V. 81. W oensdag 29 October. 1862 WOENSDAG EN ZATURDAG. a Besturen en Administration Bekendmaking. Binnenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen jncimriMt PRIJS DER ADV ERTEN TIEN. Gewone 12'/, cents tie regel GeboorteHuwelijks- en Doodbengten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT: 64 ï63/„ !>9%„ 13 101% 540,6 "6 I 45 •ddc t 6,30 8,5!» - 9,00 o,oo 7,50 0,00 0,00 0,00 0,00 e ,30 ,30 1 ,30 1 8. ,50 ,30 50 ,30 ,50 O ,50 i 10 1 K ,30 ,50 ABONNE M E N T S-P li IJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,20. Inzending der Adverlentiën daags te vorenvoor 10 ure'sm.org. VOS. BLROi-.MKicSTK.it en Wkthoudeus van 7.ie- rikzee maken bekend dat door hen is opgemaakt de Staal handende omschrijving van de strekking der riolen en croonen binnen deze gemeente bedoeld bij artikel 3 der Verordening hierop bestaande, die op de Se cretarie dezer Gemeente voor een ieder ter inzage za! worden gelegd van den 22 October tot den 22 November e. k.om daarna te worden vast gesteld. Zicrikzeeden 15 October 1862. B. C. O A UVoor zifter. J. P. N. ERMKRIN'S, Secretaris. Wij maken onze lezers opmerkzaam dat blijkens .Ie hiervoor geplaatste bekendmaking i van het gen eente-bestuur, op de secretarie der gemeente thans ter visie ligt de staat waarop de strekking der riolen en vroonen is omcchre- i ven. I lk peiceel waaronder of waar langs een riool of vroon loopt, en dat alzoo, ingevolge de bestaande verordening voor den eigenaar zekere verpligtingen medebrengt is met opgave van het kadastraal en het wijknummer op den staat vermeld. De hoofdverpligting bestaat daarin dat bij de riolen of bedekte vroonen voor de goede instandhouding der riolen zelve voor zoover zij onder ieders erf loopen moet worden gezorgd terwijl hij de opene vroonen de eige naars der aangrenzende perceelen alleen gehou den zijn, om hunne erven door muren of be- schofujingen behoorlijk daarvan gescheiden te houden. Het ruimen en schoonhouden geschiedt voor rekening der gemeente. Voor het overige verwijzen wij naar de verordening zelve op dit onderwerp behoorende bij ons no. van den 29 Mei 1861. Ziekikzek 25 October. Gisteren avond werd eene serenade met fakkellicht gebragtdoor het korps muziekanten der dd schutterij alhier, aan de heeren jhr. «1. L. de Jonge en mi'. J. van der Lek de Clercq onlangs tot lsten en 2den luitenant bij gemelde schutterij door Z. M. be noemd. Op zondag den 20 dezer werden zij bij het houden eener inspectie als zoodanig dooi den kommandant aan de kompagive voorgesteld en plegtig geïnstalleerd, Zikrikzee 28 October. Gaf onze geachte burgemeester mr. B. C. Cau bij gelegenheid van liet bezoek van den commissaris des konings aan deze gemeente in Aug jl. een diner aan de leden van den raad en eenige andere autoriteiten het strekt ons tot genoegen te kunnen berigten dat de raadsleden en bedoe'de autoriteiten weder- keerig aan onzen burgemeester een diner hebben aangebodenhetwelk aan de zorg van den societeithouder Zandvoort is toevertrouwd en in de nieuwe concertzaal wordt gehouden. Men had daartoe den dag van heden gekozen omdat hij de jaardag is van de aanvaarding van zijn burge meesterschap; den 28 October 1854 werd z. ed. plegtig als burgemeester geïnstalleerd. Een en ander legt een goede getuigenis af van de achting diez. ed. wordt toegedragen, en van de goede ver standhouding, die onder de leden van hetbestuur en andere notabele ingezetenen alhier beerscht. Men verneemt dat zaturdag 1 November a s te Wolfaarsdijk zal plaats hebben de pleg- tige