Woensdag 5 November WOENSDAG ENZ AT URDAG. 89 1892 Binnenlandsche Tijdingen Besturen en Administratiën Bekendmaking. Buitenlandsche Tijdingen PRIJS PER ADV ERTENTIEN. Gewone 12l/2 cents de regel Geboorte-, Huwelijks- en Doodberiglen van 1 6 regels af 1 behalve liet zegcbcgi VERSC HIJ NT: abonnement s-p p. s. Per die maanden f 2,00. Franco per poel f 2.2.\ Tnzemlinq dar Advertcnliën daags tevorenvoor 1 i) ure'smart] De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Zierikzee berigtcla! de volgende ingekomen stukken, gedurende één maand, van 's morgens 9'/,12 ure in het Telegraaf-gebouw ter visie liggen 1. Handels- eri scheepvaartberigten van Groot-Brittannie over de maand en de zes maan den geëindigd Junij 1862 2. Verslag omtrent den staat der Britsche vissclierijen in 1861 3 Overzigt van het scheepvaart-verkeer van Hamburg en Altona met de Boven-Elve over 1861. Zierilezee, 3 November 1862 De Kamer voornoemd ,T. H. OOHTMAN Johz., Voorzitter. C. van der VLIET Dz.Secretarie. Zierikzee 3 Noveniber. Behalve de in ons vorig berigt vermelde personen is nog aan de vaandrigs J. van den BoutTz.te Bommenede C. Klornpe, te Dreischor J. de Vlieger Pz. te Noordgouwe N- de Kater, te Haamstede en G. van Sluis, to Brouwershaven, doorZ. M. den koning H. D. photographisch portret geschonken. Bij Zr. Ms. besluit van 31 October jl.r,o. 66 is benoemd tot raadsheer in het provinciaal geregtslrof in Zeeland jhr. mr. C. de Jonge, thans regter in de arrondissements regtbank te Zierikzee. RbnuSSE 3 November. Het strekt ons tot genoegen te kunnen berigten dat onze geachte burgemeester de heer J. Hoogenboom Rz. onlangs door Z M. is vereerd geworden met een zeer keurig photographisclie portret van Z. M, met Hl), eigenhandig ondergesteld naamcijfer. Men meldt ons uit Groede dat door den raad dier gemeente in zijne vergadering van den 1 November tot hoofdonderwijzer aan de open bare lagere school is benoemd de heer Jan Bevelander Schoo, hulponderwijzer te Stavenisse. Op de voordragt waren geplaatst1. de benoemde met het lot tegen2. C. Akveld, hulponderwijzer te Kotteidam, die beide de meeste punten be haald hadden alsmede 3. J. Brouwer en i. A. H.de Vries hoofdonderwijzers te Kattendijke en Ellemeet. Men schrijft uit Hontenisse van 30 Oct. BüRGKMEESTKR en WETHOUDERS vail ïie- nkzee maken bekend dat door hen is opgemaakt de Staat houdende omschrijving van de strekking der riolen en vroon en binnen deze gemeente bedoeld bij artikel 3 dei- Verordening hierop bestaande, die op de Se cretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage zal worden gelegd van den 22 October tot den 22 November e. k.om daarna te worden vast gesteld. Zierikzeeden 15 October 1862. B. C. CAU, Voorzitter, J. P. N. ERMERINS, Secretaris. Meden voormiddag bad alhier bet vozend vreeselijk ongeluk plaats De vrouw van den werkman V.wonende op het gehucht Krever- villeonder deze gemeente, begaf zich met haar vijfjarig dochtertje naar den molen die op dit oogenblik in vollen gang was. Een oogenblik aan zichzelven overgelaten, werd het kind door e;-n der molenwieken zoodanig aan het hoofd gdroffvndat het, op eenen aanzienlijken af stand geslingerd, in eene sloot teregt kwam. Ofschoon spoedig geneeskundige hulp werd in geroepen, was het kind weldra een lijk. Men schrijft uit Rotterdam van 3 dezer. Gisteren maakte de wel eerw. zeer gel. heer dr. J. J. van Oosterzee, in de voormiddag gods dienstoefening in de Oosterkerk, aan de ge meente bekend dat hij het beroep als hoog- ieeraar in de theologie aan de Hoogeschool te Utrecht had aangenomen Zijn wel eerw. had tot tekst gekozen Richteren VI: 14b.: „Ga heen in deze uwe kracht"naar aanleiding waar van achtereenvolgens vijf hoofdpunten werden ontwikkeld De ware kracht gemistgewekt ontwikkeldgelouterd bekroond terwijl als toepassing de vragen werden voorgelegd Mist gij die krachthoe kunt gij nog zorgeloos, hebt gij die kracht, hoe kunt gij nog moed-en ij ver loos zijn? .Met de hem eigeae ongemeene wel sprekendheid maakte de redenaar dit toepasselijk op het Hervormingsfeest, te gelijk in verband niet zijn genomen besluit. Menige stille traan ontrolde velen onderzijn gehoor, en men stemde gewis in met den wensch dat bot genomen be sluit door de kracht Gods moge strekken tot heil der vaderlandsche kerk. Het