oensdtig 8 October. 1862 WOENSDAG EN ZATURDAG. v. 81. tSiimenlandsche Tijdingen Buitenlandsche Tijdingen WANT PRIJS DER ADV E RTENTIE N. Gewone 12'/, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- en Doodberigten van 16 regels af 1 behalve hel zegelregt. VERSCHIJNT: ABONNEMENT S-P RIJ S. Per drie maanden f 2,00. Franco per post f 2,25. Inzending der Advertentiendaagstevoren, voor 10ure'smorg. Zjerikzke, 6 October. Men verneemt dat ingevolge Zijner Mujesteits verlangen, onze stadgenooten jhr. M de Jonge, en mr. C. van der Lek de Clercq dezer dagen door tu-?sch en- komst van Zijner Majesteita Commissaris in dit gewestzijn vere» rd geworden met een photo- graphisch portret van Zijne Majesteitvoorzien met *s Koiiings eigenhandig daaronder gestelde naamteekening. Op het wachtschij) te Hellevoetsluis is met 11 Oct. a. s. geplaa st de luit. ter zee 2de kl. G. Kruys en zulks ter vervanging van den luit. ter zee 2de kl. J. Isebree Mot-ns die met gemelden datum op non-activiteit wordt gesteld. De zaal van den lieer Hegoor, te 's IIage, is op eene eigenaardige wijze gedecoreerd ten behoeve van het concours der ligcliaamsoefenin- gen dat thans aldaar is aangevangen er. dage lijks voortgezet woidt. Vele belangstellenden wonen die oefeningen bijalgemeen wordt hulde gebragt aan de leerwijze van den heer Hegoor, die daardoor vlugheid, beh» ndigheid en juistheid van de behandeling der verschillende wapens bij zijne kweekeÜngen zeer b« vordert. De vereeniffinof t >t regeling en verbeto- O O ring der vnichtsoorten te Boskoop, hield hare tentoonstelling van vruchten op den 25 en 26 Sept.jl. In het geheel waren ingezonden door 15 leden der lste10 leden der 2de, 3 leden der 3de en 7 leden der 4de klasse, 290 appe- lensoorten, 200 peerensoorten, benevenseenige druivenperziken enz. Als eene bijzonderheid kan men vermelden dat in een tuin in de Maliehaan te Utrecht toe- behoorende aan den hovenier de Rijk, onder Abstede thans voor de tweedemaal aardbeziën geplukt worden van dezelfde planten die in het voorjaar vrucht hebben opgeleverd. Men schrijft uit Arnhem van 4 dezer. Als eene bijzonderheid kan medegedeeld wor den, dat bij het schoone weder, hetwelk de Oc- tobermaand ons aanvankelijk levert, in deze streken meikevers gezien zijn even vlug en tierig als in het saizoen waarin zij gewoonlijk voorkomen. I le aankomst der stoomboot Nora, op 11. maandag te llarlingen, maakte op velen een pijnlijken indruk. Niet minder dan 178*/4 vaten boter werden door baar van Londen als onver koopbaar teruggebragt De boter is onbruikbaar. Vele was zwaar beschimmeld, andere stonk erg, vele was zwart, sommige had geheel de kleuren reuk van kaarsvet, terwijl uit die van enkele vaten de maden kropen 1 Jet houtwerk der vaten was van binnen en buiten geheel zwartalsof het gebrand was en de inhoud van de meeste kan niet anders dan tot wagensmeer of iets der gelijks gebruikt worden. Deze boter was tegen de hoogste marktprijzen ingekochten levert dus eene aanzienlijke schade voor de handelaren op. Uit Zwolle meldt men 3 dezer. Gisteren en lieden werd voor dearrondissements-regtbank alhier de beruchte zaak behandeld kontra van der SelUIderink Kampervan der Lek c. s. Na het hooren der getuigen (35 k charge en 6 k décharge) is het nemen van het requisitoir tot aanstaanden vrijdag uitgesteld. Met belangstel ling ziet men den uitslag dezer zaak te gemoet. Dat ze ingewikkeld is blijkt genoegzaam uit liet groot getal getuigen. Door hunne verklaringen geraakt men