Zaturdag 25 October 1862 VOERSDAG ElZATURDAG. ,en Uinneulandsche Tijdingen ISuitenlandsche Tijdingen femiiig liefden ils ook >14. EK. OEK. lo.M. mn- ii eoed ZIEIIk/i MANT PRIJS DER ADVERTENTIES. Gewone 12'/,. cents de regel GeboorteHuwelijks- en Doodberïglen van 16 regels a f 1 behalve het zegüregt. V E R S C H IJ N T AR O N N E M E N T I-I' li I.I S. Per drie maanden f2,00. Franco per'vost f 2.25. Inzending der Adverlenlién daags tevoren, voor 10 ure'sniorg. fell van Rotter- niuion- New- 1. van org. Londen. Isagiers ifvrou- 64 V» 763/» VS 1013/4 SS1/8 ill'/, 583/8 nu ~ö'is "4 7a M»/.« 71)3/8 1197' 51 W,4 175 6'23/8 453,, «V„ 1 6 a».» i 45>/4 alleen in |")e gewone %chts trage mindere |asche 011- winter KB, korte Nieuwe a f6,80. |t onveran- rda 2ÏBHIKZEE 21 October. Gisteren avond werd alhier eene vergadering gehouden door het alhier gevestigde departement der" Maatschappij -tot bevordering van Nijverheid, welke door 41 ledeu werd bijgewoond. De notulen der vorige vergade ring Worden na voorlezing goedgekeurd. De secretaris der commissie van kunsten handwerken en fabrieken, leest de beantwoording voor der vraag, in de vorige - vergadering in de vraagbüs gevonden „Kunnen voch- ti^eWébonwen met goed gevolg gedraineerd worden en hoe Van welke de slotsom is: dat de drainering met goed gevolg kan toegepast worden bij zoodanige gevallen in welke de vochtigheid ontstaat door den vochtigcn grond. Hierover ontstaan discussion bij welke verschillende leden middelen aangeven om vochtige muren droog te" maken. De secretaris leest de ingekomen stukken voor, te weten: a. eene uitnoo- diging'van liet bestuur der Industrieschool, om eene toelage welke wordt toegestaan; b. eene missive, houdende de vraag „hoe cu waar kan Iiicr ter stede hef best eene badinrigting worden opgerigten c. idem, „hoe kan eene vereeniging tot verbetering der woningen van de arbeidende klasse alhier tot stand komen welke in handen van commissïen zullen gesteld worden. Na dat een lid der commissie voor den landbouw was be noemd wordt door den voorzitter, den heer J. II. Ocht- man, Join in de pauze geëxposeerd: de resultaten van eene door hem. genomene proeve tot verbetering der meekrap- cultuur. Hij deelt daaromtrent mede, dat in de maand klei 'en vorigen jare een strookje grond in tweeën gescheiden is beplant, met meekrap kiemen, op de helft van die strook is gestrooid een poeder, genaamd Meekrap-zwart, vervaardigd in de fabriek der firma: Ochlman van der Vliet en Co in de verhouding van een kilo per roede. De planten, welke liet meekrap-zwart genoten, groeiden veel krachtiger en guller en bij het delven, dat dezer dagcii plaatshad, leverden die wortelen welke uiterlijk in dikte over het geheel en vooral aan den hals der wortelen, volgens het oordeel der land bouwers verre vooruit waren een meerder gewipt op 40% liit resultaat was te belangrijker, omdat eene over 2 jaren geno men proef door den landbouwer von Bvrgh in het poortambacht gelijke guustige uitkomsten opleverde. Hierop wordt besloten genoemde wortelen nog gedurende 8 dagen ter visie te leggen cn is door den exposant beloofd in de volgende vergadering de drooge opbrengst, het poeder en de kleurstof der proeven te vertoonen Verder zijn ter bezigtiging gesteld, monsters vilt voor stoomcilindersstoomhouders en dakhekleeding van den heer II Th. C Bellings te Amsterdam met prijs courant. Idem monsters ruw gezuiverd gemordanceerd en niet verschillende kleuren goverwd varkenshaar, benevens de verwhonten daartoe gebezigd welke proeven door bovenge- noemden voorzitter zijn genomen in het belang van een in dustrieel binnen deze gemeente. Idem, een driejarige mee- krapplant verkregen door een zaadje, tentoongesteld door genoemden voorzitter. Idem meekrapwortel ingezonden dóór den heer I). van der Maas. De