- WINKELHUIS, V Ingezonden stukken. Advertentiën. NSW Zeetijdingen Een Woonhuis en Erve Bu rgerlStand te Zierikzee Beurs- en tflarktberigten Vervoer-Middelen. Be 1 I f I aan eene chemische bewerking te hebbenonder- worpen, waardoor hij draden had verkregen die de katoen zeer goed kunnen vervangen. De leden drongen er ernstig op aan, dat men de ontdekking van denheer Bruee naauwkeurig zou onderzoeken. Volgens berigt uit Nova Scotia beeft men in de hospitalen aldaar, welgeslaagd" proeven genomen met een nieuw middel tegen de pokki-n Een afkookseS van de saracenia purpurea, een in Nova Scotia groeijend papaverachtig gewas verdrijft die ziekte 12 uren na bet ontstaan en zonder dat op het gelaat van den patiënt eenig teeken der kwaal overblijft. Dailly Telegraph vergelijktin zijn no. van 17 dezer, keizer Napoleon bij een gezag voerder vaneen zwaar beladen kruidschip die, in strijJ met alle bepalingen op 't vervoer van kruid op zijn gemak boven de geopende luiken een pijpje zit te rooken. De bevolking van het vaste land is volgens het blad de bemanning van den bodem waarover zoo'n gevaarlijke ka pitein het bevel voert. Onafgebroken houdt zij 'toog op den schijnbaar zorgeloozen en ligtzin- nigen gevagvoerder gevestigd. Haar hartkrimpt van angst en zij beeft over alle leden. Gaarne zou zij haar kapitein in de kromhouten sluiten en het bevel aan den een of anderen bekwamen stuurman overgeven maar zij weet met wie zij te doen beeft en dat elke poging daartoe voor eerst wel te vergeefs zou wezen. Nu rest haar niets dan te blijven turente blijven beven en binnen 's monds den gevaarlijken meester te blijven verwenschen. Stond hij maar van die piek op maar hij doet het niet. Alles intrigu- eert de vreesachtige bemanningde vorm van zijn pijp de vonken van zijn vuursteen de rookwolkjes, die bij de lucht injaagt't biel', dat liij zich door den kajuitsjongen (de la Guéron- nièi'e) laat brengen, de klappen, die bij dezep of anderen in zijn slag nu en dan toedeeltin één woord de geringste handeling heeft waarde in hun oog u ant zij weten dat liet om 't leven gaat. Enaan den wal, op eerbiedigen afstand van 't strand gedekt tegen elke uitbar sting door de klippen van zijn eiland zoo vervolgt het blad zit de Engelschman ert wacht met philosophische kahnte het oogenblik af, waarop het schip „Europa's vaste lanrf" met man en muis in de lucht zal springen ten ge volge van eeno onvoorzigtigheid van zijn gezag voerder Napoleon III! Degeleerde Queensley, uit Cambridge een groot bewonderaar der Grieksclie rlichteis, heeft in zijn testament, bevolen dat men hem 11a zijn dood bet vel moet afstroopen en dit looijen zondanig dat daarvan «en perkament vervaardigd worde, waarop alsdan de Ilias van Homerus moet worden overgeschreven. Dit exemplaar zal iu het Britsch museum be waard moeten worden. Men schrijft uit New-York van 11 dezer. Bij Perrysville in Kentuckyheeft een groote veldslag plaats gehad tussclien de Noordelijken onder Buell en de Zuidelijken onder Bragg. He! verlies der Noordelijken wordt begroot op 2000 man. De Zuidelijken zijn daarbij geslagen en worden door de bondstroepen vervolgd. De corpsen van Morgan (Noordelijken) hebben bij Frankfort insgelijks eene overwinnig behaald. JONGSTE TIJDINGEN Nbw-York, 11 October. Het hoofdkwar tier van Mac Clellan is thans te Harpers-fen'y gevestigd. De Zuidelijken rukken op Gettys burg, in Pensylvanië, aanom zich meester te maken van de spoorwegbruggen ten einde Mac Clellan liet voortrukken te* beletten. Türtjn, 22 October. Garibaldi is naar Spezzia ovevgebragt en thans aldaar gehuisvest in liet etablissement Tori, eene bezitting van liet ministerie van marine. NT nieuw