nu in kennis met handelingen sedert lang ongestoord gepleegd en die gestrekt hebben, om een voornaam koopman in verfstoffen van zijne waren te berooven en deze tegen zoo lauen prijs aan den man te brengen dat de be stolene met. den koers zijner eigen goederen niet meer kon koncurreren. Men ziet dat het bedrog nog al op groote schaal is gepleegd. DUITSCHLAND. De Weener Presse verhaalt het volgende voorbeeld van godsdienst-onverdraagzaamheid „Wilhelm Pleusz, burger van Prezau in Mo- raviö en blikslager van beroep, gevoelde zich om gemoedsbezwaren genoopt van de Roomsch- Katholieke tot de Protestantsche kerk over te gann. Nadat Pleuszmet inachtneming der wettelijke voorschriften en onder kennisgeving van zijne geloofsverandering aan den pastoor tot Wiens parochie hij behoordeals lid der Evan gelische kerk van de Augsburgsche belijdenis te Zaüchtl was aangenomenwerd hij voor «ie geestelijke diocese-regtbankteOlmutz gedaagd; doch de nu Protestantsch geworden burger meende geen gevolg te moeten geven aan eene dagvaarding hem gedaan door een voor hem niet meer bevoegde geestelijke over hoien der halve verscheen hij niet voor deze, nu zij hare bevoegdheid ook tot do Protestanten trachtte uit te strekken. Naar In t scheen liet de geeste lijkheid de zaak nu varen, want Pleusz bleef zon der verdere aanmaning en men viel hem niet lastig, behalve dat hij de smartelijke gewaarwor ding moest ondervinden dat zijne kinderen op de Katholieke schoolwaar zij onderwijs geno ten dikwijls hoorden dat hun vader een ketter wasvan de zaligheid uitgesloten en der ver doemenis overgeleverd. Daarbij bleef het ech ter niet. Den 17 Augustus jl werd in de kerk, ten aanhoore van een zeer talrijke gemeente twee achtereenvolgende malen van den kansel en het altaar de banvloek uitgesproken over den Protestant Wilhelm Pleusz, hij als ketter open lijk gebrandmerkt en den geloovigen alle om gang met hem ten strengste verboden." Uit Petersburg wordt van 26 September gemeld. Aangaande de vi»ring van het feest van het duizendjarig bestaan des Kussischen rijks, dat den 20 dezer te Novogurod plaats hadverneemt men na Ier de volgende bijzon derheden Vroeg in den morgen kwamen de troepen ruim 20,000 man sterk, onder de wa penen. Ten elf ure steeg de keizer te paard begaf zich toen kerkwaarts, en vervolgens met den plegtigen stoet der geestelijken naar het ge- denkteeken welks omhulling bij zijne aankomst wegviel, waarna de Ambrosiaansclie lofzang aangeheven en een gebed uitgesproken werd. Hierop volgde het voorbij defileren der troepen died'»orden grootvorst Nicolaas werden aange voerd, en in welker gelederen zich ook de groot vorst Michael en de zonen des keizers bevon den. Des middags weiden de militairen ont haald en werd een diner van 350 couverts ge houden waarna de stad des avonds geïllumi neerd was. De keizer begaf zich tot bijwoning van het landelijk feest naar Nurikowa waar hij doorreed spreidden de boeren hunne kaftans op den weg uit. Tot den adel rigtte hij de vol gende aanspraak Mijne heeren Gaarne maak ik mij de gelegenheid ten nutte om u bij het duizendjarig jubel des Russischen rijks ge luk te wenschen. Ik verheug mij dat de Voor zienigheid mij vergund heeft dezen dag met u in onze stad Novogorod, eens de bakermat des rijks te kunnen vieren. Moge deze gedenk waardige dag een band, die alle standen met de regering verbindt, op den grond van Rusland nog vaster knoopen, om gemeenschappelijk naar het éénig doel te streven het geluk en de welvaart