WOENSDAG ZATURDAG. en V Besturen eu Administratiën Bekendmaking Binnenlandsche Tijdingen Shields, New* Jk- 'u n de iv ■Castlo, i I beiden I H. L. Duijn Muijs- io tt. I BO NN EME N TS-P RIJS. Per driemaanden 2,00. Franco per post f 2,25. inzendingier Advert.daags te vorenvoorO ure* smorgens VERSCHIJNT P hl J S DER ADVERT EIS TIER. Gewoneli'l, cents de regel. Geboorte-, Huwelijks- ei. Doodberigleman 16 regels a f\ behalve het Zegclregt- 89'% 101% 100' 58% 00 74% 7iV, J192V, - j 62% 97 174% '61%, j 43 I 45'% 63'/, I 488.,, 1 44'% e'en 6,80 0,00 13 00 0,01) 8,0(1 0.0Q 18,00 0,00 O.00 DrISuhgemkiStkk van Zierikeee brengt ter kennis van de patentpliutige ingezetenen dat de patentbladen over iet loopende dienstjaar inge vuld gereed liggen en ter secretarie dezer ge meente zullen worden uitgegeven van Jen 22s/en tot den 27 sten tjeeermaanden worden depatent- pligtigen uirgenoodigd, om in jiersoon hun pa tent te komen afhalenzullende aan hen, die hierin nalatigmogten blijven, bet patent worden te huis b' zorgd door den deurwaarder der di recte belastingen tegen betaling van 11) cent voor elk onafg'-haald patentblad, ingevolge de wet. En opdat niemand hiervan onwetend zij, zal deze worden afgekondigdomgeroepen en in de courant geplaatst. Zierikzeeden 17 September 1862. B. C. CA U. Zik.bikzf.i-: 24 September. Z. M. heeftop zijn verzoek, een eervol omslag veileend aan den lieer C. Lopse Hocke, als dijkgraaf van den polder 1 >rei.-chor. liet bijvoegsel der Middelb. Courant van jl. zaterdag bevat een beknopt uitireksel uit de redevoering gehouden door den minister van financiën in de zitting van de tweede kamer der staten-gen era al van 20 dezer, bij de indiening di staatsbegrooting voor 1803, hetwelk wij in zijn geheel overm men. De minister vangt nan met de mededeeling dat de uitgaven der dienst van 1859 geheel zijn aangezuiveul. Jn de maand du lij jl. bestond daarop nog een overschot van /"53,148,23s, doch dit is bij de wet van 4 Augustus 1802 taatsbl. no 142), aangewezen tot gedeeltelijke dekking van de som van 3,000,000 tot amortisatie van schuld. Bij de indiening der laatste amortisatie-wet wérd het vermoedelijk overschot van de dienst van 1860opgegeven ten bedrage van/"9,985,138,85 waarvan bij diezelfde wet werd afgezonderd 2,946,851,766zoodat het overschot van de dienst I860 nog bedraagt ƒ7,038,287,085. Met vermoedelijk overschot van de dienst 1861 kun thans 29,904,03 liooger gesteld worden dun bij de laatste me tedeeling. Uit den staat van vergelijking, overgelegd nevens het ontwerp van wet op de middelen voor 1863, blijkt namelijk dat het bedrag der ontvangsten is f 100,700,265,19en dat der uitgaven 97,060,677,89, zoo dat gerekend kan worden op een overschot van 3,639,587,30 van vorige diensten is nog beschikbaar: van I860 7",038,287,08s, 1861 3,639,587,30, totaal 10,677,874,38s. Het verleden jaar aangekondigde tekort, over het loopende jaarwas geraamd op 6,300,000, doch is daar gebleken is dat het koloniaal batig slot grooter was dan men aanvankelijk had berekend ingekrompen tot 4,472,678,96s. Vermoedelijk zal echter dit volle bedrag niet noodig zijn om de begrootins: van het loopende jaar te doen sluitendaar elk dienstjaar over schotten oplevert, en het jaar 1862 daarop ver moedelijk geene uitzondering zal maken. Waar schijnlijk zal er op het cijfer der uitgaven van dat jaar eene som van 800,000 overblijventerwijl de gewone mid leien, geraamd ƒ61,627,488,07, ten minste tot het cijfer van 1861, namelijk ƒ63,261,171,61 zullen klimmen en dus ruim l1/* millioen meer zullen opleveren. In bet ge heel kunnen de inkomsten gerekend wordende raming met twee millioen te zul'en overtreffen. Op het dienstjaar 1862 zal men dus denkelijk een overschot hebben van f 2,800,000. Het koloniaal batig slot, waarop men voor de dienst van 1863 kan. rekenen, bedraagt r.iet minder dan 23,871,480. Rij die raming was de prijs der koffij geschat op 411/* cent per half Ncderlandsch pond doch de koffij heeft in de najaarsveiling op 17 dezer, 45*/8 ïi 46 cent opgebragt. Hierdoor stijgen de koloniale bijdra gen nog ongeveer met 2,000,000 Het budget van 1863 zal dus voldoendesluiten. Alles zamentrekkende blijkt dat aan buitenge wone middelen beschikbaar zijn overscho ten van vorige diensten f 10.677,874,38skoloniale bijdragen 25,871,480, te zam ƒ36,549,354,385 behalve het vermoedelijk overschot van de dienst 1862. Het totaal der uitgaven over het jaar 1863 is geraamd op ƒ98,168,128,533. Hiervan dienen echter te worden afgetrokken 10 