Ingezonden stukken. Advertentiën. Zeetijdingen Vervoermiddelen. gens sommigen zou men dit aan Engeland te danken hebben. Engeland nl. heeft in de laatst verloopen dagen weder een poging by Frankrijk gedaan, om deze mogendheid tot eene bespoedi ging van de oplossing der Romeinsche questiete DO l 1 doen besluiten. Men verneemt dat 1 >rd Cowley den heer Thouvenel tevreden verlaten heeft na' zijn onderhoud met hem over dit punt, en de Fransche minister gemagtigd is geworden eene nota op te stellen om zena door den keizer te Biarritz te zijn goedgekeurdbij het 'kabinet in te dienen. Deze nota zou dan naar Turijn wor den gezondenen door Ratazzi in het Italiaansche parlement kunnen worden voorgelezen, wanneer hij nl. dit nog vóór of op den 1 October wil bij eenroepen. G R O O T-B R1 T T A N M E N Londen, 10 September. De laatste tijdin gen uit Amerika zijn heden het onderwerp van 'alle gesprekken. Dat er weder een groote slag geslagen is schijnt zekeren volgens het rapport van generaal Pope hebben de Noorde lijkenten slotte het veld behouden. Indien wer kelijk de Noordelijken het veld behouden heb bendan is niet slechts een aanval op Washing ton-verijdeld, maar bovendien zal het geheele leger] vair Mac Clellan zich met dat van Pope kunnen vereenigenen niet onwaarschijnlijk de Zuidelijken weder naar Richmond terugdrijven Intusschen vóórmen andere dan officiële berigten heeftis het moeijelijk hierover te beslissen. Uit de uitvoeriger berigten in de dagbladen zou men opmaken dat de zaken zich ongeveer volgender wijs hebben toegedragen^Toodra Mac Clellan met zijne troepen terug trokliepen de Zuidelij ken geen gevaar van een aanval te land zij hadden dus de handen vrij en konden nu óf de afdeeling van Mac Clellan aanvallen die langs den Noordelijken oever der James naar York town trok, om van daar naar Acquia Creek wor den vervoerd; hoogstwaarschijnlijk zo/f711 zij dan die afdeeling totaal hebben verslagen. Zij verkozen echter de onzekerder kans om door een snellen aanval op Pope'en deze te verslaan voor Mac Clellan hem te hulp konten kon. Naauwelijks was het dus bekend dat Mac Clellan oostwaarts trok, of het geheele Zuide lijke leger wer I noordwaarts gezonden naar de oevers van den Rrpidan. Over deze rivier .trok ken zij steeds in noordelijke rig; ing Paarden Rap pahannock waar de Federalen echter stand hielden. Op *23 Augustus verlieten deze hunne positie trokken de brug over, die zij achter zich in brand staken en bereikten, 10 mijl hooger op Warrenton «Junction Station. Hier hield Pope wederom stand, en hij moest dit doen om deon- middelijko gemeenschap met. Washington te be houden. Nu schijnt Pope in het denkbeeld te hebbenverkeerddat hij het geheele Zuidelijk leger tegenover zich had, maar Stone Wall" Jackson of een ander was met een gedeelte 12 mijl ver in noord-westelijke rigting voortgerukt, had zich toen oostwaarts gewend en deboncheerde plotseling over het gebergte van Buil Runn door Thoroughfare Gap. Door, dezen marsch was hij dus in den rug der Noordelijken geraakt tusschen Pope en de hoofd tad Onmiddelijk deed hij een aanval op Manassas Junction Station, en volgens getuigenis der Noordelijken zelf werden zij van daar met verlies eener batterij van 9 stukken verdreven. Pope's korps liep nu groot gevaar vernietigd te worden en hij schijnt dit ook te hebben ingezien want volgens zijn rapport dd. 23 Augustus Manassas Junction begon hij te retireren om niet te worden afge sneden. Hij trok nu in drie kolonnes in noord oostelijke rigting naar Washington. De linker vleugel