Helastinyplan. Eene. belasting op de Koffij. „Zoo dikwerf ik over oiis belastingwezen heb nagedacht" aldus spreekt de minister van finautien (1) „is het mij voor tgekomen dut een matig regt op koffij ongetwijfeld een der .minst drukkende belastingen was. Eene eerste levensbehoefte '„is het al wederom nieten het is dus eene belasting wier druk "men kan matigen of waaraan ineh zich geheel en al ont- Jrekken kan Deze woorden die tot inleiding strekken van het voorge dragen inkomend regt op de koffij geven naar onze overtui ging een beklagenswaardig bewijs, dat wij hier een minister voor ops zien die evenmin de geschiedenis van ons belasting wezen ais de behoeften van ons volk kent. Om eene belasting ,op de. koffij eene der „minst drukkende" te noemen voor onzen r. - -- terwijl men zoeken moet naar eene uitdrukking die de verbazing schetst over het hooren ontkennen dat koftij een volksdrank zou ziju. Wanneer wij slecht* herinneren dat het serviele Handelsblad zich, zijns ondanks gedrongen ziet uit te roepen „neen dat gaat te ver P* dan behoeft daarover wel niet veelmeer gezegd te worden. Ten allen tyde is in Nederland eene belasting op koffij en thee als de meest drukkende beschouwd geworden, omdat zij twee eerste levensbehoeften treft. Daarom was het slechts in tijden van lipogeo nood, dat men ze, vooral wat de koffij aangaat hief. Wij treffen zoodanige belasting het eerst aan in 1691 waar zij werd ingevoerd „ten einde in de zware kosten van den oorlog te voorzien" (2). Drie jaren later afgeschaft werd zij op nieuw als noodschot ingevoerd in 1699 (3), eu datkrna in 1715 door een nieuwe ordonnantie vervangen (4). Eindelijk in 1750 kreeg de belasting een nieuwen vorm Nvant zij kon niet meer geheven worden van ieder die koffij- en thee dronk omdat het volk er te zeer onder gebukt ging; men maakte er een soort van inkomsten belasting van door ieder naar zijne inkomsten of zijne ver teringen koffij- en theegeld te doen betalen Toen Gogel ortder de Bntnnfsche republiek een algemeen plan van belastingen ontwierp en het uitvoerde deels nog onder het bestuur van bodewijk Napoleon werd de belasting op koffij en thee niet in de heffingen opgenomen. Gogel de fiscale minister van finantien bij uitnemendheid, deinsde terug de twee eerste volksdranken te belasten terwijl hij haar tevens schetste als „allemadeeligst voor den handelgelijk wij reeds vroeger aantoonden. Kérst in 1819 trachtte men door een accijns op de koffij te heffen in den nood der schatkist te voorzien. Zij werd ingevoerd bij de wet van 21 Mei van dat jaar en provisioneel gecontinueerd bij de wet van 28 Dec. van 't zelfde jaar doch zij moest reeds bij eene wet' van *26 Augustus 1822 worden afgeschaft. ïn 1830, toen de behoeften 9teeds klommen voerde men de koffij belasting op nieuw in. De wet van 3 Junij 1830 bepaalde, dat vau alle ingevoerde koffij, die tot binnenlnndsch verbruik zou over gaan betaald zou worden f 10 van de honderd pond be halve de opcenten en het collectief-zegel. Ook bij deze wet trachte de toenmalige regering te doen wat ook de tegen woordige verlang! dat is de bezwaren wegnemen die den handel bij zoodanige heffing treffen zou. Alle mogelijke be palingen werden te dien aanzien gemaakt. En wat nu is het lot van deze wet geweest? Hat zij nimmer in 'werking is kunnen gebragt worden Het verzet daartegen was zóó sterk zoo van de zijde der natie ais van die van den handel, dat men terugdeinsde voor de uitvoering. De wet van 3 Junij 1830 (Staatsblad no. 18) bleef eene doode letter. Het komt ons dus ten eenenmale onbegrijpelijk voor hoé de regering, indien zij. de geschiedenis der koffij belasting in ons vaderland had geraadpleegd, er toe kon overgaan