voorzitter geeft kennis dat de heer W. W. Verduyn,\.Q Rotterdam,, lid van dit departement is geworden, en biedt namen3 gemeldeu heer een Stal monsters thee aan ter com pletering van de collectie vroeger van een geacht ingezeten ontvangen, welke monsters mede worden geëxposeerd, om daarna in de waren-verzameliug te worden gedeponeerd. Na dc pauze wordt nog door een lid een stuk voorgelezen over huiszwam welk stuk was opgenomen in het Polytechnisch Tijdschrift. Nadat de voorzitter daarvoor dank had betuigd sloot hij de vergadering. Z- M. de koning heeft zondag avond ten &V8 ure op het Loo ontvangen de commissie, lenoemd door de staten van Gelderland, om aan M. aan te bieden eene medaille voor zijne Jelancrctellino- in het lot dor ongelukkigen door )rg. 6 8 Va 8'/2 afvaart der Middelburg ooi vijdeu Wam. ilam (donderde'., J ten 8 /.lUfJ ,'eel mogelijk c\e Vos. watersnood in den winter van 186 l. Naar men verneemt is de tweede kamer Ier staten-generaal ter hervatting harer werk- laanihedenopgeroepen tegen dingsdag den 28 )ctobcr e. k.des namiddags ten 2 ure. - Te 's Gravenhage is door de commissie oor de staats-spoorwegen aanbesteed het hou- i'eyi van een stations-gebouw enz.teBergen-op- 'Oomten behoeve van den spoorweg van osendaal tot Bergen-op-Zoom. Minste in- dirijver is de heer C. van Dam te Ameide voor ,52,000. Men schrijft uit 's Ha ge van 21 dezer, gisteren namiddag, ten ongeveer 5 ure, is de bliksem geslagen in den nok van den houtzaag molen van den heer P. Mouton alhier, gelegen in de gemeente Wateringen Aangewakkerd door den sterken wind was de molen spoedig ge heel afgebrand. De brandspuiten van Wate- ringen Rijswijk en de Heul bevonden zich spoe dig ter plaatse van het' ongeval maar konden de vlammen niet meester worden. Ten omstreeks 9 ure kon men den brand als opgehouden be schouwen. Evenwel waren er nog vele voor werpen smeulende Menschenlevens heeft men gelukkig niet te. betreuren. Ook hebben de belendende gebouwen weinig of geen schade geleden. Uit Rotterdam schrijft men van 21 dezer. Heden namiddag brak boven deze gemeente en omstreken een zwaar on veder losvergezeld van stortregen en hagelslag Ruim een uur later keerde de bui met vernieuwde woede terugenis de. bliksem in een schoorsteen geslagen van het pand van den heer Hulstkamp, aan den Boeren- steiger alhier. De schoorsteen is van boven ver nield teiwijl een meisje, dat. zich ineen ver trek bevond hetwelk met den schoorsteen in verband staatligt gewond is. Onder Matthe- nesse i? een jong paard door den blik; em gedood Ook op zee heeft het onstuimige weder on heilen veroorzaakt. Zqo is te Petten een schip gestrand en te CalLvfsóog een wrak aangedre ven benevens oen lijk. Voor meerdere zee rampen is men zeer beducht. Ren hmdsvaartuig, genaamd de Noodhulp met munitie van den Helder na ar II »-I D voet- sluis belastis onder Wieringtn aan den grond geraakt; men is ter hulp gegaan doch daar de Noodhulp te hoog op strand zit, kon men haar niet naderen en zal men waarschijnlijk moeten wachten tot liet onstuimige weder eenigzins is bedaard om, zoo mogelijk behalve de bemanning ook schip en lading te redden. Heden morgen had bij het lossen van het bark schip Ida Elizabeth, liggende in de Boompjes alhier, met eene daartoe in gebruik zijnde stoommachine, welke in eene aak of vlet ge plaatst is, een viveselijk ongeluk plaats. De machinist door ziekte afwezig zijnde, werd de zorg voor de machine opgedragen aan tweejon gelingen de een 1 1 en de ander 14 jaren oud. I)e jongste titer twee. F. Verschuur, geraakte bij toeval tusschen een rad waardoor hij eenige malen werd rondged ugerd en daarbij de beide be'enen brak, en eene diépe en gevaarlijke wonde benevens andere kneuzingen bekwam. Hij is naar het ziekenhuis aan den Üoolsingel overge- bragt; er is geen