onder Mac Dowell en Siegel naar Gainsville, een spoorweg station ten noord westen van Manassas; het centrum onder Hciutzelman begaf zich naar Greenwich; de refter vleugel onder Mac Dowell zelf naar Manassas Junction. Bij dezen marsch schijnt hij zijn korps te hebben gebragt tasschen de voorhoede van den vijand, die intusschen Gainsville reeds had bereikt, en h t hoofdkorps dat zich nog in Thoroughfaire Gap bevond. Drie uren nadat Jackson, die het bevel over de voorhoede voerde, Manassas Junction verlaten had, kwam Pope er aan, terwijl Mac Dowell ongeveer zes mijl béwesten Cenlreville Jackson ontmoette. Zoo eindigde de 28ste Augustus en op den volgenden dag werd nu volgens liet^ officieele berigt van Pope, een hevigen slag geleverd te Grovetown nabij Gainsville, dat is ergens op den straatweg tusschen Washington en Warrenton ongeveer 8 mijl bewesten Centre- ville en dus ook bewesten Buil Runn. De slag duurde volgens Pope van des ochtends vroeg tot 's avonds laat; de vijand werd verdreven en Pope behield het veld. Zijne troepen waren te ver moeid om den vijand te achtervolgen. In hoe verre dit berigt nu waarheid bevat moet nader blijkenmaar het schijnt dat een gedeelte van M ac Clellan's corps aan den strijd heeft deelge nomen, en indien de overige troepen spoedig genoeg kunnen volgen is het plan der Zuidelijken geheel verijdeld en zullen zij naar Richmond moeten terugtrekken. Intusschen blijkt ook, dat Pope den misslag begaan heeft, die onder de Noordelijke generaals niet tot de zeldzaamheden behoort. Jackson kon hem nimmer in den rug zijn gevallen wanneer men den vijand behoorlijk had verkend maar al neemt men in aanmerking dat de meeste bewoners dezer streken op dehand der Zuidelijken zijn en het inwinnen van berig ten dus niet gemakkelijk gaat de Noordelijke generaals hebben menigmaal bewezen dat zij behoorlijke verkenning van den vijand op roe- kelooze wijze verzuimen. Volgens een particuliere telegram te Liverpool door eene aanzienlijke firma ontvangen, is het „Stowewall" Jackson gelukt, het leger van Pope in den rug aan te vallen en te verslaan. Zijne troepen bevinden zich slechts op vier mijl afstands van Washington. De bewoners van het platte land vlugten naar Washington. Dit telegram kan zeer overdreven zijn doch doet ons met groote onrust naar nadere berigten uilzien. Uit New-York meldt men 1 dezer. De generaal Banks zou eene positie hebben ingeno men welke hem eene gunstige gelegenheid aan bidt om zich met generaal Pope te vereenigen. De Federalen zijn nabij Richmond, in Ken tucky, verslagen met verlies van hunne artillerie en naar Lexington teruggetrokken. De werving wordt met ijver voortgezet. JONGSTE TIJDINGEN New-York, 2 September. De Zuidelijken maken krachtige bewegingen in Kentucky, in welk graafschap de Noordelijken Lexington heb ben ontruimd. Nabij laatstgenoemde stad be vinden zich 30,000 man der Zuidelijken. Te CincinnatiNewport en Louisville heerscht groote opgewondenheid. Alle burgers van het mannelijk geslacht worden tot de krijgsdienst geroepen. Het Budget van de Toekomst. IV. De nieuwe Staatsraad van' Hof.vell. Al is de lengen nog zoo snel De waarheid achterhaalt haar wel. Martin de verdienstelijke directeur der Rotterdamsche diergaarde gaf, jaren geleden, liet treffende schouwspel van de kracht die het zedelijk overwigt van den mensch weet te oefenen. De koningen van het woud bogen voor dien wil niet gemakkelijkmaar zij deden het. Al sidderde ook door het vertoon hunner ontzettende klaauwen en door de kracht hunner organen het groote publiek, al