onthulling van het voor den Zeeuwschen historie-geleerde, Ab Utrecht Dresselhuis, op- gerigt gedonkteekenwaarbij verschillende pro vinciale autoriteiten en vele letterkundige of we tenschappelijke verenigingen vertegenwoordigd zullen zijn. Bij de tweede kamer der staten-genera.il is ingekomen een wetsontwerp tot onteigening van perceelen ten behoeve van den spoorweg van Bergen-op-Zoom naar Goes. Dit zal dus zijn het tweede gedeelte van den staatsspoorweg van Kosendaal naar Vlissingen. Bij de rigting in Zeeland is het doel buiten aan-aking te blijven niet de bedijking van den zoogenaamden tweeden polder der Ooster-Schel de maatschappij waardoor tevens de lijn digter langs fvrabben- dijke zal loopen het kanaal door Zuid Beve land haaks over te gaanter vermijding van eene scheeve draaibrug; de stad Goes zoo digt mogelijk te naderen Voor dezen weg zijn ont worpen eene halte bij WoensJrecht bij den zeedijk van den Prins-Karel-poldermet toe gang uit den Langen weg; eene halte bij Krab- bendijke, ten zuiden van den spoorweg en ten oosten van den Noord weg, met toegang van dezen laatsten weg; eene halte bij Kapelle, ten noorden van den spoorweg en ten westen van den Biezelingscheu Steenweg of den weg van Goes naar Bath met toegang van dezen laatsten weg, en een station bij Goes, ten noorden van den spoorweg en ten oosten van den zooge naamden Belweg, met toegang van den stads cingel, tusschen de Koe- en Ganzepoorten. Uit Vlissingen meldt van 25 dezer. Gisteren avond ten half 6 ure kwam hier voor de haven ten anker liet koninklijk Engelsch yacht, aan boord waarvan zich II. M. koningin Victoria bevond, komende van Antwerpen. Aan liet voornemen om in den nacht de reis voort te zett n heeft men geen gevolg kunnen geven en men vreest dat zelfs daartoe heden de gelegenheid ongunstig zal zijn. - Den 22 dezer bragt een landman onder de gemeente St Laurens, nabij Middelburg, zijn paard naar de weide, toen het dier door een bliksemstraal werd getroffen en dood neder viel de geleider gevoelde aan de eene zijde van het ligchaam veel pijn, doch is overigens met den schrik vrijgekomen. Bij den storm die den 22 dezer te Bergen- op-Zoom gewoed heeft, bereikte liet water eene buitengewone hoogte, en in den Tholenschen dijk werd een gat geslagenhetwelk echter spoe dig gestopt werd waardoor groote onheilen voor komen werden Verscheidene beurtschippers hebben in het zoogenaamde Thoknsche gat eene schuilplaats gezocht. Naar de UtrecliDche courant meldtheeft de lieer C. W. j. baron Boetselaar van Dubbel dam, na ernstig beraad, besloten de door het hoofdkiesdistrict Gorinchem op hem uitgebragte benoeming tot lid der tweede kamer der Staren- Generaal niet aan te nemen. De redenen zijn hoofdzakelijk, behalve zijne geschokte gezond heid dat de aanneming dier betrekkingwaar van de kandidatuur niet werd aangeboden, hem zou beletten de velegewigtige belangen welke hij in zijne woonplaats, Utrecht, voorstaat naar eisch te behartigen. Men schrijft uit Scheveningen van 24 de zer. Niettegenstaande den feilen storm, welke sedert eenige dagen uit het westen en zuidwesten ook nu en dan uit het noordwestenheeft ge- I woed, hoort men Godezij dank tot heden mor- i gen van geene ongelukken. Er is zoovermen I weet niets bijzonders voorgevallen alleen is een pink van Hen reeder M van der Toorn, een van den reeder G. Dijkhuizen te Katwijken een van denreeder J. Vrolijk te Half-Katwijk ver- pi igt geweest met hare ladingen haring te landen. Men schrijft uit Amsterd mi van 25 dezer. In den afgeloopen nacht