haar thans, in tijden van rust en welvaart, voor te dragen; maar nog onbegrijpelijk is het, datmen haar .,eeu der minst drukkende belastingen" noemt, en tegelijkertijd aan de koffij de eigenschap van volksdrank ontzegt! Wanneer menenkei Overweegt dat hier te lande ongeveer 30 millioen pond Java koffij jaarlijks worden verbruikt (6) dan zal wel niemand ont kennen dat zij een volksdrank bij uitnemendheid is geworden en wanneer de regering dus zegtdat die belasting „vo'komen past in het stelsel" dat door haar is omhelsd don moeten wij dit betwisten. Het gouvernement dat belastingen afschaft op zeep en op de braudstoft'en omdat het eerste levensbehoeften geldt kan zonder aan zich zelf niet. ongelijk te worden de koffij niet belasten. Zij zou doen wat Frère d'örban verleden jaar in de volgende woorden uitdrukte „En fait de système „d'impót le meilleur serait de ne pasen avoir. L'impót le „moiii8 mauvais est celui- qui existe 'et auquel on est habitué. „Aussi est-cè selon moi indigne d'un hom me d'etat et d'un „financier d'abolir un impót pour le rétablir par un autre. Vest donner d une main el reprendre de 1'autre." De voorgestelde belasting komt ons, bovendien, onstaat kundig voor met het oog op de belangen der schatkist. De regering zou toch in den grond der zaak niets anders doen dan zich zeiven belasten. ;l>e koffij is de eigendom van den staat; elke belasting die daarop gelegd wordt, moet den prijs van 't product drukken en alzoo nadeel doen aan den staat. Indien door de belasting van 5 cents op liet oude pond in gelijke evenredigheid de prijs der koffij daalt of de consumtie vermindert, dan zou de uitkomst zijn dat dc bevolking een barer meest geliefkoosde volksdranken belast maar de schatkist zich in geen enkel opzigt bevoordeeld zag. Prijsverhooging der koffij door belasting is uiterst gevaarlijk, nu het product zelf reeds zoo aanzienlijk in waarde is geklommen Van 184050 kostte de koffij gemiddeld 23 cents, van 1850 60 gemiddeld 30 cents en tegenwoordig wordt reeds 46 cents voor het pond betaald. De. koffij'drinkers in Nederland betalen nu reeds aan den staat 7 millïoeu gulden meer dan in 184050, en 5 mill. meer dan in 1850— 60 Is het nu niet duidelijk, dat wanneer door eene belasting van 5 ct per oud pond de prijs minstens tot 5l cents klimmen zalde consumtie zal moeten verminderen en iu gelijke mate.de prijs zal dalen De staat belast zich dus zelf: wat hij heffen zal van'de eene zijde, zal hij verliezen van de andere, en alleen het volk zal er schade bij lijden hetwelk het gebruik van eeu volksdrank zal moeten inkrimpen. De regering zelve schijnt dan ook het vermoeden van zoodanige uitkomst te bezitten want bij de regtvaardiging van het door haar voorgestelde cijfer 5 cents per pond zegt zij vdat men daardoor niet in verzoeking zal geraken om -dien prijs (van 10 c. per kilo) meer te verhoog en dan dringend noodza- kelijk is." I)u'a in alle geval eene prijsverhooging van 5 cents per pond; doch zal de koopman ook niet in rekening moeten brengen de mindere consumtie en zijne moeite en kostendie het gevolg zijn van het eutrepótsletael De prijs zal dus iooger stijgen dan het bedrag van het inkomend regtde regering zelve erkent hetalléén voedt zij de hoop dat die verhooging niet meer zij dan dringend noodzakelijk Stelt men na nog naast het verlies, dat dc schatkist lijden zal door daling der koffijprijzen de zeer aanzienlijke onkosten die het gevolg moeten worden vao eeii controle over 140 ii 150 millioen balen koffij jaarlijksdan durven wij gerust verzekeren, dut de staat bij deze geheele combinatie aanmerkelijk zal ver liezen terwijl de natie noodeloosgekweld en de handel op zeer onstaatkundige