weigerde hun fierheid zich te buigen voor-den man, wiens kracht niet gelijk scheen te staan met de hunne: toch niet gewillig maar van liever lede, kromde zich de nek, 6loot zich het oog en zakteu die forsche ledematen ineen voor het oog en den wil van Martin. Men zag daar de zegepraal van een hooger beginsel op brutale I kracht en woestheid. In zekeren zin stelt de radicale koloniale partij het tegen rede en verstand weerbarstige wouddier voor, en vervult de behoudende partij daarbij de plaats van Martin. He radicale wouddieren springen telkenmale het strijdperk in met een verwoedheiddie doet sidderen zij doen in magtelooze woede de ijzeren staven rillen die hen omsloten houden op het gezigtvan den temmer plaatsen zij zich overeind, zweepen de lucht met hun geducliten staartde manen rijzen op als een berg bet bloederig oog spat vuur en vonken het is alsof met een slag de oogenschijnlijk magtelooze tegenstauder ver scheurd aan hunne voeten liggen znl. Te vergeefs echter zijn die brutale krachten voor de kracht der waarheid doen zij onder afmatting volgt, gedweeheid vaart door hun ontspannen schoften de strakke spieren zakken ineen en onder een pro test, dat het gebouw op zijne grondvesten doet dreunen vleijen zij zich ten laatste aan de voeten der waarheid neder Zietdaar den strijd dien de waarheid voert geschetst in ecu beeld, waarvan de juistheid dagelijksch meer uitkomt Die strijd verkeert op dit oogenblik in de phasiswaarin het wouddier, zijns ondanks, liet oog der waarheid moet ont moeten en den eersten schok barer kracht met weerzin gevoelt. De eersle „prouesses" vau deu ontembaren vertoonden zich als altijd iu de pogingen om de waarheid niet te zien de tweede om haar te beschimpen en te minachten de derde om haar niet te noemen en in allerlei bogten het publiek te doen gelooveu dat hij alléén heerschte en dat de meesteres niet bestond IJdel echter zijn die pogingen om zich te ontrukken aan den invloed der waarheid ij'de 1 is het spel om het toe schouwend publiek te doen gelooveu dat de gebiedster niet aanwezig ware. Vrij moge de radicaal angstig onzen naam verbergen, vrij moge hij protesteren tegen onzen invloed .- de natie ziet. en hoort ons, en zij ziet hoe van oogenblik tot oogenblik de ontembare zelf minder in staat i9 zich aaD den invloed te onttrekken die hem bedwingt en eindelijk zal ver slaan De woede, die uit zijn taal spreekt de klaauwen die hij zet in ons vleesch de strijd diet) hij van alle kanten aan vangt watzijn het anders dan teekeueu van den invloed dien wij oefeuen en waarvoor hij begint te bukken Men schetst ons steeds als zwak en nietig, als geen beginsel vertegen woordigende als niet gesteund door de natie en wat zien wij van lieverlede Al de radicalen concentreren hunne krachten tegen ons al hun inspanningeu gelden ons al de wapenen der brutale kracht zijn tegen ous gewet, 't Is waar men doet het ouder protest van onze magteloosheid men doet liet schoorvoetend na langen tijd op den aanval te hebben gepeinsd. Wat bewijst het Het bewijst op nieuw onze zegepraal. Wanneer wij inderdaad de kracht der waarheid niet over de natie uitslingerden waartoe dan al die tegenweer Neen het is de overtuiging dat de natie van die waarheid wordt doordrongen, het is het besef van de onmagt der stoffe lijke kracht tegenover een hooger beginsel dat tot tegenstaud noopt. De strijd zeifis onze zegepraal, omdat wij den strijd uitlokken de radicalen ze ontwijken maar door de betoo- verende kracht van het oog der waarheid eindelijk gedwongen worden den stiijd te