1°. 80. Zaturdag 4 October. 1862 WOENSDAG ZATUROAG. Besturen en Administratiën Biimenlandsche Tijdingen ISuitenlandsche Tijdingen Ingezonden stukken. MAN ABONNEMEN TS-P RIJS. Per drie maanden f 2,00. Franco per post [2,25. Inzendingder Advert.daagste voren, voor 10 ure'smorgens. VERS CHIJN T: P Rl J S DER ADVERTENTIE IV. Gewone 12'/. cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- et, Doodberiglenvan 16 regels af 1 behalve hel legelregl. AFKONDIGING. Politie der Polders. De Gedeputeerde Staten van Zeeland, doen te weten dat door de staten dier provin cie in hunne vergadering van den 8sten Julij de zes jaars, is vastgesteld hetgeen volgt „De Staten van Zeeland," „Gezien art. 18 van het decreet van 16 Decem ber 1811;" „Overwegende dat het wensclielijk is de policie- bepalingen omtrent liet beweiden der buitendij ken te wijzigenin afwachting eener nadere vaststelling van politie-voorschriften voor de polders in Zeeland „Gelet op de artt. 131 en 192 der grondwet en op de artt. 130 137, 138 en 140 der provin ciale wet." „Besluite n tebepalen het geen volgt:" Het doen grazen op en het drijven van vee lover de waterkeerende dijken is verboden „van 1 April tot 1 November, zonder schrifte lijke vergunning van liet betrokken polderbe stuur „van 1 November tot 1 April zonder die van Gedeputeerde Staten." „Weigert liet betrokken polderbestuur die ver gunning, zoo kan zij worden gegeven door Ge deputeerde Staten." De vergunning door deze te verleenen wordt niet afgegeven dan nadat vooraf de Hoofd-in- genieur van den Waterstaat en het betrokken polderbestuur zijn geboord De overtreding van dit voorschrift wordt ge straft met eene geldboete van j 5 tot f 15 en ge vangenisstraf van 1—3 dagen te zamen ofaf- zonderlijk." alsmede dat het voormelde besluit is goedgekeurd bij Zijner Majesteits besluit van den 4den September jl.no. 50. En zal dit besluit, door opneming in bet Pro vinciaal bladworden gebragt ter kennis van de gemeente- en polderbes/uren in dit gewest, en van den Bevelhebber van bet Luitenantschap der Maréchaussee te Sas van Gent ook voor de daaronder ressorterende brigade-bevelhebbers tot informatie en narigten wijders door de zorg der gemeentebesturen dadelijk op ont vangst worden afgekondigd en aangeplakt in al de gemeenten van dit gewest, ten welken einde een genoegzaam getal in plano gedrukte exem plaren aan voornoemde besturen zal worden toe gezonden terwijl voorts exemplaren van dit be sluit zullen worden uitgereikt aan het Provin ciaal Geregtshof, den Procureur-Generaal bij dat Hof, en door zijne tusschenkomstaan al de Ambtenaren van het openbaar ministeriege lijk mede aan de Arrondissements-Regtbanken en Kantonregters in deze provincie, en aan den Hoofd-ingenieur in liet 11de district van den Waterstaatook voor de onder hem werkzame ambtenaren en voor de werkbazen bij de cala- miteuse polders. Gegeven te Middelburgden 20sten Sept. 1862. De Gedeputeerde Stalen voornoemd R. W. van LIJNDEN, Voorzitter. S. van der SWALMEGriffier. De BETAALMEESTER te Zierikzee, brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, gedu rende deszelfs afwezigheid, zijne betrekking zal worden waargenomen door den Heer H. J. HALFFMAN. Zierikzee, den 4 October 1862. De Betaalmeester voornoemd SPAN DAW. Maandag morgen begaf de heer IC. te Goes zich ter jagt. Naar jagers manier loste hij in het veld een paar schoten "met los kruid. Eenige oogenblikken daarna willende laden, brengt hij den kruidhoorn boven een der loopen en stort er de lading in die op het zelfde oogen- blik ontvlamt en de kruidhoorn in de lucht doet vliegen. Men vermoedt dat de prop van een der schoten brandende in den loop was gebleven en daardoor de ontploffing is veroorzaakt. De regterhand en de eene zijde van het hoofd zijn zwaar gebrand, doch de oogen gelukkig onge deerd. In de gemeente Waarde (Zuid-Beveland) heeft jl. zaturdag namiddag een treurig ongeval plaats gehad. Na het eindigen dervogelschie- ting, door het aldaar bestaande schuttersgilde „La fraterriité," moest de steng, die in het mid den door eene bout, tussclien "twee palen, be vestigd is, ontspannen of ingehaald worden, waartoe men haar een eindje opklimmen moest om iets loste maken, waarmede de jongeling M. Koole, timmerman van beroep, zich belastte met het ongelukkig gevolg dat de steng clie op genoemde wijze gemakkelijk tuimeltnaauwehjks los was of zij dook met kracht naar beneden en slingerde M. Koole met zich