kerkgebouw was te klein om alle belangstellenden te bevat ten, zoodat zeer velen zich genoodzaakt zagen terug te keeren zonder eene plaats bekomen te hebben. M en sclnijft uit Gorincbem van 31 Oct. Op de heden alhier gebonden St. Huberts toon- of zoogenaamde kleine beestenmarktwaren bij oversclioon weder ongeveer 6000 stuks runde ren aanwezig, terwijl, zoowel reeds gisteren als heden, veel verkoop, vooral in liet vetlevee, plaats had tegen goede prijzen; vele buiten- landschekooplieden bezochten de markt. Alleen de stoomboot Stad Heusden bragt bijna 900 passagiers en 40 runderen aan. Men meldt uit Haarlem van 30 October. Directeuren der Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van Nijverheid hebben zich, volgens besluit der laatst gehouden Algemeene Verga dering, tot Z. M. den koning gewend met een adreswaarin verzocht wordt dat de gasmeters even als alle andere maten en gewigten, van rijkswege aan oenen ijk in Nederlandsche maat zullen, worden onderworpen. -- Commissarissen en directeuren van het waarborg-genootschap voor weduwen te Mep- pelhebben ter kennis van de leden en wedu wen van het genootschap gebragtdat den lsten November slechts 16 pet. van liet hoogste be drag der uitk'eering aan de weduwen kan wor den voldaan, alsmede dat, ingevolge art 46 des reglementshet genootschap met den laatsten October „van regtswege" zou ontbonden worden. Men schrijft uit 's Bosch van 31 October. Gisteren avond, omstreeks 7 uur, reed de knecht van den bierbrouwer Olercs, te Liempde, van de gemeente Bestmet kar en paard naar huis. Onverhoeds werd hij door eenige kerels op den weg overvallendie hem een slag tegen het hoofd gaven. Door den schrik overstelpt zag hij niet of de aanranders vermomd waren doch het gelukte hem door de vlugt te ontko men, en hij liet paard en kar in de sleek. In eene naastbij gelegene woning, omtrent een kwartier uur afstands van de plaats des ongevals, kwam hij zeer ontsteld binnen. De bewoners begaven zich dadelijk gewap nd met hem naar i- de plaats en vonden niemand, maar wel het paard en kar zi er toegetakeld dwars op den weg staan. Zij bevonden dat aan het paard de bles of de kuif was afgesneden. Het had een mes steek in, en vier sneden dwars over den hals vervolgens eene over de ribben, eene over liet kruis, en zes sneden naast elkander tusschen de heup en de laatste rib, terwijl er eenige kruiselings lagen Hiermede nog niet tevreden had men hét den staart afgesneden. Het arme dier is echter in leven gebleven. Van liet tuig had men de ligt doorgesneden, de huif van de kar geheel verscheurdenz. Dit is nu detweede maal dat dezelfde knecht, hetzelfde paard en dezelfde kar binnen kort op weg worden aange rand. Den vorigen ken* was het onder Boxtel. Ook ontstond er bij denzelfden brouwer Clercx dezer dagen brand, die, we! is waar, spoedig werd gebluscht, doch waarvan men de oorzaak met grond in kwaadwilligheid moet zoeken. Men vond namelijk een bosje roggestruo en heide on der het rieten dak, hetwelk reeds vuur had ge vat doch spoedig werd ontdekt. De policie heeft onderzoek gedaandoch men verneemt nog niet dat de daders zijn aangehouden. Aan een particulieren brief van Parama ribo dd. 5 October 11.wordt liet volgende ont leend „Met levendige blijdschap en hartelijk dank gevoel deel ik u mede, dat de wet tot A f schaf- f'ng der slavernij in Suriname, gisteren is afge kondigd. Alles is, den Hemel zij dankgelukt, en de slaven-bevolking verheugt zich dankbaar over de haar geschonken weldaad. De Negers in de stad zijn opgewekt en gevoelen reeds een nieuw leven; zij zijn daarbij rustig en kalm. Het is nu te hopen, dat do plantage-slaven het ook spoedig zullen vernemen hetgeen men door de verwijderde ligging vreest dat niet het geval zal zijn. Fr bestaat dan hoegenaamd geen vrees dat de emancipatie zal mislukken." De gouverneur heeft bij deze gelegenheid eene proclamatie tot de slaven-bevolking gerigt, welke door de Surinaamsche courant wordt medegedeeld en aldus luidt Aan de slaven-bevolking in de kolonie Suriname l Het heeft Z. M. onzen geëerbiedigden ko ning behaagd den dag te bepalen waarop de slavernij in de kolonie Suriname voor altijd af geschaft zal zijn. „Op den lsten Julij 1863 zijt gij vrij „Maar de koning, verlangende allen die onder 11D. vaderlijk gezag leven