aanvaarden. En welk een strijd Van de eene zijde kalmte en onwrikbaar heid gesteund door feiten, door de cijfers en de geschie denis. Van den anderen kant de woeste kracht van het woud dier, dat terrasseren wil maarniet zedelijk overwinnen dat verscheuren wil en, schuimende van woede, op de lillende ledematen van den naam en de eer van den tegenstander de zege tracht te vieren maar niet den triomf behalen op deu vijand die, onderworpen, zich aan zijne voeten nedervleit. Van dien strijd waarvan de uitkomst niet twijfelachtig schijntaanschouwt het Nederlandsche volk thans een be langwekkende phasis. De radicalen staan in het voorhof van den tuin dien zij op den val van het vaderland als een paradijs voor de fortuinzoekers willen aanleggen, De wet op de cultuur-ondernemingen moet de sleutel zijn om ze binnen te laten in dat terrein in Ind ie, dat vooralsnog voor stroopers is afgeslotenomdat het de grond en de bezitting is van het Nederlandsche volk. Wij hebben weken geleden die wet in het hart aangetast en vernietigd. Wij grepen slechts één hoofdpunt uit het stelsel der radicalen hun stelling dat de particuliere industrie aan het land nog meerdere voordeelen zou opleveren dan het cultuurstelsel. Wij gebruikten hun eigen cijfersen wat is gebleken Dat men hun stelsel toepassende inderdaad den ondergang van het vaderland berokkenen zou Dat was de eerste ontmoetiag van het roofgierig oog van het wouddier met dat der waarheid. De schok bleef niet uit. Ontzetting en vrees maakten zich van de radicalen meester maar zij zwegen. Het was alsof wij niet gesproken hadden. Niemand scheen er naar te luisteren niemand scheen er acht op geslagen te hebben. Bij de natie was het anders men overwoog en ons betoog vond ingang. De invloed der waar heid deed zich gelden en van dat oogenblik werden de radicalen angstigergejaagdergedweeër. Zij spitsten de ooren zij zagen den stroom tegen zich keeren en na lang aarzelen na ons eerst geïgnoreerd te hebben slaan ze thans wanhopig om zich heen in de verwachting ons te verslaan. De openbare meening dwingt hen zich te verdedigen die dwang is onze eerste zegepraal! Vervolg in ons volgend nommef) (N. D v. 's Gr J Tot mijne en mijner Kinderen diepe droefheid, overleed lieden, na een langdurig lijden, mijn geliefde Echtgenoot, de Heer BARTEL LOCKER MOOLENBURGH, in den ouderdom van ruim 43 jaren. Zierikzee, 12 September 1862. T. C. BOLLE, Wed. B. L. Moolenburgh. Heden overleed in den ouderdom van 36 jaren, CHRISTIAAN KOOLE, geliefde oudste Zoon van Zierikzee L KOOLE. 13 September 1862. De Centrale Directie van Schou wen, Burgh en West land maakt bij deze bekend dat door haar op den zesden Oc tober 1862 en volgende dagen §CHOUWIIfü zal worden gehouden 1Op het schoonmaken der Waterleidingen VaartenDammen en Zijlen 2. Op alle belemmering van 1» ateraf loop door Dammen Verondieping of Verstopping van Zijlen oorriet en sek in die uitwaterings- sloten waarvan de bedelving in de jaren 1857 Lot en met 1861 bij circulaire bepaald is voorgeschreven en 3. Op hetgeen door haar bij hare Circulaire van 17 Februarij 1862 omtrent hei bedelven van Slotende inrigting der Landhoofden en het leggen van Zijlen in de Dammen is voor geschreven. Zjierikzee den 15 September 1862. De Centrale Directie voornoemd B. C. CAU, Voorzitter. DE JONGE, Ontv.