant ladje in gestelde onderzoek heeft geen het minste licht verspreid, en het is niet gelukt, van de daar nog aanwezig zijnde slavenmagteene beweegreden der directie te kunnen opsporen. Er is thans op die plantaadje gestationeerd een detachement mi litairen en, naar men zegt, hebben cle Indianen aangeboden het kamp aan te wijzen waar de weggeloopen slaven zich ophouden." (Atnsterd. cour.) Een kleermakerWildgans geheetente Maintz, heeft, zegt men, een kleedingstuk ver vaardigd, dat alles in zich vereeuigt in een stuk, namelijk een das, een vest, een broek, slop kousen en een jas. Het is zeer gemakkelijk in- gerigt en men kan het in een minuut aandoen. Als men nagaat, dat men dus een kwartier daags kan uitwinnen, dat geeft 7'/a uur per maand en 87 uren per jaar, dus bijna vier volle dagen dan heeft deze uitvinding een dubbel nut. Te Warschau zijn weder nieuwe zamen- zweringen ontdekt, en hebben aanleiding tot talrijke arrestatien gegeven. De reis des keizers naar Polen is andermaal uitgesteld. De groot vorst Konstantijn dringt op ontslag uit zijne functien aan. In het dorp Thaurette eischt de pastoor een SOjarig grijsaard, reeds sedert 30 jaren dat bij elk kind, hetwelk gedoopt wordt, de ouders een vruchtboom planten, liet dorp, dat vroeger zeer arm was gelijkt thans op een uitgestrekten boomgaard,terwijl de bewoners welvaart genieten Een schapenhoedster werd dezer dagen in do omstreken van Lyon door een on weder overvallen en ging onder een boom schuilen. Eensklaps werd een tak van den boom door den wind afgescheurd en viel voor bare voeten neder, doch tevens had er als ware liet een regen van goudstukken plaats Zij zag naar omhoog en ontdekte een gat in den boom waarin meer dan 20,000 francs aan goud was. Men zoekt naar de reden waarom die schat aldaar was verbor genen men herinnert zich, dat dertig jaar geleden een rijk man door zijn bediende is be stolen en vermoord. Dè bediende werd gearre steerd en geguillotineerd en men onderstelt dat hij liet gestolenein den boom had verborgen. Aaneen officieel verslag van het voorge vallene te Athenedoor den beer Bourée, ver tegenwoordiger van Frankrijk bij liet Grieksclie hof, aan zijne regering ingezonden, is het vol gende ontleend „Het afscheid, dat de koning en de koningin van het corps diplomatique na men was zeer aandoenlijkde vorstin smolt weg in tranen." Voorts „Toen de koning in den Piraeus was aangekomen en men hem op lompewijze vnn zijne (e Athene afgekondigde

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1