hadden twee wakers op een zolderschuitliggende in den Singel bij de Stroomarkt, zich in het vooronder begeven aldaar een pot kolen ter verwarming geplaatst en j het luik gesloten. De ongelukkigen hebben I deze onvoorzigtigheidwaartegen niet genoeg j gewaarschuwd kan worden duur geboet Naar men verneemt is een hunner door den kolen- j damp gestikt en verkeert de andere in le^ens- gevaar. Men schrijft uit Enschedé van *23 d' zer. j Treurig is thans de toestand onzer ingezet-men ongeveer 100 huisgezinnen zijn nog in tenten gehuisvest. Het stormachtige weder, gedu rende de laatste vier nachten heeft verscheidene omver gerukt, andere geheel verscheurd. De ongelukkige bewoners moesten den nacht onder den blooten hemel doorbrengenterwijl de re gen hij stroomen nederviel. Hierbij komt dat de mazelen hier sterk heerschen. In een huis gezin, bestaande uiteen man, vrouw en drie kinderen, zijn de laatste allen door deze ziekte aangetast In den nacht van maandag op dingsdag woei ook hunne tent omen de ouders moesten met hunne zieke kinderen met een de ken omhangen, clen nacht in de open lucht door brengen. Men schrijft uit Els peet van 23 dezer. Jl maandag middag omstreeks 4 ure barstte een hevig onweder boven ons dorp los. Een fel bliksemvuur vergezeld van zware donder slagen sloeg in de kerk en in den torendoor kruiste eerstgenoemde in verscheidene rigtingen, terwijl in laatstgenoemde brand ontstond en wel in deszelfs top. Eenige ingezetenen die zich binnen in de spits onder het vuur waagden slaagden er gelukkig in met eene kleine spuit den brand te blusschen, zoodat kerk en toren behouden bleven, waardoor de belendende ge bouwen tevens gespaard werden. De door het provinciaal geregtshof van Noord-BrabanJ wegens moord ter dood ver oordeelde van Heugten van wiens verregaande onverschilligheid wij na zijne veroordeeling melding maakten heeft op aanhouden van zijn verdediger gratie van Z. M. gevraagd hij zelf bekommert z'ch daarover zeer weinig. CJit Oosterhout wordt van 25 dezer ge meld. Als een bewijs van de groote menigte eikels die dit jaar de eikenboomen in deze streken opleveren kan dienen dat aan de havens dezer stad bijna 4000 mudden zijn aangevoerdter verzending naar Holland alwaar zij veelal als veevoeder worden gebezigd De prijs is thans 80 d 90 cents het mud. Ook in andere Noord- Brabantsche havens wordennaar men ver neemt, eene menigte eikels ingescheept. FRANKRIJK.. Volgens de laatste berigten uit I'alië heeft de keizer, die ïveds te Civita-Nuova bezittingen heeft, die op meer dan 200,000 scudi worden geschat, dit domein nog vergroot door den aankoop van eenige goederen, welke vroeger aan de kerk behoorden. Zal kardinaal Antonelli, die zoo ijverig is te werk gegaan tegen ieder die geestelijke goederen wilde koopen toen de „onwettige" autoriteiten die ten verk mp aai - sloegen, nu ook het anathema uitspreken over den keizer der Fratischen Men schrijft uit Triest van 24 dezer. Hier ontvangen depêches melden dat geheel Griekenland in opstand en een provisioneel be wind ingesteld is. Te Santa Maria zijn uit Ar- kananië gevlugte familien aangekomen. Van den 25. Koning Otto van Griekenland heeft de kroon nedergelegd ten gunste van zijn broeder. De provisionele regering heeft echter namens de burgers en de troepen, de dynastie vervallen verklaard. G R O O T-B R IT T A N N I E N Men schrijft uit Londen van 24 dezer. In bet glazen paleis zal morgen door Blondin eene afscheidsvoorstelling worden ge geven, die gezegd wordt a'le vroegere halsbre kende toeren