-Griffier. De Notaris Mr. C. van der LEK I de CLERCQ zalten verzoeke van den Heer J. 8TOLS op Donderdag den 25 September aanstaande des middags ten 12 ure, in liet Logement van den Heer M. Augustijn, te Zierikzeepubliek verkoopen een hechte en sterhe steenen staande op Stads wal te Zierikzeegenaamd ,,het Hart," kadaster sectie A, no. 234. Nadere informationook om uit de hand te hoopen, op franco aanvrage bij voor noemden Notaris. Herhaling-Ouderwijs. Jongelingen van 10 tot 15 jaar, welke dezen winter van de Herhalingschool wenschen gebruik te maken gelieven zich te vervoegen aan het Lokaal van den Heer Rensen, op Don derdag 18 September des avonds ten 7 ure. Zierikzee, 12 Septemberl862 Namens de Commissie van Toezigt II. J. BASTMEIJER. De ondergeteekende verwittigt bij deze, aan zijne geëerde begunstigers, zoo binnen als buiten deze Stad dat hij weder zijne Dans-Cursus zal openen voor den tijd van 3 maanden te beginnen met den 4 November 18Ö2. J. SINO. PS. Adres bij den [leer C. Eisner in de Poststraat. ZlERIKZ'- liBinnengekomen. 14 Sept. Birger, P. J. Bartels Neiv-Castle 15 - 15 13 F dry Queen J. Marsh Runcorn beiden naar Zierikzee. Snowdrop M. Lelean Charlestown Dordrecht. Uiteez. Susanna J. Cooper, Shields. Het schip Cadiandna kapt. G. Don, jr.is den 12 dezer van Londen te New-Castle gearri veerd, ter inname eener lading kolen naar de Maas. Brouwershaven gearriveerd 12 Sept. Thetis, II. T. Zeplien Riga, Dordr. 13 DageraadJ. R. 'Jlricli Bat., Rott. 14 Admiraal AletlitG van OsDord recht, Riga, gesleept binnendoor van Dordrecht. Ma-ii Louisia Antoinet/a, A Muijsson, Rotterdam Soerab iija gesleept binnendoor van Hellevoetsluis. Uitgez. SaraJ. H. Stuit, Londen. Geertrui la Mari i C Spiegelberg Batavia. Admiraal Media, G. van Os, Iiig.i allen van Dordrecht. 15 13 14 15 z '/.iici 3 I 4 S''3 5 5 Prijzen dereffecten te Amsterdam. deu 15 September 18 02. Ne Je» land WerkeJijke Schuld dito dito dito dito Aiuortis. syudio, Rusland bij Hope 5*798/181 dito 1828/1829 bij Sfcieglitz. 5de leen. dito '3de leen. 1855 Leening t8f>9 Leening I860 dito bij Hope Oert. van ass. Poolscheschatkist oblig. Aandeel groote Russ. spoorweg a f 23(3 volgefourn. Oostenrijk Wëenerbank bij Gojl.en Co. d i i o dito Metaliek dito dito, rente Amsterdam dito nationale Weener-aand.a fi 500 ,1,. 1860 Portugal Buitenlandse!} van 853 dito van 1856 a I860 Spanje Buitenlandsch Bui nenlandsch Buitenlandsch 3°/ft nn «7j 4 6 4 5 5 4 5 6U,2 76>/. '"Vio 101 78 Iu0;% 90»/2 58 y4 8!W4 743/8 74 v4 53 l-i 79 52 I 26% j 74''4 l 61 1/430 45 VJ C I 45 53v8 48% 1 WL ROTTERDAM, 15 September, TARWE, Zeeuwsch Vlaamsch en Overmaasche vond heden tot 30 a 40 c lager zeer weinig kooplust. De zwaarste en blankste partijtjes Jarige die weinig voorkomen f 12,10 a f 12,70; mindere f 11 a f 11,80. ROGGE, Nieuwe Vlaams en Overmaasche f7 a f7,80. GERST Nieuwe winter f4,50 a f6,10; zomer f4,50 a f5,50 HAVER, korte f 3,50 a 4,60lange f3 a fS,75. ERWTEN, Nieuwe groene f 7,90 a f 8,75. PAARDENBOONEN f6,75 a f7. dienst tusschen Middelburg en Rotterdam. van Middelburg van Hotter dam Oonderd 18, 's morg. 7 ure Woensdag 17, 's morg 10l/2 Vrijdag 19. 8 Vrijdag 19, 'smidö.12 Zaturdag20, 9 Zaturdag 20, 's morg. 6 De diligence zal van Zierikzee 2 uur na de afvaart der stoomboot van Rotterdam naar Middelburg en van Middelburg naar Rotterdam gelijk met de afvaart der stoomboot rijden. dienst tusschen Goes en Rotterdam. Van Goes: Woensdag tl, 's morg. Vrijdag 19, r Van Rotterdam j Dooderdd.18, 's midd. 1 Zaturdag 20, 's morg. 5 Jienst tusschen Vlissingen en Rotterdam. Van Vlissingen des maandags, woensdags u vrijdags 'smorg. ten 8ure Vc.n Rotterdam des dingsdag8 donderdags i en za'.urd. 'smorg ten 1U ure Ter Slads-Drukkerij vau de Erven A. de Vos.

Zierikzeesche Courant | 1862 | | pagina 2