wijze belemmerd zal worden. Wordt vervolgd (1Tn zijn aanspraak bij de aanbieding der Staatsbegrooting. (2) Groot PlaccaatboekDl- IV, pag. 7S 3. (3) Ibid. pag. 866. (4) Ibid., Dl. V, pag. 1106. (5) Haudelsberigt van de heeren Hofmann, Schöffer en Cie. te Amsterdam, 1 Oct. 1862. Wij stuiten hier op eene moeijelijkheid. De regering stelt de opbrengst der koffrj- belasling ad 5 cents per pond eu van de verhoogde thee-belas ting op 1 millioen te zamen maar de consumtie der koffij alleen bedraagt 30 millioen pond zoodat de belasting op dat artikel reeds 1ipillioen zou moeten opbrengen. (N. H. v. 's Gr.J Voor de vele bewijzen van deelneming, betoond bij het overlijden van mijn geliefden oudsten Zoon betuigen wij onzen o|iregten dank. Zierikzee L. KOOLE. 24 October 1862. van de afdeeling SCHOUWEN en DUIVELAND der Zeeuwache Maatschappij van Landbouw op Donderdag den 30 October 1862, des na middags ten 1 ureten Huize van ^W. G. Zandvookt te Zierikzee. Zierikzee 23 October 1862. De Secretaris der Afdeeling voornoemd H. G MULOCK HOUWER. Een perceel WEIEAAD groot 0,92,40 (O. M. 2 G. 65 R.) Gemeente Haamstede tol November e. k. iu huur bij H. KOOMAN. Te bevragen ten Kantore van Jhr. W. M. H. de JONGE, te Zierikzee. (Brieven franco). Door sterfge.val uit tie hand te koop! een geschikt ingerigt voor IJZERWAREN, staande op eeno der beste standen der Stad Zierikzee, le bevragen met franco brieven onder letter O bij den Boekhandelaar S. Ochtman Jz.te Zierikzee. .Zierikzee, 22 October. De schooner Thetis kapt. J. Butterillalhier van Boness als bijlegger binnengekomen en bestemd naar Brusselis beden tegen den morgen, wind z.w. t. w.2 rifskoelte, zonder loods, onder zeil gegaan en vervolgens bij „Vuilbaard" aan den grond ge raakt. De boot van den reddingskotter is on- Een fraai ligt bruin 1MEKK1E- l'.WISD te KOOI' mak en goed bij den Weg loopend. Te bevragen bij de Uitgevers dezer Courant. De Notaris Mr. C. van der LEK db CLERGQ zal, ten verzoeke dei- Erfgenamen van wijlen den Heer J. GE- RADTSop Dingsdag den 28 October aan staande, des namiddags ten 2 ure, in het Loge ment van den Heer F. J. van OPPEN, te Zie rikzee, publiek presenteren te verhoopen de navolgende ONROERENDE GOEDEREN: staande en gelegen op de Nieuwe Haven te 7Je- rikzee, kadaster sectie B, No. -102. Een dito, in bet Papenstraatje aldaar, sectie BNo 381. Drie Pakhuizen met Erven, op de Engelsche Kaai aldaar, sectie F., Nos. 95, 102, en 103. ■4 Bunders 20 Roeden, ÏO Ellen Bouw- en Weilanden inden Polder „de Zuidhoek" onder Zierikzeesectie F, Nos. 49 64, 70, 137, 138, 184, 185, 286, 287, 288 en 483. 31 Roeden Bouwland, aan deii Scheep- timmerdijk aldaar, sectie E Nos. 225 en 308. 1 Bunder, 71 Roeden, 70 Ellen Wel land benoorden den Smallenweg onder Rerk- werve, sectie K No 105. 1, Aandeel in de Meestocf, het Stamp- huis en verdere gevolgen, genaamd „de We reld," staande en gelegen buiten de Zuidhaven poort der stad Zierikzee, sectie F, Nos. 336 en 337, groot 12 Roeden, 96 Ellen. Kou' Obligatie, ten laste den Polder Zuider-Nieuwland, groot f 300k 4°/0, Breeder bij Biljetten omschreven. van 17 tot en met 24 oct. 1862. Geboren. I Een zoon van J. Waale en J. de Looze. Eene dochter van J. A. Struijken J. M. Louw mans. Eene dochter van H.de Graaf en C. Hoeder. Overleden. H. Peute oud 21 m.z. P. van de Graaff, oud 58 j., echtgen. van J. de Haan. A. Enzlin oud 3 j. en 11 m., d. (In de vorige opgaaf stond overledenP. Barre voets, moet zijn P. Horrevoets.) middelijk uitgegaan doch zonder hulp verleend te hebben weder terug gekomen zijnde het schip zonder adsistentie vlot geworden en ter reede geankerd. Brouwershaven gearriveerd 21 Oct. Ran, F. E. Shalsberg, Callao 21 Therese, A. Bruce, Grangemouth, 22 Delft, S de Boer, Bassein, allen naar Rotterdam. 