gelukkig te zien, heeft gewild dat u die blijde tijding reeds nu bekend gemaakt zoude wordenopdat gij in vreugde en tevredenheid dat zoo zeer gewenschle tijdstip afwachten kunt „Van harte wensch ik u daarmede geluk als ook mij zeiven, dat het mij, als 's konings ver tegenwoordiger gegeven is u die blijde mare aan te kondigen. „Ik durf er dan ook op rekenen dat gij, door uwen lust tot arbeiddoor een onbesproken ge drag en door gehoorzaamheid aan uwe meesters, bewijzen zult u de weldaad waardig te willen be- toonendie u tegen den 1 Julij 1863 verze kerd is. „Maar niet minder verwacht ik van udat gij, na den dag uwer vrijwording., ordelijk en ondergeschikt aan het bestuur, uwe phgten als vrije menschen zult betrachtengeregeld wer kende tegen een billijk loon waarover gij naar welgevallen zult kunnen beschikken tot verzor ging van u zei ven en de uwen. „Dusdoende zult gij het mij gemakkelijk ma ken de wijze bedoelingen des konings voor uw toekomstig welzijn ten uitvoer te leg^öu. „En om u des te beter in staat te stellpn uwe toekomstige regten eu verpligtfigen te loeren kennenzal van deze proclamatie en van de wet, voor zoo ver die u betreft, eene vertaling in het Neger-Engelsch worden gemaakt en bij deze gevoegd." In de Surinaamsche courant van 23 Sept. jl. leest men het volgende verhaal van een treurige gebeurteniseenige dagen te voren aan boord van den thans onder Nederlandsche vlag varen den schoener Lady of the Night voorgevallen „De hofmeester en tevens kok van dat vaar tuig, van Barbados afkomstig en Jack Sliepperd geheeten, had beloofd passagiersgogd in de ka juit te plaatsen Dit goedtijdens zijne afwe zigheid, aan boord gebragt en door den stuurman G. Fabbry,. een Italiaan van geboorte, in om vang genomen zijnde liet deze het grootor deel daarvan uit aanmerking van de beknoptheid der kajuit, in het ruim plaatsen er bijvoegende dat men ingeval het een of ander op zee mogt benoodigd zijn er altijd bij zonde kunnen ko men en het wel voor den dag zonde gehaald worden. De kok, aan boord komende en van liet gebeurde onderrigt, verzette zich in hevige bewoordingen daartegen, en diende den stuur man op diens teregt wijzing, een vuistslag in het aangezigt toe. De manschap ernstige ge volgen vreezende, schoot toe, om Shepperd van verdere gewelddadigheden jegens den zachtaar- digen stuurman te weerhouden. De stuurman bleef bedaarden stelde zich tevreden met eene ernstige waarschuwing, doch Sliepperd wiens slechte inborst hem tot wraak aanspoorde, zette zijne bedreiging voort. Ten tweeden male kwam hij den stuurman te lijf Het scheepsvolk trad wederom tussclienheide. De stuurman maakte zich toen gereed om aan wal t-'gaan ten einde den kapitein van het schandelijke gedrag van Shepperd kennis te geven. Deze, dit be merkende, vloog naar den stuurman, toen hij"o.p het punt stond om in de boot te stappen klemde diens beide handen vast, en bragt hem eerst bij het schouderblad en vervolgens in den schedel zulke hevige wonden toe, dat het mes door mid den braken bet afgebrokene in de wond bleef zitten. Op dat oogenblik trok de stuurman tot zelfverdediging, een lang Catalanisch mes dat hij bij zich had, en bragt daarmede op zijne beurt Shepperd een steek in de linkerborst toe die, zooals later bij de lijkschouwing bleek, tot in het hart was doorgedrongenten gevolge waarvan Sliepperd weinige oogenblikken daarna den geest gaf. Onmiddelijk ging de stuurman naar den wal en gaf aan de policie omstandig verslag van hetjgebeurde. De deerlijk gewonde stuurman werd naar het hospitaal vervoerd, en bevindt zich nog in gevaarlijken toestand." DUITSCHLAND. Te Triest ontvangen berigten verbalen wegens de Urieksche omwenteling het volgende Zij ving met eene militaire muiterij te Bonitza aan. Athene geraakte in den nacht vail 22 dezer in opstand Studenten en boeren uit den omtrek vingen de beweging aan waarbij artil lerie en kavalerie zich terstond aansloten. iJe menigte drong het koninklijk paleis binnen, ver brak deuren en vensters en verdreef al de hofbedienden Het eigendom des konings in het koninklijk paleis is in handen der voorlonpige regering. Volgens de laatste berigten keurt het gansche land de omwenteling goed. De met 500 man naar Kalamaso gezonden overste

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1