millioen voor den aanleg van spoorwegen 1 2,404,000 voor de emancipat e 2,838,64^,45* wegens uit gaven die tot en m-t 1861 regtstreeks uit de koloniale geldmiddelen werden gekw< ten en dan blijft er als gewone uitgaven voor 18<"3 over ƒ72,925,482,08. Bij gevolg zijn de gewone u't- gaven voor 1863, 1,356,580,59s minder dan die voor 1862 Her hoofdstuk nationale schuld is voor 191,730,62s in die vermindering be grepen. De middelen gezamenlijk geraamd wordende op een som van f 100,925,834,455zou er op de dienst van 1863 een overschot blijven van ƒ2,757,706,32. (.Onder de bijzondere posten verdient de aan dacht de aanvrage van eene verhooging van 1,400,000 voor de pantsering van oorlogsche pen die gemakkelijk uit de batige saldo's te vinden is. Uit deze kan ook nog verdere amor tisatie plaats hebben De regering wenscht verbeteringen in het be lastingstelsel te brengen doch heeft zich tot regel gesteld dat de tegenwoordige opbrengst der belastingen niet moi-t verminderen. Zij beoogt eene hertaxatie der gebouwde eigendom men, regeling der grondbelasting in Limburg, eene nieuwe wet op het personeel ligt gereed, waarin o. a. de grondslagen paarden en dienst boden zijn afgeschaft voor het rijk en worden overgedragen aan de gemeenten. I 'e patentwet thans te beschouwen als eene onbillijke inkom stenbelasting, die slechts op enkelen drukt, wenscht men te herscheppen in eene meer regt- vaardige belasting die allen treft welke tot nu toe vrijgesteld zijn; van het vermogen en portefeuille zuller. de inkomsten worden geschat. Bij deze uitbreiding der wet zal de naam patentwet ver vangen worden door dien van belasting op de inkomsten. De gemeenten zouden daarop voor hare behoeften tot 25 opcenten toe kunnen heffen. De regering zal verder voorstellen afschaffing van de accijnsen op de brandstoffen zeep en azijn terwijl de afschaffing van den accijns op bet geslagt kan worden voorbereid. De wet op den accijns bieren zal worden omgewerkt met het oog op eene meerdere opbrengst, en eene nieuwe wet op den accijns van het buitenlandsch gedistilleer 1 worden voorgedragendie eene verhooging van ƒ22 op f 35 bevat. Verder wenscht de regering voor testellen een inkomend regt op koffij van f 7 de 100 kilo en eene ver hooging van het inkomend regt op thee van 25 op 50. De opbrengst uit deze beide middelen wordt op een millioen gulden geschat. Daar tegenover zal voorgesteld worden de afschaffing van het zegclregt op alle soorten van gedrukte sfukken en advertentie/). Ken verbeterd ontwerp van wet op de registratie ligt gereed. Men raamt dat deze verschillende wijzigingen aan de eene zijde 6,800.000 zullen doen ver liezen maar aan de andere zijde 7,040,000 zullen doen winnen. In de residentie zijn uit verschillende ge meenten van Zeeland burgemeesters en leden der gemeenteraden aangekomenten einde mon deling bij den minister van binnenlandsche za ken de belangen der provincie en der gemeente bij de rigting van de aan te leggen staatsspoor wegen voor te staan. Men leest in de Staats-Oourant„Blij kens een op 19 dezer van den directeur en com mandant der marine te Willemsoord ontvangen telegram, zijn de vloer en de muren van het nieuwe dok aldaar belangrijk gebarsten. Na dere berigten worden tegemoet gezien." Uit Nieuwediep meldt men dienaangaande het volgende: „Heden morgen (J9 Septem ber) omstreeks 12 ure is het nieuwgebouwde drooge dok op 's rijks marinewerf, terwijl men bezig was gereedheid te maken om het stoom schip Djambi daarin 'e laten, overdwars als het ware van eengescheurd zoodat de werklieden f daarin bezigniet dan te naauwernood aan het gevaar zijn ontsnapt om door het instroomende welwater om te komen Zoo is op eenmaal de hoop van deze gemeentede voltooijing van dat belangrijk werk, dat den lande zoovele schatten heeft gekost, geheel in rook verdwenen." Gisteren avond gebeurde alhier het volgende treurige voorhal. Drie koopvaardij-matrozen hebbenin vereeniging met eenige oorlogs matrozeneen hunner makkers, een overigens zeer oppassend jongeling, uit oorzaak eener be staande vete op de straat opgewacht en zoodanig misban !elddat men hem dood van de straat heeft weggelnald. AHen die zich aan dit feit hebben schuldig gemaakt, zijn reeds in verze kerde bewaring. In her Journal des Débats wordt door den heer Augustin Cochin met den meesten lof ge wag gemaakt van de afschaff ng der slavernij in de Nederlandsehe West-Indische koloniën. Dat artikel, waarin de geheele geest der kortelings aangenomene wetten wordt uiteengezet, vangt