te zullen overtreffen. Zoo zal hij, onder anderen, op het gespannen koord dansen met klompen met mandjes aan de voeten, op stelten staan en dansen op een stoel, achter uit duikelen over brandende kaarsen duikelen terwijl hij de trom blijft slaan en ook terwijl hij een volkslied op d viool speelt JONGSTE TIJDINGEN New-York, 13 October. De Zuidelijken zijn over den Potomac getrokken, en hebben daarbij een duizend paarden benevens eene aanzienlijke hoeveelheid kleedingstukken mede genomen, waarvan zij zich in Pensylvanië had den meester gemaakt. Bij een veldslag in Ken tucky hebben de Bondstroepen 1000 man van de Zuidelijken gevangen gemaakt, en zijnde korp sen dezer laatsten teruggetrokken. De generaal Mac Olellan maakt zich gere «d insgelijks de rivier over te trekkenen dan nieuwe operatien aan te vangen. Volgens de Noordelijke bladen hebben de Zuidelijken bij Corinthe de nederlaag geleden en daarbij .'000 man verloren. Het gerucht loopt ds$r zij Nashviile hebben ingesloten. In eene demo cratische meeting te New York is de proclamatie van Lincoln wegens de vrijverklaring der slaven en het schorsen der habeas corpus acte afgekeurd. De invoering der conscriptie te New-York is tot na de verkiezingen uitgesteld. 14 uii§jiiieu\vs. MAATSCHAPPIJ TOT BEVORDERING DER TOONKUNST. Zangschool Dat er in de behoefte aan goed zangonderwijs nog niet vol doende voorzien wordt, zal iedereen moeten bekennen wiens gehoor niet organisch gebrekkig of wel door gewoonte over matig lijdelijk en geduldig is. Eenigen mogen zich kunnen troosten me: de bekende spreuk dat ieder vogeltje zingt zoo als het gebekt is wij kunnen niet vooronderstellen dat de meerderheid genoegen vindt in het gezang waarop de Neder- laudsche ooren gemeenlijk vergast worden. In hoeverre het de taak der policie is het krankzinnig geschreeuw of gejank op den publieken weg tegen te gaan willen wij thans niet onder-' zoeken hoezeer wij verzekerd zijn dat het algemeen welzijn, dat der zoogenaamd zingenden en der verpligt luisterenden er bepaald door bevorderd zou worden maar wij bepalen ou" alleen tot die stern-uitingen welke men toegevenderwijze met den naam van gezang bestempelt, zoowel het zingen der lagere (mits nuchtere) volksklasse, als dat van den burger- enhoogereu stand. Dat onze natie, wat stem en muziekalen aanleg be treft door de natuur misdeeld zou zijn zoo als men beweert, kunnen wij niet toegeven bij goede leiding toch beeft men doorgaande even gunstige resultaten els bij onze verschillende naburen Zijn wij daarenboven niet stamverwanten van de Duitschers, dat zangerige volk bij uitnemendheiden'werd niet reeds voor eeuwen de toonkunst hier te lande met bijzonder geluk beoefend zoodat de Italianen, de leermeesters der Duitschers bij Nederlanders ter sehool gingen? Daaraan ligt bet dus on/68 inziens nietmaar wel aan het verwaarloozen der voorhanden elementen in lateren tijd. Eene historische beschouwing te leveren waarom en waar door de aandacht der natie of van hare regeerders van dezen tak van opvoeding afgetrokken werd, is onze bedoeling niet daar de ruimte van een dagblad daartoe te beperkt is, en wij het fait accompli dat men in de beoefening der zang kunst bij ons nog op lagen trap staattoch als slotsom zouden moeten erkennen. Wij handelen dus eenvoudiger dit aan te nemen hoewel wij moeten toegeven dat de toestand tegen woordig niet van achteruitgang getuigt. Doch het onderwijs strekt zich nog niet ver genoeg uit het is meer uitzondering

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1