hoop op levensbehoud. Men schrijft uit Deventer van 20 dezer. Onder de tegenwoordige merkwaardigheden behoortdat hier een geneesheer uit Diepen- lieim gevangen zit, die een zijner patiënten, door een wat al te kras recept heeft doen sterven en daarom werd veroordeel l. Daarin is op zich zelf niets mei kw aardigs maar wel daarin, dat de man in zijne gevangenis zijne patiënten mag ontvangenzijne practijk uitoefenen en zijne krasse recepten schrijven. Men schrijft uit Karrpen van 21 dezer. Bij hetonweder, dat gisteren avond tusschen 8 en 9 ure in deze streken woedde, is de bliksem geslagen in de woning vnn Gerrit Kriens Vinke, aan den Bran derf lijk in Grafhorst. Gelukkig had men den brand spoedig gebluscht. De vrouw van Kriens heeft eenig letsel aan het ge- zigt bekomen en een varken is dermate getroffen dat het geheel verlamd is Een boom bij de woning is vaneen gespleten. DUITSCHLAND. Dé Presse doet opmerken dat de inge diende begroeting voor 1868, te Oostenrijk ten bedrage van 388,698,000 ff.sltiit met een te kort van 84,598,000 ff., en dat de ministers wanneer alledoor hen in te voeren bezuinigingen beantwoorden aan. het oogmerk, dit te kort hoogstens zullen kunnen herleiden tot de ronde som van 80 millioen. Men hoort spreken zegt het bladvan eene verhooging van sommige reeds neerdrukkende belastingen tot een bedrag van tusschen de 34 en 35 millioen voorts van een nieuwe Pening vpn weinig minder dan 50 millioen'waarvan de helft zou gevonden worden ten koste van het privilegie der bank. Het buis Anselme Rothschild te Frankfort had volgens een vei haal van het Parii clïe weekblad Figaro onlangs een wissel van een zeer belangrijk bedrag afgegeven op het huis Nathan Roth-child te Londen. Toen deze bij de Engelsche bank ter discontering werd aan geboden moet zulks geweigerd zijn, onder op gave dat „de bank- alleen hare eigene biljetten en geenszins die van particulieren disconteerde." Toen Nathan Rothschild dit vernam riep hij uit: „Particulieren!Wij zullen die heeren van de-bank eens laten zien welke soort van particulieren wij zijn Drie weken later kwam hij na clien tus- schentijd besteed ie hebben aan het verzamelen van alle bankbiljetten van 5 p. st die hij in En geland en geheel Europa had kunnen magtig worden in per>oon bij de opening der bu reaux in de bank. Hij nam bedaard uit zijne portefeuille eene banknoot van 5 p. st welke hem dadelijk werd verwisseld tegen vijf guinjes. De heer Rothschild onderzocht elk goudstuk naauwkeurig en bergde ze daarna in een g.dd zak, om vervolgens een tweede, een derde, tot een honderdste banknoot ter verwisseling aan te biedentelkens het goud angstvallig keu rende. Toen zijne portefeuille ledig en zijn geldzak vol goud was, kwam eenüvereibediende den baron eene andere welgevulde portefeuille en een ledigen zak brengen, al hetwelk zóó werd voortgezet tot dat de bureaux moesten worden gesloten. De baron had in zeven uren 13,000 p. st. geïncasseerdmaar aangezien negen ge ëmployeerden van zijn huis op dezelfde wijs de negen andere bureaux van den vroegen morgen af hadden bezig gehouden volgt hieruit dat liet huis Rothschild in één dag 117,000 p st. in goud uit de bank geligt had zonder dat iemand anders iets had kunnen bekomen. Al wat excentriek is, behaagt de Engelschen, zoodat men aanvankelijk hartelijk lachte over dien trek, maar de zaak kreeg een bedenkelijker aanzien toen dezelfde manoeuvre den volgenden ochtend met vernieuwde woede werd herhaald en baron Rothschild te kennen gaf, dat hij dit twee maanden zou volhouden. De directie der bank werd angstig, en niet zonder redenwant zoo veel goud bezat zij niet. Zij koos de wijste partij, en des avonds was in alle Lonóensche dagbladen te lezen, dat de bank voortaan het papier van het buis Roth schild zou disconteren op gelijken