van ons dierbaar vaderland Ik ben gewoon mijne heeren, den adel te beschouwen als den hechtsten steun des troons, als den ver tegenwoordiger der onschendbaarheid des rijks en als ten innigste met den roem daarvan ver bonden. Ik ben overtuigd dat gij, op het voor beeld uwer vaderenen dat evenzeer uwe af stammelingen voortvaren zullenmet mij en mijne opvolgers het Russische rijk te dienen Lk zeg u hartelijk dank voor uwe vriendelijke ont vangst. Ik maak staat op uwe verknochtheid en ben overtuigd dat zij nimmer wankelen zal." GROOT-B R1TTANNIEN De kwakzalverij in uithangborden wordt in Engeland nog veel sterker gedreven dan in Frankrijk. Zoo voert een droogist te Londen o. a. den titel van „Gebreveteerd uitroeijer van ongedierte, in dienst van Hare Majesteit." Bo ven een fraai versierden winkel leest men „Le verancier van ezellinnenmelk aan HU. KK. HH. den hertog en de hertogin." Maar de mooiste van alle is nog de vergunning welke een kunst draaier gevraagd heeft, om zich voortaan te noemen „Kabriekant van houten beenen van Z. K. II. den prins van Wallis." Onder het opschriftEen zorgzame huisvader meldende dagbladen dat een zekere Clark te North-Shields reeds dadelijk na zijn huwelijk, ruim 20jaren geleden, eenige dood kisten van blinkend mahonijliout ter. dienste van zijn gezin had vervaardigd en in zijn huis had bewaard, in eene van welke hij dezer dagen zijne overleden vrouw nedervleiile, na reeds van tijd tot tijd hetzelfde met verschillende leden zijner familie gedaan te hebben. In Maidstone heeft 11. woensdag tusschen een lOOOtal Ieren eene verschrikkelijke klop partij plaats gehad waarbij een 25tal in meer dere of mindere mate is gekwetst geraakt. Bijzondere brieven uit Hong Kong schil deren de verwoestingen door den grooten 4ulij- orkaan te Canton en Wbampoa aangerigtals allerverschrikkelijkst af. De laatstgenoemde stad werd nagenoeg geheel verwoesten te Canton zouden nvt minder dan 40,000 menschen het leven verloren hebben waarbij dat gedeelte der bevolking hetwelk jaar in jaar uit in booten leeft het zwaarst werd getroffen, de wijl zij bij Ruizen- den verdronken. Hetzelfde had, ofschoon in mindere mate te Whampoa plaats, maar ook op het vaste land was de verwoesting ontzettend groot. Nkw-York, 24 September. De Noorde lijken hebben herhaalde pogingen gedaan om den Potomac over te trekkenzij zijn echter teruggeslagen. De generaal Stuart van de Zuidelijken is bij Willemsjiort over den Po'omac getrokken. Foote heeftin het congres der Zuidelijken een voorstel ingediend, inhoudende, dat het succes van de Zuidelijken aan het gouvernement liet regt geeft, om commissarissen naar Washing ton te zenden, ten einde op eervolle voorwaar den den vrede aan te bieden. De president Lincoln heeft eene proclamatie uitgevaardigd, volgens welke de slaven inde oproerige staten met 1 Jan. a.s. in vrijheid moe ten zijn gesteld. Tevens heeft hij de habeas- corpus-acte geschorst en alle staten der Unie in staat van beleg verklaard. In het tuighuis van de XoorJ-Ameji- kaansche stad Pittsburg heeft op 17 Sept. eene vreeselijke ontploffing plaats gehad, WftaVdóor 75 a 80 van de 176 daar werkzaam zijnde jon gens en meisjes gedood werden. Op de Londensche tentoonstelling be vinden zich ook heften voor messen en andere voorwerpen vervaardigd uit laminietdat is uit het ligchaam van de groote zeeslang die zoo menigmaal de zeelieden van hier en elders schrik heeft aangejaagd. De inzender beweert dat dit gedrocht niets anders is dan eene soort