in de lucht, die er bewusteloos van neerstortte. De ongelukkige werd daarop naar de woning zijner ontstelde en bedroefde moeder gebragt, waar hij kort daarna aan de gevolgen overleed. Men leest in de Leidsche courant: Het aantal voorwerpen op het lcapitool te Home aan wezig endoor geloovigen als bijdragen voor den Pieterspenning geschonkenis allengs tot een buitengewoon cijfer geklommen. Onder die voorwerpen muntten uit een aantal kunstge wrochten en edelgesteenten van hooge waarde waaronder kostbare camëënvoorts eene me nigte verdienstelijke fotografiën en duizenderlei andere zaken meer. Van deze voorwerpen be stemd om ten voordeele van de pauselijke schat kist te worden verloot, zijn dezer dagen ook door de geestelijken van dit bisdom aan geloo vigen loten aangeboden; zij zijn gesteld op 1 fr. het loten het nomraer bestond nu reeds in de 428,000. Men meldt uit Haarlemmermeer van 28 Sept. Heden avond tegen 9*/a ure sloeg de bliksem in een woning, nabij Sloten gelegen. Vijf personen zaten op dat oogenblik bij elkan der en zagen het weerlicht tusschen hen door kronkelen terwijl al het nabijzijnd huisraad in stukken door elkander werd geworpen en stee- j nen van den schoorsteen over den zolder geslin gerd werden, waardoor muur en grond deerlijk werden beschadigd. Een der personeneen jongman van circa 20 jaren gevoelde gelijk een hevige pijn, die later bleek uit eene verwonding aan den arm te ontstaan waar langs de bliksem zich een weg bad gebaand zonder echter aan de kleederen eenige noemenswaardige verscheuring te hebben toegebragt. Het is opmerkelijk dat, niettegenstaande degroote verwoesting, de huis- genooten er met den schrik zijn afgekomen. Als eene bijzonderheid kan men van Giessen Oudekerk mededeelen dat bij den heer D. G. van der Voort van éénen boom llJ/« mud paradijsappelen geplukt zijn. Men schrijft ui' Enschedé van 29 Sept. Er is thans besloten de geheele gracht te dem pen; of deze gronden verkocht of in huur afge staan zullen wordenis nog niet bepaald. Tot afleiding van het water zullen duikers door de straten en 4a 5 putten aangelegd worden. De bewaarschooldie sedert 5 maanden èn tot ge meente-secretarie, èn tot kantoor van registra tie èn tot woning van een onderwijzer diende zal nu spoedig hare oorspronkelijke bestemming terug erlangen. Voorzeker zal het nieuwe En schedé schooner worden dan liet oude was de demping der stadsgracht draagt daartoe niet weinig bij. Er zullen echter nog wel een paar jaren verloopen eer de sporen van de vreeselijke verwoesting van 7 Mei geheel verdwenen zijn. Gepasseerde» maandag heeft de aanbesteding plaats gehad van eene stoom-katoenspinnerij en stokerij, die nog dit jaar onder dak zal moeten zijn. De prijzen der bouwmaterialen, inzonder heid van steenen en pannen, de eerste dagen na denbrand schrikbarend hoog, beginnen lang zamerhand te dalen. Uit 's Hertogenhosch meldt men van 28 Sept. Heden nacht barstte boven de gemeente Boxtel een hevig on weder los, waarbij de blik sem in de Groote kerk sloeg, tengevolge waar van de spits begon te branden. Gelukkig was er geen wind en veel regen. De brandspuiten konden aan de hooge torenspits weinig of geen i i dienst doen, maar eenige jongelieden waagden liet de steile hoogte te beklimmenenbijge staan door verscheidene anderengelukte het hun de vlammen le blusschen, waardoor het vuur zich bij het binnenste gedeelte van den torenspits bepaalde. Uit Zutphen wordt van 27 Sept. gemeld. Zekere de K., sjouwerman aan de poort, en sedert lang aan den drank verslaafd kreeg gis teren gelijk meermalen gebeurde, twist met zijne vrouw en sloeg haar zoo gevoelig, dat men op haar geschreeuw kwam toesnellen. De be- schonkene werd daarop gevat en in het wacht huisje in de Hoven gebragt, om er op zijn ge mak zijn roes uit te slapen. Toen men een uur daarna naar den dronkaard kwam zien, bevond men dat dc ongelukkige zich aan zijnen halsdoek had opgehangen en reeds overleden was Dat zelfmoord in zijne familie eenigzins als monoma nie is aan te merkenblijkt uit de omstandig heid, dat de broeder van de K.nu acht jaren geleden, zich zei ven den hals moet hebben afge sneden. Ook toen was, naar men beweert, de sterke drank in liet spel geweest. DU1TSCHLAND. Te Hamburg wordt eiken zomer van stadswege aan de kinderen van het stedelijk weeshuis een feest aangeboden op een groot 'buiten de stad gelegen veld. Ook dit jaar had dit weder plaats en viel daarbij de volgende bijzonderheid