voet als de bankbiljetten, Uit Rieberich meldt men dat de chef van liet bankiershuis gebr. Haas aldaar met achterlating van 300,000 ff heimelijk is ver trokken. Deze man stond vele jaren ter goeder naam en faam een groot gedeelte der mindere klasse had zijne bespaarde gelden zonder waar borg bij hom gedeponeerd. Zijne onroerende goederen vorderingen enz., had hij aan an deren overgedragen zoodat de schuldeischers niets zullen bekomen. Men schrijft zijn faillisse ment toe aan beursspel. FRANKRIJK. Uit Napels wordt gemelcldat Het -herigt vail liet ontsnappen van den preia itCennafiempo uit zijne gevangenis bevestigd wórdt. Naar men verzekert is dit met behulp van eene teenen mand gelukt De hoofdsuppoost verdacht van mede- pligtigheid is gearresteerd. en voegt daarbij dat de Bntsche schepen hebben geweigerd den vlugteling eene schuilplaats te verleenendat hij zich schuil houdt en dat in de woning van liet liberale dagblad Nomade eene huiszoeking beeft plaats gehad. Ofschoon de gezondheidstoestand van Garibaldi^ ongerustheid blijft verwekken meldt men als zc-ker dat zijn protest tegen de amnestie eerlang liet licht zal zien. Pogingen zijn. aan gewend maar vruchteloos om hem van flat voornemen te doen afzien. Indien zijne wonde geen ernstiger aanzien verkrijgt zal liet stuk tegelijk te Turijn Parijs en Londen worden openbaar gemaakt. Men beweert, dat de Fransche regering van dit stuk reeds kennis draagt. Volgens den particulieren correspondent van een der grootste Engelsche bladen, ligt de tafel in Garibaldi's slaapkamer te Spezzia zoo vól met couranten en brochures dar. ze veel over eenkomst heeft met de zoogenaamde „couranten- tafel" in eene club of sociëteit. Eene andere tafel is met brieven als bezaai 1. Als al de aati Garibaldi te Spezzia toegezonden brieven in één band werden gebonden zcu men een foliant voor zich hebben op welks bladzijden de taal van alle beschaafde volken vaii Europa te lezen zou wezen. Majoor Vecchi houdt zich met de beantwoor ding van al deze brieven onledig. Als een staaltje van sommiger inhoud haalt de correspondent er ééne aan waarin o. a. Garibaldi de Maarten Luther der 19de- eeuw wordt genoemd Ook Alexander Duma;, heeft zijn brief van rouwbeklag toegezonden tevens met kennisge ving, dat hij voornemens w is spoedig een ver slag van 't gevecht bij Asp-omonte in 't IPht te geven. Garibaldi heeft den romancier echter door majoor Vecchi doen verzoekenom liefst dat plan uit te stellen, tot tijd en wijle hij in de gelegenheid 2011 wezen hem persoonlijk inlich tingen omtrent het gebeurde te verstrekken, GROG T-B R l T T A N N I E N Londkn 20 October. Heden ochtend ten 8 ure is aan de beruchte giftmengster Catharina Wilson vóór de gevangenis van Newgate de doodstraf voltrokken. De massa menschen die liet akelige to meel aanschouwden was ontel baar, waartoe welligt de omstandigheid heeft bijgedragen, dat sedert 1848 géene executie eener vrouw heeft plaats gehad. Omtrent don storm die dezer dagen ge woed heeft, luiden de b*»rigten allertreurigst, aangaande de schipbreuken op deze kusten en elders Te Liverpool heeft men 11. vrijdag het zonderlinge natuurverschijnsel aanschouwd dat hoewel ten 5 ure 25 minuten des ochtends hoog water in de Mersey was en de eb dus een aanvang nam, reeds een half uur daarna de vloed andermaal kwam opz; tten en zelfs tot 18 duimen bovpn hoog water opliep. Waaraan dit verschijnsel moet worden toegeschreven is zelfs voor de oudste zeelieden onverklaarbaar. Welke pogingen men al in het werk stelt om de katoen te vervangen bewijst het volgende feitOp een te Liverpool gehouden vergade ring van de kamer van koophandel is een brief ingekomen van zekeren mr. James Bruce, van het 33ste regementwaarin hij zegt rammenas

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1