aldus aan „Terwijl de afschaffing der slavernij in de Vereenigde Staten nog slechts in een verwijderd verschiet te hopen is, en de verwezenlijking daar van afhankelijk is van de bloedige kansen van een bijna eindeloozen oorlog, heeft eene edel moedige, nijvere en vrije natie op vreedzame wijze de slavernij opgeheven in hare Ameri- kaansche koloniën bij eene wet, welke dagtee- kening draagt van 8 Augustus 1862." Na ter loops het koloniaal regeringsstelsel in Nederlands Oost-Indift en de werking der Ned. Handel-.Maatsckappij in een minder gunstig dag licht gestold te hebben welke beschouwing natuurlijk geheel voor rekening van den on>nge- wijden vreemdeling blijft komt hij tot de er kenning dat geen land als Nederland zooschoone vruchten van zijne koloniën trekt, „waaraan echter de slavernij part nog deel heeft." De schrijver besluit aldus: „45,000 menscheri en 33 millioen francs! 't h wimig; hetisna- genoeg zoo veel als er den d >od vin Jen en uitge- ÜS geven wordt op éénen dag dat de Noordelijke en de Zuidelijke staten elkanders'b/g'leverenKu toch houd ik mij overtuigd dat de koning der Nederlanden met onbeschrijfelijke vreugd eene wét door zijne handteekëning heeft bekrachtigd, die zoo vele arme schepsels vrijmaakt en aan onze eeuw een zeldzaam te genieten schouwspel te zien geeft: van vooruitgang, zonder geweld te weeg gebragteene wet, die eindefnk ook van Holland den smet heeft weggevaagd» die in Europa nog slechts op den naam van eene enkele Christelijke natie kleeft, van de stijfhoofdigste de eerste en de laatste in slavenhandel en sla vernij. Die natie is Spanje Men schrijft uit Breda van 19 dezer. Zekere timmerman die zich maar al te dikwijls aan het misbruik van sterken drank schuldig maakte, kwam heden in den vroegen morgen bij zijne vroegere beminde, die hem echter den vorigen avond had afgezegd en heeft gepoogd haar door middel van een mes den hals af te snijden. Het onthutste meisje is echter ontvlugt. De wachtmeester brigade-commandant der kon- maréchausseés J. -1. Poppes was dadelijk met zijne manschappen tegenwoordig en heeft den dader, bij wien men een bebloed mes vond, in hechtenis genomen. Men schrijft uit Tiel van 14 dezer. In de afgeloopen week had te Ingen een schio- melijk ongeluk kunnen plaats hebben. Een inwoner dezer gemeente, een liefhebber van de jagtin zijne woonkamer bezig zijnde zijn gewe- r te ladenheeft het ongeluk dat het onverwachts ontbrandt. Het scbot drong in eene kast, waarin zich een blikken bus bevond, inhoudende ruim 1pond b ïskruid, hetwelk ontvlamde en de kast uiteen deed springen De stukken van deze kast troffen hem zoo zeer in het aangezigt dat hij bewusteloos niderstortte en belangrijke verwondingen bekwam. De vrouw, die in de kamer aan tafel zatstortte mede van den stoel terwijl de vlammen die uit de kast sloegen zicli aan hare kleederen mededi eldendaarop nam zij de vlugt naar het achterhuis en werd daar met veel moeite door een paar personen uit haren gevaarlijken toestand gered. Den jager zelf vond men naderhand vreeselijk bloedende op den grond liggende terug. Dadelijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen en verleend- Het huis zelf is door die ontploffing op onderscheidei e plaatsen zwaar gescheurd en gebarstenglas ramen en glazendeuren zijn verbrijzelden het geheel had liet aanzien of de bliksem in de v o ning was geslagen en haar had verwoest. Men schrijft uit Zalt-Bommel van 18 dezer. Heden morgen ontstond brand in de borstelmakerij van dewed Thin het midden dezer stad. Bij het pek smelten daar niemand opdat oogenblik bij tegenwoordig was (men ge bruikte juist liet ontbijt) vatte een groote ton met die brandbare stof gevuld vuur, zoodat in weinig tijds de geheele werkplaats was uitge brand en de vlam zich reeds aan de belendende gebouwen mededeelde. Door de werking van twee spuiten en degoede houding onzer brand weer was men spoedig het vuur meester. Men huivert bij het denkbeeld, als onder dezelfde om standigheden hetzelfde bij nacht had plaats gehad. Voor eenige dagen kwam zekere AY. V. met zijne vrouw en een paar kinderen van Zwolle voor pieizier naar Kampen om zijne schoon moeder te bezoeken. Hij was naauwelijks al daar aangekomen, toen bjj met zijne familie twist kreeg en zijne schoonmoeder eenige slagen en stooten gaf. Zijne vrouw kwam tusschen beide, doch kreeg een geduchten slag in het aangezigt, zoo dat haar neus en mond aan het bloeden geraakten. Daarop liep hij met een

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 1