van zee wier, dat na hevige stormen in trossen van som tijds 1000 voet lengte boven drijften dan door bijgeloovige oogen ligtelijk voor een ontzettend gedierte wordt gehouden. FRANKRIJK. Dr. Frederic W. Morris, presiderend geneesheer van de Halifax visiting dispensary, zegt in een schrijven aan den Amerikaanschen Medical Times dat, „sarracenia purpurea" (Indische beker), eene Inlandsclie plant va:i Nieuw Schotland, in den tijd van twaalf uren de kwaadaardigste kinderziekte geneest, zoo zelfs dat slechts zeer zelden een spoor dier ziekte bij den lijder achterblijft. JONGSTE TIJDINGEN Turijn, 5 October. Garibaldi bragt een onruotigen nacht door en gevoelt weder m- er pijn. De koning heeft lieden morgen het besluit van amnestie geteekend, wegens alle hande lingen en pogingen die bij de laatste beweging in Zuidelijk Italië hebben plaats gehad. Alleen de van het leger gedeserteei den zijn van deze amnestie uitgesloten. New-York, 26 September. De Noorde lijken zijn Virginië nog niet binnengerukt. Men gelooft echter dat de generaal Mac Clellan die oorlogs operatie beproeven zal, en dat een groote veldslag het gevolg daarvan zal zijn. De Geconfedereerden blijven de linie van den Boven-Potomac bezetten. Zij hebben den spoorweg van Harpers Ferry vernield. liet leger van Buell heeft Louisville bereikt; men denkt dat de stad den aanval der Geconfedereer den zal kunnen wederstaan. Het gerucht spreekt van eene nieuwe bgting van 100,000 man in de Noordelijke Staten. Sanghak 9 Augustus. De opstandelingen beletten den toevoer van zijde. De Amerikaan- sche generaal Ward heeft drie steden ingeno men. Het handelstractaat tusschen China en Belgie is geteekend. In Japan is het nu rus'ig. Verval selling van IjcveiiKiniddvhut Hoe duurder de levensmiddelen zijnde9 te meer Ioopen zij gewoonlijk gevaar van vervalscht te worden om door schijn baar goedkoopere prijzen konsumeaten te lokken en zoo doende ongeoorloofde winsten te verschaffen. Niet te ontken nen is het dat het brood een van die artikelen is, welke het meest worden vervalscht, hoe schandelijk zulk een bedrog, dat voornamelijk den arme en den arbeider benadeelt, ook wezen mag. Talrijke onderzoekingen hebben dit bevestigd, en menigwerf is ook in Nederland het veroordeelend vonnis uitgesproken over hem die uit winstbejag een misdrijf pleegde, dat wel beschouwd voor de regtbank der zedelijkheid nog strafbaarder is dan voor de burgerlijke wetjuist omdat het hoofdzakelijk hem treft, die niet in staatis door ander voedsel zijne krachten te onderhouden die nagenoeg uitsluitend van brood ^eeft en leven moet, en van het brood herstelling wacht van door arbeid verloren krachten. Ondertnsschcn niet elke vervalsching wordt ontdekt, niet allen vallen binnen het bereik der straffende wet. Wij meenen daarom onze lezers geen ondienst te doen met hier eenige gemakkelijke en zekere methoden aan te wijzen om het brood te onderzoeken. Men kan in het algemeen zeggen dat het brood, of liever het meel op tweederlei manier ver valscht wordt. De eerste is dat goed meel met te veel ze melen of met eer.e geringere soort meel vermengd en het product tot best brood vurbakken wordt. Hoe zeer deze han delwijze ook is af te keurenis zij echter zoo gevaarlijk niet als de andere welke ten doel heeftdoor schadelijke toevoeg- selen aan het brood eene witte kleur te geven of daardoor den omvang te vergrooten. De vermenging van het brood met te veel zemelenwaar-

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1