22 Stad Dordrecht, H. L. Stasse, Dord recht Londen. 22 Victoria, W. Dumlin, 22 Thomasine, J. Cleetbeiden naar Rotterdam 22 Marie, Giennopulo, Constantinopel allen van New-Gastle, de laatste met verlies van ankers, kettingen en zeilen. 23 Sara, J. 11. Stuit, Londen, Dordrecht. 23 Volunteer, J. Crains Leith Rott. 23 Uitgezeild: Stad Dordrecht, II. L. Stasse Dordrecht, Londen terug uit zee. Prijz-m der Effecten te Amsterdam. dtu 23 October 1 8 62, Nedei land Werkelijke Schuld 2'/5pet dito dito 3 dito dito 4 Aniortis. syndic. 3''a It tul fin d bij Ilope 1798/1816 5 dito 1828/1829 5 bij Stieglitz. 5de leen. 5 dito 6de leen, 1855 f Leeniug I8f>9 Leening 1860 4»/a dito bij Hope Oert. van ass. fj Poplscheschatkisf oblig. 4 Aandeel groote Rass. spoorweg a f 236 volgefourn. 5 Oostenrijk Weenerbank bij GoJJ.en Po. 5 di' o "dito 4 Mstaliek 5 dito 21', dito, rente Amsterdam 5 dito nationale 5 Weener-aand.a 6 500 ,14. 1860 5 Portugal Bnitcnlandsch van 853 3 dito van 1856 a I860 3 Spanje Buitenlandse}] 3 Binnenlandsch 3 Buïtenlandseh 3°/n nn 2 249ste Staats-Loterij. 2de klasse, lste Lijst No. 2977 720,000; no. 2769 1500; no. 1743, 2443 en 12987 ied-r1000. 2de Lijst. No. 6512 5000; no. 75 80 /"1500; no. 471 en 16508 ieder ƒ1000. 3de Lijst No. 18106 ƒ2000, Middenprijzen van de volgende artike'en te Zierikzee, van den 23 October 1862. De Red. Mudde. Oude Tarwe 1863 f 11,50 Paardeboone.n Nieuwe dito 1861 10,25 Witte dito Afwijkende dito - 0,00 Bruine dito Z .-Zomer dito - 0,00 Graauwe Erwten Ordinaire dito - 0,0(1 Groene dito Rogge - 6,80 Gele dito VVinter-Gerst - 5,50 Koolzaad Zomer-dito - 5.25 Zaai-Lijnzaad Haver - 2,80 Slag-Lünzaad He Ned. Mudde t 6,50 8,5') 9.00 0,00 7,50 0.00 I 0,00 0,00 I 0,00 Marktprijzen der Meekrap van den 23 October 1862, Twee en een lste kw. blank Twee en eeu middelbare dito Twee en een, mindere dito Een en eeu lste kw. blank Een en een middelbare dito Een en een mindere dito Onberoofde 1ste kw. blank Onberoofde, middelbare dito Onberoofde, mindere dito Muilen Middelbare dito te Zierikzee Teelt 1862 f 22,00 k 22,50 - 21,00 a 21,50 - 20,00 a 20,50 - 22,00 a 22,50 - 21,00 k 21,50 1 - 20,00 a 20 50 - 22,00 22,50 - 21,00 21,50 - 20,00 h 20,50 - 3,00 k 3,50 - 2,00 k 2.50 van Rotter dam Zondag 26, 's morg. 8'/a Maandag 27, lO'/j Dingsdag 28, 10 V2 dienst tusschen Middelburgen Rotterdam. van Middelburg Zondag 26, 's morg. 6 Maandag 27, 6 Dingsdag 28, 6 De diligence zal van Zierikzee../2 uur na de afvaart del stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelbar# naar Rotterdam gelijk mei de afvaart der stoomboot rijden.| dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Goes: Van Rotterdam Maandag 27, 's morg 5 Zaturdag 25, 's morg. 83/4 Woensdag 29, 5 j Dingsdag 28, lO'/ï dien tusschen Vlissingen en Rotterdam. Vr.n Rotterdam des dingsdag8 donderde# t en zaturd.'smorg ten P De afvaart der stoomboot van Rotterdam is zooveel i Van Vlissingen des maandagswoensdags en vrijdags 'smorg. ten 8ure in verband met de aankomst van den Rijn-spoortrein De diligence rijdt van Zierikzee des morgens ten 9 ure vo(# deafvaart van Vlissingen naar Rotterdam en des middags f IO'/j ure voor de afvaartvan Rotterdam naar Vlissingen. Ter Stads-Drukkerij van de Erven A. de Vos. 64 '63/s 13 101 v, 10 1 S31;, i)0V, 58 Vit 13 «03, 73 rikzi •W/-„ ii OliiSi hinr 7107 V, Ver cret zal - 22 6 023. gesl /M7'A 1 45".'n 1 l« 1 «V, arr sein hou< vooi verv oud< M ei i, Z were het 1 aan der luitel noer bij h den en Z burg van aan ledeij bet dat t keerl aang sociS de ni daar de ja mee^

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2