voor: Eene jeugdige Engelsche dame, die sedert eenige jaren met haar echtge noot reist tot herstel barer geestvermogens, welke door hot. sterven van haar eenig kind, een meisje van 5 jaren, zeer geschokt waren kwam juist te Hamburg aan toen bedoeld ieest werd gegeven. Om haar eenige verstrooijing te geven, geleidde haar echtgenoot haar der waarts. Naauwelijks waren zij er aangekomen, of hij wilde zich met zijne gemalin weder verwij deren daar hij onder de weesmeisjes er een had ontdekt, dat sprekend op hun gestorven dochtertje geleek. Het was echter te laat; zij had het kind reeds gezien, snelde naar het meisje toesloot het in hare armen en wilde er niet meer van scheidenin de stellige gedachte dat het haar kind was. Zij veerde liet dan ook naar de stad mede, en daar de geneesheeren verzekerden dat deze illusie de arme krankzin nige kon genezen besloot haar echtgenoot het weesmeisje als hun kind aan te nemen; hetgeen het gelukkig gevolg had dat de ongelukkige moeder, die werkelijk gelooft haar kind herkre gen te hebben, thans geheel hersteld is. FRANRR IJK. Ons eskader in China heeft order ont vangen zich naar Japan te begeven, waar nu hoofden der Europesche legatien beleedigingen ondergaan hebben, die hen nopen moesten zich onder de bescherming der ter reede liggende oorlogsvaartuigen te stellen. De Santé Universelle geeft het volgende middel tegen de fijt: Zoodra men pijn of klop pingen in den vinger gevoelt, de gewone voor- loopers van de fijten bemerkt dat de opper vlakte rood wordt, ten bewijze van inwendige ontsteking, dan moet men den zieken vinger met een pleistertje, bestreken met Napolitaansche zalf, bedekken, maar zoo, dat de zalf vlak op den nagel komt. De fijt wordt zoodoende tegen gegaan en reeds den volgenden dag is de vinger genezen JONGSTE TIJDINGEN Alexandria, 1 October. Saïd pacha is lffer in goeden welstand teruggekeerd. De opstand in Haunrou duurt voort. De Turken hebben Megrah aangetast en zijn te Damaskus teruggekeerd. De aanval komt van den kant der opperhoofden van de Bedouinen. sBÈeea ws. Tholen, 1 October. Uit het vroeger ver melde drietal is door den kerkeraad der Her vormde gemeente tot predikant alhier beroepen s de heer A. Barenbrugh, predikant te Meerkerk. SS et Hude/et vues de '3'aeteamist. V. de groote ontdekking. Vervolg van ons vorig nommer.) De onderstelling waarvan de geniale II uitgaatis dezelfde als door ons is aangenomen in het eerste artikel over „het budget van de toekomst." De onderstelliug nl.dat „de par ticuliere industrie" het Gouvernements-stelsel hebbe vervangen. Tot grondslag zijner berekeningen neemt H. verder aan dat „de -particulier de vrijwillige beschikking erlangt over de „werkkrachten thans door het gouvernement gebezigd voor „diens stelsel van dwang (sic) en monopolie"ook in dat opzigt alzou, neemt IJ. den grondslag van ouze berekeningen aan. „Tot grondslag vau die berekening" zeiden wij in ons artikel van 27 Julij „moet natuurlijk worden aauge- „nomen bet terreindat thans op Java wordt ingenomen „door het cultuurstelsel. Men moet namelijk in het eigen „stelsel der regeringzich de toekomst voorstellen en zich „dus dezen toestand denken dat het cultuurstelsel is ver ballen (de tijd wanneer doet niets tot de quaestie) en dat „daarvoor in de plaats is getreden eene particuliere industrie." Omtrent de grondslagen der berekening zijn wij het dus geheel met H. eens. Hij is echter eenigermute in tweestrijd inet den staatsraad van Hoëvell. Deze noemt de aanneming van beide grondslagen „een ongerijmde kunstgreep" want wanneer men alleen tot grondslag neemt het terrein van het cultuurstelseldan zegt de nieuwe staatsraad (en het is eene gewiglige bekentenis!) „spreekt het toel van zelf, dat men tot een ongunstig resultaat moet lcomen. Wij hopen dat H. dit kleine verschil met den staatsraad van Hoëvell zal weten te vereffenen of ook H. blijft getroffen door den banbliksem, dat hij, om het „budget der radicalen" te ver dedigen, even als wij die het bestrijden, zijne toevlugt tot „ongerijmde kunstgrepen" heeft genomen. Wij gaan verder. Wanneer dan de Javanen die nu voor het gouvernement werken, in volle vrijheid zullen zijn gelaten ter beschikking van den particulier dan neemt H. „gerust" aan wat Dat „zeer gematigd" de productie „ruim 'het dubbelezal bedragen vau de productie van het cultuurstelsel Eenige „nietige" opmerkingen slechts.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1